Pozdrav iz Dubrovnika

Dobro nam došli novi korisnici! Predstavite se ovdje i recite nam nešto o sebi ...
VAŽNO:
Otvaranjem nove teme u forumu "Predstavite se" (prvi post), novim je korisnicima omogućeno pisanje u svim dijelovima foruma, uključujući teme u njegovom ribolovnom dijelu.

Moderatori/ce: dome, tramontana, Moderatori

Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la tbaletic » 22. 01. 2024. (21:50)

Pozdrav iz Dubrovnika

Trebao bi savjet za izradu spojlera (papuče) za Gradac 5.80. Imam Tohatsu 9.9 2T i kad se doda gas krma tone samo tako
Molim za savjete kakok najjednostavnije izraditi papuču ili ako imate koga da je već radio za tu barku preporuku

Hvala
Avatar
tbaletic
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 27. 06. 2023. (10:35)
Lokacija: Dubrovnik
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5,80

Re: Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la josey » 22. 01. 2024. (23:14)

nisan ima tu brodicu, ima ju je dida, al zakon je isti za sve sta vozi po morskoj povrsini.
imas 9.9ks sto je dovoljno da ta brodica postize brzinu vecu od svoje valne duljine olitiga deplasmana.
ocito ti pocme kopat kad prestigne bezinu deplasmana.
e sad ti bi sa spojlerom sprjecio kopanje.
neces ga sprjecit, subjektivno hocec no realno neces, povecat ces duljinu vodene linije pa ce ti brzina deplasmana bit malo veca, dakle da bi ti brod jednako “kopao”
citaj bio pod jednakim kutem kao prije morat ce imat malo vecu brzinu.
e sad...
mozes napravit spojler koji ce pratit liniju broda koji nece bit toliko efikasan na toj brzini al ce bit efikasan na svim manjim brzinama, ili mozes napravit spojler koji ce ti promjenit formu trupa brodice, samim time i otpor, bit ce efikasniji na toj brzini al ce na svim manjim brzinama bit neefikasniji - citaj: povecat ce otpor trupa, odnosno potrosnju goriva i ici ces sporije za istu ulozenu snagu i kolicinu goriva.
opcenito, za brodicu od 5.80m sa deplasmanskim trupom i motorom od 10ks je to besmisleno radit, jer sa tom konjazom neces prestic svoj val, a trosak izrade spojlera ce kostat kocpola vrjednosti broda, a radi?
dakle vozi u pola gasa i cuvaj novcanik.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la tbaletic » 23. 01. 2024. (07:27)

Hvala velika na brzom odgovoru i savjetu
Ma najvise sam pitao zbog penjanja na barku jer skalice koje sada imam
na krmenom dijelu su jako nezgodne za malo deblju osobu
Imam jos jedno pitanje
Jeli znate nekoga da prodaje zimsku tendu ili da je izrađuje jer ovdje kkd nas je sve po zlato
Hvala
Avatar
tbaletic
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 27. 06. 2023. (10:35)
Lokacija: Dubrovnik
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5,80

Re: Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la josey » 23. 01. 2024. (07:51)

izrada spojlera zbog ugradnje ljestvi za ulazak / izlazak iz mora je nekako upitna.
Kazem, izrada spojlera a da to radi neko drugi a ne sami ce kostat otprilike kao pola vrjednosti brodice.
U tom slucaju bolje prodati istu i nadodati taj dio novaca koji se mislio uloziti u spojler pa kupiti pola metra duzi brod koji vec ima spojler, nesto ala dalmatinku sa spojlerom, primorku itd.

Tende odnoso cerade su dosle svugde po suho zlato ne samo u dubrovniku.
bimini za gliser od 5m kod mene kosta od 500e pa na više.
recimo da je gradac u toj kategoriji samo treba dodati bocne stranice... cijena vjerojatno od 600-700e pa na vise.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la peroLA » 23. 01. 2024. (13:20)

da, bolje prodat i kupit nešto drugo, ako ne spavaš onda, sa samporaženjenjem bez kabine, šire... pa će nekako i penjanje bit lakše, i bit ćeš brži... za penjanje nisam probao recimo vanjski motor i spojler pa neznam koliko je lakše ili teže, nije loše možda ni malo smršavit pa će bit lakše i zdravije ;)
Ja na primorki sam imao spojelr s platformom i to mi je bio najdraži dio barke, ali sa brodskim motorom pa je cjela bila slobodna... da ne govorim o još većim barkama sa većim platformama i tuna prolazom, taj dio mi na jedrilici sada najviše fali, baš mi je to super
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la jakabasej9 » 26. 01. 2024. (07:04)

peroLA je napisao/la:da, bolje prodat i kupit nešto drugo, ako ne spavaš onda, sa samporaženjenjem bez kabine, šire... pa će nekako i penjanje bit lakše, i bit ćeš brži... za penjanje nisam probao recimo vanjski motor i spojler pa neznam koliko je lakše ili teže, nije loše možda ni malo smršavit pa će bit lakše i zdravije ;)
Ja na primorki sam imao spojelr s platformom i to mi je bio najdraži dio barke, ali sa brodskim motorom pa je cjela bila slobodna... da ne govorim o još većim barkama sa većim platformama i tuna prolazom, taj dio mi na jedrilici sada najviše fali, baš mi je to super https://atelierrebul.hr/shop/category/mirisi-za-dom-mirisne-svijece-24
Zveni kot razmišljanje o številnih možnostih in prilagoditvah na vaši barki.
Avatar
jakabasej9
New Entry
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 22. 01. 2024. (07:18)
Lokacija: Ljubljana

Re: Pozdrav iz Dubrovnika

PostPostao/la riberer » 27. 01. 2024. (00:10)

jakabasej9 je napisao/la:
peroLA je napisao/la:da, bolje prodat i kupit nešto drugo, ako ne spavaš onda, sa samporaženjenjem bez kabine, šire... pa će nekako i penjanje bit lakše, i bit ćeš brži... za penjanje nisam probao recimo vanjski motor i spojler pa neznam koliko je lakše ili teže, nije loše možda ni malo smršavit pa će bit lakše i zdravije ;)
Ja na primorki sam imao spojelr s platformom i to mi je bio najdraži dio barke, ali sa brodskim motorom pa je cjela bila slobodna... da ne govorim o još većim barkama sa većim platformama i tuna prolazom, taj dio mi na jedrilici sada najviše fali, baš mi je to super htts:/atelierrebul.hririsi-za-dom-mirise-svijece-24
Zveni kot razmišljanje o številnih možnostih in prilagoditvah na vaši barki.


jakabasej9 U normalnom svijetu postoji civilizirani način komunikacije, tvoj način nije takav. Vidim da ti je jedini cilj nešto prodati, ali to radiš na krivi način i na pogrešnom mjestu. Nije mi ni najmanji problem maknuti te definitivno sa foruma... odluči ti.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7121
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18


Natrag na Predstavite se

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.