BULB I STRUJNICA NA BARCI

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 10. 10. 2010. (16:24)

Pozdrav svim zaljubljenicima mora.Želio bi sa vama razmjeniti iskustvo oko dvije stvari.Naime moj drveni brod sam plastificirao,u toj raboti ugradio spojler i sa svime sam prezadovoljan.Postoji samo jedan problem koji mi se pojavio.
Pramčani val (brk) koji se pojavljuje prilkom vožnje,kad je vjetrovito često prska po djelu kabine kormilarnice,
tako da sam prisiljen u takovim uvjetima često paliti vjetrobranski brisač.
Brod je dug 8 metara.Ima ugrađeni Beta Marine 43 Ks motor.U idealnim uvjetima po Garminovom GPS-u postigao sam brzinu 9 Nm.Da bi rješio ovaj problem, lijepo molim vaša iskustva!
Zahvalan!
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 10. 10. 2010. (17:28)

Da li si mislio kod spojlera na krmeni spojler koa izvor dodatnog uzgona da ne bi topio krmu. Interuje me da li ti je i prije popravke prolikom voznje po talasima zalijevalo palubu.
Sto se tice bulba tacno jeda bulb moze ponistiti pramcani talas - prvi talas. ali pod uslovom da je dobro isprojektovan i da stvara takav talas - drugi pramcani talas cija je dolja na mjestu brijega prvog pramcanog talasa ciji je izvor pramcana statva, dolazi do njihove interference.
Malo je apsurdno praviti bulb na poludeplasmansku formu broda.
A sto se tice strujnica i njihovog opstrujavanja broda potrebno je prvo generisati brodsku formu i u CFD izvrsiti analizu.
A ako si mislio na sjecnicu to je ponovo karakteristika gliserskih formi.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la primorac » 10. 10. 2010. (19:45)

Ako si mislio na bulb kao na galebu, nećeš postići puno. Rješenje je u bočnim strujnicama odnosno "brkovima" kako se popularno zove, a strujnicu možeš povući skroz zada do spojlera - u vodenoj liniji, na provi počinje iznad VL na visini pramčanog vala u vožnji. Dakle pramčani "brk" kad val u njega udre, razbacuje ga bočno, pa ne prska po kuverti i kabini.

Luka kod dotičnog gospodina barka je deplasmanska, sa dodanim spojerom nakon plastificiranja.

Ujedno pozdravljam istog patriota s Korčule! :thumbup: :wave:

Pogledaj crteže "Galeba" na http://www.gull.hr/proizvod.htm
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 11. 10. 2010. (07:11)

Zahvaljujem se "Luka" i "Primorac" na savjetima.Primorac tebi poseban pozdrav, mi se znamo i mislim da smo već o ovoj temi pričali.Ja sam čak vršio korekciju izgrađenog spojlera,tako da sam ga smanjivao po visini od vodene linije prema
kobilici jer je potapao provu prema dole u maloj brzini.Sada je to rješeno,a mislim da konačno rješenje se može dobiti baš sa ugradnjom i plastificiranjem strujnica ili tkz. "brkova".Evo dvije fotke da se vidi kako to izgleda brod nakon plastificiranja i u vožnji!

slika

slika
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 11. 10. 2010. (08:46)

Uradnjom premcanog brka to bilo jednim dijelom bilo rijeseno,jos bi bolje bilo izvuci cijelom duzinom kao na slici. Jedino je sada problem pogoditi visinu i velicinu !
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la zoka » 11. 10. 2010. (08:53)

A šta kažete na ovaj bulb na adriji 500! :Other12:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
zoka
Old Senior Member
 
Postovi: 1235
Pridružen/a: 11. 02. 2010. (10:38)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MERRY FISHER 610,YAMAHA F80

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 11. 10. 2010. (09:32)

Ajme i kuku ! :Other12:
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 11. 10. 2010. (09:55)

Evo jos slika brka .
Prosetaj po portu,sigurno ima brodova s dogradjenim brkom,pa najbolje popricaj s gazdom,da vidis razliku od prije i poslje ugradnje iz prve ruke .
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 11. 10. 2010. (12:02)

"Mali Dabar",a ko je gatda!
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 11. 10. 2010. (12:05)

afera je napisao/la:"Mali Dabar",a ko je gatda!


???
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 11. 10. 2010. (12:05)

Ja nevidim kome se moram obratit za izmjenu iskustva!??
"Mali Dabar" molim te ako imaš pošalji mi njegovu adresu!Nebi želio ić u izradu bulba,ako strujnice rješavaju moj problem.
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 11. 10. 2010. (12:09)

afera je napisao/la:Ja nevidim kome se moram obratit za izmjenu iskustva!??
"Mali Dabar" molim te ako imaš pošalji mi njegovu adresu!Nebi želio ić u izradu bulba,ako strujnice rješavaju moj problem.


Bulb nikako !
A ovo nemam ti adrese,mislio sam da prosetas po luci,npr. u Biogradu ces odmah vidjeti par brodova s "skijama i brkom",raspitas se ciji je brod,pa pricekas ili odes do vlasnika broda.
Isto tako u škvericu di se vade i farbaju brodovi jos bolje,uvjek ima svita i dat ce ti kakav savjet.
Taj isti kada ga nadjes on ce ti najbolje znati reci kako je radio brk i koji su rezultati rada .
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 11. 10. 2010. (14:55)

Moram staviti jedno malo objasnjenje.
Svi ti spojleri koji se u strucnoj terminologi zovu proteze ugradjuju se sa jednim ciljem da se deplasmanska forma broda pvevede u poludeplasmansku formu. Ugradnjom krmenog spojlera na vjestacki nacin povecavamo povrsinu brodskog dna da bi se iskoristila hidrodinamicka komponenta uzgona.
Koliko mogu zakljuciti iz price i fotografija, prije ugradnje spojlera sa povecanjem brzine tebi je brod dobijao sve veci krmeni trim, da se to nebi desavalo di si ugradio spojler. E sad, taj spojler je po mom misljenju i doveo do ove pojave, jer dok njega nije bilo tvoj brod je uspijevao da se propne i nako se to kaze najase na talase, ali sad posto imas povecanu podvodnu povrsinu na krmi samim tim i vecu uzgonsku komponentu brod se manje propinje i fakticni ore kroz talase, jer tvoj pramcani talas nije u potpunosti razdvojen u dvije talasne slike sa bo boka broda, vec se penje uz pramcanu statvu i lomi ka naprijed.
Po mom misljenju tvoj krmeni spojler i dalje nije dobar, ili je prevelik ili ima los oblik, a cak mozda i jedno i drugo, jer ne vidim sasvim krmenu sliku talasa na mjestima odvajanja od spojlera.
Druga stvar ta ''strujnica'' ne mora da bude efikasna iz jednog razloga jer ovaka talas kao na slici nosi sa sobom veliku kolicinu energije i vode pa jednostavno ta strujnica ga nece mociusmjeriti vec ce je ponovo preskociti i stvori ce se samo novi izvor talsa. Ne zaboravi jos jednu stvar ta strujnica na mjestu gdje bude sjekla povrsinu vode je jos jedan dikontinuitet u obliku brodske forme i takodje mjesto pogodno a staranje novog sistema talasa. ovo ti sve prisem iz jednog razloga a ne znam dal si razmisljao u tom pogledu, covjek u cilju izvlacenja sto veceg maksimu iz brockog trupa bazira se samo u jednu stranu,a zanemari druge stvari, a to je otpor, jer ti ovdje konstantno povecavas okvvasenu povrsinu trupa a samim tim i otpore, ada ne pricamo jos o otporima talasa koji mogu imati enermni udio u ukupnom otporu kod ovakvih plovnih objekata. Iskreno receno ja mislim da taj pramcani talas zauzima veliki dio pramcanog kvartala.
Brzinu broda sam provjeravao na osnuvu nekih empiriskih formula i krece se do 7 cvorova nebi trebalo da je veca, izracunato na osnovu duzine koju si napisao, ali za sve proracune jerelevantna duzina na vodnoj liniji.
U svakom slucaju zelim ti puno srece. to ti je ista stvar kao sa trkackim autom sve nesto cackas a kad podje probna voznja onda se pokaze ono pravo stanje, tako i sa brodob, kad ga stavis na vodu onda se pokaze sve, zato i postoje modelska ispitivanja
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la primorac » 11. 10. 2010. (19:27)

"Duljina broda i brzina
Brzina broda uglavnom ovisi :
- o obliku podvodnog dijela trupa,
- o odnosu duljine i širine broda,
- o snazi motora,
- o broju okretaja vijka,
- o promjeru vijka,
- o usponu vijka, i
- o glatkoći podvodnog dijela trupa.
Kada u vezi s brzinom govorimo o duljini broda, za nas je važna duljina broda na vodenoj liniji (LWL).

Analiziranjem utjecaja duljine broda na brzinu kod Deplasmanskih brodova, ispitivanjem velikog broja modela, došlo se do koeficijenta pomoću kojeg mogu praktičari vrlo lako izračunati optimalnu brzinu tek projektiranog broda. Formula za to jest:

v = R * sqrt ( LWL * 3.28)

gdje je R - koeficijent koji po nekim autorima iznosi 1.34, a po drugima čak 1.43, sqrt je drugi korjen, a LWL - duljina broda na vodenoj liniji.

Uzmimo jedan primjer:

Neka je duljina broda na vodenoj liniji 8.2 m . Koliku optimalnu brzinu može postići brod?

v = 1.34 * sqrt ( 8.2 * 3.28) = 6.945 čvorova

Do istog se podatka moglo doći i uz pomoć dijagrama na Sl.1. Na horizontalnoj osi označene su duljine čamca od 3 do 12 metara, a na vertikalnoj optimalne brzine od 4 do 9 čv koje su s duljinama povezane preko krivulje.

slika "

Citat iz knjige "Priručnik za opremanje i unutrašnje uređenje malih brodova"

Može se zaključiti, kako je i Luka napisao, da spojer još uvijek ne odgovara brodu, bilo oblikom bilo površinom, jer pramčani val u vožnji ide previsoko. Povećanjem brzine u vožnji, pramac bi se morao propeti u cilju smanjenja otpora, također i manjeg prskanja preko broda. Ovo propinjanje u ovom slučaju spriječeno je spojerom, koji umanjuje vrtloge i podpritisak na krmi, na brzinama iznad optimalne za deplasmanski trup.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Pape » 11. 10. 2010. (20:46)

evo Luka i Primorac su ti objasnili ovde dosta toga...međutizim iz podataka koje si da o brodu i prema slici ima tu dosta po meni grešaka. prvo brod je drveni plastificiran...dakle po definiciji težak, drugo imaš 43 ks ako san dobro zapamtija, dakle premalo, i brod je 8 metara...dakle ima površine u vodi poprilično...a sad prema slici, vidin da su kajiši koji drže brod na dizalici skoro koliko ti spojler ulazi u more u vodenoj liniji dakle nekih 15-20 cenata cca, po meni previše. ne vidi se jedino dužina spojlera, ni oblik, a ni to da li si ga nageja put dole koji stupanj...

ovde šta se tiče brkova...ni slučajno! ptopit ćeš provu još više! bulb...ovde beskorisno i totalno nepotrebno....a riješenje problema po meni je ovde ili povečanje snage motora, tako da je sila koja "zabija" krmu u more veća s time i potisna sila da se brod može popet na svoj val, ili skračivanje spojlera da bi se dobila manja istisnina koja ti provu gura u more, a sadašnji motor nema snage za poništit negativni trim.

ljudi u principu se zalete sa spojlerima i brcima, misleči da dodavanjem toga na brod će dobit povečanje brzine 2-3 milje, a bez da išta drugo mjenjaju (snagu motora), i obično su to u startu unaprid bačeni novci. večina njih dobije povečanu stabilnost, prirast brzine neznatan ili nikakav, a u masu slučajeva se dobije ovako nešto ko u ovom primjeru. di brod kopa provom, razbacuje gorivo, a brzina mu čak zna i past. neču spominjat extreme koji su nakon prerade spojlerima i brcima čak dobili da se na prvi val skoro potope ili izvrnu. dakle ako ikad mislite nešto radit u ovom stilu (osim ako samo želite dobit na stabilnosti), prvo morate nač motor adekvatne snage 2-3, pa čak i 4 puta nego šta takvom brodu inače treba, a onda se igrat sa spojlerima i brcima koji su u tom slučaju samo pomočno sredstvo da se ta snaga motora što bolje iskoristi, tj sa se postignu bolje perfonmanse. nikako obrnuto ne smi bit, jer možete napravit samo još goru stvar i dešava se upravo ovo šta se je desilo ovde. a koliko je sve ipak delikatno i povezano samo ču van reč da brod od 7m koji inače ide 18-19 putne radi 100-njak lit istisnine više u spojleru i blagog pada spojlera prema dole od par stupnjeva je ima putnu 10-10,5 milja i brod se ukopava po 40-50 cm u more i parija je u vožnji ka remorker kad razgrče mirno more...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.