mata i roving

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: mata i roving

PostPostao/la perkins27 » 01. 11. 2011. (15:38)

Evo moje iskustvo:
Drvena pasara 7.2 m, paluba i razme hrastovina.
Prije 14 godina ima san isti problem, razma je pocela pucati po duzini ( veni), razdvajati se, teklo je more u kabinu, iako san dotada nakon brusenja obavezno maza bogato lanenin uljen pa Mornaron.Jedan mestar mi je plastificira skaf, razme, krmenu palubu, zavrnija plastiku priko bande i uvatija najgornji madir i po, takodjer i priko krme na zrcalo oko 15-ak cm. Prvo je sve pobrusija, onda je iskopa 6-7 mm duboko madire po duzini tako da plastika i madir nemaju zub.Priko toga san zavida hrastovu bokostitnicu prethodno mocenu u laneno ulje, pitura i to je to. Buduci da san posli toga obuka kabinu i natkabinu u plastiku, na razmi se zbrojilo i 8-9 slojeva mata i rovinga. Cilo to zadovoljstvo me doslo, preracunato u danasnje cijene, materijal i ruke, manje od 800 eura.Islo je 4 mata i 1 roving. Nadgradje i razme san pitura dvi ruke primera i dvi ruke laka(obavezno bili), i od onda jos dva puta lak.Zaboravija san sta znaci brusenje i pituravanje palube, malo charlija i to je to, meni dobro,a dobija san 100% vodonepropusno nadgradje i razme. Stavija san stakla od 5 mm sa Simson silikonon ( po meni je bolji od Sike- je nesto malo skuplji ali vridi),i nikad vise problema.Sada mi triba max 5-6 dana da kompletno pituran brod, iznutra i izvana, ako nije kisa ili vlazno vrime.To plastificiranje se vec isplatilo po cijeni, vrimenu i trudu, a brod nije nagrdjen. Mestar je zatvara vece pukotine ili rupe tako da bi pobrusija do zdravoga,stavija tasel od drva ako triba, ili stuka sa smolon, pobrusija i plastificira priko toga.Takodjer san dobija L-profil po duzini broda koji je dodatno umirija i ucvrstija konstrukciju broda. To se odrazilo i na kolumbu koja se malo- pomalo ispravlja.Jedini uvjet je da drvo mora biti suho. A to se moze postici tako da se opali breneron, skine stara pitura, pobrusi ugrubo, npr. brusilicon i papiron 60, i ostavi kad su burna vrimena nekoliko dana brod na kraju.Prvi sloj je najkriticniji. On je razrijedija smolu sa stirenon, da bolje upije u drvo, i opra bi acetonon plastiku prije nego bi poceja laminirati. Ovo se radi npr, kad si zavrsija sa jednin dijelon laminiranja veceras i nastavljas sutra. Sve je ispalo odlicno. Po meni,najbolje je to odradit posli lita a prije kisa, kad pocnu bure,tada ima puno manje vlage u zraku, a temperatura zraka je jos uvik dobra. Kako svi znamo, prsuti se najbolje susu po buri. Inace, po mom iskustvu, za odrzavanje drva je najbolje kao primer dati toplo laneno ulje, i mazati dokle god pije, a nakon toga obavezno Mornar, pa zavrsno, Mornar i Hempel 20:80, tako da lak radi skupa sa drvon i ne puca. I, po mogucnosti, brod vaditi na kraj dva puta godisnje.
Ako si i malo vjest sa rukama, predlazen ti da ustedis lovu za mestra, i to obavis sam. Nije neka prevelika mudrost kad skuzis kako triba laminirati.
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: mata i roving

PostPostao/la vridnjak » 04. 11. 2011. (19:29)

porer je napisao/la:
Di si ti zabrijao, pa ovo su cijene u nebo visoke?!? Digni još koju kunu pa će biti iste kao u Puli :)

Šalu na stranu, ne znam smije li se spominjati ali na crno smola je u vrh glave 2€ po kili, čak i manje. Raspitajte se malo, za šankom se svašta čuje i da dogovoriti 8-)

U kojem je kafiću taj šank , meni bi tribalo :D
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak" -Grunf
Avatar
vridnjak
Member
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 22. 11. 2010. (21:50)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: istranka GTI

Re: mata i roving

PostPostao/la legi » 06. 11. 2011. (11:31)

Hvala svima,iman puno informacija i najvjerovatnije ću radit sam,al do proljeća ništa,sad ću samo pokrpat kimente da ne pušta i radit ću sa epoxijem,to pomiješano sa sitnom piljevinom je ko bog,probao san krpat neke pukotine,prije nekih 7-8 godina i dan danas je netaknuto jedno tijelo(mislin da je bio veneziani epoxi)...
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: mata i roving

PostPostao/la Mali Dabar » 06. 11. 2011. (20:33)

Legi svakako na prolice,najvažnije je dobro osušiti drvo,a to sada sigurno nije moguce.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron