Molim savjete

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Molim savjete

PostPostao/la crni_zg » 27. 03. 2011. (12:47)

s obzirom da nemam para za kupovinu neceg sto cu porinut i zaplovit, razmisljao sam i dosao na ideju nabaviti neku staru barku za male novce te joj, nadam se :D, uz pomoc ovog foruma, ponovno udahnut zivot...

e sad sto me zanima:

1. gdje potraziti takve barke (skverovi, privatni korisnici, neki otpad ili sl.)
2. koliko bi me otprilike kostala takva neka, ajmo nazvati sirovina
3. koliko bi otprilike trajala daptacija i o kojoj svoti love govorimo za materijal

eh da zaboravio napomenuti trazio bih nesto na manje od 6m tipa gajete ili guca, naravno kabina bi bila super ali nije uvjet jer onda vec ulazimo i drugi rang cijena

eto... hvala svima na odgovorima ;)
poz
Avatar
crni_zg
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 27. 03. 2011. (10:28)
Lokacija: Zagreb

Re: Molim savjete

PostPostao/la bronzin » 27. 03. 2011. (12:52)

O takvoj kombinaciji sam i ja razmišlja ali i odusta... svatija san da koliko god volim drvene brodove ne želim pola g.odmora izdvojiti za održavanje istog ( toliko će ti tribati viruj mi, a vidim da i ti većinu godine živiš u zg-u kao i ja).
A ima tu još i drugih komplikacija.
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: Molim savjete

PostPostao/la teranavis » 27. 03. 2011. (12:59)

ako nisi vješt u tom poslu bolje se toga ostavit .....a isto tako ako imaš nešto znanja pa uzet nešto plasticno u lošijem stanju pa pomalo
1) predstavi se i ispuni rubriku “Lokacija”
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) upute za postavljanje fotografija: KLIK
5) citiranje postova
6) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
teranavis
Old Senior Member
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: 29. 03. 2009. (13:17)
Lokacija: Rijeka
Lokacija: rijeka-silba
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: damor 800 fjaka

Re: Molim savjete

PostPostao/la zlovic » 27. 03. 2011. (16:59)

cestitam na tvojoj volji, pa evo ti nekoliko odgovora/savijeta:
1. najprije ćeš naći drvenu barku kod privatnih korisnika
2. cijena ti ovisi o veličini i očuvanosti, a uvijek se da razgovarati
3. imao sam malu drvenu barku, kaić i s ocem sam radio popravke. ako nemaš iskustva onda će te popravak i održavanje koštati dosta jer ćeš morati radove prepustiti nekom marangunu koji zna s drvom. nabavka drva je dosta važna i vrsta drva. to je tebi vjerovatno lakše nego ovdje na jugu, ali treba pripaziti.

ako nisi u penziji i imaš sve vrijeme ovoga svijeta preporuka je ipak plastična barka.
Avatar
zlovic
New Entry
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 16. 07. 2009. (14:04)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 700

Re: Molim savjete

PostPostao/la kumpanjo » 27. 03. 2011. (21:05)

Dobar drveni brod i dobro održavani, vlasniku godišnje neće odnijeti ni previše vremena ni novaca. Loš brod iziskuje više novaca truda ,a i vremena da se nešto loše dovede barem naoko lipo.
Kupiti jednu podrtinu od gajete navedene dužine za par sto eura mislim da i nije problem, a kad znaš da ispod 1000 eura nećeš naći kubik hrastovine i da s kubikom nemožeš niša ozbiljno učiniti,može se lako zaključiti da bi
ozbiljan popravak moga vrlo ozbiljno koštati. Svaki brodograditelj će reći da mu je lakše izgraditi novi brod nego temeljito popraviti stari razvaljeni.U prvom slučaju gradnja je samo jedan redosljed nadodavanja dijela na dio -po redu.Popravak često traži vađenje nekog komada s takoreći " dna " di se iziskuje fizički kako i mentalni napor brodograditelja. A jedan takav dio može odnijeti i nekoliko radnih dana.
Često se zna desiti da se jedan ozbiljan popravak financiski približi gradnji sličnog novog plovila .Što zbog materijala ,što zbog kompleksnosti pojedinih radova i cijene rada(cijene su uglavnom u kategoriji sa suhim zlatom )
Za novac koji bi bio potrošen za jedan takav remont mislim da se da naći drveni brod te dužine u odličnom stanju .
Ali ako si baš zapeja za takav poduhvat , stavi slike onog što misliš uzeti pa ćemo viditi dalje, jeli to isplativo kupovati,koliko bi koštalo ,koliko materijala otprilike,koliko vremena itd...
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: Molim savjete

PostPostao/la crni_zg » 27. 03. 2011. (21:15)

wow :shock: ...

prvo hvala vam na zaista brzim odgovorima, drugo moram priznati da sam ocekivao malo vise optimisticnije odgovore, ali shvatit cu ovo kao potvrdu svega kaj su mi ljudi do sad govorili.

da, cinjenica je da sam na moru svega mozda 40ak dana godisnje i isto tako da nisam nikad u zivotu radio na adaptaciji nekog plovila, ali fakat sam se nekako nadao da to nije tolika tlaka :( ...

oprostite mi ako sam dosadan ali recite mi jos samo koliko je tesko nauciti raditi to, mislim ovo je mozda malo prebukvalno pitanje, ali ono radio sam sa slajfericom, i drzao sam cekic u ruci, poznat mi je pojam brus papira i penzla :D

pozdrav ;)
Avatar
crni_zg
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 27. 03. 2011. (10:28)
Lokacija: Zagreb

Re: Molim savjete

PostPostao/la Sveti ratnik » 27. 03. 2011. (21:16)

Kupi plasticni brod covjece nemas ni vrimena ni znanja za drvo......u cemu je problem?
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: Molim savjete

PostPostao/la Sveti ratnik » 27. 03. 2011. (21:23)

I bez ljutnje ovo je dobronamjeran savjet....ni ja neman ni vrimena ni znanja za drveni brod...tako da ne solin pamet.... :thumbup:
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: Molim savjete

PostPostao/la crni_zg » 27. 03. 2011. (21:24)

@kampanjo izgleda smo paralelno odgovorili pa prije odgovora nisam vidio tvoj post...

ovo sto si napisao je poprilicno konstruktivan odgovor, i to je nesto sto sam podsvjesno ocekivao, nije optimistican kako sam rekao u proslom postu ali je argumentiran (dio sa hrastovinom)...

nazalost zasad ne mogu pokazati nista sto mi je zapelo za oko, jer ono sto sam nasao na netu nije ni priblizno sto bi htio, zato sam i postavio pitanje gdje bi mogao jos potraziti takvu neku "sirovinu"

ali budem cim pronadjem nesto!
Avatar
crni_zg
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 27. 03. 2011. (10:28)
Lokacija: Zagreb

Re: Molim savjete

PostPostao/la crni_zg » 27. 03. 2011. (21:26)

sv. ratnik nema frke ;) , razumijem sve o cemu pricate....

ljudi se ponekad uhvate necega o cemu nemaju pojma, pa ih fakat treba prodrmat da se trgnu...

zato sam i postavio pitanja na forumu :)
Avatar
crni_zg
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 27. 03. 2011. (10:28)
Lokacija: Zagreb

Re: Molim savjete

PostPostao/la Sveti ratnik » 27. 03. 2011. (21:32)

Pa da... :thumbup:
ipak oslonise na neke druge savjete jer ni ja neman pojma o drvu ka i ti a i neman vrimena ka i ti tako da san ja samo reka sta bi ja..... :thumbup:
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: Molim savjete

PostPostao/la kumpanjo » 27. 03. 2011. (23:11)

Jeli teško naučiti drvenu brodogradnju?
Čini mi se da odavno imamo odgovor koji to pojašnjava u sljedećoj usporedbi;
Brodograditelj može raditi i brodogradnju i stolariju, dok stolar može samo stolariju. U to sam se i sam uvjerija, vidio sam stolova i klupa itd. sto ih radi brodograditelj,a vidio sam i brodova što su pokušali raditi stolari, kod jednog još uvijek nije ni blizu kraja ,dok je drugi učinio batanu ali mu uvijek pušta more.Po mom mišljenju i viđenju i vrlodobro poznavanje rada u stolariji ne znači skoro ništa kod gradnje broda .
Čak bi i reka da uspoređivati ova dva zanimanja zbog toga što koriste istu sirovinu je velika greška i zabluda.
Nadalje na nekom brodu nema ravnih površina ,sve su više ili manje krive -zaobljene. liva i desna strana kad ih miriš nikad nisu iste ,a opet kad pogledaš savršeno se uklapaju .Ukratko; sve je krivo, sve je savijeno ,a opet savršeno točno i skladno.
Brodogradnja se da naučiti ali uz sate i sate naukovanja i žive prakse ili u gradnji ili u remontima.
Moram priznati da sam se i ja bavio sličnom mišlju ,mada se tu radi o manjem kaiću 4-5m. ali ja bi ga radija u namjeri učenja ,a kad bi zaškripilo pomoga bi mi i pokaza tu naš domaći brodograditelj.
Ali , što da ti kažem? nemoj odustati ,skupljaj iskustva ,informacije,otiđi negdi vidi kako to izgleda uživo, probaj ako ti je to želja.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: Molim savjete

PostPostao/la Mali Dabar » 28. 03. 2011. (08:01)

kumpanjo je napisao/la:Ali , što da ti kažem? nemoj odustati ,skupljaj iskustva ,informacije,otiđi negdi vidi kako to izgleda uživo, probaj ako ti je to želja.


Evo odgovora :thumbup: ,sve zbroji,podvuci crtu i donesi odluku.
Isto bi još dodao,kada se brod jednom uredi i pusti u more,nema više vađenja vanka kao kod plastičnjaka,mjesec u moru a ostali dio godine vani. Brod mora biti u moru cilu godinu,osim onih 10-ak dana vani da se uredi.
Tako da znaš,treba ga svaki dan obajti,pogledati........
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Molim savjete

PostPostao/la crni_zg » 28. 03. 2011. (12:41)

@kumpanjo & @dabar - hvala i hvala, ovaj dio sa sa cijelom godinom u moru i svakodnevnim obilascima, meni ocito predstavlja problem, jer ne zivim na moru...

nazalost sve dosada sto sam proctiao, vodi me prema plasticnoj barci :? ...

mozda pricam gluposti, ali ti plasticnjaci kao da nemaju duse, drvo je ipak, zivo... izgleda cu se morati strpiti jos kojih 30god do penzije :D pa se odseliti na more :D

hvala jos jednom svima na sudjelovanju, sto se mene tice ovaj post je gotov, admin/mod ga moze lockat

poz svima
Avatar
crni_zg
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 27. 03. 2011. (10:28)
Lokacija: Zagreb


Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.