Maestral 700

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 07. 05. 2009. (17:28)

Poslali su ponudu maloprije.

Kažu, postoje tri mogućnost.
1. Čekanje izrade novog kalupa i lijevanje novog broda, za što bi u idealnim uvjetima trebalo 6 mjeseci 8stari kalup je navodno potpuno loš)
2. odustajanje od narudžbe uz povrat predujma
3. Kupovina ovog broda po cijeni koju tek treba utvrditi.

Malo sam razmišljao pa odgovorio. za čekanje mi treba ugovorno jamstvo da će brod biti stvarno isporučen u roku od 6 mjeseci, s utvrđenim svim pojedinostima i penalima u slučaju kašnjenja.

Kad bi kupio ovaj brod, dobio sam jako velike cijene vezano uz ponude za sanaciju koje se kreću od 20-25000 Kn (rad u zatvorenoj hali, najkvalitetniji materijali itd). Tad ne bih dao više od 40000 Kn za ovo što su napravili. naravno, računam cijene s računom, garancijom, PDV-om i sve kako ide, ne neko fušarenje na crno. Čak i ove ponude su okvirne jer osobe koje su dale ponudu nisu pregledale stvarno stanje trupa.

Uz to treba još uračunat' i vidljivost rowing tkanja kroz gelcoat, pa smo taman tu negdje. zapravo se radi o poluproizvodu s estetskom i tehničkom, strukturnom greškom. I pitanje je hoće li to ikad valjat kako triba.

To sam im poslao, pa sad čekam odgovor.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la sinitram » 07. 05. 2009. (17:56)

Neznam prijatelju sta ces napravit i zelim ti srecu u svemu sta odlucis ali ovo ti se svodi na jednostavan odabir.
Ili ces odustat ili ces cekat novi brod.
Reparaciju nebi preporucija.

Moje skromno misljenje.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Maestral 700

PostPostao/la franco » 07. 05. 2009. (18:28)

Kolega kapetane eto uzeli ste mi riječi iz usta.Dragi moj Amy! Svaki popravak i prepravak koštat će te sv.Petra kajgana a nikad nećeš biti zadovoljan.Uvijek će u tebi bit neki mali crv sumnje koji ti neće dat mira.Teško je sad bit pametan i odlučit pametno ali da sam ti ja otac i da si ti pubertetlija ja bi ti zabranija da ga uzmeš jer ćeš mi jednog dana reći hvala stari.Ali pošto ti nisam otac a ti si zrela i pametna osoba morat ćeš to odradit sam pa kako god bilo.
Neka te samo providnost prati i zapamti da je jutro uvijek pametnije od večeri,stoga odspavaj(ako moreš i to je teško) i odlučiu za par dana.
Od srca ti želim samo zdravlja i da imaš mudrosti donesti pravu odluku kakva god ona bila.Mojim savjetom ne želim kontaminirat tvoje mišljenje i stav i zato SRETNO
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Maestral 700

PostPostao/la Trogiranin » 07. 05. 2009. (18:51)

Ami ne želim se pravit pametan jer u ovom tvom slučaju nitko u potpunosti i ne može biti pametan i reći ti što napraviti, a ne pogriješiti ! U svakom slučaju opciju POPRAVKA bih izbjegao i pod RAZNO jer sam razgovarao sa čovjekom koji se u to i više nego razumije i kad je vidio one tvoje slike đelkota i još uz to ako su po cijelom brodu takve rupice kaže da je to krvavi posa i da je cifra ajme ... a da je 20000,00 kn za to sve dovest u red MALO !

Možda ići na opciju 1. i to kako si i napisao sve crno na bijelo uz ovjeru ugovora kod javnog bilježnika jer ako to nemaš sve je opet na klimavim nogama . U svakom slučaju želim ti od sveg srca da iz cijele ove priče isplivaš živ i zdrav i konačno zaploviš na SVOM brodu ! Pozdrav !
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Maestral 700

PostPostao/la Gaso » 07. 05. 2009. (19:09)

Slažem se da je popravak gelcoata ubitačan posao i potpuno neisplatljiv.
Ako ima gelcoat rupice i da je za to kriv loš kalup, to još razumijem. Ali nije kalup kriv da se vidi rowing skroz gelcoat i nije kalup kriv da oni nisu 1. sloj umjesto rowinga stavili matu, kako se to večinom radi. Znači nije sve griješka u kalupu, kako oni navode. Iz tih razloga ja bi odustao od tog broda, jer su pogriješili u sami tehniki izrade.
Ako je Greben bio dobra firma prije 20g, i imao prave radnike, majstore, tehnologe,...., koji su znali svoj posao tada, a možda su sada več umirovljeni ili rade u nekoj drugoj firmi, to ne znači, da imaju i danas istu ekipu u Grebenu, ako bi bila, ne bi bilo vidljivog rovinga, pa tako i pregovora kako je to u stvari dobro a ne loše, ....
Moj savjet odustani, ako baš očeš M700 uzmi polovni, pa ga sredi kako treba.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Maestral 700

PostPostao/la mrkac » 07. 05. 2009. (20:24)

Vezano za njihovu zadnju ponudu. Forum je definitivno pod paskom, jer je očito u Grebenu zasjedao krizni štab.
Vjerovatno je i drugi odljevak mućak, tako da nemaju hrabrosti nastaviti proizvodnju, pametan ne.
Priklanjam se mišljenju predhodnih forumaša koji preuzimanje broda u postoječem stanju ne odobravaju, jer jedno sr@**e ne dolazi samo. Što ako drugi stručnjaci naknadno utvrde da je sanacija problematična sa mogučim posljedicama. Odustajanje od narudžbe, ide protiv tvoje odluke i želje. Čekati novi kalup i definirati kvalitetu izvedbe (Gašine opaske) uz potpisan ugovor možda je realna opcija. Da sada ideš u bilo kakvu novu kupovinu, treba vremena i za to, isto tako i za bilo kakvu sanaciju ili renoviranje kakvog polovnog. Treba spustiti tenzije jer ti je ova sezona pobjegla kako god okreneš, sjesti sa njihovim najmočnijim i dogovoriti se kao ljudi i sve to na papir sa timbarom. Možda je ostao netko pametan i sposoban da napravi Maestrala kakav je i nekada bio ( tvoja je zadnja kod preuzimanja ).
Sigurno će i Panonski mornar profitirati iz svega ovoga + 6 mjeseci, taman kada bude sezona kedera.
Mirno more
Avatar
mrkac
Member
 
Postovi: 158
Pridružen/a: 08. 06. 2008. (10:12)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Scand Boats 26

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 07. 05. 2009. (21:35)

Ovdje se ne bi radilo o popravkama gelcoata kao strukturno uništenog i poroznog (više nego je uobičajeno) sloja nego o inspekciji stanja "rupica" koje zapravo i nisu rupe nego udubljenja na gelcoatu. ne postoji proboj gelcoata prema laminatu, i osoba s kojom sam razgovarao to jeuzela kao glavnu činjenicu. Stvarne rupe u gelcoatu, koje podrazumijevaju proboj i vidljivi laminat tretirali bi se jednako kao i osmoza, pa bi trebalo skidati sve do zdrave plastike i nanovo nanosti vanjsku ljusku, od čega se god sastojala.

Na one dvije slike na 151. stranici vidljivo je o čemu se radi. Ona detaljnija slika u krupnom planu je zapravo super makro snimak snimljen s udaljenosti od 1 cm. Ona druga, gdje se vidi veći dio trupa, snimljena je s veće udaljenosti od cca 30-50 cm. Nisam sad siguran za debljinu. S metra udaljenosti se navedene nepravilnosti gotovo i ne vide.

Svakako, pošteno su nešto zasr_li i sad nema natrag. Plastika je dobra, brod je napravljen ko' trupac. Al' šta vrijedi? Ovo je ko' krava koja da 20 litara mlika i na kraju nogom sruši kantu. Samo je ovdje prvi sloj promašen.

Ne znam, sutra će se oni valjda javit pa ćemo vidit. Nekako sam najskloniji ponovnom čekanju uz ugovor i penale, al' isto mi se ne da gnjavit s njima opet...

Sad sam malo isprovocirao neke ljude da mi i sami prijave slične greške na svojim brodicama iz Grebena (vidljiv rowing kroz gelcoat). kažu da se to vidi samo dok je brod skroz nov i poliran. Istina, na ruku se i ne oejti to, a ruka osjeti sve veće od 1/10 mm. I ti koji imaju te "probleme2 nemaju nikakvih problema s brodom već 10 i više godina. Znači rowing je isključivo estetski problem. Al' ipak je problem.

Nije tu problem s nestavljanjem prvog sloja laminata nego u prebrzom nastavku laminacije, odnosno prebrzom stavljanju sloja rowinga, prije nego je gelcoat želirao barem toliko da ne osjeća kemijske reakcije nastale daljnjom laminacijom.

Ovo s pituranjem i slično je malo sumnjiva ideja, ali recimo da imam firmu kojoj vjerujem i koja bi mi dala garanciju na papiru (ipak, za pristojnu cijenu za cijeli zahvat). Samo ruke dođu oko 100 Eur po kvadratu, pa sad računajte...

Ne znam, vidit ću kad se jave... Obe opcije su otvorene...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la Gaso » 07. 05. 2009. (21:57)

Bezveze stavljat pituro na gelcoat, osim ako si imao več prije fiksnu ideju bojiti trup na plavo, onda je i opcija da uzmeš ovaj i smanjiš cjenu, obrusiš staviš špric kit, ako rupice nisu prevelike, pa onda PU pituru, ispod vodene linije je ionako svejedno, ali opet pitanje u kakvom stanju je kabina. U najgorijem slučaju trebalo bi na kabini toliko obrusiti da nestanu rupice, pa onda na fino, pa na kraju ispolirat. Ako nisu velike rupice moglo bi se i to, jer brusiš tek toliko da nestaju rupice, ako su vrlo male, nečeš skinuti previše gelcoata.
Ali svejeno, ipak bojenje trupa preko gelcoata je glupost, to sam več jednom napisao, jer bi trebalo trup špricati i obnavljati recimo svakih 15g.
Ako se i na kibini vidi roving, onda bi i tamo trebalo stavi PU pituro.
Ali u ovoj situaciji, možda je za razmislit i o takvoj opciji, u svakom slučaju češ tako brže do broda, meni se to čini brza i jeftina opcija, cca 500€ piture, kružna vibraciona i tvoje ruke, ako pogledaš koliko sam ja brusio svoj brod, takav zahvat bi bio ništa napram što sam ja trebao radit.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 07. 05. 2009. (22:19)

E moj Gašo da je to samo tako. Ovu situaciju rješava samo Awlgrip ili neki sličan sustav koji je malkice skuplji od 500 Eur za cili brod...
Evo, pogledajte http://www.sevensea.hr/hrv/awlgrip/imag ... linije.pdf
A 2,5 kg kantica boje dođe cca 150 Eur. Sad zamisli koliko je cijeli sustav...
Napisa san koja je ponuda za sanaciju ovog. Stvar je u tome da nitko neće potpisat i udarit pečat da je to 100% dobro i sigurno bez temeljite sanacije. Ko će znat kakva je debljina gelcoata unutar rupica? Ko će znat ima li proboja gelcoata u nekim rupicama? Pa ima ih na tisuće. Nije to par komada... To je prerizičan zahvat za malu sanaciju i treba se temeljito time pozabavit. Zato toliko puno i košta. I dosta traje. Ima tu posla priko glave. A ne bi sam radio. To će radit stručni ljudi koji se time inače bave. Sva "polovna" rješenja su mi neprihvatljiva.

Zato sam i naveo cijenu od 40.000 Kn kao gornju granicu procijenjene vrijednosti. Opet ću sa svim troškovima bit na cca 60-65000 Kn dok se sve sredi. Volio bih da je brod dobar, bar ne bi bilo zafrkancije. Dosta ljudi se slaže da ne bi trebalo niti toliko platiti, i sve sam skloniji i tom mišljenju, što s više stručnih osoba pričam...

Znači valjda će se čekat novi brod... Vidit ćemo sutra valjda...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la Gaso » 07. 05. 2009. (22:42)

Ja sam onih 500€, napisao ako bi radio Veneziani, kojeg najbolje poznam, Odmastiš Detersilom, onda špricaš Polirex Pro, pa dalje 2k PU Gell gloss.
Kad sam radio od gole plastike 90% vremena sam potrošio da sam doveo do takvog stanja, koje ti sad prodaje Greben, kad se jednom dođe do rupica manjih od 0.2mm, znači do špric kita, imaš za 14 dana sve gotovo ako radiš sam. A da ti vidiš posla, kod kitanja i brušenje i to više od 5 puta itd..., to je posao.
Ajde, može bit i 700€ ali puno više ne. cca 7-10L(Polyrex Pro), 5L (Gelgloss - plavi), 5L(Gelgloss bjeli), ispod vodene linije ionako češ stavit prajmer, pa tamo ne treba. Ako ti nečeš uzet taj M700, siguran sam da če netko upravo to napravit, jer ima sa ovako novim vjerojatno manje posla nego da se pitura 20g stari, kdje več ima puno ogrebotina, pa vjerojatno treba i nešto kitat. Mislim, da je več jedan na forumu tako sređivao M700, pa ga pitaj, koliko mu je trebalo, piture. Nije to toliko posla, a garantiram da bi izgledalo savršeno, samo trebaš špricat a ne valjkom ili kistom.
Kantica 2.5L 150€, čak nije skupa, Veneziani je još skuplji, ali ne ide toga puno, to ide od prilike u debeljini 0.2mm(svi slojevi Gel gloss).
I AWLgrip je Polyurethan, samo je druga firma.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Maestral 700

PostPostao/la zubatac » 07. 05. 2009. (23:16)

tek sada sam vidio o čemu se radi, pa jesu li ti ljudi normalni kako samo sramote ime Maestral 700.
Amikliću moj, nedaj im gušta neka se izgrizaju iznutra dok ne priznaju da su krivi, jer već ako čitaju ovaj forum šta se neko od tih faca ne logira i uleti u raspravu. Nema niko muda jer znaju da bi pojeli vlastito g...
Puno sreće ti želim i imaj strpljenja, a ti ga svakako imaš uvjerio si nas u to :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Avatar
zubatac
Senior Member
 
Postovi: 796
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (16:40)
Lokacija: P U L A
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: MAESTRAL 800 LOMBARDINI 60KS

Re: Maestral 700

PostPostao/la amiklic1 » 08. 05. 2009. (16:38)

Davno prije, u emisiji "Trta mrta", neki će se sjetiti, čuo sam jednu pjesmicu...
ne sjećam se stihova niti rime, ostao je samo refren, a on je glasio otprilike.

"Muzgavci se prave važni".


Nego, evo novosti... Upravo sam, prije par minuta, primio poruku koju je poslala gđa. Tea Oreb iz Grebena.
Evo copy/paste:

Poštovani gdine Miklić,

Vezano za Vašu ponudu od 07.05.2009. kao i prethodnu korespodenciju donijeli smo odluku da Vam vratimo uplaćeni predujam uz obustavu narudžbe.

Naime, odljevak sa greškom ne možemo prodati, a izradu novog kalupa planiramo za min. 6 mjeseci. Ukoliko tada budete zainteresirani za kupnju ovog plovila stojimo Vam na raspolaganju.

Izvinjavamo se zbog svih neugodnosti.

Pozdrav,

Tea Oreb
Montmontaža Greben d.o.o.
20270 Vela Luka


Razmislio sam cijelih deset sekundi, pa je iz mene, a kroz prste, izletilo sljedeće, u vidu odgovora:

Poštovana,

moram odgovoriti da vašu odluku smatramo iznimno neprihvatljivom.

Naime, Zaključnicom, Predračunom, a i prethodnom korespondencijom poslovno ste se obvezali isporučiti brod.
Jednostrano odustajanje bez dogovora je potez koji je u potpunosti nezakonit, jer narudžbu niste plasirali Vi nego naša tvrtka, pa tako Vi niti ne možete odustati od narudžbe. To je valjda jasno.
Vi jedino možete odlučiti ne postupiti prema predračunu i zaključnici i o tome nas pismeno izvijestiti.

Moram naglasiti da ću ovaj slučaj, u slučaju da stvarno tako postupite, proslijediti svom odvjetniku da postupi onako kako nalaže logika, pravo i zakoni.

Također, biti ćemo prisiljeni posegnuti i za ostalim sredstvima kako bi, ako uistinu dođe do takvog raspleta situacije, i drugi potencijalni kupci saznali za slučaj, čisto kao upozorenje.

Ovo nemojte smatrati prijetnjom već najavom i objašnjenjem, jer i sami radimo u uslužnoj djelatnosti kao savjetnici pa smo u potpunosti svjesni koliko je širenje prave i istinite informacije važno za poslovanje.
U svom radu stalno se služimo svim dostupnim medijima i svjedoci smo da se stanje na tržištu mijenja i da kupci postaju sve svjesniji svojih prava Srećom u RH već se pomalo naziru i TV i radio emisije koje obrađuju teme s potezima poput ovog kojeg Vi želite jednostrano provesti, a i tiskovni mediji sve češće igraju na ruku potrošačima kako bi ih zaštitili od samovolje "velikih" (ili barem onih koji se takvima smatraju).

Upravo inzistiranje na pravima je ono što najčešće savjetujemo svojim klijentima, pa smatramo da bi bilo iznimno neprofesionalno i licemjerno u ovom slučaju postupiti drukčije.

Vidim da je nekakva druga, a ne poslovna, politika s vaše strane odlučila odigrati tako nepopularan potez, te moramo istaknuti da ne možemo samo stajati nemoćno i praviti se da se ništa ne događa.

Napokon, smatramo da je konačno sazrjelo vrijeme da se i poslovni subjekti počnu ponašati u skladu s pravilima tržišta, pa čak i ako se nekom osobno to ne sviđa nego bi radije živio u nekim drugim vremenima. Sigurni smo da je i Vama to u cilju.


Srdačan pozdrav,



Anđelo Miklić
Stribor d.o.o.
Cetinska 18
21311 Stobreč
stribor.doo@gmail.com
091/598-7893
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Maestral 700

PostPostao/la keglbajs » 08. 05. 2009. (17:02)

auuuuuuu, ja bi već odavno izgubio strpljenje. mogu samo reći na sve ovo da su mene izgubili kao potencijalnog kupca. već i prije sam bio u dilemi, nagledavao polovne i nove. prije godinu i nešto dana i sam sam krenuo u kupovinu jedne nove 700-tice preko jedne poznate riječke firme kojoj je greben dugove plačao maestralima. brod je već bio u početnoj fazi opremanja na rabu, ali sam odustao baš zbog priče o lošoj plastici i da to nije niti sjena izrade kakva je nekada bila u grebenu, te da se više isplati uzeti polovni brod i srediti ga. na moju žalost ova priča potvrđuje da je sve to istina te da greben (firmu) kakav je trenutno treba pristojno upokojiti i prodati firmu netkome tko bi znao što i kako s njom. zapravo sve je to tužno, i ja iz pozicije privatnog poduzetnika nemogu vjerovati da se jedna "ozbiljna" firma tako ponaša.
g. mikliću držite se i istjerajte mak na konac.
Avatar
keglbajs
New Entry
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 03. 01. 2009. (14:06)
Lokacija: zagreb - maksimir
Tip plovila: Dalmatinka 1984, tohatsu cvajo 10 ks.

Re: Maestral 700

PostPostao/la dredloks » 08. 05. 2009. (17:05)

Dobro si im odgovorio.
Evo su ti priznali da su pogriješili. Sad nek pojedu gov...


amiklic1 je napisao/la:Naime, odljevak sa greškom ne možemo prodati, a izradu novog kalupa planiramo za min. 6 mjeseci. Ukoliko tada budete zainteresirani za kupnju ovog plovila stojimo Vam na raspolaganju.

Izvinjavamo se zbog svih neugodnosti.

Pozdrav,

Tea Oreb
Montmontaža Greben d.o.o.
20270 Vela Luka[/color]

Ukupno korisnika/ca: 1000. • Najnoviji/a korisnik/ca: dredloks.
Avatar
dredloks
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (07:40)

Re: Maestral 700

PostPostao/la sinitram » 08. 05. 2009. (17:55)

amiklic1 je napisao/la:čak i ako se nekom osobno to ne sviđa nego bi radije živio u nekim drugim vremenima.


:clap: :clap: :clap:
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.