Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la jerga » 28. 11. 2020. (20:06)

Pa zakači već jednom neku sliku te primorke sa vanbrodskim da vidi svekoliko pučanstvo kako izgleda taj uradak.
A koji unutranji? Ne treba pretjerivati jer nećeš ići ništa brže od nekih 6-7 čvorova, znači neki 2-3 cilindraš oko 20-25 KS.
I kako je netko maloprije rekao, prvo malo ploviti s ovime pa vidjeti kako se ponaša. Onda odeš na neku sa unutarnjim, napraviš đir pa usporediš...
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la peroLA » 29. 11. 2020. (14:31)

ide moja u fulu kad je cista preko devet ali da plovi se 6,3-7.5 i tako je najbolje probao sam sa 50ks 11kts ali osjecaj ko da ce puknut... za brzine govorim sa spojlerom
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la Toma_st » 29. 11. 2020. (18:01)

jerga je napisao/la:Pa zakači već jednom neku sliku te primorke sa vanbrodskim da vidi svekoliko pučanstvo kako izgleda taj uradak.
A koji unutranji? Ne treba pretjerivati jer nećeš ići ništa brže od nekih 6-7 čvorova, znači neki 2-3 cilindraš oko 20-25 KS.
I kako je netko maloprije rekao, prvo malo ploviti s ovime pa vidjeti kako se ponaša. Onda odeš na neku sa unutarnjim, napraviš đir pa usporediš...

evo
Zadnja izmjena: Toma_st; 29. 11. 2020. (18:06); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Toma_st
Member
 
Postovi: 187
Pridružen/a: 28. 10. 2020. (19:41)
Lokacija: kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: primorka Yamaha 25

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la Toma_st » 29. 11. 2020. (18:05)

slika
Avatar
Toma_st
Member
 
Postovi: 187
Pridružen/a: 28. 10. 2020. (19:41)
Lokacija: kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: primorka Yamaha 25

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la jerga » 29. 11. 2020. (20:30)

Auuuuu, netko je stavio vanbrodski i ostavio kormilo od unutarnjeg, to još nisam vidio. Pristojan spojler/krmena platforma i onda vanbrodski zakačen na onu "šaka u oko" konstrukciju. I još onda motor sa kratkom osovinom. Inventivno, nema šta. Vjerujem da bi netko s time mogao živjeti, ali....ja sigurno ne bih.
Vidim da je kormilo zakrenuto u desno, pa šta ga majstor nije fiksirao u sredini kad ga već nije skinuto? Ili imaš dva kola kormila pa malo s jednim malo s drugim? :D
Tu nešto moraš napraviti.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la SHETLAND » 30. 11. 2020. (18:50)

Vanbrodski se blokira ravno a upravlja se s argolom.
To je česti i lakši način kormilarenja.
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la jerga » 30. 11. 2020. (19:23)

Je da, može i tako. A upravljivost je u toj varijanti malo bolja od Titanica. Pa valjda ćeš kormilariti s tim motorom kad ga već imaš?!?
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la el passo » 30. 11. 2020. (20:18)

peroLA je napisao/la:
el passo je napisao/la:
peroLA je napisao/la:.. pricate o hibridima koje su za mene glupost...


Ok, prihvaćam. Nebrojeno puta si to argumentirao. Sada ostaje jedino da prihvatiš činjenicu da postoji dosta ljudi koji ne dijele tvoje mšljenje


Dali bi ti isto razmišljao stavit vb na baylinera da nedajbože ti se desi veći kvar na nogi, motoru, kolektoru?


Nebi. Iako mi je već nekoliko njih savjetovalo tu opciju. Nebi čak mijenjao benzinca za dizela, htio sam ali me je meštar, forumaš od kojega sam ga htio uzeti uvjerio da to nema smisla jer se ne isplati radi 5 l manje na sat. Ali ta je usporedba na nivou krušaka i jabuka. Jedno je prostrani komad broda a drugo je prastari koncept primorke.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la el passo » 30. 11. 2020. (20:26)

Toma_st je napisao/la:slika


Uf, ovo izgleda kao da je sklepano u Istri. Naime istrijani će večinom napraviti sve samo da ne plate meštra...izuzetak Rovinj...a dalmoši će radije platiti kurbu nego likara.

Pod jedan, na primorki ići sa polukružnim bokovima od vrha krme prema kraju spojlera nije praktično. Radi uske krme same po sebi. Tu bi pero mogao dati viđenje kao korisnika spojlera bez tih lukova. Sljedeće je nosač koji nebi trebao postojati kao takav. Trebao bi biti na samom spojleru. Sustav upravljanja je proveden, suvisli razlog zašto je kormilo ostalo zna samo vlasnik
Kako jerga kaže, ovo izgleda kao šaka u oko i definitivno ide u prilog ...bolje ostavi unutarnji.
No to se može puno bolje, kvalitetnije, ljepše i funkcionalnije izvesti pod uvjetom da to radi neko ko zna posao
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la Maximus_Navus » 01. 12. 2020. (00:10)

Mozda nisam dovoljno pozvan da mogu da strucno iskomentarisem , kao sto to mogu el paso i kompanija, ali bih svejedno postavio pitanje..
Sto mislite da se kao ideja za montiranje VB na primorci uzme Lady 660 sa VB. Meni ono izgleda boli glava...:)
Avatar
Maximus_Navus
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 02. 2020. (13:01)
Lokacija: Herceg Novi
Lokacija: Herceg novi
Tip plovila: Kvarner plastika primorka 630, Tohatsu 30 4T

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la jerga » 01. 12. 2020. (08:31)

Maximuse, ne može se usporediti način ugradnje VB motora na Leidi 660 i ovo rješenje na slici. Leidi je još u kalupu predviđena na VB dok Primorka nije, pa ostaju samo Grunfova rješenja, neka uspjela neka malo manje.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la Maximus_Navus » 02. 12. 2020. (19:33)

Nisam poredio ta dva rjesenja, zato sto su neuporediva. Pitao sam za misljenje kako bi rjesenje kacenja sa Lady 660 izgledalo na primorci :)
Avatar
Maximus_Navus
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 02. 2020. (13:01)
Lokacija: Herceg Novi
Lokacija: Herceg novi
Tip plovila: Kvarner plastika primorka 630, Tohatsu 30 4T

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la el passo » 05. 12. 2020. (21:32)

Maximus_Navus je napisao/la:Mozda nisam dovoljno pozvan da mogu da strucno iskomentarisem , kao sto to mogu el paso i kompanija, ali bih svejedno postavio pitanje..
Sto mislite da se kao ideja za montiranje VB na primorci uzme Lady 660 sa VB. Meni ono izgleda boli glava...:)


Nije neizvedivo. Nisam to ni uzeo u obzir gledajući sa aspekta investitora. Da ja mpr radim takav zahvat cijena za spojler bi bila nešto malo veća nego preradu krme za montažu motora kako si napisao pa nisam ni uzimao u obzir. Za nešto skuplju izvedbu dobiješ puno više ako gledaš cost/benefit. A da se može...može se.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la Maximus_Navus » 06. 12. 2020. (15:41)

Prvobitno mi je bila ideja napraviti kacenje VB na zrcalu moje primorke, ali kako sada stvari stoje tesko da cu pronaci polovni VB sa xl nogom... a rjesenje kacenja na kraj spojlera mi se nikako ne svidja... el passo.. pomagaj ;)
Avatar
Maximus_Navus
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 02. 2020. (13:01)
Lokacija: Herceg Novi
Lokacija: Herceg novi
Tip plovila: Kvarner plastika primorka 630, Tohatsu 30 4T

Re: Primorka unutrašnji ili vanbrodski motor

PostPostao/la macro » 06. 12. 2020. (15:54)

Ne možeš montirat pentu na zrcalo bez da raspilaš spojler. Šta će od njega onda ostat? Ništa. Najbolje bi bilo malo pojačat spojler, estetski ga doradit i montirat pentu direktno bez ovog nakaradnog sjekača prstiju.

Moj komentar se odnosi na gornju sliku. Tek sad vidin da nije primjereni odgovor maksimusu.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 7 gostiju.