BULB I STRUJNICA NA BARCI

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 14. 10. 2010. (07:59)

Napraviti ravan rez od prove do krme na vodenoj liniji .
Dobro poravnati i pojacati krmu.Motor kao na slici,moze i unutarnju slicne snage,bilo je teze nacrtati.
Brzina bi mogla biti i malo veca od zadanih 18 nm. Upravljivost i plovnost upitni ? :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 14. 10. 2010. (13:39)

kad su ovakve poluokrugle krme onda je najbolje stavit spojler paralelan vodnoj liniji samo spusten za 2 do 5 cm ispod vl. s donje strane da je plocast,a gonja stvar izbora estetika. Samo pazite kad ugradjujete spojlere da vam ne predju duzinu za vece dazbine. NPR. brod je dugacak 7,6m, i upada au klasu do 8m dazbina, a vi napravite spojler u duzina preko svega iznosi 8.5m i automatski ste u vecu klasu za dazbine.A efekat mozete postici i sa malo kracim spojlerom NPR 7.97 m samo sto nije zaobljeniji na krajeve nego ima puniju formu(a povrsina je ista). Na ovakve forme kao gore na slici spojler se moze dodati punom duzinom od prove do krme, ili od tasce najvece sirine pa prema krmi.
Crko mi je laptop, a ovaj stari nemam programe za crtanje 3D modela pa bi nacrtao po koji primjer ali kad ga popravim stavicu neke crteze
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la primorac » 14. 10. 2010. (19:45)

Luka kod nas spojler smatraju stršećim dijelom koji ne ulazi u duljinu broda (isto je i sa špirunom).

Boro ja sam mislio da se zajebavaš, ali ako hoćeš stvarno stavljat spojler, ja bih ti toplo preporučio da se obratiš članu foruma terranavisu, koji će ti to odradit vrhunski ( pa i ugradit jači motor ako triba). Od Karlovca do Rijeke i nije tako daleko... :thumbup:
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 14. 10. 2010. (21:06)

Znaci drugciji su propisi nego kod nas, kod nas je mjerodavna duzina preko svega od krajlje provene ko krajnje krmene tacke, pa se ljudi cesto zajebu. Iz toga sam razloga stavio taj komentar
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la porer » 15. 10. 2010. (07:48)

primorac je napisao/la:Luka kod nas spojler smatraju stršećim dijelom koji ne ulazi u duljinu broda (isto je i sa špirunom).


Istina ali samo djelomično. Špirun i platforma (spojler) po našim novim propisima ne ulaze u ukupnu duljinu samo ako su kao posebni dijelovi montirani na brod. Ukoliko je neki od njih plastificiran skupa s trupom tj. ne može se demontirati tada ulazi u ukupnu duljinu.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la bronzin » 16. 10. 2010. (08:36)

Prvo trajno registrirat a onda radiš šta oces... Policija ne zahebaje bar ode u šibenskom arhipelagu
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Mali Dabar » 16. 10. 2010. (09:03)

Pa nece nitko nitkome praviti probleme za krmenu platformu !
Ako je brod trajno registriran,mozes zidati po krmi sto hoceš. :D
Vidio sam dosta Istranki,Gradeca ,Primorki,Dalmatinki s dogradjenim krmenim platformama i sveskupa zatvoreno,produzena i rubna guma ,tako da je brod stvarno duzi za tih pola metra do metar i ništa.
Bitno je to dobro odraditi !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la legi » 16. 10. 2010. (09:07)

primorac je napisao/la:Legi, brod je ionako plastificiran ( 8 slojeva plastike!!!)

znan da je plastificiran ali to je i dalje po meni nepotrebno,tvrd san po ton pitanju,pozdrav svima :wave:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la tacek » 16. 10. 2010. (11:00)

Pape je napisao/la:evo Luka i Primorac su ti objasnili ovde dosta toga...međutizim iz podataka koje si da o brodu i prema slici ima tu dosta po meni grešaka. prvo brod je drveni plastificiran...dakle po definiciji težak, drugo imaš 43 ks ako san dobro zapamtija, dakle premalo, i brod je 8 metara...dakle ima površine u vodi poprilično...a sad prema slici, vidin da su kajiši koji drže brod na dizalici skoro koliko ti spojler ulazi u more u vodenoj liniji dakle nekih 15-20 cenata cca, po meni previše. ne vidi se jedino dužina spojlera, ni oblik, a ni to da li si ga nageja put dole koji stupanj...

ovde šta se tiče brkova...ni slučajno! ptopit ćeš provu još više! bulb...ovde beskorisno i totalno nepotrebno....a riješenje problema po meni je ovde ili povečanje snage motora, tako da je sila koja "zabija" krmu u more veća s time i potisna sila da se brod može popet na svoj val, ili skračivanje spojlera da bi se dobila manja istisnina koja ti provu gura u more, a sadašnji motor nema snage za poništit negativni trim.

ljudi u principu se zalete sa spojlerima i brcima, misleči da dodavanjem toga na brod će dobit povečanje brzine 2-3 milje, a bez da išta drugo mjenjaju (snagu motora), i obično su to u startu unaprid bačeni novci. večina njih dobije povečanu stabilnost, prirast brzine neznatan ili nikakav, a u masu slučajeva se dobije ovako nešto ko u ovom primjeru. di brod kopa provom, razbacuje gorivo, a brzina mu čak zna i past. neču spominjat extreme koji su nakon prerade spojlerima i brcima čak dobili da se na prvi val skoro potope ili izvrnu. dakle ako ikad mislite nešto radit u ovom stilu (osim ako samo želite dobit na stabilnosti), prvo morate nač motor adekvatne snage 2-3, pa čak i 4 puta nego šta takvom brodu inače treba, a onda se igrat sa spojlerima i brcima koji su u tom slučaju samo pomočno sredstvo da se ta snaga motora što bolje iskoristi, tj sa se postignu bolje perfonmanse. nikako obrnuto ne smi bit, jer možete napravit samo još goru stvar i dešava se upravo ovo šta se je desilo ovde. a koliko je sve ipak delikatno i povezano samo ču van reč da brod od 7m koji inače ide 18-19 putne radi 100-njak lit istisnine više u spojleru i blagog pada spojlera prema dole od par stupnjeva je ima putnu 10-10,5 milja i brod se ukopava po 40-50 cm u more i parija je u vožnji ka remorker kad razgrče mirno more...

Samo manji komentar. Snaga za deplasmanac tog tipa od oko 4,5 tone, 7,5 m vodene linije je dovoljna cak previsoka. Izracun pokazuje 32 KS kao dostatno za deplasmanski nacin. Sve ostalo je :mrgreen:
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Pape » 16. 10. 2010. (21:59)

tacek je napisao/la:Samo manji komentar. Snaga za deplasmanac tog tipa od oko 4,5 tone, 7,5 m vodene linije je dovoljna cak previsoka. Izracun pokazuje 32 KS kao dostatno za deplasmanski nacin. Sve ostalo je :mrgreen:


pa da za deplansmanski režim! ali naš narod voli stavit spojler na teškog deplasmanca ostavit iste konje i misle da će dobit odma 3-4-5 milja gore...neče iđe to tako prika moj...nein i točka....a onda kad se desi u kontra ka šta je ovde slučaj...onda nastane češkanje po glavi...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 16. 10. 2010. (22:42)

Blago vama sa tom trajnom registracijom, ja moju barku svako 5 godina vodim na bazdarenje(to kosta 115 eura samo tehnicki pregled), samo da ti uzmu pare, i svake godine osiguranje, i ako bilo sto promijenis moras na bazdarenje, pljuste kazne jer drzava nema para
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la gonič zmajeva » 16. 10. 2010. (22:45)

luka je napisao/la:Blago vama sa tom trajnom registracijom, ja moju barku svako 5 godina vodim na bazdarenje(to kosta 115 eura samo tehnicki pregled), samo da ti uzmu pare, i svake godine osiguranje, i ako bilo sto promijenis moras na bazdarenje, pljuste kazne jer drzava nema para


Luka nemoj našima davat ideje :shh: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la sinitram » 17. 10. 2010. (21:23)

Prvo da pohvalim temu, stvarno zanimljiva.
Evo da i ja dam mali doprinos.
Vrlo slican slucaj sam vidija u Norveskoj sa pilotinom od 8 metara.
Isto napravljena od drva pa plastificirana dok je barka bila nova, motor 250 konja.
Trup je bija deplasmanski radi velikog mora pretpostavljam.
Isti su problem imali sa polivanjem mora na palubu i kabinu.
Sve je rijeseno sa brkovima koji su odbacivali more od broda, malo smisno za vidit u velikoj brzini ali efektivno.
Bulb nikako, premala je barka da bi imalo efekta.
Pozdrav Korculi.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 18. 10. 2010. (07:02)

Pozdrav Sinitram!Ako imaš bilo što vezano za to iskustvo sa Norveškon pilotinom molim te daj objavi!To me rješenje jako zanima.
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la porer » 18. 10. 2010. (07:43)

bronzin je napisao/la:Prvo trajno registrirat a onda radiš šta oces... Policija ne zahebaje bar ode u šibenskom arhipelagu


Istina, to stoji. Moj komentar odnosio se na nove brodove, Konkretno Dunkić je baš zbog toga na Š800 odrezao špirun na kalupu kod novih modela tako da se može odvidati (iako je to izvedeno tako da se uopće ne vidi kod inspekcije prolazi). Isto je napravio i s platformom.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron