BULB I STRUJNICA NA BARCI

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 11. 10. 2010. (22:59)

Mislim da motor nije male sange za ovoliki brod. Iz tvoje price o dodavanju snage za savladavanju propinja prove nema efekta jer na taj nacin dobijamo samo gubitke, dodajes sangu a samim tim i vecu potrosnju na savladavanju necega sto je cisti gubici, jer ne zaboravi viskozni otpor(otpor trenja)je proporcionalan vrzini na kvadrat, na mirnoj vodi, a otpr talasa vrzini na 6 stepen. Trka sange motora uvijek gubi u trci sa otporima, pogotovo kod deplasmanskih korita, prosto je objasnjenje onda nebi postojalo dezbroj gliserski formi kad bi sa deplasmanskom formom to mogli postici. A jos jedan razlog da motor nije mali je taj sto brod vec ide oko 8 milja sto je lijepa vrijednost za takav tip broda, i kad bi se uspio smanjiti taj pramcani val mozda bi postigo jos i vise. Pa ne ispane da filozofiram postoji tu mnogo problema koji se namecu, dali je dobar propeler, moze li apsorbovati svu raspolozivu snagu motora, dali je adekvatan broju obrtaja motora, onda centracija samog broda mozda je sad jendostvno liz polozaj tezizta istisnine i tezizta masa, jer dodavanjem spojlera pomjerene tezizte istisnine po duzini broda, za to sve postoje preporuke. Mozda bi se rjesenje moglo postici jednostavnim pomjeranajem mrodskog mototra kao velike koncentrisane mase po duzini na istim stopama za par centimetara i td. Sto se tice stabiliteta koji si spomenuo spojleri najcesce imaju negativan uticaj na stabilitet i ako covjek na prvu loptu ima utisak povecavam uzgon moram i povecavati stabilitet. Ne zanam dal mozete shvatiti da problem nije tako jednostavan i nije lako reci to i to cu napraviti i to ce biti rjesenje. Da ja ima problem prvo bi pokusao sa pomjeranjem motora na stopama pa bi vidio sto se desava, a ako s tim nista ne bi postigo, onda bi se vratio na taj spojler, jer tu brod mora bit izvadjen, a motor se moze pomjerati i kad je brod na vodi.
Sto se tice tog spojlera on se ne vidi skroz pa ne mogu neki komentar na osnovu vizuelnog iskustva, samo se vdi jedna sitnica odma na prvi pogled nagli pelaz drodskog trupa u spojler(kod one trake). To deplasmanske forme ne trepe jer to su forme skladnih i glatkih linija. Jos jedna bitna stvar spojler mose narusiti doticanje vode propeleru, lose opstrujavanje....
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 11. 10. 2010. (23:06)

Zaboravio sam staviti jos jednu stvar neko je stavio sliku brodova sa sajma ili nesto tako, i svi brodovi imaju strujnicu to stoji, ali je bitno ono ispod strujnive a to je V oblik rebara(i to koliko mi se cini duboko V) sa uzduznim pragovima, a to je odlicna kombinacija i sigurno rjesenje pri grdnji novog broda. A tvoj brod nema takav oblik podvodnog dijela imaj i to na umu.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 12. 10. 2010. (05:24)

Radi boljeg objašnjenja!Odmah po porinuću broda vršio sam korekciju spojlera po visini jer je prova broda izgledala kao na slici u vožnji.Tom preinakom skračenja za cca.8 cm brod se je automatski bolje ponašao.Više nije toliko "ronila" prova.Nisam ga više slikao,ali ću to napravit radi usporedbe vizualne.Osječam sada za razliku od ranije da mi povečanjem gasa pomalo diže provu na gore,a kad smanjim gas prova "pada" dole.To ranije nije bio slučaj!
Slažem se da bi se sa još jednom korekcijom skračivanjem spojlera još dobilo na ovom efektu,međutim sada je na samoj krmi
spojler uronjen u more cca.6 cm.Kada bi za toliko po cijeloj dužini spojlera istog skratio dobio bi u krmenom dijelu zvukovne efkte koji su nepodnošljivi (pljuskanje mora o donji dio spojlera koji se nalazi van vodene linije broda).To sam već kod nekih baraka čuo i vidio,tako da sam od toga odustao već u prvoj korekciji spojlera.E sada, ako bulb koji po nekima ne dolazi u obzir,ne rješava ovaj slučaj,onda ću stvarno partit put Biograda radi direktnog kontakta sa onima koji su to već iskusili.
Mislim da je ova tema jako interesantna za mnoge koji imaju slične probleme,pa ću za kratko napravit par slika za usporedbu.
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la porer » 12. 10. 2010. (08:19)

Napokon jedna stručna i argumentirana rasprava. Molim moderatore da je i održe takvom a čekam Teranavisa da se uključi.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la macro » 12. 10. 2010. (08:38)

brod stvarno figura za vidit.

evo smanjena slika di se vidi spojler..

slika
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 12. 10. 2010. (11:53)

"Luka" , u prilog tvoje diskusije šaljem izradu spojhlera od početka!Vrlo si interesantan u izlaganju pa te molim da nastaviš.

slika

slika

slika

Vodena linija na mom brodu bila je na pola zatamljene "faše" koja se vidi ispod plasitke.Izvođač je liniju prebaci ispod samog krmenog "zrcala" i tu nalazim isključivi problem pramčanog vala.Ranije je bio motor duplo manje snage 21 Ks.Nije bilo krmenog spojlera i val se nije dizao tako visoko i nije bilo prskanja po prozorima kabine.Pravi izraz za sadašnje stanje je "oranje morske ledine"!!Ali i to ćemo riješit.
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 12. 10. 2010. (11:58)

Dakako hvala svim sudionicima u ovoj diskusiji o BULBU I STRUJNICAM koji su svojim dosadašnjim prilozima dali svoj
prilog,ka razrješenju mog problema!

slika
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la luka » 12. 10. 2010. (16:52)

Pa zar ti mislis da mozes napraviti takav bulb koji ce ponistiti tvoj pramcani talas. Pa meni otac koji je 30 godina bavi projektovanjem brodova uvijek kad radi projekat broda ima posebnu firmu kojoj salje svoje parametre broda i plan linija broda pa oni za taj brod projektuju samu bulb. Jer dobro se sjecam ispita iz otpora broda kad je profesor pitao mog kolegu da li bulb smanjuje otpor,a on je reko da, a profesor ga je bolio na spitu. I reko dobro isprojektovani bulb moze da smanji otpor.
Ne znam dal svatas jednu stvar koju sam vec napisao pramcana statva i bulb ptave dva sistema malasa (nezavisna), kada se dolja talasa nastala bulbom poklopi sa brijegom talasa nastalim pramcanom statvom tek onda dolazi do njihove medjusobne interference i smanjenja ukupnog brijega talasa. A sto ako tvoj talas tvoga bulba i pramca imaju na istom mjestu ili priblizno istom dva brijega onda ces samo povecati talas.
Ne znam dal znas da postoje preporuke za izgradnju bulba(ja bi ti rado poslao ali imam samo za prekookeanske brodove), kao na primer kolika treba da bude povrsina poprecnog presjeka bulba, njegova udaljenos(potopljen) u odnosu na vodnu liniju, koliko isturen naprijed. Zelio bi ti rec jos jednu stvar veliki brodovi zbog svoje gabaritnosti prilikom proracuna zarmatraju se staticka stanja i zna se da bulb u slobodnoj voznji treba povecati duzinu vodne linije a zamim tim i jedam faktor M okruglo a sto je taj faktor veci otpor je manji, a u karagu pa ponisti pramcani talas. A koliko ti imas stanja pri kretanju takvog malog plovnog objekta tu vise ne vazi statika sve prelazi na hidroDINAMIKU, vrijednosti su funkcije vremena. Zamisli na taj plovni objekat da imas rezorvoar od 150 litara goriva i kad je skroz pun ili 30 % pun to su strasne promjene koje uticu na teziste sistema, a tebi su to sve rezimi plovidbe za koje tvoj bulb treba zadovoljiti svoj primarni cilj. Ja ti ovo pisem dobronamjerno kao covjek koji se bavim tom strukom, a ti radi po svome, da ne ispane da ti pametujem.
Ako nadjem kakav materijal u vezi ovoga ja cu postaviti, ne znam sto drugo da ti kazem. Pokusao bi pustiti koji proracun kroz programe ali mi treba puno podataka kojima ti ne vjerujem da raspolozes(koeficentom finoce vodne linije, deplasmanom, prizmaticnim koeficientom i jos mnogo da ne pisem). Ja sam imao plasticni brod 12 m koji sam prodao, i znas kako smo rijesili taj problem, tako sto sam napravio model tog broda u razmjeri 1:10 i ugradio spojler i vozao taj model preko komandi od igracke glisera, na mirnoj vodi i posmatrao sto se desava. Vrsio nekojiko prepravki na modelu dok nijesam postigao maksimum (kompromis). I onda to u razmjeri prenio na brod, jer to je mnogo jeftinija varijanta nego sto ti radis, ali to je moj posao. Vecina ljudi to ugradjuje na osnovu nekih iskustava i preporuka, pa se to svede na srecu prilikom probne voznje.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Pape » 12. 10. 2010. (18:24)

...da Luka sa svime šta si reka se apasalutno slažem, ali i dalje zaboravljamo činjenicu onu koju san i prije reka da se ovde pokušava (predostavljam) dobiti još koja milja brzine na čistokrvnom deplasmancu dodavanjem spojlera. zato san i napisa da se ovde može nešto postiči dodavanjem snage motora koji jesu čisto razbacivanje snage da bi se postigla koja milja više. zato san i pisa u tom stilu, jel da se idemo objašnjavat u detalje i sve teorije, pa ja mislim da nam cili forum ne bi ima mista. znam da si brodograđevne struke, ja nisam, pišem po svojim iskustvima, i ako šta krivo kažem, slobodno me demantiraj. ne bum se ljutil ;) ...dapače, ova tema mi je jako zanimljiva i želin od tebe izvuč šta više tvog znanja :D :thumbup:

sad nisan Afera siguran po tvom pisanju koja je slika od prije koja od kasnije, ali recimo ona stepenica ispod spojlera opet falinga. onako izvedeno je ko da vučeš dvije krme za sobom. e sad imaš dva izbora jedan je da tu skalu se pokuša ubit što blažim prelazom (lakša ali manje efektna varijanta) ili druga varijanta je da se kopa po krmi i peglaju linije do dna spojlera šta je naravno mucho zahebanija varijanta, ali naravno i bolje riješenje. također vidim da je propeli omogučeno da nije u sjeni kolombe, ali je ta fatura donekle poništena sa onom petom od timuna. na onoj slici di je brod lipo pituran, sad neznan da li je optička varka ili stvano vidin da je spojler lomljen za nekoliko stupnjeva put dole...šta naravno utječe dosta na negativni trim, pogotovo u vožnji. e sad dalo bi se ovde još pisat, ali evo to su sve "sitnice" na koje nije paženo, a koje utječu na ponašanje tvog broda. ovde je veliki zaheb to šta ti je brod drveni pa plastificiran, tako da neke preinake trupa su stvarno vraški posal u odnosu na komplet plastični brod, di nešto moš vrlo brzo odfikarit brusilicom i napravit novo. ne znam da li ti taj spojler služi samo kao platforma na krmi ili si tija nešto više postić sa brodom, ali po meni ako je samo do platforme, vridilo bi vratit sve u prijašnje stanje jer je brod lipo iša 9 milja po tvojoj priči. a za bulb, a evo i Luka ti je reka sve, ja nemam tu šta dodat...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Galun » 12. 10. 2010. (22:08)

prije bilo kakve korekcije ja bi iz prove maknuo svu pezu i više opteretio krmu i tako automatski prova ide više u zrak ,barem kod mene na galebu.
Avatar
Galun
Senior Member
 
Postovi: 723
Pridružen/a: 12. 10. 2009. (14:31)
Lokacija: kad je lipo st baška a kad ne onda fiume
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adriatik

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la Pape » 12. 10. 2010. (22:18)

Galun je napisao/la:prije bilo kakve korekcije ja bi iz prove maknuo svu pezu i više opteretio krmu i tako automatski prova ide više u zrak ,barem kod mene na galebu.


...da ali to nije prirodno stanje stvari u brodu, a i nadodaješ još piza šta samo čini kontraefekt...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la afera » 13. 10. 2010. (07:09)

Brod je išao na prvoj probnoj vožnji poslije plastificiranja 9Nm,sa napomenom da je u sebi ima puno manje težine nego je danas ima.Točno da je spojler u prvoj varjanti imao kut prema dole (kolumbi) i da nije valjalo i da sada poslje skračivanja
ima sasvim druge gabarite,gdje se puno postiglo na bolje.Vidljivi su traljavi prelazi ali namjerno nisu zaglađeni,zbog prepostavke da će se još kratiti isti.
Luka,ubacio sam sliku bulba samo poradi razmišljanja o toj temi!Ja sam već duže zaokupljen ton temom,a moj prijatelj
kap.jednog remorkera me grije na tu ideju bulba.Kontaktirao sam firmu iz Kanade koja se bavi proračunom tog dijela broda i oni za proračun bulba traže 2000 Kanadskih dolara,što je meni bilo jako skupo za platit , pa sam odustao.
Moja struka nije brodograđevna,ali mi je maketarstvo hobi i slažem se stobom Luka da je najlakše maketicama rješavati problem.

slika
Avatar
afera
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (07:09)
Lokacija: Korčula

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la lupis » 13. 10. 2010. (08:09)

Premam mom nestručnom i ovom forumu irelevantnom mišljenju,smatram da je spojler promašen(po domaću bi se reklo da je meštar zahebo),i naj bezbolnije,najjeftinije i najjednostavnije riješenje je otpilit spojler,vozit neko vrime bez njega(ako se ne sjećaš više kako je to bilko prije),dat nekome ko se razumi da vidi odakle bi spojler trebao počet i pod kojin nagibom te na kojoj visini.

Dok je taj postojeći spojler na mjestu,sve što se radi nalik je autu koji vozi pod ručnom,a kako bi se postigla veća brzina i kako za vrime vožnje ne bi zadnji kotači bili blokirani,ugrađuju jači motori,spojleri itd.

Znači,najprije treba spustit ručnu,pa vidit što dalje...,bez velike filozofije.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la legi » 13. 10. 2010. (09:18)

radili bi od drvenih barki plastična čudovišta,nemojte mi zamjerit,ali ne vidim u tome ništa,na drvenu pasaru,stavljat bulb,plastiku spojlere....u najmanju ruku čudno....pusti drvo na miru.to su lipi tradicionalni brodi i neka takvi ostanu,experimentirajte na betonu i plastici i čeliku.....nemožeš od deplasmanca dobit gliser,meni je ovo priča kao i mopova,od jedrilice motornjak..... :thumbdown:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: BULB I STRUJNICA NA BARCI

PostPostao/la primorac » 13. 10. 2010. (09:47)

Legi, brod je ionako plastificiran ( 8 slojeva plastike!!!)

Afera, prema iskustvenim spoznajama, spojler može bit najviše 10% od duljine vodene linije. Najbolje je, ako je uronjen tek 1 cm u vodu u stanju mirovanja. Ne smije imat negativan kut, poput deflektora, jer utapa provu. Triba ga kratit ako prova tone sa prorastom brzine. Ako ćeš radit model, prekopiraj dno ali točno (ne kao ovaj modelčić glisra na slici).

A bulb...

Bulb stvara svoj val koji interferencijom s valovima koje stvara brod smanjuje pramčani val i tako povećava energetsku korisnost broda. Produžava vodnu liniju u odnosu na konvencionalni pramac pa je pogodan za postizanje veće brzine.
U slučaju sudara ima ulogu apsorbiranja kinetičke energije pa tako povećava sigurnost broda u slučaju naleta na greben.
Omogućava smještaj porivnika na većem kraku u odnosu na glavno rebro i tako poboljšava upravljivost kod pristajanja i otplovljavanja. Smanjuje posrtanje povećanjem prigušenja kod vertikalnih gibanja. Bulb pramac je danas primijenjen na skoro svakom modernom prekooceanskom brodu.
Ja stvarno ne vidim bulb na ovom tvom brodu, ni u teoriji ni u praksi. Po mom skromnom mišljenju, to bi bilo kao da ideš dodati blistere (blisteri su dodatni volumeni na bokovima koji se ponekad dodaju u cilju poboljšanja stabilnosti ili povećanja uzgona).

Empirijski, krati spojler dok ne budeš zadovoljan, bulba se okani. Onaj prelaz krmenog zrcala na spojer poravnaj - da ne bude oštrog zuba, da smanjiš nepotrebno vrtloženje.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.