Maestral 700

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 09. 11. 2009. (08:15)

Ma moran nešto pitat...

Vidim da je M700 registriran za 6 osoba. A samo u kokpitu može sidit 8. To mi je ko da napraviš kuću, imaš u njoj krasan stan sa 4 sobe, pa onda zazidaš prozore i vrata na dvi sobe...

zašto nisu registrirali brod za više osoba, zna li itko? I maksimalno opterećenje mu je samo 600kg.

Za razliku od toga, kod mene je brod registriran za 12 osoba i max. opterećenje je 1250.

I jedno i drugo je odobrio HRB, pa me čisto zanima kako se to određuje.


I još jedna stvar. Kod registracije vidim da isti brodovi dobiju različita područja plovidbe. Znam za manji brod, 7 i po metara koji je dobio područje II(obuhvaća međunarodnu plovidbu Jadranskim morem) . Isti takav brod je dobio III (obuhvaća plovidbu unutrašnjim morskim vodama, teritorijalnim vodama RH i vodama koje su pristupačne s mora) Jedino su tražili dodatnu obveznu opremu. Zna li iko o tome malo više?

To određuju odoka ili kako? Vidim ogroman nesrazmjer u tome jer ta dva broda imaju iste (male) motore, iste dimenzije i isto su građeni. Mislio sam da lažu, al' čovik pokaza papire i stvarno.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la unije » 09. 11. 2009. (08:19)

Trogiranin je napisao/la:
zubatac je napisao/la:[
e gledaj ovako,
sa prijašnjim motorom volvo penta i sa istim spojlerom postizao sam max.brzinu 7,2nm i max. broj okretaja je bio 2.600 okretaja, a sa novim lombardini 48/60 max. brzina mi je 10,5-11nm, a putna od 8,5-9nm i potrošnja je oko 6.1-6,2lZnam da kada bi smanjio brzinu bi smanjio i potrošnju, ali zar sam radi toga išo na jači motor, ma treba guštati i na velikim i na malim brzinama sve to ima svoje gušte, meni osobno nema lipše nego kada mi se na maestralu digne prova i kada vidim mrcinu da pići ko munjen. :thumbup:


Pri toj brzini , ta potrošnja , sa tim motorom, u tom brodu ??? :eh:

Onda su to sve neki perpetumobili ! Koliko ja znam potrošnja klasičnih dizelaša se kreće oko 0,2 l po kW i od toga malo koji proizvođač može uteć, a razlike su zanemarive. Jedino se potrošnja drastično smanji kod onih koji brod ne voze !!!




pa naravno postoje brodovi koji su istog izgleda bili prije 45 godina, prije 20, danas i vjerojatno i za 40 godina jer su genijalni. takvim brodovima ne trebaju skije (aloooo SKIJE, KRILA, brkovi, spojleri, strujnice) a bože dragi što neće sve izmisliti da bi plovili po moru :lol: :lol:
recimo kultni film je Kum, Ratovi zvijezda, Odiseja u svemiru, Točno u podne...e pa tako je i Maestral 700 kultni brod ma šta god vi vlasnici plovila tipa g ili m mislili o tome.
zamislite molim vas ljudi se čude kako m700 ide sa toliko malo konja a tako dobro eeej :roll:
evo recimo stavite u jedno takvo novo "plovilo" svemirskih linija i dizajnerske kabine recimo 18 konja jamara i koji će biti učinak ? :lol:
nešto što je dobro je jednostavno dobro i shvačamo vas mi iz KLUBA m700. razumijemo vaše kuknjave, žalopojke, ljubomoru i ostale osječaje :lol:

p.s. obavijest članovima kluba: 1.članarina se neće mijenjati 2. očekujte natječaj o izboru novog logoa kluba
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: Maestral 700

PostPostao/la unije » 09. 11. 2009. (08:25)

ahahahaha u gulla u kokpitu može STAJATI 12 osoba ali tako da stvarno stoju na nogama ka u zagrebačkom tramvaju dok u m700 ljudi sidnu komotno, stavu dimižanu vina od 20 litara na poklopac od motora i 8 kila ribe pečene, kruva i kapule i ........ :lol: :lol: :lol:

...a sriča šta ima nosača šugamana uokolo pa se ljudi mogu držati... : Laughing4: : Laughing4:
Avatar
unije
Korisnik baniran
 
Postovi: 1762
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:37)

Re: Maestral 700

PostPostao/la zubatac » 09. 11. 2009. (08:42)

unije je napisao/la:Zubatac živio !
reci mi sa ovim novim lombardinijem na kojim točno okretajima postižeš 7 čvorova ?
inače jesi li zadovoljan sa motorom ? meni je prije 3 godine to bila opcija broj 2 uz perkinsa 404 c 22.

pozdrav prijatelju,
mislim da je na 2400 ili čak i manje probati ću pa ću ti javiti, a što se tiće motora sam zadovoljan
jedino što sam mjenjao na njemu je filter za zrak, jer je plastičan i vide
nisu bile nikako spojene i jednostavno je puko. Imam oko 290sati i samo redoviti servisi i to je to, peri deri.

unije je napisao/la:ahahahaha u gulla u kokpitu može STAJATI 12 osoba ali tako da stvarno stoju na nogama ka u zagrebačkom tramvaju dok u m700 ljudi sidnu komotno, stavu dimižanu vina od 20 litara na poklopac od motora i 8 kila ribe pečene, kruva i kapule i ........ :lol: :lol: :lol:

...a sriča šta ima nosača šugamana uokolo pa se ljudi mogu držati... : Laughing4: : Laughing4:

: Laughing4:

ma i štangu na sredini za dvije striptizete
:Muhahaha44:
Avatar
zubatac
Senior Member
 
Postovi: 796
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (16:40)
Lokacija: P U L A
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: MAESTRAL 800 LOMBARDINI 60KS

Re: Maestral 700

PostPostao/la zubatac » 09. 11. 2009. (08:43)

amiklic1 je napisao/la:Ma moran nešto pitat...

Vidim da je M700 registriran za 6 osoba.


moj je registriran za 10 osoba i neznam odakle ti ta brojka 6
:? :thumbup:
Avatar
zubatac
Senior Member
 
Postovi: 796
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (16:40)
Lokacija: P U L A
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: MAESTRAL 800 LOMBARDINI 60KS

Re: Maestral 700

PostPostao/la lupis » 09. 11. 2009. (09:23)

zubatac je napisao/la:prijašnji volvo bio je 36ks i to je neka realna konjaža za taj tip broda,
a nema mi brod proširenje sa strane tzv. brkove ili kako već.
Ma ovako je zakon vjeruj mi, ne treba ti više od toga imaš
relativno dobru brzinu, a komociju da ti ne govorim jer znaš i sam


Točno tako,za M700 stari ili novi tip svejedno ,ako nema spojlera motor od 35-40 ks je optimum,ima i rezerve snage,više od toga stvarno nema smisla stavljat ako se želi imat 6,5-7 putne!

ja sam sad u dilemi,"ako"!

Motor IMR 43 ks mi je što se tiče snage dovoljan u bilo kom slučaju.U dvi godine koliko ga vozim nema nikakvih problema s njim,sam sam napravio nekih 500-550 sati,ali znamo koje su boljke!
Zato razmišljam o nekoj varijanti s 4 cilindra,samo nisam načisto dal uzet nešto do 40 i par ili 50 i par ks...

Svi ovi sa spojlerom su mi priznali da im je putna 7-8 ,,pa i manje,a maximalne su im preko 10i lipo ljudi kažu tako nikad ne voze jer motori previše troše i nemaju komfor u vožnji kao kad brod klizi 8!
Sve mi se čini da će tih 10-tak konja bit neiskorišteno dovijeka,svejedno dal će brod imat ili nemat spojler,mnogi su platvormu radili jer nisu imali inox platvormu a ja je imam pa mi ni ta funkcija nije bitna!

Moj M je registriran na 8 ljudi,a viđao sam i one za 12!
Ovi novi modeli imaju ogromnu krmu,veću od starog,a ostali proizvođači nisu ni blizu...,kako unije kaže možeš u krmu sjest 8 ljudi bez problema,u Galebu takav komfor imaju 4 osobe!

Sada mogu s 43 ks i bez spojlera natjerat barku na 7,5-7,8 millja,ali to je pod punim gasom,a na putnim okrtajima kad motor radi "s pola snage" putna je 6,5-7...,
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10393
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 09. 11. 2009. (10:08)

unije je napisao/la:ahahahaha u gulla u kokpitu može STAJATI 12 osoba ali tako da stvarno stoju na nogama ka u zagrebačkom tramvaju dok u m700 ljudi sidnu komotno, stavu dimižanu vina od 20 litara na poklopac od motora i 8 kila ribe pečene, kruva i kapule i ........ :lol: :lol: :lol:

...a sriča šta ima nosača šugamana uokolo pa se ljudi mogu držati... : Laughing4: : Laughing4:


ta dva kokpita ne mo'š uspoređivat. čak i kad se stave klupe u kokpit Gull-a 8šta je, moraš priznat, znatno manji posal od trošenja 150 kg (ej, STOPEDESET KILA !!) smole koju si ti ugradio u svoj brod da bi bio kako valja. ja dosad kupio 3,5 kg smole ;)

I, da. ja mogu organizirat kkpit kako mi paše, a tebi su razni gavrići i ostali odredili. Al' OK, ipak je to brod iz vremena kad je tribalo pognit glavu i složit se sa svime šta "oni gore" kažu. ;) ;)

ja se ne mirim s tim. Znaš da sam ionako govorio da ću prekrojit to u M700 (kad sam još mislio da će mi napravit brod bar malo po pravilima struke )
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 09. 11. 2009. (10:12)

zubatac je napisao/la:
amiklic1 je napisao/la:Ma moran nešto pitat...

Vidim da je M700 registriran za 6 osoba.


moj je registriran za 10 osoba i neznam odakle ti ta brojka 6
:? :thumbup:


Evo ovde.
http://dnn.com.hr/Portals/103/Certifika ... 007736.pdf
A ipak je tvoj stari tip. Kod novih, pošto nije više vrime sekretara koji su dekretom određivali šta i kako mora bit, a malo se (malo??) pazi na potrošnju smoje i vune u brodogradnji M700 (zato 6 slojeva vune. Gramažu nitko ne spominje (??), pa su smanjili jer taj tvoj i je bar pola jači i bolji od novog.

Novom je raširena krma i nema usporedbe u plovnim svojstvima. Raširena je 20-30 cm, da se dobije više mista. A zna se zašto je krma sužena na originalu. I zato ti dobiješ sa svojim ono šta nijedan novi neće... (ma koliko se neki trudili reć da imaju klasiku ;) ;) ).
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 09. 11. 2009. (10:15)

lupis je napisao/la:u Galebu takav komfor imaju 4 osobe!


Misliš na mali galeb (original i ove izvedenice) ili u to ulazi i moj Gull?

Ajmo ovako. Slikat ćemo iz ptičje perspektive brodove i stavit mjere, čisto za usporedbu. Evo ja ću danas prvi počet.
Zanemarit ćemo nedostatak klupa nego ćemo uzet bruto površinu, or razme do razme i od krmene razme do pregrade natkabine.

OK? Eto izazova da "riješimo ovo"...

Ajmo unije, metar u ruke i... bar ti je lako kad je kod tebe sve pravokutno ;)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la lupis » 09. 11. 2009. (10:20)

amiklic1 je napisao/la: A zna se zašto je krma sužena na originalu. I zato ti dobiješ sa svojim ono šta nijedan novi neće... (ma koliko se neki trudili reć da imaju klasiku ;) ;) ).


Ja ne znam zašto je sužena!
Zašto?
I što je on to dobio sa starima a ja nemogu s novim?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10393
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Maestral 700

PostPostao/la lupis » 09. 11. 2009. (10:20)

amiklic1 je napisao/la: A zna se zašto je krma sužena na originalu. I zato ti dobiješ sa svojim ono šta nijedan novi neće... (ma koliko se neki trudili reć da imaju klasiku ;) ;) ).


Ja ne znam zašto je sužena!
Zašto?
I što je on to dobio sa starima a ja nemogu s novim?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10393
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 09. 11. 2009. (10:37)

lupis je napisao/la:
amiklic1 je napisao/la: A zna se zašto je krma sužena na originalu. I zato ti dobiješ sa svojim ono šta nijedan novi neće... (ma koliko se neki trudili reć da imaju klasiku ;) ;) ).


Ja ne znam zašto je sužena!
Zašto?
I što je on to dobio sa starima a ja nemogu s novim?


A zašto? Pogledaj malo pod dinamika fluida i hidrodinamički otpori, pogledaj jedrilice (koje moraju imati najniži mogući hidrodinamički otpor), pogledaj kapljicu vode koja pada i zrak je prirodno oblikuje (stražnja odnosno gornja strana je sužena...), dalje pogledaj stare drvene brodove koji su služili za pogon veslanjem, di je opet svaka mrva otpora važna i jako značajna..
Sve ima svoje zašto, al' nećemo o tome sad. Nije važno. Svejedno, ajde stavi isti motor kao Zubatac pa ćemo mirit. Eto, tih 48KS ti je dobro.... A imaš i 60 ako oćeš pržit...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la lupis » 09. 11. 2009. (10:56)

Pa čovik ima 60 ks u starom modelu i ima istu brzinu kao i moj poznanik u novom modelu s 50 ks...,jedina rezlika je što Zubatac ima produženje linije ,a ovaj moj poznanik ima uz to i sasvim diskretno proširenje na vodenoj liniji koje počinje jedno metar prije krmenog zrcala!

I jedan i drugi imaju maximalnu 10-11,i putnu 8-8 i pol....,ovaj čovik odje je samo dodao da on vozi još i manje,6-7 jer mu ta milja ne igra ulogu,a potrošnja je nešto veća,ali ne tako drastično veća kao kad ide 9-10...

Zato ne razumim što to nećemo dobit kad to već postoji!?!!

Ovaj lik ovdi ima Perkinsa 4.108,nije baš novi motor,polovni kupljen,i to je jedan od razloga zašto ga ne želi ni previše tirat,a kod Zuba se ipak radi o novom i jačem motoru koji je još vjerojatno i pod garancijom....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10393
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 09. 11. 2009. (11:05)

lupis je napisao/la:Pa čovik ima 60 ks u starom modelu i ima istu brzinu kao i moj poznanik u novom modelu s 50 ks...,jedina rezlika je što Zubatac ima produženje linije ,a ovaj moj poznanik ima uz to i sasvim diskretno proširenje na vodenoj liniji koje počinje jedno metar prije krmenog zrcala


Znači oćeš reć da se proširenjem krme još dobilo na brzini?

Ako on s 50 dobije isto šta ovaj sa 60..., to bi bilo to, ne?

I nije baš diskretno proširenje. Iznosi cca 10% širine. Šta misliš das je starima pasala ona sužena krma na drvenim brodicama?
Biće im nije ni tribalo misto. Šteta da se nisu sitili proširit te svoje brodice, bidni, dobili bi još koju milju i bilo bi im lakše veslat :lol: :lol:
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la lupis » 09. 11. 2009. (11:30)

Proširenjem na vodenoj liniji dobio je to da mu se krma ne topi kao prije na nekim xy okretajima,samim tim ima smisla vozit na tim okretajima jer daju milju više nego prije,blago rečeno!

Upravo to želim čut,ako me zadovoljava 8 milja putne,dal bi mi sa spojlerom kao kod zubaca bilo dovoljno do 50 ks....,meni se čini da da!

Činjenica "1" je da je M700 prije pravljen za jedne brzine, koje su se postizale s tada običnom puku dostupnim motorima kao Torpedo ili IMR,a činjenica "2" je da tko želi putovat brže to može i ostvarit s M700 uz malo jači motor raznih marki i oblika, i ipak relativno mali zahvat na krmi!

Znam da "boli" kad skužiš da stara guda s nekim izmjenama postiše bolje performanse nego neki novi klaustrobobični brodovi,ali tako je kako je... :wave:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10393
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.