zaštita tikovine

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la valko » 14. 07. 2011. (08:07)

Ja tikovinu čistim Teak wonderom, a ima ga kupit u Penula u ST. Imaš Cleaner za očistit i Brightener za posvijetlit. Čisti savršeno, uključujući maće od crnila lignje, nafte i svega ostalog. Zapravo, svaki put me zadivi koliko prljavštine izađe iz te tikovine. Postoji i Teak wonder ulje i njega sam bio jednom stavio ali nisam baš bio oduševljen. Nakon nekog vremena javljaju se maće i sl (kod Hempela sam vidio da je još i gore...). Nakon toga nisam više nikad ni koristio ulje. Netko govori da treba tikovinu nahranit uljem ali nisam baš siguran da ona previše upija ulje i da će je ono spasit. Ja je samo ovim Wonderom svake godine očistim i bude mi savršena :thumbup:

Pozdrav!
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la Dalmato » 14. 07. 2011. (09:41)

valko je napisao/la:Ja tikovinu čistim Teak wonderom, a ima ga kupit u Penula u ST. Imaš Cleaner za očistit i Brightener za posvijetlit. Čisti savršeno, uključujući maće od crnila lignje, nafte i svega ostalog. Zapravo, svaki put me zadivi koliko prljavštine izađe iz te tikovine. Postoji i Teak wonder ulje i njega sam bio jednom stavio ali nisam baš bio oduševljen. Nakon nekog vremena javljaju se maće i sl (kod Hempela sam vidio da je još i gore...). Nakon toga nisam više nikad ni koristio ulje. Netko govori da treba tikovinu nahranit uljem ali nisam baš siguran da ona previše upija ulje i da će je ono spasit. Ja je samo ovim Wonderom svake godine očistim i bude mi savršena :thumbup:

Pozdrav!



super lijepo zvući :thumbup:
imaš koju slikicu kako to izgleda iza čišćenja?
Život pojednostavniti do maximuma...
Avatar
Dalmato
Member
 
Postovi: 293
Pridružen/a: 05. 09. 2010. (07:26)
Lokacija: Brač
Tip plovila: damor 700

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la valko » 14. 07. 2011. (11:38)

Evo sam uspio iskopat neke slike. Inače, ova slika kad je čisto i nije baš odmah nakon što je očišćena ali tu je negdje...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la Dalmato » 14. 07. 2011. (14:03)

valko je napisao/la:Evo sam uspio iskopat neke slike. Inače, ova slika kad je čisto i nije baš odmah nakon što je očišćena ali tu je negdje...



ovo je dosta dobro,znači nisi ništa brusio,nego samo očistio Teak wonderom ? :clap:
Život pojednostavniti do maximuma...
Avatar
Dalmato
Member
 
Postovi: 293
Pridružen/a: 05. 09. 2010. (07:26)
Lokacija: Brač
Tip plovila: damor 700

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la Kapo » 14. 07. 2011. (14:05)

Dalmato je napisao/la:
valko je napisao/la:Evo sam uspio iskopat neke slike. Inače, ova slika kad je čisto i nije baš odmah nakon što je očišćena ali tu je negdje...



ovo je dosta dobro,znači nisi ništa brusio,nego samo očistio Teak wonderom ? :clap:



O brušenju i održavanju tikovine imaš dosta napisano u temi : Brušenje palubne tikovine
Ima i nekoliko zanimljivih linkova pa prošuljaj malo....
Pozdrav
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la valko » 15. 07. 2011. (10:51)

Nisam ništa brusio. Teak wonder ti djeluje kao neka kiselina, digne ti cili sivi sloj tikovine (i šporkicu) i samo ga spereš (gumi ne bude ništa). Budući to radim već 5 godina, na platformi, di mi tikovina nije prekrivena tendom i di najviše propada, Teak wonderom sam sprao već skoro milimetar drva tako da mi već silikon malo viri. Morat ću dogodine malo pobrusit da dovedem silikon u nivo s tikovinom. Meni ovo funkcionira odlično. Čisti se stvarno odlično. Jedino se mislim bi li možda manje propadala da je bilo i "hranit" nekim uljem ali nisam pametan... Sad joj je sedma godina i ako se nastavi trošiti ovako trajat će barem još ovoliko pa ću je onda ako Bog da promijenit. Sve to se odnosi samo na onu tikovinu koja mi je non-stop na suncu (šperun i platforma). Tikovina u kokpitu koja je zatvorena u tendu ne propada ništa :thumbup:
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la enzo » 24. 01. 2012. (22:50)

Maslinovo ulje jako se dobro pokazalo
Avatar
enzo
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 21. 11. 2010. (16:14)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: MARINA SPORT37

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la nekistipe » 26. 01. 2012. (15:55)

starbrite nije los... veneciani isto... al ako imas volje mozes i s varkinom... samo bruskin i u smjeru fuga... izbacis necistocu... na vlazno, ne mokro... onda pospricas s step2, da sobije zutu pituru, kasnije zna ostat bile dlacice, pa onda stavis 3 step ili tikovo ulje... s tim da neki kazu da unistava siku to ulje, kroz godinu dvi da se unisti... u poslu nikad nisan isa s uljem, tako da nisan siguran u tu tvrdnju... po mom iskustvu step 1 i step 2 je dovoljno.. ako ides odma s uljem (step3) neces nista dobit...

u biti ako tik nije previse propa izgleda ka iz tvornice, ako je onda ga moras malo brusnit...
Avatar
nekistipe
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 15. 01. 2012. (14:01)
Lokacija: ši-st
Tip plovila: plasticni s 2 kabine skandinavskog tipa

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la skoka » 31. 01. 2012. (17:48)

Među ostalim moja firma se bavi i održavanjem tikovih kuverti kao i izradu.
Za sve ozbiljne upite slobodno nam se obratite.
www.amon-ra-yachting.com
091 516 0990
Avatar
skoka
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 20. 04. 2010. (10:52)
Lokacija: Split / na braku
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Mighty Graso 20

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la riberer » 31. 01. 2012. (23:45)

skoka, a da to okačiš ovdje :mrgreen:
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la mikula moli » 25. 06. 2012. (19:38)

i kod mene je tokovina nakon godinu neodržavanja totalno bila posivila (jbg nisam slika kako je izgledala) pa sam prosa priko kopilice i uzeja Teak Wonder....

Proša prvo sa cleaner-om koji je stvarno ocistija u par minuta i lagano cetkanje, pa onda poprska Brightener koji je posvitli, i nakon toga premaza sa Sealer-om koji je impregnira i zacepi pore da ne ulazi voda i šporkica.....

i evo kako izgleda, bas mi je za sta nisam slika prije......

2012-06-22 12.43.24.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la platonri » 12. 07. 2012. (13:09)

matrix je napisao/la:Tikovo ulje je samo bacanje novca i vremena

slažem se, tikovo ulje se nakon mazanja raznosi na nogama po brodu i na svjetloj podlozi ostaju žućkaste fleke, tik je masan sam po sebi i mislim da ga ne treba dodatno štititi, siva boja koju dobije je prirodna ali se može svakih nekoliko godina pošlajfati
Teak wonder i Brightener nisam koristio ali probat ću krajem sezone
Avatar
platonri
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 09. 07. 2012. (11:53)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: pasara s kabinom 6m

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la boles » 02. 08. 2012. (11:50)

mali dio tikovine koji imam na brodu (sve je na suncu cilu godinu) samo proletim mini washom svaku sezonu i isperem,.... najdraze mi je vidit lagano sivakstu prirodnu boju osusene tikovine,...
Avatar
boles
New Entry
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 07. 11. 2011. (02:37)
Lokacija: Kastel Stari
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara 5m + Tomos 3.5

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la zaratino81 » 21. 01. 2013. (21:43)

boles je napisao/la:mali dio tikovine koji imam na brodu (sve je na suncu cilu godinu) samo proletim mini washom svaku sezonu i isperem,.... najdraze mi je vidit lagano sivakstu prirodnu boju osusene tikovine,...


to ti je najgore što možeš napraviti tikovini. Miniwash tikovinu dubi i nakon par godina ćeš imati grbave letvice a sika (fuga od gume) između letvica
od tikovine će ti štrkinit 2mm iznad letvica. Krajnji rezultat je da ćeš morati nanovo tikovinu stavljati.

Hempel u svon programu ima prašak koji se prospe po mokroj tikovini i onda se četkom trlja po tikovini, proces je dugotrajan i ako radiš
bez rukavica, isuši ti ruke i ispuca koža.

StarBrite je američka firma, sa Floride, Fort Laudrele točnije, imaju teak cleaner koji je tekućeg oblika i ima u sebi amonijaka, isto tako se tretira četkom
i uspješno izvlači vlagu iz tikovine, zbog čega ona dobije sivu boju. Rezultat je zlatno smeđa originalna boja tikovine. Poslije toga, kad se dobro osuši, recimo nakon
24 h, StarBrite Teak oil koji više izgleda ka´neki gel, koliko se sićan na bazi je palmina ulja, triba primazati tikovinu. Najbolje je naniti spužvon i pobrisati krpon višak.
Triba paziti da se ne maže po gelcoatu, jer ako ostane, teško se skida s gelcoata. Rezultat je fenomenalan i dugotrajan, sve zavisno koliko se moči.

Ne reklamiran StarBrite, ali iman iskustva sa palubama od tikovine, naravno nekad ni to nije dovoljno nego je potribno brusiti.
Avatar
zaratino81
Member
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 21. 01. 2013. (19:09)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena pasara 6,5 m VM 6 kW

Re: zaštita tikovine

PostPostao/la plovemorac » 27. 01. 2013. (20:13)

Tikovina je nešto najlipše na brodu , a pogotovo kad se održava kako treba.Naime to je prirodni materijal i on se vremenom troši usprkos svom održavanju ,ali to nije razlog za neodržavanje .Pošto imam dosta iskustva kod održavanja tikovine mogu vam preporučiti sljedeće:

-svakih par godina lagano prebrusiti(4-5 god)
-jednom godišnje pranje Teak cleanerom i Teak brightenerom (može Teak Wonder)
-mazanje uljem (Semco)
-redovito lagano pranje vodom i Star brite brush pads

Pored toga treba paziti kod gaženja da na cipelama ne nanosite kamenje,ulje,masti,boje i ostale nečistoće.Jedan savjet:kad livate naftu ili benzin u brod dobro je tikovinu smočiti jer onda je lakše očistiti i neće ostati fleke.
Avatar
plovemorac
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 01. 2013. (14:27)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Drvena pasara 7,15

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.