farbanje drvene brodice

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la legi » 25. 12. 2011. (15:09)

Perkins,ajde stavi koju sliku,tvog broda..... :wave:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la perkins27 » 28. 12. 2011. (15:58)

DSC00010 (Medium).JPG
Evo
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la legi » 29. 12. 2011. (11:56)

Lip i šestan brod,nadkabina mi se sviđa lipo izvedena,koliko ruku vune si stavlja.po kuverti,a koliko na kabinu,ja moran moju na proliće plastificirat,a trebo bi i natkabinu,ubije me more....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la perkins27 » 29. 12. 2011. (12:52)

Ufff, pitanje je za milijunasa, ali dat cu sve od sebe.
Po kuverti ima 4 mata + roving, ali se na spoju kabine i kuverte zbrojilo i do 10 slojeva.
Nadkabina je prije bila niza za 22 cm, sad iman stajacu visinu ( 191 cm), more skoro uopce vise ne poliva, takodjer i mala kabina je isla gore 16 cm u krmenom dijelu, a u provenom 8.
Rastavija san nadkabinu od kabine, diga kabinu od kuverte ( ispila ubodnom pilon), ubacija dasku na klin, zavida, i prosa sve plastikon, 4 mata + roving.Onda je na to isla nadkabina sa produzenin krovon za 95 cm, sve obuceno u plastiku od krova do kuverte. Kasnije san napravija sablonu za prozore ( stakla), i ubodnon pilon i brusilicon otvorija za stakla. Frezon san napravija limbel za staklo (5mm), i montira ga sa Simson silikonon.Ostalo je jako ka celik, a radi. Jos mi je ostalo posit krov iznutra sa lamperijon, i to je to. I jos neke ukrasne letvice za zatvorit stakla izvana i iznutra.Iman i jaceru, kao klupu, kuzinicu, postelju od 220x200cm, a od vrata kabine do motora 180 cm cistog prostora. Dva rezervara za naftu, jos dva gavuna, mista i prostora za pizdarije koliko oces.Sve uvik cisto, a imas sve.
Plastika je dobro rjesenje za drvo,isplati se na duze vrime.
Nadkabinu skroji od lesonita ili tanke sperploce, stavi, viziraj, skini, doradi, koliko god triba puta, moras biti zadovoljan sa onin sta napravis. I obavezno napravi pad prema provi.
Nadkabina je zakon,vidices kad je napravis, i jos dobra zimska tenda i mozes di oces. :thumbup: :wave:
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la legi » 29. 12. 2011. (18:56)

Hvala puno na informaciji..... :wave:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la perkins27 » 04. 01. 2012. (07:28)

Jos nesto.
Neko radi tako da doma u garazi izlije lancune od plastike, 2-3 mata, da se moze savit po potrebi, i onda ih na brodu kroji i spaja.Tako ide brze, manje se sporkaje. Kasnije se pojaca sa rovingon i 1 mat i to je to.
Ja san kupija najjeftiniju ivericu, stavija je na ravni stol,stol, namaza mascu za parkete i pici, smola, vuna, smola vuna...A mozes prvo namazati gelcoat, mozes i dodati pigment u smolu...Kasnije odvojis dlijetom, pazljivo, i imas materijal za krojenje.
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la sasha » 04. 04. 2012. (13:42)

di u rijeci ina za kupit uljnu pituru u kalini skupa 2,5 kila oko 300kun
Dva gemišta nemogumi ništa
Avatar
sasha
Member
 
Postovi: 130
Pridružen/a: 04. 08. 2011. (11:53)
Lokacija: ispod krčkog mosta OŠTRO
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: DRVENA PASARA 5.20 TORPEDO 9

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la mudroo » 15. 06. 2012. (08:22)

Mislim da ti je cijena svugdi tu negdi, normalno da cijena malo ovisi i o proizvodjacu!
Avatar
mudroo
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 04. 06. 2012. (07:05)
Lokacija: ši
Tip plovila: gumenjak

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la VelikiCar » 10. 09. 2015. (06:41)

Pozdrav, kolko i kako sve mjesate temeljnu boju sa ostalom? Ima netko da ima volje da mi pomogne PP?
Avatar
VelikiCar
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 10. 09. 2015. (06:36)
Lokacija: Zagreb

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la dendo » 10. 09. 2015. (17:10)

Ja radim otprilike ovako.Najprije dam jednu ruku lanenog ulja(firnis) na golo drvo,Zimi i kad je vlazno vrijeme malo zagrijanog.Kad je to suho a to moze biti i za tri dana dam prvu ruku temelja. Uglavnom koristim Veneziani i taj temellj se zove Eurogel.Nakon dan dam drugu temelja s tim da pokitam prije ako treba.Te prve dvije ruke razrijedim Vhite spiritom jer je original razredjivac postao jako skup.Trecu ruku pomjesam pola-pola,temelj-zavrsni tj Eurogel-Uniglos zato jer je temelj prljavo bijele boje a zavrsni cisto bijeli pa je za cetvrtu ruku lakse kontrolirati di si dao a di nisi kad je podloga lagano "off white".Cetvrta ide cisti zavrsni.Trecu i cetvrtu razrijedjujem origigi razr.

Neki od mojih kolega dodaju laneno ulje direktno u temelj.To isto nije lose ali se pojavljuje problem da je opiturano dugo ljepljivo.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la luka » 11. 09. 2015. (15:10)

Dendo je dao odlican savjet i ja vazda preporucujem nesto slicno, naravno za poizvidjace namjenskih boja. Kad se maza prva ruka lanenovog ulja u njega se moze uliti petroleja ili kerozina, samo treba voditi racuna prilikom grijanja, ne smije se staviti na direktan izvor toplote oce da se zapali, nego kantu sa lanenim uljem treba stvaviti u drugu kantu u kojoj se uspe vode. Ja preporucujem minimum 5 slojeva farbe, 3 osnovne +2(3 ili vise) zavrsnih. Prvi sloj osnovne razrijedjen sa 30 -40 % razredjivaca, drugi sa 10 -20%, treci bez razredjivaca. Slojevi da nijesu debeli, bolje vise slojeva a tankih. U zavrsne slojeve se moze dodavati osnovne, ali da je od istog proizvodjaca, nikako ne mijesati proiyvodjace, pogotovo ako su lakovi osnovna mu da fleksibilnosti kasnije, to majstori najcesce rade po osjecaju i iskustvu. Ako neko koristi AWLGRIP farbe, one postoje razlicitih tvrdoca kad se osuse, slojevi blizi drvetu su maza najmeksim, kako se ide ka zavrsnom sloju koristi se tvrdji i zadnja dva najtvrdji, jer ovi mekani nakon susenja ostanu kao malo gumenasti i oni dozvoljavaju da drvo radi a da zavrsni slojevi ne pucaju.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la el passo » 08. 01. 2016. (16:56)

dendo je napisao/la:Ja radim otprilike ovako.Najprije dam jednu ruku lanenog ulja(firnis) na golo drvo,Zimi i kad je vlazno vrijeme malo zagrijanog.Kad je to suho a to moze biti i za tri dana dam prvu ruku temelja. Uglavnom koristim Veneziani i taj temellj se zove Eurogel.Nakon dan dam drugu temelja s tim da pokitam prije ako treba.Te prve dvije ruke razrijedim Vhite spiritom jer je original razredjivac postao jako skup.Trecu ruku pomjesam pola-pola,temelj-zavrsni tj Eurogel-Uniglos zato jer je temelj prljavo bijele boje a zavrsni cisto bijeli pa je za cetvrtu ruku lakse kontrolirati di si dao a di nisi kad je podloga lagano "off white".Cetvrta ide cisti zavrsni.Trecu i cetvrtu razrijedjujem origigi razr.

Neki od mojih kolega dodaju laneno ulje direktno u temelj.To isto nije lose ali se pojavljuje problem da je opiturano dugo ljepljivo.


Sljeduje me farbanje unutrašnjosti pasare od 7m sa kabinom. Budući da nisam farbao do sada drvene barke reci mi od prilike koje su količine i kakav je troškovnik navedenih boja
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la dendo » 09. 01. 2016. (19:34)

Trebaju ti 3 kantice po 2,5l temelja,4 po 0,75 zavrsnog,jedno 4l lanenog ulja,2l obicnog razrjedjivaca white spirita,1l namjenskog razrjedjivaca za u zavrsni i jedno 2-3l nitra za prat pinele.

Za Hempel neznam cijene jer ove piture ne koristim njihove ali mislim da su oko 30% jeftinije od Venezianija.

Venezianijev temelj od 2,5l kosta 250kn,zavrsni od 0,75 oko 120kn a razrjedjivac za njih 6470,45 kn za 0,5l.

White spirit po nasim drogerijama kosta dvadesetak kn litra neki talijanski no name a laneno ulje,Firnis nase od Kromosa ili Svjetlost oko 45 kn litra.

Nitro znas i sam

Mozda ces na ovu kolicinu morati malo dodati ako ti je recimo grubo oslajfano ili imas veliku palubu,puno rebara...ili ti kapa :)
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la el passo » 09. 01. 2016. (20:25)

Tnx !

Palubu neću farbati sa time jer su ona i kabina od prije plastificirani a ja sam plastificirao trup. Tako da samo unutarnji dio kokpita i kabine idu u te premaze, ostalo ću rješavati sa svojim standardnim bojama.

Kad sve bude gotovo dao sam preporuku da se naprave okviri za prozore od drva i doda još par elemenata po palubi da malo ubijem tu silnu plastiku jer je ipak to drveni brod klasične linije. Imaš neku preporuku za lak kojim bi završio te elemente ? Htio bi da bude prozirno da se vidi drvo
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: farbanje drvene brodice

PostPostao/la dendo » 09. 01. 2016. (21:29)

Veneziani,Epifanes,Internetional,Spinaker,Awlgrip ...su lakovi iz prve lige dostupni kod nas

Ako je sve plastificirano onda drveni okviri oko prozora mozda nisu najsretnije rjesenje zbog kompliciranog odrzavanja tj brusenja,rubovi izmedju drvenih letvica i stakla odnosno plastike kabine a i taj detalj sumnjam da moze ubit tu silu od plastike kako si je ti nazva.Cisto sumnjam da ce neko ko se je doveja u stanje da mu se plastificira drvena barka to ic svake godine brusit i lakirat desetak puta.

Na pravim drvenim taj okvir zna biti od mesinga ili bronce.

Shvatio sam da farbas barku samo iznutra.Palubu sam spomenuo jer sam mislio da ces i nju prefarbati odispod.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.