Brusenje palubne tikovine

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Brusenje palubne tikovine

PostPostao/la Kapo » 16. 04. 2011. (14:35)

Pozdrav ekipa

Evo nakon dobrih savjeta bio bi red da napišem i kako sam obavio posao.Ipak sam se odlučio "lagano" prebrusiti tikovinu na palubi.
Počeo sam sa vibracionom brusilicom, papir gradacije 40 za prvo brušenje. Nisam imao pojma da je tikovina u principu tako tvrda i teška za obradu
pa je to krenulo prilično sporo i mukotrpno. U cilju ubrzanja posla prebacio sam se na tračnu brusilicu, sa gradacijom 80 jer ona skida kudikamo brže.
Treba voditi računa da je stalno u pokretu jer se začas ukopa i napravi utor.Nakon što sam prešao palubu sa tračnom brusilicom vratio sam se vibracionoj
i sa njom dovršio dijelove nepristupačne sa tračnom. Oko bitvi sam morao brusiti rukom jer je nepristupačno za bilo kakvu brusilicu.
Nakon toga sam dao ulje te završno obrusio sa papirom gradacije 120 što je dalo sasvim zadovoljavajući rezultat što se tiče glatkoće površine.
Isto tako,vratila se izvorna boja tikovine tako da sam prezadovoljan.
Nakon završnog brušenja,oprao sam cijelu palubu bruškinom i deterđentom za tikovinu,te dao završni sloj ulja. Ulje sam koristio od firme "Epifanes", kupljeno
u Bauhausu,čini mi se sasvim OK (nije baš ni jeftino!!) jer ne ostavlja nikakav sloj,tikovina ga lijepo apsorbira odnosno upije na neki način,a i na uputstvu piše da se nanosi u vrlo tankom sloju te da se višak obriše krpom,tako da će mi jedna litra dotrajati za dva premaza.

Još jednom puno hvala svima koji su se uključili u savjetovanje oko ovog posla,eto,nije toliko tehnički zahtjevno koliko je dugočasno i mukotrpno za kičmu...
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Brusenje palubne tikovine

PostPostao/la gonič zmajeva » 16. 04. 2011. (15:45)

Kapo moga si bacit koju slikicu.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Brusenje palubne tikovine

PostPostao/la termit_zg » 05. 11. 2011. (11:03)

Iz mojeg iskustva mogu reći da je brušenje rotacionom puno lakše.
Svakako treba brusiti uzdužno po godu.
Maslinovo ulje nikako ne bi preporučio u kombinaciji sa Sikaflexom 290 DC u bilo kojoj boji jer malo rastapa gumu pa po suncu maže odjeću (kupaće i tako to, a moće onda poflekaviti i drvo što onda zahtijeva nanovo brušenje) - i to usred ljeta - to vjerojatno nikome ne paše pogotovo ako je na godišnjem tjedan -dva.
Epoxy također ne bi preporučio.
Ima Henkel takvu gumu, ali ne znam kako se točno zove.
Ako nekome treba masiv u debljini 5,6, 9 i 14mm - teak, iroko, mahagonij imam nešto malo ostataka pa mogu prodati po popularnoj cijeni..
Ploviti se mora...
Avatar
termit_zg
Member
 
Postovi: 185
Pridružen/a: 27. 08. 2011. (08:54)
Lokacija: Zagreb - Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka 6.30 i torpedo 18

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.