koji je ovo tip barke

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

koji je ovo tip barke

PostPostao/la pale » 15. 01. 2012. (20:44)

interisira me ako zna ko koji je to tip barke.znam da je bila pravljena u škveru na korčuli i da je bila transportna barka za bivšu jna.
http://www.mojalbum.com/pale/barka2/foto/17868935
slika
Zadnja izmjena: riberer; 15. 01. 2012. (22:01); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: [img][/img]
Avatar
pale
New Entry
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15. 01. 2012. (12:41)
Lokacija: ljubljana
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drveni brod sa kabinom 10m

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la zore70 » 16. 01. 2012. (13:50)

Taj brod ima moj prika i susid u Podstrani,sad ti neznan kako se zove...biće ono TČ...ŽNJ..

Znan da mi je priča da je proizvedeno samo 7 komada isključivo za potribe ondašnje JNA....

On ga je renovira,ubacija novi motor,instalaciju...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la kumpanjo » 16. 01. 2012. (23:28)

img007.jpg
Pa ,čini mi se da je nemoguće dati točan odgovor na ovo pitanje! Vjerovatno je ko što je rečeno i napravljeno baš sedam indentičnih brodova za jna . Ovdi se radi o klasičnoj korčulanskoj pasari ili brodu ili barci sad zavisi od veličine i kako ko zove. Brodovi sličnih formi gradili su se u škveru i po privatnim brodogradilištima , a dužine su bile od sedam metara pa sve do sedamnaest metara. Jedina odmah uočljiva razlika između ove i ostalih, koje i danas plove je skalina na razmi. Razlike su postojale i ponešto u formama trupa , nagibu provene ašte ,obliku zrcala, razvedenosti branduna ,itd. a sve je to ovisilo o brodograditelju ili brodogradilištu.Au osnovi je to uvjek bija jedan tip broda. Inače ovog tipa broda i nije napravljeno u nekim većim količinama ko npr. gajeta ,leuta itd. Vjerojatno je razlog zalazak drvene brodogradnje a i uglavnom su to bili veći brodovi , najčešći od devet metara pa do nekih 12 metara. Inače smatram da je ovakav tip broda najbolje što je dala korčulanska brodogradnja u drvu , kako u pogledu forme ,maritimnih osobina tako i brzine plovidbe .Što se može viditi i na slici, da su podvodne linije trupa korak do poludeplasmana.
Ovaj dio nacrta potječe iz brodogradilišta dok je bilo pod upravom JNA , a radi se o brodu od 7 ,50 m. iz 1963 godine.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la pale » 16. 01. 2012. (23:47)

kumpanjo vidim da imaš pojma oko brodova.ovaj moj ima tačno 10m rebra i greda so od hrasta a oplate akacija.gorni dio od mahagonija teško da ima u škveru još koji živi koji je radio na ovome brodu.ali kad gledaš detalje nije ti jasno kako so to uradili u ona vremena sa alatom što su imali :clap:
ima puno sličnih brodova nali nisam još primetio da ima premac dignut za 20 cm kao moja i to na 21 rebru :thumbup:
Avatar
pale
New Entry
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15. 01. 2012. (12:41)
Lokacija: ljubljana
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drveni brod sa kabinom 10m

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la piškera » 17. 01. 2012. (09:34)

Nešto jako slično je u mom vlasništvu :clap: ,isto kupljeno u Korčuli,gradnja fatastična,ova krma je čudo,ka da imaš spojler,jako,jako, dobra pasara.
...riči dide mog:upamti zauvik da u njima vire ni,nisu oni ka i mi ...
Avatar
piškera
Member
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 17. 07. 2008. (11:03)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: profesionalni

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la pale » 17. 01. 2012. (13:11)

piškera je napisao/la:Nešto jako slično je u mom vlasništvu :clap: ,isto kupljeno u Korčuli,gradnja fatastična,ova krma je čudo,ka da imaš spojler,jako,jako, dobra pasara.

imaš koju sliku da semože vidit
Avatar
pale
New Entry
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15. 01. 2012. (12:41)
Lokacija: ljubljana
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drveni brod sa kabinom 10m

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la piškera » 17. 01. 2012. (14:47)

Nemam stari,uvik kako ću ga slikati kad se vadi vanka,paaaa šipak.U moga je još i prova napravljena ka na nosačima aviona :D ,malo preteciozno,ali znaš šta mislim,lipo izvedena,tako da se val samo prelije sa svake bande,malo kad se prolije po kabini !!!
Korčulani,kapa do poda za ove pasare,možete uz bok sa Betinjanima,bravo !!!
...riči dide mog:upamti zauvik da u njima vire ni,nisu oni ka i mi ...
Avatar
piškera
Member
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 17. 07. 2008. (11:03)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: profesionalni

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la nac » 17. 01. 2012. (15:13)

piškera je napisao/la:Nemam stari,uvik kako ću ga slikati kad se vadi vanka,paaaa šipak.U moga je još i prova napravljena ka na nosačima aviona :D ,malo preteciozno,ali znaš šta mislim,lipo izvedena,tako da se val samo prelije sa svake bande,malo kad se prolije po kabini !!!
Korčulani,kapa do poda za ove pasare,možete uz bok sa Betinjanima,bravo !!!


Piškera,a gdje ti je barka vezana,ako si iz ŠB? Bit ču u Vodicama sredinom drugoga,pa bi je pogledao-zanimljiva je sigurno. LP
Avatar
nac
Member
 
Postovi: 190
Pridružen/a: 06. 07. 2009. (20:04)
Lokacija: Nizka
Tip plovila: Damor 800

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la kumpanjo » 17. 01. 2012. (21:08)

018.JPG
033.JPG
Jedina mana ovih korčulanki je to što sve imaju pretanka rebra za svoju veličinu, bila ona duga 9m. ili 12 m. uvjek je rebro debljine 2,5 - 3 cm.No zato rebra imaju zavidnu visinu , što im daje veliku čvrstoću . NA murteru je obratno, debela rebra i male visine. Kod ovako tankih rebara ta deblijna dolazi do izražaja kad se brod triba prizabivati drugi ili treći put- nemaš di zabiti brukvu i to je ta ogromna mana korčulanske brodogradnje općenito.
Kod korčulanske brodogradnje je dobro što svaki brod koji se napravija ,pripada nekom tipu;gajeta gajetama leut leutima ,navedene pasare svojoj klasi itd. Ovdi nije bilo svaštarenja ko drugdi po obali, npr da prova bude ko u leuta a krma zrcalo ko u jedrilice ili razne druge kombinacije koje sam viđa po murteru ,ovdi se uvik znalo što je šta.Evo još koj sličica ovih famoznih pasara.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la primorac » 17. 01. 2012. (21:20)

Kao stvoreno za jedno lipo plastificiranje... Otančat ga uokolo naokolo sa šajbon 32 na veliku brusilicu, pa na zdravo obrušeno dat jedno 6 - 8 slojeva mata i rowinga, iskitat, obrusit, iskitat, obrusit, primer, 2K lak par ruka.... nadgrađe ostavit drveno...

Kumpanjo, Vi tamo na Korčuli virujete samo u te crvene motore??? :thumbup:
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la kumpanjo » 17. 01. 2012. (22:08)

.

Kumpanjo, Vi tamo na Korčuli virujete samo u te crvene motore??? :thumbup:[/quote]
Uglavnom!! :)
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la josme » 18. 01. 2012. (08:41)

primorac je napisao/la:Kao stvoreno za jedno lipo plastificiranje... Otančat ga uokolo naokolo sa šajbon 32 na veliku brusilicu, pa na zdravo obrušeno dat jedno 6 - 8 slojeva mata i rowinga, iskitat, obrusit, iskitat, obrusit, primer, 2K lak par ruka.... nadgrađe ostavit drveno...

Kumpanjo, Vi tamo na Korčuli virujete samo u te crvene motore??? :thumbup:

Pa kuda odmah plastika,unerediti tako pristojan brod.Dok je drvo zdravo to treba i tako držati..drvo je drvo..Kombinacija drvo-plastika=sigurna trulež...Ja imam plastičnu barku jer nemogu održavati drvenu inače bih odmah uzeo ovakvo nešto
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la pale » 18. 01. 2012. (09:44)

ja sam trebao staviti u plastiku jer je barka stajala 15 godina vani pod krovom
http://www.mojalbum.com/pale/barka
Avatar
pale
New Entry
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15. 01. 2012. (12:41)
Lokacija: ljubljana
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drveni brod sa kabinom 10m

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la zorica » 18. 01. 2012. (15:11)

Dobro se onako gnjil nije raspa na kamionu. U trajnost nakon zahvata ne ulazin ali močan brod, brodusina !!!
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: koji je ovo tip barke

PostPostao/la pale » 20. 01. 2012. (08:50)

pa nije bil baš gnili ampak razsušen
Avatar
pale
New Entry
 
Postovi: 44
Pridružen/a: 15. 01. 2012. (12:41)
Lokacija: ljubljana
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drveni brod sa kabinom 10m

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Panker123 i 2 gostiju.