farbanje drvene brodice

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 10. 11. 2011. (10:17)

pozdrav Svima jos jednom,

Kako sam novi ovdje nadam se da cete biti "blagi" sa svojim komentarima prema mom (ne)znanju vezano za drvene brodice.

Naime kako je zahladilo u Zg, da li je sada prehladno za struganje farbe sa broda ?
Unutraasnjost je bila kitana i nakon toga farbana, sto znaci da moram skinuti stari kit i farbu (radim sa industrijskim fenom ) i ostaviti golo drvo. Da li ce se ono "napiti " vlage i napuhnuti tj. deformirati ili se moze i dalje raditi ?
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la Groff » 10. 11. 2011. (17:42)

Ako ju ostaviš na kiši nepokrivenu sigurno da će se drvo napit vode ali deformirat se neće. Moj savjet ti je da ju držiš pokrivenu ceradom kad ne radiš na njoj. Kad bude sva boja sastrugana onda ju treba osušit da ti se boje bolje upiju u drvo.
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 11. 11. 2011. (14:38)

ODLICNO

pokrivena je cjelo vrijeme tj. napravio sam provizornu garazu tako da ne pada po barci. Drvo je bilo kitano pa se nadam da nece navuci vlagu i napuhnuti se ali ako kazes da se nece deformirati onda ok

tks
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la topala » 11. 11. 2011. (16:28)

koliko kužim da je u zagrebu!
drvo ti nebi trebalo biti mokro jer ako smrzne nevalja podje se vlasat - čupati
farbe takodje samo kad je toplo- fen i najjači je spor treba brener bar na kartuše.
ako uljane boje onda podlogu--(mada uljnih mislim da i nema) a farbe na vodenoj bazi ja nebi stavljao na brod.
dobra masna sintetika-mi se čini najboja ( hempel računaj pod 3. klasu,saer lakovo je nešto boje a nije skupo pa nadalje) ja kupujem saer (u dbk. prosjrk litra boje cca 70n ,25% jeftiniji od hempela)
a ni nitro boje nebi stavljao nisu trajne i fleksibilne
Avatar
topala
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 15. 04. 2011. (22:34)
Lokacija: korčula

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 14. 11. 2011. (09:08)

@ Topala>
da, barka je u Zg. problem je u tome sto je u njoj bilo skoro 300 litara mora. covjek od kojeg sam dobio barku zadnje 2 godine se uopce nije brinuo o njoj pa je i drvo na donjem djelu tj. podnica pocelo na mjestima kako kazes "cupati" ne jako nego samo povrsinski.

Zasto je bolje koristiti brener a ne industrijski fen ? Ok, fen je spor (makar grije na 500°C) - trebalo mi je 3 dana da postruzem cjelu unutrasnjost.

kazete ne Hempel.... ako netko zna gdje se moze u Zagrebu kupiti taj Sear ili neka kvalitetnija boja , svaka info je dobrodosla.

Tks
Damjan

p.s. slikice barke uskoro.
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la legi » 14. 11. 2011. (10:54)

Samo nek ti je na suhom i nema problema,možeš koristiti i hempel,pogotovo ako možeš dobit piture za škver,a i venecijani je dobar a nije jako skuplji......kad očistiš sve do drveta vidit ćeš ča je za minjat,iako sumnjan da u zg ima kalafata :D ali da se..promini i farbaj,da je za sezonu spremna....pozdrav još jednom drvenjaku :thumbup:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 14. 11. 2011. (13:18)

da i ja sumljam da ima kalafata. Ima nesto plstičara.... ali zato je tu forum "ribolov na moru" gdje se moze dobiti kvalitetan savjet
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 05. 12. 2011. (12:50)

Drustvo,

Molim Vas za malu pomoc; naime neznam da li da se cjela unutrasnjost broda ofarba sa jednom vrstom farbe ili da se dio dasaka (unaprijed se ispricavam na nestrucnosti i nepoznavanju imena pojedinih djelova) koji je obicno izlozen moru - znaci govorim o djelu broda koji se nalazi ispod podnice drvene barke (tamo se obicno nalazi koja litra što mora sto kisnice) zastiti nekim dodatnim premazom kao npr. Laneno ulje pa tek onda nanjeti farbu ili upotrijebiti neku kombinaciju ili je farba cisto dovoljno. ?

Pitam da znam u kojem smjeru krenuti i kako tretirati koji dio a da kasnije ne dodje do dizanja boje sa drveta i u koliko slojeva bi trebalo pojedini dio premazati.

Hvala unaprijed
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la kumpanjo » 05. 12. 2011. (18:16)

Pa, inače postoje piture kojima je namjena isključivo pituravanje santina gdje se očekuje djelovanje nafte i ulja. Korištenje ovih pitura dolazi jedino u obzir ako se radi o novom drvu . Ja sam cijeli brod iznutra pitura Chromosovom temeljnom za željezo u dvi ruke i jednu ruku laka. Sada nakon četiri godine nema znakova ljuštenja i slično .Jedino dio oko motora sam pitura dvokomponentnom za metal i ona se cijela u malo vrimena oljuštila .Iako je brod bija onda tri miseca vanka i dio oko motora dobro i temeljito odmašćen ništa nije pomoglo ,madiri i korbe ispod motora su popili suviše nafte i ulja i nemoguće ih je odstraniti. Laneno ulje nevolim koristiti jer mi nije pokazalo nikakvu prednost nasuprot običnih pitura,a i čitajući upute na limenkama piture vidimo , piše:na suhu i odmašćenu površinu. More ti neće naškoditi drvu i da staviš najlošiju pituru, more na neki način konzervira drvo .Problem je na drvu ako je već dugo u moru ,i poslije dugo stoji vani proces propadanja je puno ubrzaniji. Nafta i ulje po meni čine veću štetu jer impregniraju madire do te mire da na kraju više ne rade,odnosno ne stanjavaju na kimentima. Dokaz tome je što svaki brod s unutarnjim motorom prije ili poslije počne točiti negdje ispod motora obično na spoju picuna i kolumbe.More i kišnica u santini u kombinaciji s nešto ulja i nafte ,obično stvore neki neugodan miris kojeg se teško riješiti, a tu je uzročnik kišnica.Oko pituravana santina ili cile unutrašnjosti nema neke filozofije ,suho i odmašćeno drvo ,dvi do četiri ruke temeljne i jedna ruka laka -da je lakše čistiti.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la zbjelan » 05. 12. 2011. (21:45)

kumpanjo,mislim da si u pravu,priko 30 godina iman drveni brod(6,5m)sa torpedom dva cilindra,svašta saqn prova i mislim da si dobro reka...
ko se skime druži taj je lud...
Avatar
zbjelan
Senior Member
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 07. 05. 2010. (16:53)
Lokacija: omiš -dalmacija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: m-700 guda Sabre m-65

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la zbjelan » 05. 12. 2011. (21:50)

ma koliko god pazili uvik će malo ulja ili nafte pobić u santine...malo po malo i godina za godinom i rezultat je da i meni tavi ispod motora,a naročito u vožnji ili nakon nje...
ko se skime druži taj je lud...
Avatar
zbjelan
Senior Member
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 07. 05. 2010. (16:53)
Lokacija: omiš -dalmacija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: m-700 guda Sabre m-65

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 08. 12. 2011. (12:45)

a lak mora biti na uljnoj ili vodenoj bazi ?
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la luka » 08. 12. 2011. (14:42)

jedino rjesenje je ako je moguce napravit korito od rosvaja ispod motora ako moze da stane. A to je istina da se modijeri ne mogu stanjati jer se napiju ulja i masnoca pa ne primaju vodu, acak nece ni pitura da prijenja. Jedan moj prijatelj je rijesio problem stanjavanja tako sto je izvadio tornelu i stuk i umjesto toga napunio vurtovim silikon- ljepilom koji lijepi i na mokro i evo 3 god mu dobro drzi.Jedinon sto za taj silikon pitura ne prijenja ali ima da se kupi u nekim bojama pa kupis slicne boje pituri.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la Galun » 08. 12. 2011. (23:19)

njbolje je santine opiturat sa 2 ruke minija i onda preko 2 ruke palubina,i nema ljuštenja dugo dugo.
Avatar
Galun
Senior Member
 
Postovi: 723
Pridružen/a: 12. 10. 2009. (14:31)
Lokacija: kad je lipo st baška a kad ne onda fiume
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adriatik

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la damjan » 12. 12. 2011. (12:11)

oprosti Gulan, sto je to "minij" a sto "palubin"? tko je proizvodjac tih lakova ?
Hvala unaprijed
Avatar
damjan
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 08. 11. 2011. (14:21)
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.