Kuster 15

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Kuster 15

PostPostao/la golum » 01. 09. 2013. (12:37)

kuster je napisao/la:Čini mi se da sam negdi pročitao da je u Evropskoj uniji već puno godina zabranjena prodaja novih dvotaktnih motora!?...zbog ekologije...a i mi smo sada u EU

Mislim da nije zabranjena prodaja nego korištenje na jezerima u nekim od članica EU.
Avatar
golum
Old Senior Member
 
Postovi: 1987
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (19:51)
Lokacija: Zagreb - Novigradsko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ven fly cabin

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 01. 09. 2013. (17:45)

dome je napisao/la:Krivo ti se čini ili si krivo interpretirao pročitano ..............

Koja je onda šema? Sta pričaju da ih neće bit za kupit u nas i o tzv. rasprodaji zaliha 2t motora? Laž samo da se bolje prodaje?
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: Kuster 15

PostPostao/la dome » 01. 09. 2013. (19:38)

Uvedeno je ograničenje stavljanja na tržište novih motora koji imaju emisiju ispušnih plinova veću od one propisane tzv. "Kjoto sporazumom" kojeg je republika Hrvatska obveznik od 2014g. i to nema veze sa vrstom motora ni tehnikom rada nego isključivo sa emisijom ispušnih plinova.Tako da neki 2T motori zadovoljavaju tu regulativu a, neki 4T ne zadovoljavaju.Oni koji ne zadovoljavaju će se prilagoditi ili ih se više neće biti moguće staviti u slobodnu prodaju po isteku ove godine.
Tako su primjerice Evinrude,Tohatsu i Selva išli u razvoj 2T motora sa tehnologijama visoko i niskotlačnog direktnog ubrizgavanja kako bi smanjili emisiju ispušnih plinova i zadovoljili stroge norme.
Većina trgovaca već ovu godinu nije nudila 2T motore visokih snaga ne zato što su zabranjeni nego zato što je potražnja jako mala pa uvoz par jedinica koliko bi ih se prodalo nije bio isplativ ...........
Neke zemlje poput prije spomenute u mom prethodnom postu ove teme su uvele ograničenje primjene prije spomenute regulative samo na motore za neprivredne svrhe tako da se motori namjenjeni za privrede svrhe mogu slobodno stavljati na tržište iako ne zatovoljavaju prije spomenutu regulativu.Ovo je uvedeno radi privrednih strojeva tipa raznih kultivatora,kosilica, motornih pila i sl. jer kao što sam već napisao zakon se odnosi na emisiju ispušnih plinova a, ne na vrstu stroja ili režim rada motora.Tako da je u tim zemljama moguće kupiti "na obrt ili firmu" kao osnovno sredstvo 2T vanbrodski motor koji ne zadovoljava prije spomenutu regulativu.Naravno tom obrtu ili firmi nitko ne brani već sutradan prodati to osnovno sredstvo kao rabljeno jer prodaja rabljenih motora nije ograničena nikakvim sporazumom .............
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 29. 10. 2013. (11:37)

Pozdrav svima,

Zanimala bi me iskustva ljudi koji imaju kombinaciju Kuster 15 i Yamaha 9.9/15/20.

BARKA -> Ko ne zna o kojoj barci govorin neka pođe na stranice škvera - http://www.skver-kustera.hr - na tim stranica se lako navegaje pa možete pogledat sve specifikacije barke. Ja dalje u tekstu govorin o osnovnoj verziji. Znači bez ikakve dodatne opreme.

MOTOR -> Motori o kojima govorin su redom F9.9FMHL, FT9.9GEL, F15CMHL,F20BMHL. Ode bi tio napomenit razliku između drugog po redu motora koji je FT. Nešto sam tražio i googlo ali mi to baš i nije jasno(High thrust).

Od kad san prvi put vidio barku usiklo mi se slika u glavu kako bi barka tribala izgledat. Ima finu liniju. To je to što se estetike tiče a sve ostalo je vrh. Velika radna prova. Škafet koji se more dizat. Mista u barci koliko te volja. Ja osobno ne bi tio jači motor od 20 niti bi tio ikakvu konzolu u sredini. To mi je previše. Ali u zadnje vrime su mi se javile neke nedoumice/pitanja.

    1) Čito sam post na ovom forumu vezan za razlike između deplasmanca, poludeplasmanca i glisera i mogo bi reć(iako me malo strah jerbo san pročito svih 30 i nešto strana toga posta) da je ovo poludeplasmanac. Ja san se naučio na ovu barku koju mi stari ima(Marušić pasara 440 yamaha 5 2t) i naučio san se na njenju izuzetnu stabilnost. Ta barka je deplasmanac. Dosta ljudi govori kako poludeplasmanci i nisu nešto pretjerano stabilni na moru. Ne kažen sad da se izvrću ili tako nešto nego me čisto zanima na što se tu misli? Na koji način nisu stabilni. Naravno da ga neću vozit 15 milja po žestokom maestralu!!! Da li se barka ponaša ko pasara kad se spusti gas? Kakva je na bočnim valovima? Kakva je kad valovi udaraju u krmu? Sa trenutnom barkom po najžešćen maestralu meni se gušt vozit kad mi maestral ide u krmu :D

    2) Također me zanima ona kadica di doje motor. Koliko je to u biti hendikep kad se stavlja motor sa ručicom? Je li se čovik triba dobro protegnit. Niki dan san vidio dva kustera u Splitu i čini mi se da nije tako strašno ali bi ipak tio čut od nekoga ko ima motor sa ručicom na ovoj barci.
    3) Koliko ova barka brzo more ić sa kombinacijama 9.9(F/FT)/15/20. Težina same barke je malo jače od 300 kg. Pošto ja uvik iden udvoje na barku onda se još triba dodat 200kg. Pa rezervar od 20l. Pa vesla, sidro, konopi, škarmi. Amo reć nekih 550 kila ugrubo.

Eto nadan se da san dao dovoljno informacija :)
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la matee » 29. 10. 2013. (13:37)

Već je puno napisano o kusteru 15,
a što se motorizacije tiče, iako ga osobno ne posjedujem, ima ih već dosta, mislim da su dobre sve kombinacije motorizacije osim onih koje vi imate u vidu,
a to znači ili 5 ks za laganu vožnju ili minimalno 30 a maksimalno 40 konja za glisiranje. Motori od 10 do 20 konja su preslabi,
još još ako je čovik sam na brodu i ako je bonaca, sve ostalo je bačena lova,
pogotovo jer ti brodovi i ti motori nisu jeftini.
Avatar
matee
Member
 
Postovi: 343
Pridružen/a: 15. 03. 2011. (12:13)
Lokacija: Zadar, Dugi otok
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kosanović mm700 aifo 8061, elan 490, drvo 5m

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 29. 10. 2013. (13:52)

Hvala na odgovoru.

Nije mi jasno zašto misliš da je preslab. 20 konja sigurno nije preslabo na toliku barku. To je poprilična snaga za tu duljinu i težinu i siguran san da bi glisirala.
Također za neke veće konje bi bila potrebna konzola a to tek nabija cijenu. Veći motori bi značili i veću masu. Osnovna barka sa 20 konja i svom opremom bi došla nekih 55.000,00 kn. Sa 30+ konja bi došla puno više! Sigurno nekih 10.000,00 kn.

Samo me zanima koje su to brzine za motore koje sam naveo. Što se konjaža penje to će brzina bit manja. Koliko?
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la Turcin » 29. 10. 2013. (14:14)

Za tu barku je stvoren motor s upravljanjem na ruku bez konzole. Em smeta, em ti treba pomocni za panulu, parangale, sve... I onda ti je cijela krma u motorima, pol kokpita uzme konzola.
Vrtila se na njuskalu jedna sa hondom 15 pa ako nadjes nazovi i pitaj kako ide s tim motorom. A valjda ce se i ovdje netko javit.
Avatar
Turcin
Senior Member
 
Postovi: 898
Pridružen/a: 13. 11. 2008. (22:00)
Lokacija: Vis
Tip plovila: maestral 600

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 29. 10. 2013. (14:29)

Bog Turcine.

Je, slažem se. Zbog toga bi uzeo i osnovnu varijantu bez ičega. Čak i bez srednje klupice jerbo mi je važno da u barci nema prepona. I da!, vidio sam tu na njuškalu. Ako ima mob poslat ću mu poruku pa ću stavit ode odgovor.
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 29. 10. 2013. (14:39)

Proba san ti kustera 15 s hondom 20 na ručicu, nas dvojica i osnovna oprema , sidro, akumulator, rezervar, uvatili smo 16 milja na ful gasu.
Sam sam uvatija oko 18. Pa sad ti vidi jel ti dovoljno to, oko 12,13 milja ustvari izglisira, a prije toga se lagano propne, ali ne puno ko što radi pravi gliser, znači nije gliser,
više poludeplasman

Inače naručija san tog kustera i na njega ću upravo stavit motor 9.9 četverotaktni tohatsu, i za nekoliko dana bi ti moga reć točne podatke
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 29. 10. 2013. (14:46)

marine hvala ti puno na informaciji i svakako ako se sitiš postaj što je sa 9.9. Moja pretpostavka je da ćeš ić negdi oko 10 a ti potvrdi ili demantiraj :D

Pozz
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 29. 10. 2013. (14:51)

Turcin je napisao/la:Za tu barku je stvoren motor s upravljanjem na ruku bez konzole. Em smeta, em ti treba pomocni za panulu, parangale, sve... I onda ti je cijela krma u motorima, pol kokpita uzme konzola.
Vrtila se na njuskalu jedna sa hondom 15 pa ako nadjes nazovi i pitaj kako ide s tim motorom. A valjda ce se i ovdje netko javit.


Ja isto razmišljan, brzina mi nije presudna, a s manjim motorom se može i panulavat i vozit, i upravljivost jednom rukom, u drugoj panula itd. Po meni je taman 20ks pogotovo ako je jedan unutra uglavnom, jer poviše te snage
raste kubikaža, težina i cijena motora. Ja san naša polovnog 9.9 koji je ustvari isti motor po kubikaži kao i 15 ili 18, i ne očekujem puno slabije performanse od njih, otprilike 14,15 milja max, odnosno 11 putne
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: Kuster 15

PostPostao/la kuster » 29. 10. 2013. (14:57)

Kolega Gerun iz trpnja,dođi u orebić danas popodne pa cemo u đir s mojim kusterom 15 s 30 konja?ja sam u korculi a u orebic stignem za 10 minuta.moje tel.imas na temi prodajem
Avatar
kuster
Member
 
Postovi: 321
Pridružen/a: 02. 01. 2011. (13:08)
Lokacija: peljesac
Tip plovila: kuster 15 mercury 30 EFI

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 29. 10. 2013. (15:13)

Bog kuster,

Nažalost nisan zainteresiran za kupnju polovnoga. Tio bi sve novo(vidi bogati :D ), iz razloga što smatram da se neću rješavat toga jako dugo. To je nešto što ću imat i koristit dugo dugo dugo. Ne želin reć za života jer nikad ne znaš koja te nenajna more snać. Iako znam da ovo što ti nudiš nije izgubilo na kvaliteti. Svejedno...
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la kuster » 29. 10. 2013. (15:19)

Gerun,kolega matee ti je odlicno rekao za motorizaciju,ili 5 ili 25/30, sve između nema smisla.moj mercury 30 efi na pola gasa,tj.na 15 konja ide 8 milja a na ful 24 Nm.Ovo je glisersko dno i ne mozes je vozit s 8-12 milja jer tada kopa more ko koča.a ovaj marinov motor od 9.9 ima smisla ako ce ga vozit na pola gasa i ic 5 milja,mala potrosnja i nikakva buka.
Avatar
kuster
Member
 
Postovi: 321
Pridružen/a: 02. 01. 2011. (13:08)
Lokacija: peljesac
Tip plovila: kuster 15 mercury 30 EFI

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 29. 10. 2013. (15:22)

Inače ne znan čime se baviš i da li ti je bitno da ide sporo na minimumu, ali može ti bit interesantan podatak da bi ova honda 20 bila išla i milju dvi možda brže, ali nije bila standardna propela već
za pitch a možda i dva manja, time se dobila manja brzina na minimumu, ali i manja krajna brzina.
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: M710 SEA PEARL, omer1 i 5 gostiju.