Istranka - nekoliko brzopoteznih

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Istranka - nekoliko brzopoteznih

PostPostao/la Stipe » 09. 11. 2017. (20:43)

Pozdrav svima, upravo sam kupio Istranku pa bih postavio nekoliko brzopoteznih pitanja, svaka mi je pomoć dobrodošla...

Brodica je u dobrom stanju, neću poduzimat nikakve veće zahvate (fotografiju stavim sutra - prekosutra :D ). Pročitao sam sve teme o Istranki na forumu, ali volio bi ako mi tko može pojasnit jer nemam iskustva:

1 - izbor akumulatora (brodica ima Yamaha 4T 9.9. motor spojen na timun) - hoće li punjenje bit dostatno za osnovno (nekoliko LEDica i eventualna kaljužna pumpa)

2 - kaljužna pumpa - je li potrebno skidat cijeli pod ili se može ugradit i nekako jednostavnije? Kako sprovest cijelu instalaciju (bušenje trupa i elektroinstalacija)

3 - špirun - isplati li se samostalno kemijanje ili ima povoljnih opcija za kupnju?

4 - ugradnja ventilatora - ima li smisla tako nešto za prozračivanje kabine.

Nadam se da će se razvit rasprava i da ćete mi olakšat uređenje brodice.
Stipe
New Entry

Tip plovila: Učka 410

Re: Istranka - nekoliko brzopoteznih

PostPostao/la peroLA » 10. 11. 2017. (08:36)

1.za led, pumpu, radio sigurno je dosta 55ah a sad dali može manje neznam
2.to će ti netko tko ima istranku bolje napisat, ali sigurno netrebaš sve skidat
3.neznam dali se isplati jer je istranka barem neki primjerci dosta vergula pa je opasno zagazit na špirun, pogotovo netko nespretan.. ali kad sam vidio kako starji čovjek skače na špirun od mlake 500 onda možda ne važi napisano... uglavnom ako ideš kupovat jako je skupo
4. ventilator u kabini po meni ne treba, važnije je dobro obuć kabinu od nutra da je čim bolja izolacija i dobri porzori i zavjese obavezno, na krovni prozor nema smisla trošit na istranki ali ako imaš sidreni prostor odvojen tamo možeš napravit otvor pa preko noći otovorit portelu od sidra i da imaš ulazak zraka u noge... i za tu veličinu je tako najbolje
peroLA
Old Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka 700byElPasso-Sole 26

PostPostao/la el passo » 10. 11. 2017. (17:59)

Stipe je napisao/la:3 - špirun - isplati li se samostalno kemijanje ili ima povoljnih opcija za kupnju?

Ne slažem se sa Perom u vezi špiruna. Istranka je vergula ali kad staneš na špirun on je u na sredini pa se plovilo neće nagnuti. Istranka je dovoljno teška da ti krma prilikom toga neće poletiti u zrak pa da imaš i 100 kg. Osim toga ulazak izlazak iz plovila je puno lakši i sigurniji te je puno manja mogućnost da pramcem udariš u obalu pogotovo kad imaš kojeg ženskog člana posade jer ženama udaljenost plovila od kopna prilikom izlaska ili ulaska nesmije biti veća od 20 cm...inače neće van.

Špirun plastični za istranku dođe 100 eura, spreman za ugradnju
Postoje samo dvije vrste žena. Jedne puno pričaju a druge ne prestaju pričati ...dalai lama
el passo
Old Senior Member

Tip plovila: sessa 550 optimax 115, maestral hf50 johny 70

PostPostao/la Stipe » 11. 11. 2017. (13:44)

Ovo za žene i ulazak na barku je živa istina... doduše, moja se pravda da djeca ne mogu :lol:

Evo par detalja sa brodice, na brzinu izvedena sanacija na provi (vjerovatno je barka tukla u rivu) i ograda sa prečkom točno na ulazu da smeta i meni, a ne samo ženi.
Izgleda da ću počet od tuda.

Motor je upalio iz prve nakon što je bio 2 godine na suhom. Što promijeniti na njemu zbog stajanja (yamaha 9.9 4T)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Stipe
New Entry

PostPostao/la lee » 11. 11. 2017. (13:58)

Ja bi promjenio ulje u motoru, filter ulja, ulje u peti, impeler. Zbog stajanja može otići bilo koja brtva ili semering, jer su gumeni. Nećeš sad ići mijenjat sve i svašta, promjeni ono osnovno pa ćeš vidit s vremenom dal' treba još šta...
lee
New Entry

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: ZAR 47 - Mercury Optimax 90

PostPostao/la bobipu » 11. 11. 2017. (17:36)

Stipe je napisao/la:Pozdrav svima, upravo sam kupio Istranku pa bih postavio nekoliko brzopoteznih pitanja, svaka mi je pomoć dobrodošla...

Brodica je u dobrom stanju, neću poduzimat nikakve veće zahvate (fotografiju stavim sutra - prekosutra :D ). Pročitao sam sve teme o Istranki na forumu, ali volio bi ako mi tko može pojasnit jer nemam iskustva:

1 - izbor akumulatora (brodica ima Yamaha 4T 9.9. motor spojen na timun) - hoće li punjenje bit dostatno za osnovno (nekoliko LEDica i eventualna kaljužna pumpa)

2 - kaljužna pumpa - je li potrebno skidat cijeli pod ili se može ugradit i nekako jednostavnije? Kako sprovest cijelu instalaciju (bušenje trupa i elektroinstalacija)

3 - špirun - isplati li se samostalno kemijanje ili ima povoljnih opcija za kupnju?

4 - ugradnja ventilatora - ima li smisla tako nešto za prozračivanje kabine.

Nadam se da će se razvit rasprava i da ćete mi olakšat uređenje brodice.

Poz...čuj ovako...ima nas tu dosta sa svakakvim gledištem na istu stvar...moj savjet iz mog iskustva ti je stavi spirun kakav takav (sam si reka...žena ,dica...) i dodaš dvi cijevi sa ove ograde na njega....( metar cijevi fi 25 je cca 80kn ...trebat če ti 2..savijanje ti je po 30/50kn x2....i spojke gotove za kupit u trgovini...za cijev/cijev pod kutem i cijev /paluba...ima ravnih i pod kutem.....( 4 kom..)..to ti je varijanta da se sam igraš i montiraš ako si spretan i imaš vrimena šta je najteže nač...
Ventilator na kabini stavi ako misliš prileč u kabini....jer češ inače gledat crni plafon od mufe....sve ostalo je sakrivanje mufe ...ventilator sa solarnim pogonom ima za uzet po 300kn na gore bar je bilo ...mijenja zrak u kabini cili dan sve dok je svitla...ne mora bit sunce...jednu malu ventilacijsku pvc rešetkicu na pregradu kabine ili vrata i gas..da se razumijemo,vlage ima uvijek..na vodi smo.... ali ovaj radi super svoj posa..i nisu neki novci... uz njega imam i sakupljač vlage sa granulama soli i u spremniku se skupi vlage...a barka mi je iznutra bijela....nakon zime se zna pojavit koja crna točkica u provi....tamo di je najmanja cirkulacija zraka...triba je prozračivat ča češče ...
kuraja do jaja
bobipu
Senior Member

Tip plovila: Marušić 21

PostPostao/la peroLA » 11. 11. 2017. (17:56)

znaci solar radi ventilatora ;) pa nema mufe
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la bobipu » 12. 11. 2017. (13:19)

peroLA je napisao/la:znaci solar radi ventilatora ;) pa nema mufe

Ventilator sa solarom na sebi.....čudo tehnologije..triba bi se malo upoznat.....sa tehnologijom a ne pametovat... :wave: :thumbdown:
kuraja do jaja
bobipu
Senior Member

PostPostao/la Stipe » 12. 11. 2017. (13:47)

Bobi, nabaci link ako možeš za taj ventilator.

Imam tri pitanja sa slikicama:
Izgleda da su se škalice saživile sa florom i faunom :D , čime to čistit, nasprejat s nečim ili žuljat s vimom?

Ovaj dio nagrišpane plastike nikad nije farban. Oću zajebat aki ga prođem primerom i dvokomponentnom?

Čini se da je jedan prozor izbijen prema unutra... isplatili se to popravljat ili plastificirat pa sam na miru.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Stipe
New Entry

PostPostao/la bobipu » 12. 11. 2017. (16:29)

Stipe je napisao/la:Bobi, nabaci link ako možeš za taj ventilator.

Izgleda da su se škalice saživile sa florom i faunom :D , čime to čistit, nasprejat s nečim ili žuljat s vimom?

Ovaj dio nagrišpane plastike nikad nije farban. Oću zajebat aki ga prođem primerom i dvokomponentnom?

Čini se da je jedan prozor izbijen prema unutra... isplatili se to popravljat ili plastificirat pa sam na miru.

http://www.maremossoforzasette.it/Model ... ngua=it-IT
http://www.nautimarketshop.com/shop/pro ... 02794.html
ja sam ga kupio u trgovini u Puli..ovo sam nabrzaka sad naša da vidiš o čemu se radi...
kuraja do jaja
bobipu
Senior Member

PostPostao/la bobipu » 12. 11. 2017. (17:17)

Stipe je napisao/la:Bobi, nabaci link ako možeš za taj ventilator.

čuj..plexi se da riješit...u sredini gume se izvuče nazovimo ga osigurač,različite boje...pa dobiješ mekšu gumu da možeš izbacit plexy..očistiš sve i vratiš natrag a sve to ako je rub plastike zdrav......nekad je i na autima šajba bila sa takvom gumom i osiguračem montirana....
Nagrišpana plastika bi morala tako i ostat da se ne kližeš kad bude mokro pod nogama....pa bi je rađe samo izbijelio nečim,ima nekih tekučina koje očiste žutilo...a ofarbat okolo uz rub...teško je nju prešmirglat da se prajmer ima za šta uhvatit...u večini slučaja se to izljušti ili nestane protuklizna podloga...to ti je malo veča zajebancija pa ako nisi več radio slično daj nekom .....a skale očisti špatulom i polir pasta i bit če ko nove....
Dosta san pisa....za misec dan u naprid... :lol: :lol:
kuraja do jaja
bobipu
Senior Member

PostPostao/la Stipe » 12. 11. 2017. (18:53)

A sad tek vidim koliko posla ima... sve kao nekakve sitnice, a sabrat će se preko glave. Sreća pa ne mislim s njom u more prije 01.ožujka 2018.
Plus nemam baš iskustva sa mnogim stvarima.
Upravo sam skinuo nekakvu inox ploču s krme na kojoj je valjda bila zavarena stolica. Ploča ušarafljena direktno u pod s 9 šarafa koji jedva drže nju a kamoli stolicu :D
Sad nisam na čisto što ću s tim, koliko če stolica smetat ulazu u kabinu, a još mi niko nije odgovorio za kaljužnu pumpu i kopanje kolumbe.
Danas sam skinuo i ogradu jer je curila voda s prove u kabinu kroz nosače ograde...

Ventilator izgleda dobro, ako ispadne sve kako treba, onda neće bit puno dat 50€ za takvo nešto.
A škalice će u zaduženje dobit žena :lol:
Stipe
New Entry

PostPostao/la peroLA » 12. 11. 2017. (18:58)

bobipu je napisao/la:

Ventilator sa solarom na sebi.....čudo tehnologije..triba bi se malo upoznat.....sa tehnologijom a ne pametovat... :wave: :thumbdown:

kad budete godisnje prespavali na barkama koliko sam ja onda se javite..pametujete o ventilatorima na totalno razdihtanoj kabini..sa sjebanim prozorima i gumom..pitam se kakva je bokostitnca i sta je ispod...i koliko ne vlage nego vode ulazi a vi o ventilatorima i tehnologiji na istranki..
ima moj nono baretu na frontin i na njemu ventilator a na vhu barete solar..cudo za obrezivat trse
peroLA
Old Senior Member

PostPostao/la el passo » 12. 11. 2017. (20:04)

Ne kapin zašto se prepucavate. Nije bilo slika prozora da bi bobi znao da ventilator i odvlaživač nemaju smisla. Inaće po meni validan savjet...solar vent + posuda sa soli uz provjetravanje kad se stigne. Meni se neda bušiti krov za vent ali mogo bi se moviti što se odvlaživaća tiče da ne bude točkasta mikrofibra.

Savjet za vlasnika je da da nekome da mu ponovno postavi gumu...treba imati alat za to...i malo iskustva. Nebi bilo loše odmah silikonirati pa vratiti keder unutra...sve prozore
Postoje samo dvije vrste žena. Jedne puno pričaju a druge ne prestaju pričati ...dalai lama
el passo
Old Senior Member

Tip plovila: sessa 550 optimax 115, maestral hf50 johny 70

PostPostao/la bobipu » 12. 11. 2017. (21:56)

Budi pametan pa daj čoviku savjet kako da šta lakše i bolje napravi to ča pita,ako zna i sam da prođe jeftinije...pogotovo kad skoro sve znaš u dosta tema na forumu ....di nabijaš postove sa ovakvim i sličnim postovima koji neče pomoč nikom .....čovik je pita savjet i pomoč, na to treba odgovorit ako nešto znaš šta i kako, ako ne muči u kantunu i igraj đepni biljar i dalje... :wave:
kuraja do jaja
bobipu
Senior Member

Sljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Trenutno korisnika/ca: balinjerac, Google [Bot] i 7 gostiju.