Dufour ACM Heritage 26

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la matee » 10. 04. 2019. (11:17)

Je su li to na slici kopnene milje (mph)
inače vrhunski brod, i koncept, samo taj motor je mali, za deplasmanske brzine je ok ali za duže plovidbe većom brzinom nije.
Za taj brod tribalo bi 4 do 6 litara zapremnine turbodizela i to bi bilo to.
Avatar
matee
Member
 
Postovi: 338
Pridružen/a: 15. 03. 2011. (12:13)
Lokacija: Zadar, Dugi otok
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kosanović mm700 aifo 8061, elan 490, drvo 5m

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la borro » 11. 04. 2019. (08:19)

Ma sve uje tama! Samo udri i guštaj! Nekad su robovi veslali pa se plovilo.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la dimulius » 11. 04. 2019. (08:20)

Bourbon je napisao/la:Po toj tablici motor na 1500 okretaji razvija 17.7 kw


Krivo citas tablicu.
17.7kw je snaga koju motor moze dat na kocnici.
Tribas gledat snagu koja se predaje propeli, a ona je 6,3kw.

Inace, brod je jako lip.
Kolika je duzina trupa?
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Darkopic » 11. 04. 2019. (20:03)

dimulius je napisao/la:
Bourbon je napisao/la:Po toj tablici motor na 1500 okretaji razvija 17.7 kw


Krivo citas tablicu.
17.7kw je snaga koju motor moze dat na kocnici.
Tribas gledat snagu koja se predaje propeli, a ona je 6,3kw.

Inace, brod je jako lip.
Kolika je duzina trupa?



Točno. I po papirima je potrošnja 2.2l za te okretaje, ali kako sam i napisao to sa tablice je dosta realno i u praksi. Ali u 6.mjesecu ako sve bude po planu biti će neka duža đita pa ću malo testirati više. Nije to tako bitno, ali je zanimljivo jer me ugodno iznenadilo.

U papirima je brod 7.70m, ne znam ako je krmena platforma u tome ili ne. U originalu je ona dosta kratka. Brod je preko svega sada sa špirunom i dužom platformom 8.6.
Avatar
Darkopic
New Entry
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 24. 05. 2017. (20:53)
Lokacija: Omišalj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 695

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Darkopic » 11. 04. 2019. (20:06)

matee je napisao/la:Je su li to na slici kopnene milje (mph)
inače vrhunski brod, i koncept, samo taj motor je mali, za deplasmanske brzine je ok ali za duže plovidbe većom brzinom nije.
Za taj brod tribalo bi 4 do 6 litara zapremnine turbodizela i to bi bilo to.




Da mi treba brže kupio bi gliser :shock:
Avatar
Darkopic
New Entry
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 24. 05. 2017. (20:53)
Lokacija: Omišalj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 695

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la legi » 11. 04. 2019. (21:27)

Darkopic je napisao/la:Zanima me ako ima još ljudi na forumu koji su vlasnici ili znaju nešto o ovom brodu i motoru, da napišu svoja iskustva.
Drugi neka napišu svoja mišljenja.
Motor je VOLVO Penta TAMD 22.

Tražio si mišljenja, Darko ovo je forum...svašta ćeš čut :wave:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Bourbon » 12. 04. 2019. (02:37)

Znači taj motor na 1500 okretaji dava 8.6 ks na propeli zavisno od kopče tj redukcije, kad zapuše dal se to miče naprid na tih 1500 okretaji to bi trebalo provat, malo se šalimo. Taj motor kad radi zamislimo da je bez kopče vrti na prazno na 1500 okretaji ima 17 i nešto kw i potroši 200 i nešto grama goriva po kw na sat (a na 1500 ih ima 17) a to šta on na propeli poslije redukcije i svega dava samo 6 i nešto kw nema veze sa potrošnjom mislim da je tako bar bi trebalo bit i ima mi više smisla
Uglavnom više manje svi četverotaktni dizel motori troše oko 200 i nešto grama po kw samo treba vidit na kojim okretajima koliko kw isporučuju i koji je naj isplativiji režim rada motora odnos potrošnje, snage tj momenta. Mislim da je za dobit tih 6.3 i nešto kw na propeli treba utrošit ovih 17.7 kw. Motor vrti na 1500 a propela ako je kopča 2:1 upola manje tj dva okretaja motora jedan okretaj propelera.
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la dimulius » 12. 04. 2019. (07:59)

Bourbon, ne pratis na satu ;)
Ne daje on na 1500 okretaja 17kw, on MOZE dat 17kw na 1500 okretaja, odnosno dat ce ih na kocnici (to je dakle kociona snaga).
Propela se bira tako da motor daje maximalnu snagu na maksimalno dozvoljenim okretajima, a za vidit snagu koja je ANGAZIRANA na propeli pratis takozvanu krivulja propelera.

Odnosno:
Maximum output at crankshaft - maksimalna snaga koju neki motor moze dati na nekim okretajima
Propeller power curve - snaga koju motor stvarno daje na nekim okretajima
Ove dvi gornje krivulje se siku na tocki maksimalno dozvoljenih okretaja.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Darkopic » 12. 04. 2019. (09:14)

legi je napisao/la:
Darkopic je napisao/la:Zanima me ako ima još ljudi na forumu koji su vlasnici ili znaju nešto o ovom brodu i motoru, da napišu svoja iskustva.
Drugi neka napišu svoja mišljenja.
Motor je VOLVO Penta TAMD 22.

Tražio si mišljenja, Darko ovo je forum...svašta ćeš čut :wave:



Ma znam. :D
Avatar
Darkopic
New Entry
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 24. 05. 2017. (20:53)
Lokacija: Omišalj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 695

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Darkopic » 12. 04. 2019. (09:17)

dimulius je napisao/la:Bourbon, ne pratis na satu ;)
Ne daje on na 1500 okretaja 17kw, on MOZE dat 17kw na 1500 okretaja, odnosno dat ce ih na kocnici (to je dakle kociona snaga).
Propela se bira tako da motor daje maximalnu snagu na maksimalno dozvoljenim okretajima, a za vidit snagu koja je ANGAZIRANA na propeli pratis takozvanu krivulja propelera.

Odnosno:
Maximum output at crankshaft - maksimalna snaga koju neki motor moze dati na nekim okretajima
Propeller power curve - snaga koju motor stvarno daje na nekim okretajima
Ove dvi gornje krivulje se siku na tocki maksimalno dozvoljenih okretaja.



Evo da mu bude jasnije.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Darkopic
New Entry
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 24. 05. 2017. (20:53)
Lokacija: Omišalj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 695

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Darkopic » 12. 04. 2019. (09:24)

Inače kopča je 2.71 a sami motor je baza Perkins serija PRIMA (Zadnje serije motora prije common rail-a) koja se od 95. do 2003. ugrađivala u Rovere i Honde a i u razne traktore i radne strojeve.
To je jedan od onih blokova motora koji je ustvari mariniziran. Prijatelj koji ima godinama iskustva sa njima (pod tim mislim da ih servisira), kaže da su ispali jako pouzdani.
Avatar
Darkopic
New Entry
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 24. 05. 2017. (20:53)
Lokacija: Omišalj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 695

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Bourbon » 13. 04. 2019. (01:00)

Ok slažem se, probat ću pratit na satu ubuduće. :) Na dijagramu potrošnje goriva linija 1 je full opterećenje tj max opterećen motor a linija 2 njihovo proračunato opterećenje zavisno o propeli i redukciji prilikom proračuna za taj motor koja ima plus - minus. Tako da bi ono o čemu ja pričam bila potrošnja za max opterećen motor kojeg su dobili na probnom stolu služeći se kočnicom i do njega se može doći pogrešnom prevelikom propelom, malom redukcijom kopče, preopterećenim brodom općenito s tim da su ti tvornički podaci ovi od propeler load općeniti nisu vezani za pojedinačni slučaj tako da je u svemu tome plus - minus a opet potrošnja zavisi i o stanju sustava goriva pumpa/rasprskači. To su ko ovi testovi za auto industriju.
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Bourbon » 13. 04. 2019. (01:07)

Darkopic je napisao/la:
matee je napisao/la:Je su li to na slici kopnene milje (mph)
inače vrhunski brod, i koncept, samo taj motor je mali, za deplasmanske brzine je ok ali za duže plovidbe većom brzinom nije.
Za taj brod tribalo bi 4 do 6 litara zapremnine turbodizela i to bi bilo to.




Da mi treba brže kupio bi gliser :shock:


Ne radi se o brzini nego snagi čitaj forca
Ovo tvoje je za guštat a gliser je za ove šta su kratki sa vremenom pa mora bit sve na brzinu
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la SEA » 13. 04. 2019. (08:42)

kako i sam imam acm da napisem koju ric za covika

prvo ovo sta neki pisu od 4 do 6lit motorima za taj brod su gluposti,di stavit tu propelu u tom brodu s tim motorm
neki bi u malu bocu stavili 10l ali to do dan danas nije rijeseno

taj perkins prima nije se pokaza bas naj kad su brodovi bokun tezi kao ovaj ,yanmar ih je gurao na 125hp i to je bio promasaj
generalno taj motor je mikser s skoro 4000rpm
nekakvav nanni 3l ili VM 2,8 l cc 150-170hp bi bio savrsen za brod ,od ovih danasnjih motora ili stari yanamr 4lh
problem s tim perkinsom je kad brod bude opterecen za krstarenje s stvarima i ljudima da je slab ako se tad pripazi i ne forsira sve 5
ma i na autima nije bio bajan,recimo gentilast motor u jacim izvedbama

inace acm je radio veoma kvalitetne brodove mnogo bolje od ostale francuske brace,ovi veci su radzeni u airex sendvicu mislim i manji

struju treba poredit ,maknit diodi razdjelnik,prominit jer ono originalno je ostarilo,bokun konekcije pretrest ,da se tu sad igrat s vodom i naftom cijevima isto koje imaju godina ,pumpa vode staru odvidat i bacit a uzest novu jer trosak je cc 400kn a kad stane na moru pa zbog nje se vracat je problem
podvodni ventili etc

sve brode su im crtali braca jacopin ,taj brod je neka misavina ni pd ni gliser dobar na mpru..
firma je danas propala ali ti brodovi su bili cc 505 skupčji od konkurencije izrazito kvalitetni i dobri brodi

plava boja je totalni promasaj i bacanje soldi jer isti brod liti plavi i slonova kost tazlika u temperaturi unutrasnjosti kabine je 3,4deg
o odrzavanju te piture necemo ni pricat osim st aje lepa kad je ispolirana i brod vani ,cim cuti sol i osusi se na bandama za hurac

znam da ima jedan elite 31 s produzenom krmom i covik kaze da je strasno dobio maritimno i zivotno a znam da je krma cucava na heritage 26,pa mozda u buducnosti o tome razmislit

uglavnom taj brod je bezvremenski ,kakav je bio kao nov takav je danas ,takav ce biti sutra mislim dizajnom,veoma lip brod

meni recimo elite 31 s dva motora puno vise igra jer ovi heritage 26 je zbilja mal ali to je vec secondo gusti
sad koliko trosi,ma to su formuske pizdarije svi mi placamo svoje gorivi i tacno znamo koliko to udre po takujinu

neko je napisao gramazu po angaziranom kw i to je u tim granicama ,nece sigurno ispod toga

biti ce puno lipih dana i sretnih trenutaka na heritage 26

cestitamo :wave:
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Dufour ACM Heritage 26

PostPostao/la Darkopic » 13. 04. 2019. (09:30)

Bourbon je napisao/la:
Darkopic je napisao/la:
matee je napisao/la:Je su li to na slici kopnene milje (mph)
inače vrhunski brod, i koncept, samo taj motor je mali, za deplasmanske brzine je ok ali za duže plovidbe većom brzinom nije.
Za taj brod tribalo bi 4 do 6 litara zapremnine turbodizela i to bi bilo to.




Da mi treba brže kupio bi gliser :shock:


Ne radi se o brzini nego snagi čitaj forca
Ovo tvoje je za guštat a gliser je za ove šta su kratki sa vremenom pa mora bit sve na brzinu




Bourbon je napisao/la:
Darkopic je napisao/la:
matee je napisao/la:Je su li to na slici kopnene milje (mph)
inače vrhunski brod, i koncept, samo taj motor je mali, za deplasmanske brzine je ok ali za duže plovidbe većom brzinom nije.
Za taj brod tribalo bi 4 do 6 litara zapremnine turbodizela i to bi bilo to.




Da mi treba brže kupio bi gliser :shock:


Ne radi se o brzini nego snagi čitaj forca
Ovo tvoje je za guštat a gliser je za ove šta su kratki sa vremenom pa mora bit sve na brzinu



Eto, sve si napisao, ovo je za guštati, a to sam na duže opisao koji post prije.

Nisam imao namjeru komentirati, ali vidim da se gomilaju čudne fraze i vrijednosti pa eto:
Što se tiče force i fizikalnih veličina, tu mi se stvarno ne da objašnjavati definicije okretnog momenta, snage u jedinici vemena, sile, kraka i ostalog.
Ali već i kroz praksu znamo da je kod mehanike i motora više kubika i više okretnog momenta.
To su ljudima, koji nikad nisu čuli za fiziku, prenjeli kroz američke filmove i njihove muscle car(ove) ameri.
Pa 'j onda i moj nono pred 50 let videl da mu traktor povuče zgoru boje ako ima 2 hijade kubikih leh hijadu.
Ćo,mona pa to'j čudo!
Pa su došli neki kompresori i turbine i promijenili baladu u mehanici.
Pa odjednom ne možeš više kupiti ni agregat za struju a da ti u manualu nije nacrtana krivulja okretnog momenta.
Ugl. Kad smo došli do te famozne krivulje, vidi se na grafu u postu prije da je vrlo dobro posložena, za one koji ne znaju zašto, krivulja momenta je najviša (čitaj najjača) u području od 2 do 3000okr/min a na tim brzinama broda se on izvlači iz mora.
E sad, da se vratimo na famoznu kubikažu u današnje vrijeme. Neke paušalne cifre od 4 do 6 tisuća kubika su za heavy duty motore kao što su koćarice i slično ako pričamo o snagama oko 150ks a ako pričamo o weekender-ima onda to nema ništa ispod 300ks. Pretpostavljam da ne trebam pojašnjavati razlike u konceptima.
Pa sa tim se leti a ne plovi. To je za ove sa sinkopama.
Mi tu možemo pričati o snagama između ove koja je ugrađena i nekih 170ks a što je još bitnije tu se dobije okretni moment između 280 i 400Nm. Sve se to izvlači iz blokova motora do 2,4 ''kubika''. Ali ima i jedna caka u toj fizici. Ti peterocilindraši su i teži, pa imaju i 200tinjak kila više od ovih slabijih.
I samim dio priče koji si dobio kod ugradnje jačeg motora si izgubio sa težinom. A motori od 4-6 tis.kub. su teži i po pola tone.
A brate mili nisu ni jeftini. Uglavnom nema veze sa vezom.
Pa da zavšim. Jasno mi je o čemu pišete ali mi je i još jasnije koliko to ima smisla.
Avatar
Darkopic
New Entry
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 24. 05. 2017. (20:53)
Lokacija: Omišalj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ocqueteau 695

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.