Sinter Bronca ili ....

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la damjan » 18. 03. 2012. (18:29)

Pozdrav Drustvo,

Dakle stvar je sljedeca; kako uredjujem drveni brod a prijatelj od kojeg sam dobio isti, nije uredjivao 13 godina nista. :?

Primjetio sam da osovina od propele ima lufta - plese par milimetara gore / dolje (tocnije 3,5 mm u svaku stranu). Naravno da je i semering ispao pa je voda prodrla skroz do mazalice. Kad sam izvadio osovinu, bila je sva u kamencu. Sta mi je bilo ciniti nego je ispolirati.

Posto ne znam kako drugacije ukrutiti osovinu, pala mi je na pamet ideja da napravim puškicu od SINTER BRONCE. Tokari ce znati o cemu pricam. Ona je mekanija od osovine pa bi se ustvari trebala trositi ta puškica a ujedno i sluziti za podmazivanje (masna je) i za ukrutu osovine.

Da li postoji kakva vec isprobana stvar u praksi kako se moze ukrutiti osovina ili da li postoji vec gotova puskica ili nesto trece za kupiti na trzistu i gdje ?

Hvala unaprijed
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la zore70 » 18. 03. 2012. (20:09)

Aj malo pojasni...osovina propele je od cega? Z- noga,Sail drive,direktni osovinski pogon?
Od kojega je materijala ta osovina?

U cemu se vrtila ako je direktni pogon...gumeni lezaj,bjela kovina,sipas,sveto drvo,PTF,nesto drugo?

Jeli motor utvrdo,ima li koji elasticni element izmedu njega i osovine prop..?

Sve detalje triba znat da bi odabra pravi nacin sanacije ;)

Di koja slicica nebi skodila isto,mozda ce kome u buduce bit korisno..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la damjan » 18. 03. 2012. (20:54)

Moje isprike, kako imam premalo znanja pa nisam znao da trebaju svi ovi podatci ali ajmo redom;

Radi se o Torpedovom motoru od 9 ks sa kopcom (nazalost neznam omjer) na koju se nastavlja osovina - onda je to valjda direktan prijenos jer izmedju kopce i osovine ne postoji nikakav drugi prijenos.

Osovina je od rostfrei-a (pretpostavljam jer ne reagira na magnet) - kad se ispolira sjajna je full

Motor je "utvrdo " jer ne postoji nikakav elasticni elemenat. Postoji samo mazalica prije ulaska osovine u trup barke. A na izlazu mazalice prema proleli nalazi se nekakva vrsta plastike (po meni to sluzi da mast ne iscuri van iz tog djela koji se podmazuje. - (PITANJE : da li cijela osovina ne bi trebala biti namascena da se smanji trenje i zagrijavanje ? )

Evo nadam se da sam dao malo vise podataka. Slike cu staviti sutra
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la kalafat » 19. 03. 2012. (19:06)

koliko san iz svega ovoga svatija tebi se satra zadnji lezaj za koji neznas od kojega je materijala bija , spominjes neku plastiku moze bit da je bija teflon pa ako je bija onda ga opet stavi. za ležaje ti je materijale nabroija zore, a ta sinter bronza i nije najsretnije rjesenje, puno kvalitetnija stvar je bjela kovina (ne zovu je za nista lezajna kovina). a sad sta i kako najbolje ti se moze pomoc kad stavis slike da se vidi na sto to sve slici
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la legi » 19. 03. 2012. (23:50)

tako iman i ja ,to ti je najosnovniji osovinski vod,moraš skinut zadnji ležaj u bukuli i prominit ga,obavezno nacentrirat motor,znat će majstori kako se radi,podlažu se bajlage (komadi lima ,podloške ) motor ako nije u centru brzo pojede ležaj i onda normalno da prima more....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la damjan » 20. 03. 2012. (07:55)

evo i slika.
Znaci osovina je ok. ispolirao sam ju jer je bila sva od kamenca.

Na drugoj slici se vidi izlaz iz kojeg izlazi osovina. E sada posto unutra uopce nema nikakvog lezaja (valjda je pojeden pa je ispao ili što ) da li se taj zadnji dio treba iscupati i unutra staviti lezaj ? Pitam jer vidim na na dubini cca 10 cm postoji kao nekakav mali utor kao za lezaj.

Ako se taj dio treba skinuti, kako se to radi ? Postoje 2 imbus sarafa koja sam odsarafio ali se nemam u nista uprti kako bi taj zadnji dio izvukao van.

slika

slika
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la Thomy » 20. 03. 2012. (08:31)

...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2467
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la damjan » 20. 03. 2012. (14:11)

Thomy hvala na pomoci ali to mi je presiroko.

Osovina je kod mene 25mm promjera. Promjer uzeg djela rupe (kako se vidi iz slike) je 31,6 mm a siri dio je 36 mm.

E sada neznam da li je to vec unutra stari lezaj..... Kako to ustanoviti ? i kako ga se moze izvaditi van ?
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la Thomy » 20. 03. 2012. (14:38)

Nisam mislija da kupiš ovaj sa linka već kako izgleda ;)

:wave:
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2467
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la vickodu » 20. 03. 2012. (15:14)

Sto je brtvi s unutarnje strane (u barci) ?
Avatar
vickodu
New Entry
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 11. 03. 2012. (19:17)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Plasticna samogradnja 9 m

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la zore70 » 20. 03. 2012. (15:36)

Aj da ne kompliciramo ovako napravi..
Kupi obične solne kiseline za domaćinstvo i kistom,pinelom lipo dobro natopi zadnji dio bukule,oko onih imbusa..
Sve isperi obilno vodom,čuvaj oči...

Bukula koju imaš je djelomično rastavljiva,samo je sve zapeklo od kamenca.Koliko vidim ima one škrge za ubacivanje vode za hlađenje,jesan li pogodija?
Kad odviješ ona dva imbusa udaranjem čekićem priko nekog drva sa pramčane strane bi se nakon čišćenja tribala odvojit zadnja 2-3 cm bukule i oslobodit ti vanjsku čahuru gumenog ležaja koja je ostala zalipljena u bukuli,guma ti je odavno ispala.

Kupi gumeni ležaj,standardni...po mirama koji si da to bi triba bit 25x35x100,naravno provjeri kad izvučeš košuljicu ležaja.
Sinter broncu,bijelu kovinu,plastike kojekakve i sl. zaboravi..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la luka » 20. 03. 2012. (18:00)

Dzabe rabota ako je osovina dobila ovalnost i ako bala, razjebace i novu cauru, pogotovo ako je duga i bala od spoja sa motorom do stela morse. A biksne se rabotaju od masne bronze, a ne od sinter bronze.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la damjan » 20. 03. 2012. (19:20)

Zore

je pogodio si ima utore za vodu.

Uspio sam izvaditi cijeli lezaj iz kobilice. Odsarafio sam imbuse i vodoinstalaterskim kljestima izvukao cijeli lezaj zajedno sa samom bukulom.
Guma se odvojila od bukule i ostala je u vodilici osovine koja ide kroz trup broda. Guma je pojedena sa nutarnje strane. S vanjeske strane (dio koji se stavlja u bukulu) je ok - jedva ju stavim u mesinganu puskicu.

Osovina nije dobila ovalnost. provjereno :thumbup:

Probat cu sutra sa solnom kiselinom i vidjeti da li se moze odvojiti sama bukula od lezaja (prstena )

Gdje ima za kupiti samo gumeni lezaj ? Zvao sam u Marina stores i u Motomariner u Rijeci i oni imaju samo cijelu bukulu ili komplet lezaj za paprenu cijenu

2 Thomy > Tks na skici :thumbup:
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la ceko » 20. 03. 2012. (20:22)

Gumeni dio ti je sastavni dio bukule - "gumenog ležaja" (bukula je mesingana piksna/cijev na koju je s unutarnju strane zalijepljena gumena "cijev" sa uzdužnim utorima u kojima voda prilikom vrtnje osovine stvara vodeni sloj koji otklanja trenje) cijena je oko 300 kn.. Nisi trebao odvidavati cijeli dio (ako sam dobro razumio) od statvene cijevi, vani sa bukulom ide samo onaj dio sa uškama za vodu koji je ulovljen na imbuse.. Bukula zna biti za njega fiksirana vidicom (obično na jednoj od uški, ali i ne mora).
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Sinter Bronca ili ....

PostPostao/la zore70 » 20. 03. 2012. (23:34)

luka je napisao/la: A biksne se rabotaju od masne bronze, a ne od sinter bronze.


Masna bronza?Sa puno holesterola :lol: Lezajna bronza je svakako pogodan klizni materijal ali u niti jednom strojarskom prirucniku nema kvalifikacije masne bronze,nego po sastavu..kositrena..GBZ 14..16..18..fosforna..i sl...

Ovdi u ovom slucaju netriba komplicirat,covik ima sustav sa gumenim lezajem u zadnjoj bukuli,jeftino i prikladno i tako triba i nastavit..

Damjane..u Zagrebu podi u butigu od Wasija i kupi gumeni lezaj osovine,unutrasnjost bukule lagano namazi nekom nautickom masti,osiguraj sve vijcima..

Na brtvenici unutar broda,sa druge strane statvene cijevi prigledaj sistem brtvljenja,ocisti,po potrebi promjeni sta treba i vozi se..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.