Spojler za drveni brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Spojler za drveni brod

PostPostao/la perkins27 » 15. 08. 2011. (05:26)

Ima li ko iskustva sa izradom i montazom spojlera za drveni brod 6-8 m? Hvala
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la Mali Dabar » 23. 08. 2011. (23:09)

ima svakakvih nakaza po portima,ali jednostavno to ne ide na drveni brod. :thumbdown:
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la Sanca » 13. 09. 2011. (22:57)

Mali Dabar je napisao/la:ima svakakvih nakaza po portima,ali jednostavno to ne ide na drveni brod. :thumbdown:


potpisujem, sto zbog tehnicke prirode, sto zbog estetike...
Avatar
Sanca
New Entry
 
Postovi: 55
Pridružen/a: 13. 09. 2011. (16:04)
Lokacija: Sibenik
Tip plovila: drvo 7m

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la Grinteša » 14. 09. 2011. (06:36)

Prije 2-3 godine sam viđa u Solinu na Jadru (u njihovoj lučici), drveni brod s spojlerom.
Vezan je na sjevernu stranu Rike, pa nisam uspija proštudirat kako je napravljeno.
Neznam jeli još doli.
Avatar
Grinteša
Senior Member
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:13)
Lokacija: Split/Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gajeta 8.30 m (plastificirana) IMR 34

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la dexy195 » 15. 09. 2011. (22:34)

U Tisnom postoji gajeta sa metalnim spojlerom. Kaže vlasnik da sa motorom od 50 ks može uhvatiti 15 milja. Pa ti vidi...
Dok riba grize, nema krize...
Avatar
dexy195
New Entry
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 29. 11. 2010. (22:59)
Lokacija: zadarski kanal

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la srea » 16. 09. 2011. (07:32)

Sve se da napravit, pa i da zadovolji i fiziku i estetiku i ne naruši tradiciju, nego je samo malo modernizira.
Evo po meni jedna odnajfunkcionalnijih gajeta , vlasnika Nikole Bašića, poznatog umjetnika.
P1010928.JPG

Drvena je,ima nadgrađe , brkove i spojler.
Čini mi se da je motor 4 cil. 50-ak konja.
Spojler je zavidan vidama za trup.
Spojler u sebi ima valjkaste šupljine u razini sa vodenon linijon(smjer prova-krma), koje su u mirovanju ispunjene moren.
Sad neka neko kaže da je brod ružan, ili da to više nije prava betinska gajeta, ma ajde...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
srea
Member
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (13:49)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara 460

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la luka » 17. 09. 2011. (01:00)

samo fali jos top na provu, ljudi kupite gliserko korito,a ostavite se friziranja deplasmanskih, zna se zasto je koje, razmislite dobro sto se spojlerom dobija a sto gubi ovaj je podvodnu povrsinu povecao drasticno proporcionalno tome i otpore, o slici valova necu da prican i otporu valova, kakvi su virovi na krmi, sve iz razloga da mu ne topi krmu i da bi odio brze, ljudi s tim brodicama su nekad odilo navesla u cetvoro, najbolje rjesenje je stavit hilihoptersku turbinu i sto veci krmeni spojler i bobijes F1 na vodi :D
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la kalafat » 17. 09. 2011. (11:35)

srea je napisao/la:Sve se da napravit, pa i da zadovolji i fiziku i estetiku i ne naruši tradiciju, nego je samo malo modernizira.
Evo po meni jedna odnajfunkcionalnijih gajeta , vlasnika Nikole Bašića, poznatog umjetnika.
P1010928.JPG

Drvena je,ima nadgrađe , brkove i spojler.
Čini mi se da je motor 4 cil. 50-ak konja.
Spojler je zavidan vidama za trup.
Spojler u sebi ima valjkaste šupljine u razini sa vodenon linijon(smjer prova-krma), koje su u mirovanju ispunjene moren.
Sad neka neko kaže da je brod ružan, ili da to više nije prava betinska gajeta, ma ajde...



ovde je estetika srozana do dna, pogledaj na sta licu ti brkovi i spojler, o boji da ne govorin
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la srea » 17. 09. 2011. (15:03)

Zna san da će bit i ovakvih komentara i to je u redu.
Teško je uništavat tradiciju i jedan način života kakav je nekad postoja.
Nema mi ništa lipše na moru vidit od tradicionalne gajete.
Činjenica je da je ovim zahvatima čovik dobija puno funkcionalniji brod, uz neizbježno povećanje spomenutih otpora pri manjim brzinama, na vesla itd.
Ako ćemo ostat samo na tradiciji onda bi svi drveni brodovi bili crne boje od pakline(ne ni bile ni plave ),
svi bi imali vesla, jarbole i idra i niko nebi u drveni brod stavlja motor ni tendu.
I pravi brodograditelji nebi koristili ništa osim ručnog-ne električnog alata i brodovi bi se gradili puno, puno sporije.

Nisan ni ja za neke spojlere i grube nadogradnje, samo bi volija da se brodograditelji u nas okrenu malo modernijim načinima gradnje
i zaštite drveta da brod zadrži onu toplinu drveta, a opet da bude jednostavniji za korištenje.
Onda bi više ljudi imalo želju da ima drveni brod i time bi se naša baština lakše sačuvala.
Ostaje ; prilagodi se ili...
Priživljavat od raznih fondova i poticaja i nije baš neka perspektiva.
Avatar
srea
Member
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (13:49)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara 460

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la lupis » 18. 09. 2011. (07:38)

luka je napisao/la:samo fali jos top na provu, ljudi kupite gliserko korito,a ostavite se friziranja deplasmanskih, zna se zasto je koje, razmislite dobro sto se spojlerom dobija a sto gubi ovaj je podvodnu povrsinu povecao drasticno proporcionalno tome i otpore, o slici valova necu da prican i otporu valova, kakvi su virovi na krmi, sve iz razloga da mu ne topi krmu i da bi odio brze, ljudi s tim brodicama su nekad odilo navesla u cetvoro, najbolje rjesenje je stavit hilihoptersku turbinu i sto veci krmeni spojler i bobijes F1 na vodi :D


valjda čovik zna šta radi....,možda diže mriže,parangale.....,za to nije baš glisersko dno....

osim toga,ova prerada je uspjela,što fali.....,dobro ja ne bi na drvenu barku to stavljao ali samo iz razloga čačkanja po drvetu...

što ova gajeta podnese po mareti neće nijedan gliser....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10388
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la sinitram » 18. 09. 2011. (09:04)

Sta sve vidim po lucicama ovo je jos predobro. Valjda je covik dobija sta je tija a o izgleda je tesko komentirat, nekome se svidja nekome ne.
Meni osobno nelose izgleda.
Mozda vlasnik jednostavno nije tija ili nije moga kupit komad plastike za ohoho love nego je ulozija u ovi brod.
A mozda ima sentimentalnu vrijednost!
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la luka » 19. 09. 2011. (01:05)

Nijesam mislio gliserom odit ribat, a uz obalu moze i to, ne potezat mrezu ali dubinsko moze, a komentar sam stavio ovakav jer mi je preko glave tih spojlera, to su italijani zapoceli davno pa je zadnjih godina i nas uvatila manija, razumijem covjeka koji se bavi ribanjem i od toga zivi pa ima brodicu takvu kavja je i ne moze kupit nesto bolje pa tu brodicu malo prilagodi namjeni, ali ovih sto u bot udju 10 puta godisnje a oce spojler, kod tih se sva sva prica svodi o sto vecoj brzini, samo da to deplasmansko korito moze jos izglisirat radosti njihove, ali neoce. Svaki bot ima svoju namjenu, zna se ako oces odit naotvoreno ribat dobar poludeplasmanac sa dubokim V zakon, ako je ko pokusavao svasta sa tim spojlerima to sam onda ja, i vidio da je mala vajda, i pokusavo sa odredjenje modele softverske proracene, slike strujanja u CFD, ali realno kas saberes i odizmes nista, zato pomalo na vrh gasa, a na postu po ure ranije krenes i to ti je to, moje misljenje mozda nijesam u pravu. Ajde mogu preboljet plasticni brod sa spojlereom, ali drveni nikako, evo nam se stari barkarioli i kalfati u grobove prevrcu.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la kumpanjo » 23. 09. 2011. (19:59)

Evo jednog primjera spojlera na drvenom brodu.Radi se o brodu od sedam metara i s motorom od 75 ks.Vlasnik kaže da postigne max. oko 10 ,5 čvorova.
Važno je napomenuti da je spojler cili pod morem , ne strši puno i ne narušava izgled broda, a i funkcionira; koliko toliko!
003.JPG
004.JPG
005.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la perkins27 » 21. 10. 2011. (13:05)

luka je napisao/la:Nijesam mislio gliserom odit ribat, a uz obalu moze i to, ne potezat mrezu ali dubinsko moze, a komentar sam stavio ovakav jer mi je preko glave tih spojlera, to su italijani zapoceli davno pa je zadnjih godina i nas uvatila manija, razumijem covjeka koji se bavi ribanjem i od toga zivi pa ima brodicu takvu kavja je i ne moze kupit nesto bolje pa tu brodicu malo prilagodi namjeni, ali ovih sto u bot udju 10 puta godisnje a oce spojler, kod tih se sva sva prica svodi o sto vecoj brzini, samo da to deplasmansko korito moze jos izglisirat radosti njihove, ali neoce. Svaki bot ima svoju namjenu, zna se ako oces odit naotvoreno ribat dobar poludeplasmanac sa dubokim V zakon, ako je ko pokusavao svasta sa tim spojlerima to sam onda ja, i vidio da je mala vajda, i pokusavo sa odredjenje modele softverske proracene, slike strujanja u CFD, ali realno kas saberes i odizmes nista, zato pomalo na vrh gasa, a na postu po ure ranije krenes i to ti je to, moje misljenje mozda nijesam u pravu. Ajde mogu preboljet plasticni brod sa spojlereom, ali drveni nikako, evo nam se stari barkarioli i kalfati u grobove prevrcu.


E, mestre, ako si mislija na mene pod onin " 10 puta godisnje" tu si se malo zaj..., jer vise san ja prosa sa svojin brodon milja nego neko kilometara auton ( a mozda si i ti medju njima).
Tema je otvorena da bi se raspravljalo o njoj kao i o svakoj drugoj, ako se kome ne svidja, neka je preskoci. Ako nemas za dati koji pametan savjet, cemu se onda postavljas kao mjerilo znanja i sudis sta je dobro a sta lose, i to sve bez argumenata? Svatko ima pravo radit od svoga broda sta ga je volja, svidjalo se to tebi ili ne. Mozes reci da ti se ne svidja, ili, ako znas, pomoci nekome da dobije to sta zeli.
Perkins27
Avatar
perkins27
Member
 
Postovi: 146
Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:06)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: merry fisher 695, nanni T4.155

Re: Spojler za drveni brod

PostPostao/la luka » 22. 10. 2011. (17:44)

Nikome je ne branim da sa svojim brodom radi sto ga je volja, neka stavlja spojlere, bulbove, brkove sto ga je god volja, ali ja u takvim aktivnostima necu da ucestvujem, niti zelim da miniram temu, to mi nije bila namjera, ako je stvoren takav zakljucak. Samo sam htio rec da je od toga slaba vajda, sa poludeplasmanskim iole, ali sa oblim formama kakve su brvene barke i brodovi slabo, prije bi se odlucio na promjene tezista nego na ugradnju spojlera, iskusni ljudi ce se sloziti sa mnom, Pogotovo sa polozajem motora po duzini broda, jer ti dodavanjem spojlera povecav hidrodinamicku komponentu sile i mijenjas ukupni spreg oko tezizta, a dobre rezultate mozes postici momjeranjem motora , ne raste oplakana ovrsina samim tim ni otpori, nijesi promijenio sliku strujanja. Ako motorom nije moguce posstici dovoljno pomjeranje, onda se moze izliti i olovni ili betonski pijez, time se svakako movecava deplasman, ali onda treba baratati sa sto vecim mogucim krakom da mi mase bile sto manje, (najcesce se blok postavlja u provu), jos je moguce kombinacija pomjeranja motora + dodatna masa (blok) na adekvatnoj poziciji po duzini radi dobijanja novog tezista ............................................................
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.