Drveni jarboli

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Drveni jarboli

PostPostao/la domagoj » 30. 01. 2011. (19:38)

Netko je rekao: "brod bez jarbola je kao pas bez repa". Naravno, brojni se neće složiti, pogotovo jer je dosta brodova konstruirano isključivo za pogon motorom. No, kada je riječ o tradicionalnim brodovima, jarbol i vesla su često ostajali kao dio opreme, bez obzira na motor kao osnovni pogon. Smatram da je na drvenom brodu drveni jarbol ujedno i ukras, pa njegovoj izradi i održavanju treba posvetiti pažnju. Stoga me čudi da je na ovom forumu samo jedna tema koja se odnosi na popravak drvenog jarbola. A pitanja i prostora za raspravu ima koliko hoćeš. Od dimenzija jarbola, vrste drveta, izvedbe, načina učvršćenja, pituravanja ili lakiranja, popravaka.

Trebam napraviti jarbol za leuta 9m. Imam jedan impregnirani jelovi (ili smekovi) stup za struju, koji je nije bio u upotrebi i nije nimalo trul, ali je uslijed kiše i sunca drvo dosta ispucalo. Zadnjih pola godine je zaštićen od kiše i u hladu je. U dilemi sam da li raditi od njega jarbol, a te pukotine zatvoriti ili raditi ljepljeni jarbol od ariša ili kvalitetne smrekovine? Netko će reći, najbolji je čempres, ali gdje nabaviti čempres, a da me ne uhvate? A i onda još čekati da se osuši.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la kalafat » 30. 01. 2011. (20:51)

od čempresa daleko bolje, al ako nemas cempresa onda ariš, a ti stup od struje lagano na komade za ložit jer sta ga vise budes obrađiva više će se "cvitat"
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la Juraj » 30. 01. 2011. (21:31)

Ne znam kakav bi bio jarbol od "palina" za struju al da gori...Evo ja ove dane položio jednog.. :D
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la josip » 31. 01. 2011. (00:44)

domagoj je napisao/la:Netko je rekao: "brod bez jarbola je kao pas bez repa". Naravno, brojni se neće složiti, pogotovo jer je dosta brodova konstruirano isključivo za pogon motorom. No, kada je riječ o tradicionalnim brodovima, jarbol i vesla su često ostajali kao dio opreme, bez obzira na motor kao osnovni pogon. Smatram da je na drvenom brodu drveni jarbol ujedno i ukras, pa njegovoj izradi i održavanju treba posvetiti pažnju. Stoga me čudi da je na ovom forumu samo jedna tema koja se odnosi na popravak drvenog jarbola. A pitanja i prostora za raspravu ima koliko hoćeš. Od dimenzija jarbola, vrste drveta, izvedbe, načina učvršćenja, pituravanja ili lakiranja, popravaka.

Trebam napraviti jarbol za leuta 9m. Imam jedan impregnirani jelovi (ili smekovi) stup za struju, koji je nije bio u upotrebi i nije nimalo trul, ali je uslijed kiše i sunca drvo dosta ispucalo. Zadnjih pola godine je zaštićen od kiše i u hladu je. U dilemi sam da li raditi od njega jarbol, a te pukotine zatvoriti ili raditi ljepljeni jarbol od ariša ili kvalitetne smrekovine? Netko će reći, najbolji je čempres, ali gdje nabaviti čempres, a da me ne uhvate? A i onda još čekati da se osuši.



čempres je dobar , ali samo za jarbole manjih brodica. Inače za jarbole je dobro drvo svih vrsta Borova, zatim Ariš , Jela i Smreka. Znaći , onaj stup koji posjeduješ je dobar za jarbol, u to budi siguran. Samo pazi da nema čvorova.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la domagoj » 31. 01. 2011. (08:34)

Da malo pojasnim dvojbu.
Kao trajno, dugoročno rješenje planiram napraviti jarbol od ariša, najvjerojatnije s rupom u sredini za provlačenje kabela. Pitanje je samo da li evropski ili sibirski ariš (sibirski je puno kvalitetniji i ljepši, ali isto tako i puno skuplji). No, obzirom na cijenu ariša i relativno veliki postotak otpada, jer za letve od kojih se radi jarbol treba izabrati najbolji dio daske, bez pukotina, bjeline i vrži (čvorova) te ostale, ogromne troškove na uređenju i opremanju broda, bojim se da to neću moći odmah financijski podnijeti.
Zato mi je pala na pamet mogućnost iskorištenja ovog jelovog impregniranog stupa, kao privremeno rješenje (prvih par godina), jer u tom slučaju bi mi stavka materijala u trošku bila puna manja. Ako bi se odlučio na ovu varijantu, nakon što stup dovedem ugrubo na mjeru, nastale pukotine bih popunio epoksidnom smolom, pomiješanom s piljevinom, a veće pukotine bih profilirao frezom i zaljepio jelove letvice. Dakle, uz pretpostavku da bih ga uspio obraditi tako da sredim raspuknuća, ostaju pitanja:
- hoće li pucati dalje, odnosno može li se to pucanje nekako spriječiti?
- hoće li se stup dalje uvijati, obzirom da nastale raspukline nisu ravne nego se protežu spiralno uzduž stupa, ukazujući na uvijanje stupa oko svoje osi?
- hoće li se jelovina kriviti?
- ima li jelovina dovoljnu nosivost ili treba zbog toga malo jače dimenzionirati jarbol?
Trajnost mi je najmanje bitna, jer bi i tako to bilo privremeno rješenje. Stup je potpuno zdrav i imregniran je. Nije nikako bio u zemlji, niti na zemlji, potpuno je suh i nema nikakvih tragova truleži.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la Groff » 31. 01. 2011. (17:08)

Domagoj,postavljaš pitanje o nečemu što dobro znaš, sam nudiš odgovore i htio bi da ti forumaši odgovore što bi ti htio čut. Oprosti, prdnut i stisnut u isto vrijeme je nemoguća misija. Nemaš love, izblanjaj stup od struje, pokitaj ga i gotovo. Imaš love napravi ga od ljepljenog ariša !
Pozdrav !
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1994
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la domagoj » 31. 01. 2011. (21:09)

Groffe nije baš tako. Da znam odgovor na pitanja koja sam postavio, onda ih ne bih ni postavljao. Mogu pretpostavljati, ali kako nemam iskustva, ne sramim se pitati za mišljenje a pogotovo za nečije iskustvo. Kažu da nema glupih pitanja nego samo glupih odgovora. Kad dođe vrijeme sam ću odlučiti što napraviti, a svaka informacija bilo za ili protiv mi je korisna.
Dakle, osnovno pitanje je da li jelovina uopće valja za napraviti jarbol, hoće li se saviti, uviti ili u najgorem slučaju puknuti?
Ako je jelovi jarbol uopće opcija za razmatranje, onda mogu razmišljati o uštedi (to bi bilo "stisnuti"). Ako ne dolazi u obzir, onda ću uštedjeti za prvo vrijeme na nečem drugom, a lovu potrošiti na jarbol (to bi bilo "prdniti").
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la Papalina » 01. 02. 2011. (21:17)

Evo jednog od rješenja za načinit jarbol...jedna kvalitetna glodalica , ili dat stolaru da ti načini pripremu
daski za jarbol...
1w [640x480].jpg
2w [640x480].jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la Papalina » 01. 02. 2011. (21:19)

3w [640x480].jpg
4w [640x480].jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la josip » 01. 02. 2011. (22:10)

Domagoj, imaš nešto i na ovoj temi, slično tvom problemu viewtopic.php?f=7&t=4823
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la luka » 02. 02. 2011. (00:08)

mrzime pisati mozes napraviti i jarbol od jelovine ako je stadjonata i nije zelema ali tehnikom lijepljenja i to iz segmenata, imaju tabele i neki programcici koji racunaju koliki ugao zlijeba vora biti, i da bi jarbol ispao konusni (gore uzi,a dolje deblji), i te letve sto se izrezu moraju se suzavati, evo nekih veb sajtova pa ce sa nih biti jasnije
http://www.duckworksmagazine.com/04/s/a ... /index.cfm
http://www.duckworksmagazine.com/06/how ... /index.htm
i sto vise segmenat krug pravilniji, a i cvrstoca jarbola vica (ako se koristi Epoxy), vene moraju ici uzduz jarbola, i tako slozene da viku svaka na svoju stranu.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la Juraj » 02. 02. 2011. (17:07)

Domagoj,koje bi dužine triba biti taj jarbol?
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la domagoj » 02. 02. 2011. (20:44)

Negdje oko 8,5 m. Nisam još točno odredio, trebam prvo napraviti nacrt jedara. Predviđeno je sošno jedro, a jarbol bi imao petu na kabini, ne bi prolazio kroz nju.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la domagoj » 02. 02. 2011. (20:59)

Luka, hvala ti na ovim site-ovima. Sad sam u gužvi, pa sam samo na brzinu preletio pogledom, ali poučni su. Pogotovo ako se na kraju odlučim raditi jarbol od letava. Na prvi pogled je više posla, ali kad se jednom zalijepe letve, uz uvjet da se to precizno napravi, onda je relativno lako izvući okrugli presjek.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Drveni jarboli

PostPostao/la Papalina » 08. 02. 2011. (17:11)

Ako neće poć jarbol od letvi, onda ti preostaje klasika...

Jarbol ćeš morat stesat od debla ili već obrađene grede.....
Jarbol 1 [800x600].jpg



..ili zalipit gredu od dva komada (manja mogućnost da će se saviti nego od jednoga komada)...
Jarbol 2 [800x600].jpg


...i pomalo po starinski z blanjun oblikovat željeni oblik....

Vrh jarbola moreš izvest na više načini...
vrh jarbola [800x600].jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Papalina
Member
 
Postovi: 218
Pridružen/a: 25. 03. 2010. (22:04)
Lokacija: Otok Krk

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.