Radionica

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Radionica

PostPostao/la Nesso » 08. 12. 2011. (22:30)

Posto imam sansu da organizujem radionicu u jednom prostoru velicine garaze i bice nesto novca za kupovinu alata, mozda i neka masina, sta predlazete?
Sta mora da ima jedna radionica od alata da se u njoj moze srediti manja barka? Vec imam osnovni elektricni rucni alat, mali kompresor je stigao prije par dana. Budzet je oko 1500 eura.
Avatar
Nesso
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 14. 04. 2011. (22:13)
Lokacija: Morinj Boka Kotorska

Re: Radionica

PostPostao/la ivan3 » 08. 12. 2011. (22:41)

Cirkular, glodalica...
Paranak...
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Radionica

PostPostao/la zore70 » 08. 12. 2011. (22:49)

A ovisi jeli plasticni ili drveni skveric ;)
Rucni i stabilni cirkular...ubodna pila.....kutna brusilica mala....busilica na 220v...akumulatorska busilica...lisica pila....Fein Multimaster...fen za vruci zrak...rucna blanja...elektricna blanja...orbitalna vibraciona brusilica..usisivac...setovi svrdala...setovi ubodnih pilica...set upustaca glava vijaka...set dljeta za drvo..di koja turpija,kacavida,klista,cekic,sprica za boju,klamerica za tapeciranje-pneumatska......

Sve ti to triba za takav posal.....mozda ne odma ali bez alata nema zanata....

A ako to triba bit neki izbiljniji posal...e onda je samo nebo granica...kombinirka-blanja-debljaca-cirkular....tracna pila...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Radionica

PostPostao/la Pape » 08. 12. 2011. (22:53)

...potpisujem!....samo alata nikad dosta...bar meni...može se do u nedogled nabavljat.... :angel:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Radionica

PostPostao/la ceko » 08. 12. 2011. (22:53)

Tračna je obavezna za radit u drvu..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Radionica

PostPostao/la ivan3 » 08. 12. 2011. (22:56)

Evo ga, čovik koji stin radi ti je ka iz puške opalija 100 stvari...


Dosta štrukova, morža, standardne stvari koje moraju bit u svakoj radioni.



Lavandin za oprat ruke prije marende, makar improvizirani. Misto za popišat se, ako nema wc-a.

Dobar radni stol sa velikon površinon je obavezan. Pokretan naravno.
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Radionica

PostPostao/la Nesso » 08. 12. 2011. (23:11)

Prvenstvena namjena je drvo, nema plastike bez drveta. Zna se sta je starije. Hvala na savjetima.
Avatar
Nesso
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 14. 04. 2011. (22:13)
Lokacija: Morinj Boka Kotorska

Re: Radionica

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 08. 12. 2011. (23:40)

Ako mislis ozbiljnije radit u drvetu triba ti stolarska" kombinirka".... (cirkular,freza, blanja,debljaca) .... ako makina ista vridi platices je sigurno par iljada eura.... rezni alati za makinu su ti skupi ka vrag........rucni alat vec imas.....ako pocnes kupovati sve sta ti triba , to ti je" neverending story"..........i ne zaboravi osigurati prste .....croatia osiguranje placa najbolje :lol:

PS........... makinu ti je najbolje i najpovoljnije kupovat u udovice od kojeg starog maranguna...... : Wink2:
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1902
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Radionica

PostPostao/la Kapo » 09. 12. 2011. (06:14)

ceko je napisao/la:Tračna je obavezna za radit u drvu..


Obavezno :thumbup: vrlo praktican i upotrebljiv komad alata
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Radionica

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 09. 12. 2011. (06:56)

Kapo je napisao/la:
ceko je napisao/la:Tračna je obavezna za radit u drvu..


Obavezno :thumbup: vrlo praktican i upotrebljiv komad alata


.......ne kupuj male tracne pile , to ti je za modelare.....trazi kolo od po metra pa navise......... a ako bas oces malu prodacu ti ja jednu :D
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1902
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Radionica

PostPostao/la Kapo » 09. 12. 2011. (11:55)

M710 SEA PEARL je napisao/la:
Kapo je napisao/la:
ceko je napisao/la:Tračna je obavezna za radit u drvu..


Obavezno :thumbup: vrlo praktican i upotrebljiv komad alata


.......ne kupuj male tracne pile , to ti je za modelare.....trazi kolo od po metra pa navise......... a ako bas oces malu prodacu ti ja jednu :D


Nisam mislio na tracnu pilu nego na tracnu brusilicu :OK 17:
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Radionica

PostPostao/la domagoj » 09. 12. 2011. (13:33)

M710 SEA PEARL je napisao/la:
.......ne kupuj male tracne pile , to ti je za modelare.....trazi kolo od po metra pa navise......... a ako bas oces malu prodacu ti ja jednu :D


Kolika ti je ta mala?
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Radionica

PostPostao/la domagoj » 09. 12. 2011. (18:10)

Iako alata i strojeva nikad dosta, kad bi se radila lista prioriteta za strojeve u gradnji ili popravcima drvenih brodova, mislim da bi dobra tračna pila zauzela prvo mjesto. Ispred cirkulara i blanje s debljačom. S tračnom pilom se mogu pilati rebra i madiri. Može i s ubodnom pilom, ali ni približno tako brzo i precizno kao s tračnom.
Cirkular je više za ravno pilanje, kojega je zbog zakrivljenosti linija na brodu najmanje. Gotovo sve što možeš ispilati cirkularom,možeš i s tračnom pilom, uz odgovarajuće vodilice i držače, ali ne vrijedi obrnuto. Osim toga, s tračnom pilom se može raspilati daska po debljini, gotovo do debljine furnira, uz minimalnu debljinu reza, što se ni s jednim drugim alatom ne može. Naginjanjem radne ploče se može pilati pod kutem i zakrivljene linije, npr rebra na provi. Ja sam to radio ubodnom pilom, ali ide vrlo sporo, a kut nagiba je jako teško kontrolirati jer se pilica u tvrdom drvu krivi.
Što se tiče ručnih električnih alata, mislim da je Zore glavninu nabrojio. Ja bih samo naglasio da bruslica svih vrsta nikad dosta. Ja sam neki dan naizmjenično koristio njih pet, svaku za određenu namjenu: dvije kutne: jednu sa reznim diskom drugu sa fleksibilnim brusnim diskom, tračnu bruslicu od 1000 W, orbitalnu i malu multitask trokutastu s reguliranom brzinom. I uz sve to, još mi je na kraju falila vibraciona s pravokutnom pločom. A, sve to u sat vremena.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Radionica

PostPostao/la ceko » 09. 12. 2011. (18:15)

domagoj je napisao/la:Iako alata i strojeva nikad dosta, kad bi se radila lista prioriteta za strojeve u gradnji ili popravcima drvenih brodova, mislim da bi dobra tračna pila zauzela prvo mjesto. Ispred cirkulara i blanje s debljačom. S tračnom pilom se mogu pilati rebra i madiri. Može i s ubodnom pilom, ali ni približno tako brzo i precizno kao s tračnom.
Cirkular je više za ravno pilanje, kojega je zbog zakrivljenosti linija na brodu najmanje. Gotovo sve što možeš ispilati cirkularom,možeš i s tračnom pilom, uz odgovarajuće vodilice i držače, ali ne vrijedi obrnuto. Osim toga, s tračnom pilom se može raspilati daska po debljini, gotovo do debljine furnira, uz minimalnu debljinu reza, što se ni s jednim drugim alatom ne može. Naginjanjem radne ploče se može pilati pod kutem i zakrivljene linije, npr rebra na provi. Ja sam to radio ubodnom pilom, ali ide vrlo sporo, a kut nagiba je jako teško kontrolirati jer se pilica u tvrdom drvu krivi...

Upravo to! :thumbup:
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Radionica

PostPostao/la domagoj » 09. 12. 2011. (18:25)

Zaboravio sam samo jednu bitnu stvar: uz tračnu pilu treba i nekoliko pari rezervnih prstiju. To je toliko efikasan stroj da bezbolno reže prste. Kad osjetiš, već ih nemaš, a onda počne boliti. Srećom, ne znam to iz vlastitog iskustva, nego iz priče. Koliko je koristan toliko je to i opasan stroj. Zato s njim treba raditi maksimalno oprezno.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.