BULB I STRUJNICA NA BARCI

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 13. 10. 2010. (10:08)

Okani se bulba !
Izvedba na manjim brodovima nema efekta,to bi Luka morao znati.
Najjednostavnije i najjeftinije je igrati se sa spojlerom,pa s par popravaka dobijes nekakvu sredinu.

U zadnje vrime ljudi samo nateftere razne kašune na krmu i odman misle da brod mora poletiti,a u vecini slucajeva samo naruse ono sto su imali.Znaci prije upustanja u takav posao treba se dobro pripremiti,naci provjerenog mestra,nekakav model provjereni manje-vise ako se moze naci i po tome probati raditi.
Ovako vadi brod vani,pa pilaj tako par puta,nema mi nekakvog smisla ni racunice .
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la waitapu » 13. 10. 2010. (10:35)

Davno smo jednom popravljali slican slucaj,bila je pasara cca 7m sa slicnim spojlerom,prova je ronila,vlasnik nije tija neke vece zahvate s obzirom na vrinost broda,pa smo spojler sa donje strane plocu propilali i napravili ka dva tunela,smanjija se volumen sta je pruza otpor,donekle popravilo,a ostala mu je opet korisna gornja povrsina spojlera za upotrebu.
Avatar
waitapu
New Entry
 
Postovi: 70
Pridružen/a: 08. 01. 2010. (15:04)
Lokacija: solin

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 13. 10. 2010. (11:06)

waitapu je napisao/la:Davno smo jednom popravljali slican slucaj,bila je pasara cca 7m sa slicnim spojlerom,prova je ronila,vlasnik nije tija neke vece zahvate s obzirom na vrinost broda,pa smo spojler sa donje strane plocu propilali i napravili ka dva tunela,smanjija se volumen sta je pruza otpor,donekle popravilo,a ostala mu je opet korisna gornja povrsina spojlera za upotrebu.


Kod mene su na gliseru s Z-nogom radili platforme,boljereci ormare s svake strane.
Sve je to dobro izgledalo na suvome,napravljeno za 5+,pogodjene linije.... ofarbano...., spojler su radili jer kada bi bilo 3-4 covika na brodu,malo bi teze izglisirao i onda je to trebalo biti rijeseno s plaformama ali :D
Kada je brod bacen u more,nije mogao nikako izglisirati,samo je radio griblju koda vuce plug ! :D
Brod van"sikiru" u ruke i sve stuc,vratiti kako je bilo . :D Dobar posao ! :D
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 13. 10. 2010. (12:04)

Ajme nahjebal sam!Primorac prijateju pomagaj.Ka izvućen brod na kraj dolazi ovamo upomoć.Luka spremaj logaritamske tablice!U škveru imamn direktnu vezu sa internetom i snimamo cili postupak daljnjih korekcija i rabota.
Sa kolikim se u ove dvi godine različitim mišljenjima suočavam,morat ću na kraju "svidočit",zašto san plastificira brod!
Sve poslovice san o šumi i drvu u njon nauči napamet,ali ako san ipak odluči plastificirat brod znači da san doša u sitovaciju da drvenoga više nisam moga održavat a ni popravljat.Nemoj te me tirat da ovu "lipoticu" pokažen na slici prin plastificiranja.
To bi izgledalo kako da čoviku koji je izgubi zube u svojoj 48 godini, sa stolice zubara pokažem, što je zubar sve čini da spasi čovika!Spojler će se skračivat i dalje i mislim da je tu konačno rješenje.Spojler ne samo da san učini radi lakše komunikacije prema moru,već i dijelom radi spoznaje da sa ugradnjom novog motora duple konjaže od predhodne, može doć do "podizanja" prove i onda nepreglednosti preko iste.Sa Beta Marinom 43 Ks (cjene cca.10.000 Eura) postiga san 2,5 milje više,dobi sam u brodu manju buku za 60% jer je stari motor bi sa zračnim hlađenjem,ali hjebiga ovu koreciju odnosno prskanje po prednjem staklu moram rješit!
A siguran sam da ću to riješit,jer sam u životu optimista i najslađe se borim sa naizgled neizlaznim problemom! :thumbup:
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la primorac » 13. 10. 2010. (12:16)

Samo krati... dvaput miri, jednom krati... ma smislit će inkobrođani već nešto!

BTW, sigurno negdi u portu ima neka guda sa brčićevim spojlerom, pa snimi situaciju! :thumbup:
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 13. 10. 2010. (13:14)

Neko je prokomterasio na moju temu da je u pitanju sto veca brzina, ja to tako nijesam shatio jer covjek je lijepo reko da oce da rijesi sproblem sa pramcanim talasom i prskanjem palube i stakaka na palubonj kucici, i komentare sam stavljao sa toga stanovista.
Da se odma razumijemo ja nijesam za nikakav bulb, to ni pod razno. Za kracenje toga spojlera svakoko i modifikacije u obliku. Ali mi jos jedna stvar nije bas jasna sa te slike od cega je taj spojler napravljen ispod stakloplastike.Meni to sa ove slike izgleda kao da je nesto osalovano od dasaka i naliven beton.
kad oces da napravis platformu na krmi radi malo veceg komoditeta, lakseg pristupa iz mora, radi ribanja i slicno onda se nikad ne pravi spojler koji dovata povrsinu mora, jednostavno se napravi inox konstrukcija na koju se usarafe od nekog drveta podnice i gotovo.
Sto se tice motora ti si izgleda tako otprilike kupio, duplo jaci pa sto bude. Samo me interesuje dali si i staru propelu sa onog motora nakacio na novi motor.
U zadnje vrijeme se srecem sa bezbroj ovakvih slucaja, ljudi nece da konsultuju nekog od struke nego kupe motor koji im se svidja i propelu, pa onda to ugrade i to nista ne valja. A onda kuku lele sto se spasiti moze, samo bacanje para, prvo se o svemu dobro raspitajte kad nesto radite kod ljudi koji znaju, jer te popravke poslije kostaju svetog petra, ma lako je za to nego i zivaca.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 13. 10. 2010. (13:31)

Ajme meni Luka! Konsultuvao sam se sa pokojnim pra , pra didom brodograditeljem o svemu što je ostalo u mojim genima od njih.Nisam iz "žabarske" famije,ali jednostavno sam se želi upustit u ovu rabotu da pokušam rješit problem koji danas tiće mene ,a sutra nekoga drugoga, koji se upusti u ovakovu rabotu!Kakav beton u spojleru!? Ajme ku,ku,meni za one koji me poznaju!Eto već se moram poćet pravdat za rabotu koju san učini radi potribe,ali ako zatriba i to je moguće da se dođe do rješenja.
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la borro » 13. 10. 2010. (13:38)

Evo i ja se počinjem baviti mišlju o spojleru čitajući sve ovo. Gdje ga početi i na kojoj vidini i u kojoj dužini da napravim brod koji može izglisirati i da ide putne cca 14-18 milja?
Dal može tko nacrtati kako bi to izgledalo od prilike?
borro max_file.php [800x600].jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: riberer; 14. 10. 2010. (08:22); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: *
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 13. 10. 2010. (13:45)

oprosti nemoj je ljutiti meni je to tako izledalo na sliku, meni je drago sto imas volje i zelis se s time baviti, i zelio bi ti pomoci da rijesis problem
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la domagoj » 13. 10. 2010. (14:14)

borro je napisao/la:Evo i ja se počinjem baviti mišlju o spojleru čitajući sve ovo. Gdje ga početi i na kojoj vidini i u kojoj dužini da napravim brod koji može izglisirati i da ide putne cca 14-18 milja?
Dal može tko nacrtati kako bi to izgledalo od prilike?


Pitaj MoP-a
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la borro » 13. 10. 2010. (14:42)

Sad tek vidim da mi je slika predimenzionirana, a nemam više onaj gumbić uredi, pa da ju smanjim! KAk sad da ju smanjim - nikako, mogu samo reći: isprika svima!
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la primorac » 13. 10. 2010. (14:51)

Borro najefikasnije rješenje je stavit barku na prikolicu, pa piči po autoputu, možeš postić brzine do 90 km/h, pa i brže :lol:
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la porer » 13. 10. 2010. (15:12)

borro je napisao/la:Evo i ja se počinjem baviti mišlju o spojleru čitajući sve ovo. Gdje ga početi i na kojoj vidini i u kojoj dužini da napravim brod koji može izglisirati i da ide putne cca 14-18 milja?
Dal može tko nacrtati kako bi to izgledalo od prilike?


Na tvoju barku bi bolje pristajala krila hidroglisera. Razmisli o tome 8-) :lol:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la macro » 13. 10. 2010. (15:45)

borro je napisao/la:Evo i ja se počinjem baviti mišlju o spojleru čitajući sve ovo. Gdje ga početi i na kojoj vidini i u kojoj dužini da napravim brod koji može izglisirati i da ide putne cca 14-18 milja?
Dal može tko nacrtati kako bi to izgledalo od prilike?

mačak ti je da najbolji komentar :D
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la porer » 14. 10. 2010. (07:32)

macro je napisao/la:mačak ti je da najbolji komentar :D


A ružnog mačka : Laughing4: :Other12:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.