Obnova Gradac 580 - Damor 580

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la SHETLAND » 15. 07. 2018. (13:08)

Čestitke, oni koji ne uređuju barke........... neznaju koji su to gušti!
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 15. 07. 2018. (13:37)

..... e je je gusti su do neke mire a onda lagano prelazi u ;) :sick: :mrgreen: :shock: :wtf: :!: :?: :)
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la SHETLAND » 15. 07. 2018. (22:28)

:thumbup:
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la jaglun » 22. 07. 2018. (11:46)

Pozdrav,

Da li ima neko iskustva( slike ) sa oblaganjem banka i kuverte tikovinom/irokom na Gradcu ? Nisam uspio nigdje naći slike kako bi to izgledalo.
Konkretno me zanima oblaganje letvicama, ne umjetnim materijalima.
Avatar
jaglun
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 31. 08. 2012. (19:56)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: gradac

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la Rolipop » 23. 08. 2018. (22:20)

Svaka čast, na trudu i volji ne samo što se tiće svih radova nego i na dokumentiranju svega, vjerojatno će mnogima tvoja iskustva biti od koristi....
Bravo !
Avatar
Rolipop
New Entry
 
Postovi: 57
Pridružen/a: 22. 01. 2009. (09:45)
Lokacija: Zg/Baška,Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Guma Quicksilver HD380/Tohatsu 8

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la mivan » 25. 08. 2018. (22:28)

Rolipop je napisao/la:Svaka čast, na trudu i volji ne samo što se tiće svih radova nego i na dokumentiranju svega, vjerojatno će mnogima tvoja iskustva biti od koristi....
Bravo !


hvala


a sada pitanje....inače, nešto se radilo, nisam stavija još slike, a načelno vjerojatno ni neću dok sve ne bude gotovo, pa stavit sve u komadu, kako mi se bude dalo, no, sada prelazimo na spojler...iskreno, iskustva s tim neka dosadašnja nemamo ama baš nikakva i imamo neku trilemu pod kojim nagibom staviti spojler i strujnice (brkove) sa strane. Planiramo napraviti strujnice da počimaju od 1/3 dužine od iza kad se gleda prema naprid, od mista di se brod počima sužavati prema krmi, tu da one idu u neku nulu, i šire se prema krmi i tamo dolaze do nekih desetak cm širine...i da budu što je moguće više u vodenoj liniji, ne preduboko.
Gledali smo dosta tih spojelra na sličnim brodovima, (dalmatinke , primorke, maestrali itd) kad bi nekog vidili na istezalištu, evo na slici sam nacrtao primjere koje smo do sada vidili, kako ti spojleri izgledaju od iza gledano
resize2.jpg


Imam neki dojam da zapravo ne postoji nikakav izračun matematički za ovu stariju generaciju ''isluženih'' brodova, već da se sve to radi po nekom odokativnom principu, ili je netko negdi slučajno pogodija pa se kopiraju neka rješenja. Nešto sam surfa po netu, osim podatka da ne bi smija biti duži u vodenoj liniji od 10 posto dužine broda nisam naša, a i da jesam, realno ne znam što bi triba s nekim podatkom s neta, ili posuđenom knjigom iz knjižnice - projektirati spojler, ipak, ne završavaju se za ludu fakulteti na temu brodogranje ili slično. Prvenstveno od spojlera - platforme, želimo slijedeće i to točno ovim redom po važnosti
1) da ne potapa krmu
2) da daje određenu (koliko toliko) bolju stabilnost na valjanje
3) praktičan komad prostora s kojeg se može loviti i koji olakšava ulaz i izlaz, privez itd...
4) nešto veću krajnju brzinu

ali naravno želja je također to izvesti na način da je što je moguće više ovih točaka, po mogućnosti naravno da sve 4 budu zadovoljene.

Sad ćemo početi u dogovoru s jednim plastičarem lokalnim, plastificirati i izvoditi radove sami, a on će biti tu kao neka pripomoć vezano za konzultacije itd...Problem je kako ga staviti...evo slike di se vide tri moguća primjera,

resize1.jpg


mi smo bili nekako za ravan, a onda smo pričali smo s dva čovika, jedan od njih se bavi izradom spojlera, a drugi se bavi izradom kompletnih brodova, i njihovo mišljenje je kompletno suprotno , jedan bi postavio kut prema dolje barem 10 cm niži od početne točke bočnih brkova, dakle skica br 2, drugi bi uzdigao spojler put gore,kao na skici br 3, jer kad brod krene taman kad ga potopi da ga poravna. Također jedan bi iza radio kad se gleda spojler, blago zaobljeno kao skica 2 iz slike 1 gore, a drugi kaže da treba napraviti kao skica br. 5 sa slike 1 jer da je propela pre blizu spojlera pa da ima kao taj mali tunel....kažem...dok ne vidim matematički izračun za mene je osobno to sve nagađanje,jer svatko ima valjda neku svoju teoriju, možda je negdje to dobro ispalo, pa se kopira rješenje (Bože moj, zašto ne, ako je isti ili vrlo sličan brod) itd...ali što bi reko onaj, gde je pečat? Zanima me koje bi od ponuđenih rješenja vi izabrali, što mislite da je bolje itd...

Recimo kod rješenja broj 2 na drugoj slici, di je kut prema dolje, zar ne postoji opasnost da će možda biti previše doli, i zbog slabijeg motora da će mu prova roniti ? E, sad sam se sitija taman dok pišem, da je i začetnik ove teme radija spojler i da se mislim čak pojavija isti problem, e da sam se bar podsjetija malo prije nego sam krenija pisati, nema veze, sad ću naknadno...

Dakle, čisto nas interesira neki možda savjet, vezan isključivo za ove upite koje sam postavio, što mislite, da li ima netko ima od vas, i kako mu se pokazalo do sada, da li je skroz zadovoljan ili bi mijenjao nešto itd...možda ako netko ima sliku svog spojlera di bi se vidio brod s boka na suhom da vidimo kako stoji to sve skupa ne bi bilo loše....zahvaljujem...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
''We're gonna need a bigger boat'' - Chief Brody
Avatar
mivan
Senior Member
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 30. 04. 2013. (06:31)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5.80 (Torpedo 18/24)

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la Baško junior » 26. 08. 2018. (13:28)

Imas u ovoj temi slike gradaca od forumasa Skroze.po meni njegov spojler ne izgleda lose.
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la mivan » 26. 08. 2018. (20:16)

znam Baško, proučavao sam to, on je isto napravio tunel, odnosno taj plastičar od kojeg je to kupio, ali nisu dani nikakvi podatci o širini spojlera, širini strujnica, duljini, po slikama ne mogu točno odrediti jer mi se negdi čini da pada prema doli kut, negdi da je ravno kut spojlera postavljen...bilo bi dobro da su napisani neki ti podatci koje bi bilo dobro znati, npr ako je kut prema doli, koliki je točno itd... Ono što znamo sigurno je da je vlasnik super zadovoljan, a sad da i idem kopirati taj spojler opet iz slike ne mogu očitati podatke koji mi trebaju - a da mu šaljem poruku, nema ga već dvi godine na forumu...

nema veze, napravit ćemo onako kako se snađemo,e da, jel zna netko neki kontakt od neke firme ili čovika za izradu tende i spužvi..? kontaktirao sam pan-prom, cijena je dobra, ali ne volim te na daleko uzimati (ZG) za takve stvari, volia bi negdi bliže pa da je ipak mogu u živo viditi i probati tvrdoću. Računam dati što za spužve što za tendu oko 5000 kn, jel to realno?
''We're gonna need a bigger boat'' - Chief Brody
Avatar
mivan
Senior Member
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 30. 04. 2013. (06:31)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5.80 (Torpedo 18/24)

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la Baško junior » 26. 08. 2018. (20:42)

Ja jedino znan za firmu Argola iz biograda.kvalitetni jesu,za cijene neznan.
Avatar
Baško junior
Senior Member
 
Postovi: 596
Pridružen/a: 29. 12. 2011. (00:40)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 500 cabin honda 8 ks

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la macro » 27. 08. 2018. (04:10)

Ova platforma ovisi i o snazi i tezini motora, kao i osovini i propeleru. Ako imas lagani, slabi motoric, cisto sumnjan da se platforma naginje prema doli. Da radin napamet, napravija bi da sta je vise moguce prati liniju broda. Uglavnom san takve i viđa, al raspitaj se jos...
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la mivan » 27. 08. 2018. (20:14)

macro je napisao/la:Ova platforma ovisi i o snazi i tezini motora, kao i osovini i propeleru. Ako imas lagani, slabi motoric, cisto sumnjan da se platforma naginje prema doli. Da radin napamet, napravija bi da sta je vise moguce prati liniju broda. Uglavnom san takve i viđa, al raspitaj se jos...


uvaženi kolega pa jel vi ikad spavate, nije prvi put da vidim vaš post u neke čudne sate :)

A radit ćemo neku varijantu koju iz priče i savjeta najviše budemo čuli od drugih kao neku preporuku...Najgore je kad imaš oprečna mišljenja, i to od ljudi koji se time bave....iskreno bez uvrede ikome ovdje, ali čisto sumnjam da ekipa plastičara koja ordinira po istezalištima, a koja radi između ostalog i spojlere na ovim brodovima i sličnim, prije pravljenja istoga ispisuje stranice proračuna sinusa kosinusa integrala ili derivacija (a možda nije toliko komplicirano), radi 3D modele, nacrte ili provodi neka testiranja na maketama, ... čini mi se da je to po principu nakelji ga iza pa kako bude, ako nevalja, prepravljaj, minjaj..i tako se moguće nekom metodom pogreške i prepravljanja kroz godine recimo došlo do nekoliko modela spojlera za ovaj ili sličan brod kod pojedinog plastičara, koji su se onda pokazali kao optimalni kod vlasnika, pa se nude kao gotova rješenja. Nemam pojma eto, pratit ćemo liniju broda, s obzirom da nisam čuo neke odgovore na upit, pa kako bude, a one tri prve točke ćemo dobit sigurno, a četvrta kako bude.
''We're gonna need a bigger boat'' - Chief Brody
Avatar
mivan
Senior Member
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 30. 04. 2013. (06:31)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5.80 (Torpedo 18/24)

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la macro » 28. 08. 2018. (03:40)

Nemojmo se persirat. Ljudi smo, nismo gospoda.

Pisen stalno. Pazin samo da to slucajno ne bude za vrime utakmice hrvatske tzv. repke. Dobro jutro :)
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la SHETLAND » 17. 12. 2018. (00:56)

Mivan kako napreduju radovi ?
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la mivan » 16. 05. 2019. (11:07)

SHETLAND je napisao/la:Mivan kako napreduju radovi ?


Brojimo sitno ;)
''We're gonna need a bigger boat'' - Chief Brody
Avatar
mivan
Senior Member
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 30. 04. 2013. (06:31)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5.80 (Torpedo 18/24)

Re: Obnova Gradac 580 - Damor 580

PostPostao/la SHETLAND » 16. 05. 2019. (20:35)

Nabaci kakvu sliku, inače
čestitke
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.