Izrada drvenog broda

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Izrada drvenog broda

PostPostao/la ivic@ » 01. 10. 2011. (14:39)

Zanima me da li postoji neka praktična literatura za izradu drvenih brodova.Ja bi gradio drvenu pasaru od 8-9m.
Inače sam stolar ali nemam iskustva u izradi brodova.
Avatar
ivic@
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 30. 07. 2011. (11:37)
Lokacija: seget d.
Tip plovila: Drvena pasara 7.30 sa kabinom i natkabinom

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la kumpanjo » 02. 10. 2011. (22:12)

Može se naletiti na veće ili manje detaljne opise gradnje drvenog broda ,od kolumbe pa do vrha.Ali i da postoji recimo knjiga sa opisima i slikama -nebi ti ništa značili , jer za napraviti drveni brod treba imati brodograditeljskog iskustva ,barem minimalnog. Dodirna točka između brodogradnje i stolarije je samo isti materijal obrade!
Za ponešto naučiti o gradnji broda može se na način da se uzme stari kaić i skida se gnjilo drvo i pomalo minja,a di zapne(a oće- sigurno!) potraži se savjet pravog brodograditelja.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la kalafat » 03. 10. 2011. (19:46)

ivic@ je napisao/la:Zanima me da li postoji neka praktična literatura za izradu drvenih brodova.Ja bi gradio drvenu pasaru od 8-9m.
Inače sam stolar ali nemam iskustva u izradi brodova.


imas veliki apetit, samo to se ne uci iz knjige nego od pravoga mestra, ja sam sa pokojnim ocem radija drvene brode a nisan se nikad sam usudija prominit madir iako san x puti vidija i radija s njim to tako da nemoj se zalicat sa tim
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la luka » 04. 10. 2011. (02:24)

Bez podcjenjivanja, barkariol moze napravit vrata i prozor, ali stolar drvenu barku tesko. Prvo moras nabavit nacrt nekog modela ili sablone, pa znat taj nacrt procitat ili skalirat prenijet to na sablone ili drvo direktno, skrojit rebra, pa ih postavit na kolumbu i fiksirat, viskom i dijadonale i td. Od svega je najveca nauka obuc barku madijerima, tu se mestri poznaju, a da se barka ne iskrivi, koliki ce razmak bit izmedju madijera, koliko ces kalafat kad sve to primi vodu da ne bude sr@**a, duga prica, zato ti je moj savjet ako mozes nac kakvog starog mestra sa jos malo dobre volje da ti pomogne, pa da mu i platis, pa pomalo skupa snjim, on znanje a ti materijal i rad tu moze nesto ispasti. Nije nimalo naivna prica, treba ti dobro znanje, kako ces izvesti veze krmene i pramcane aste, kontra aste sa kolumbom. Ako nemas dovoljno dobar plan, pa makar i samo linije rebara, kako ces ispeglat vodne linije pa onda mozes iz toga dobiti sve konuse i inklinacije rebara pa krojis rebra, a ako to ne mozes onda napravis grube sablone i nagrubo izrezes rebra pa ih montiras, pa iskidas tanke duge lajse pa ih pribijes preko rebara, pa polako dovodis teslicom svak rebro malo po malo dok letvice ne legnu lijepo preko rebara i poprate krivine ...............................,i dzabe ti knjige i literatura, bolje ajde u kakvi skver dje se jos barke rabotaju, zanat se krade gledajuci
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la Papalina » 04. 10. 2011. (19:47)

Dobra literatura za izgradnju broda je uglavnom na engleskom.....evo jedne knjige....

"How to build a wooden boat".....koja obuhvaća sve od nacrta do izrade, pa malo vidi
How to build a wooden boat.jpeg


http://avaxhome.ws/ebooks/level/skillful_professional/How_To_Build_A_Wooden_Boat.html
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la luka » 05. 10. 2011. (14:18)

Moze se na net nac literature i video klipova, ali sistem gradnje koji se po svijetu koristi se mnogo razlikuje od naseg tradicionalnog , a takva literatura je vrlo slaba, skoro da i ne postoji. Prvi se macici u vodu bacaju
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la Papalina » 05. 10. 2011. (16:34)

Knjiga....."Building small boats" (Greg Rossel) objašnjava sve u vezi izrade barke...
- čitanje i razumijevanje nacrta,
- prenošenje veličina s nacrta u prirodnu veličinu,
- način izrade svih karakterističnih dijelova (kobilica,prova,krma),
- objašnjeno je kako tesati kut prvog madira koji ulazi u kolumbu i kut ostalih madira koji ulaze u provenu aštu,
- odabir optimalnog broja madira,

Small boat.jpg


Mislim da je razlika između takve gradnje i naše tradicionalne u izradi rebara.

Način gradnje opisan u navedenoj knjizi ...
...prvo se izrađuju šablone karakterističnih rebara te pričvršćuju na okvir...
BOAT15.jpg

....onda se lajsnama povežu šablone, pa se dobije oblik barke...
BOAT34.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la Papalina » 05. 10. 2011. (16:56)

...sada nastupaju rebra koja se umeću unutar lajsni...uglavnom su to tanka rebra koja se kuhaju ili drže na pari da se lakše savijaju
woodenboat-frames.jpg

ASPH9.jpg

... na kraju idu madiri...

.....sve mi se to čini dobro osim tih rebara koja su kod nas puno čvršća i izgrađena uglavnom od tri komada ..
gajeta-00-b [800x600].jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la Papalina » 05. 10. 2011. (17:17)

...tradicionalna barka se može izraditi na isti način, samo bi se tesala i postavljala klasična "domaća" rebra, unutar lajsni...

...počevši od polumodela, pa uzimanja mjera s njega da napravimo nacrt ....da bi barka bila vjerna kopija po nacrtima trebalo bi izraditi sve šablone rebara i pričvstiti na okvir tako da bi lajsne savršeno pratile oblik barke
4 [800x600].jpg

HamptonBoat1938_Fig5 [800x600].jpg


Ovakav način izrade barke je jako dobar, jer svaka barka izrađena ovom tehnikom,po istim šablonima, će ispasti ista kao i prethodna.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la histrion » 05. 10. 2011. (18:34)

... za napraviti drveni brod treba imati brodograditeljskog iskustva ...
... imas veliki apetit, samo to se ne uci iz knjige ...
... barkariol moze napravit vrata i prozor, ali stolar drvenu barku tesko ...

Neki ste (očito) pogrešno shvatili pitanje.
ivic@ ima namjeru izgraditi barku, a ne nosač aviona.

ivic@
Na internetu imaš sve. Sistem gradnje prilagodiš svojim željama i potrebama nakon što upoznaš sve prednosti i nedostatke pojedinog sistema.

Nemoj ni pomisliti da su majstori koji su prije 100 i više godina radili barke bili doktori brodogranje.
More wet
more fun
Avatar
histrion
Member
 
Postovi: 187
Pridružen/a: 07. 08. 2010. (23:08)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gobbi 5,0 + Yamaha 50

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la gonič zmajeva » 05. 10. 2011. (20:35)

histrion je napisao/la:Nemoj ni pomisliti da su majstori koji su prije 100 i više godina radili barke bili doktori brodogranje.


Čuj brodograditelji onda nisu imali strojeve na struju. Nisu imali ni kompjuter, ni mobitel. Omalovažavat radi toga njihovo praktično znanje :think: . I danas kad stari kalafat Šime Šandrić dođe u škver u Betini ostali kalafati ga gledaju kao doktora sa velikim D. A zamisli dijete iz kalafatske obitelji koji je imao talenat da praktično znanje o brodogradnji prenese na papir.
By d vey Eratosten je ovo izračuna 240 god. prije Isusa.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Eratosten
Nemojmo omalovažavat stare generacije samo zato šta ne znaju pritisnit enter ;) .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la luka » 06. 10. 2011. (02:45)

Nijesu imali doktorat ali su bili doktori za barke, kako su se nekad crtali sabloni, vodne linije, uzduznjaci i rebra i dans se isto crtaju samo na kompove a nekad letvice, tegovi krivuljari i td.
Jedno je napravit barku ili drveni brod od zanata, a drugo je pregledati internet i forume i skrpiti barku, plutace , Bog je dao da i ljuska od oraha pluta.
Nijesu imali doktorate, a kad bi se malo dublje posvetio materiji, i proucio tematiku, da su imali ogromno iskustvo, tj znanje kojega mozda ni sami nijesu bili svjesni, da kad neki model barke nacrtas i pustis na komp proracun i dobijes brojeve i dijagreme ostanes pozitivno iznenadjen.
O priucenim "mestrima" necu ni da komentarisem samo jednu anegdotu. Moj otac je doktoriro na temi iz brodskih konstrukcija, i ima prijatelja koji ga zove doktore, a u dvoristu toga prijatelja gradi se drveni brod, i dolazi moj otac na kapiju, a prijatelj ce ajde dokteru udji. I posto vidi moj otac da su lose centrilali par rebara , kaze
majstorima da to isprave,a jedan ce od majstora DOKTORE AJDE TI LIJECI LJUDE, A PUSTI NAS DA GRADIMO BRODOVE, a moj se otac okrenu i ode.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la ivic@ » 08. 10. 2011. (14:43)

Ja sam se nadao da postoji nekakva literatura na hrvatskom jer su se i naši brodograditelji u drvetu školovali pa su valjda i imali nekakve knjige.
Znam da bi bilo najbolje nač nekog dobrog meštra da pomogne oko slaganja rebara i oplate.Razmišlja sam i da odem do nekog brodograditelja i pitam bi li me primija jedan misec da mu pomažen i usput štogod naučin ali di to nač,a i neman baš puno slobodnog vrimena.
Ja inače imam pasaru od 7.30m i na njoj sam mjenja nekoliko madira,napravija sam novu nadkabinu i nešto unutrašnjosti.Zadovoljan sam kako je to ispalo ali je to ipak zanemarivo iskustvo da bi se bez pomoči uvatija gradnje broda od početka.
Planira sam prvo nabavit nacrte broda,prostudirat nešto literature pa vidit kako dalje.
Zna li netko kakva je procedura što se tiče papira kada se gradi novi drveni brod dužine 8-9 metara i koliko to košta.
Avatar
ivic@
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 30. 07. 2011. (11:37)
Lokacija: seget d.
Tip plovila: Drvena pasara 7.30 sa kabinom i natkabinom

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la luka » 08. 10. 2011. (22:34)

Kada imate plan linija barke ili bilo kojeg drvenog broda, u bilo kojoj razmjeri moze se izvrsiti skaliranje po duzini sirini i visini, dobiju se tri bezdimenzona koeficienta tj. odnosa nova duzina kroz postojeca duzina barke nanacrtu, tako i za sirinu i visinu(npr od razme do kolumbe ili preko gazova), ocitaju se dimenzije sa narcra i pomnoze odgovarajucim koeficientima, pa se onda peglaju linije da se sloze sve tri projekcije.
Postiji i metoda za izradu rebara bez pravljenja prethodnog modela(sto je neko gore opisivao), tada se na nacrt unesu stvarne pozicije rebara i nartaju se zamisljena rebra na polu rastojanu debljine rebra s jedne i druge strane stvarnih pozicija rebara i dobiju se sabloni za rebra, tesko je objasnit rijecima,a pokusao sam napravit neke crteze ali nije mi dobro ispalo.
Sto se tice novogradnje kod nas u crnu goru niko te ne pita nista, ako je brod za sopstvene potrebe kad ga napravis dodje lucki ispektor premjeri ga i slika, radi upisa u registar brodova, a ako ga registrujes kao privredni brod npr. za vozit turiste onda ti traze proracun stabiliteta, maksimalni broj osoba, raspored sjedanja osoba, da su ocrtana svako mjesto za sjedanje, ma i to se slabo postuje.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Izrada drvenog broda

PostPostao/la luka » 08. 10. 2011. (22:39)

evo jednog sajta ima http://www.fsb.unizg.hr/kmb/
U prozoru sa lijeva strane od rednog broja 500 pocinje o drvenim brodovima
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.