Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la Mali Dabar » 15. 09. 2010. (11:08)

Kolega Primorac (nije bivsi ministar ili ? )nabacio je :
http://www.hrvatski-brodari.com/drveni% ... 20drvu.pdf

Citajuci tekst navelo me da otvorim ovu temu i posvetim je jednom brodu:

Brod je bivši Zvončac od plovidbe Split i Jadrolinije.
Sada vec godinama sidi na dnu vezan na Filipjanskoj rivi.
Svakim danom gledam taj brod i pitam se kakva ga buducnost ceka ?

Nesto sam googlao i naisao na tekstove:
Jadrolinija je dosta kasno uvrstila u svoju flotu Zvončac. Te 1971. burne godine, kupljen je drveni trajekt Zvončac od Obalne plovidbe Split. Pojednostavljeno rečeno Jadrolinija je ugušila Obalnu plovidbu Split kao putničkog prijevoznika. Nemilosrdno ga likvidirala kao najopasnijeg konkurenta. Uzela mu trajekte i ostavila teretne brodove. Ljudi iz Obalne plovidbe su imali nosa za razvoj trajektnih pruga i tako su ne sluteći ništa lošeg postali državni neprijatelj.
Priča o Zvončacu je malo dzugačija. Ipak je on produkt vremena kad se ručavao bob na ulju s crnim kruvom i pivale borbene pisme. Sindikat tad nije postavljao pitanje radnog vrimena i božićnice. Destruktivce se slalo na preodgoj.
Izgrađen je 1952. u brodogradilištu Jozo Lozovina Mosor u Trogiru za Bager Split pod imenom Lokrum. Bio je dug 25 i širine 7.9 metara. Imao je 124 BRT i 49 tona nosivosti. Kad je pregrađen mogao je primiti 8 vozila i 50 putnika. Brzina mu je iznosila 5 čvorova kojim ga je pogonio motor SATIMA. Bager mu je promijenio ime u Zvončac,a 1961. plovi za Opću plovidbu Split ( kasnije Obalna plovidba ). U trajekt je pregrađen 1969. u Sumartinu. Od 1971-78. plovi za Jadroliniju, a kasnije za Pomgrad Split. Ponovno je teretni brod nosivosti 210 tona. Prodan je 1990. Jurešku u Mrljane, a od tada mijenja vlasnike i namjene.

Evo i slike :
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la žbirac » 15. 09. 2010. (14:07)

velika šteta
Jedini način da se izbjegnu greške je steći iskustvo. Jedini način da se stekne iskusvo
je praviti greške.
Avatar
žbirac
Senior Member
 
Postovi: 558
Pridružen/a: 06. 07. 2010. (12:36)
Lokacija: Split
Tip plovila: plasticna pasara

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la gonič zmajeva » 15. 09. 2010. (20:51)

Na žalost Hrvatska nikad nije bila pomorska zemlja. I nikada se nije cijenila kulturna baština. Tu prvenstveno mislim na drvene brodove i na našu tradiciju pomorstva.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la tovar100 » 15. 09. 2010. (21:00)

gonič zmajeva je napisao/la:Na žalost Hrvatska nikad nije bila pomorska zemlja. I nikada se nije cijenila kulturna baština. Tu prvenstveno mislim na drvene brodove i na našu tradiciju pomorstva.
????????????????????????????????????????


mislim da nisi nasa odgovarajuce rici za reci sto mislis..
Avatar
tovar100
Member
 
Postovi: 153
Pridružen/a: 19. 05. 2010. (12:56)
Lokacija: zadar

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la gonič zmajeva » 15. 09. 2010. (21:14)

U pravu si. Vladajuće garniture nikad nisu imale sluha za pomorsku baštinu koju imamo. Odnosno drvena brodogradnja nikada nije prepoznata kao jedan od najprepoznatljivijih brendova koje bi mogli prezentirat sebi i svijetu. Večina ovih brodova je sačuvana samo zahvaljujući prevelikoj ljubavi samih vlasnika. Vani bi se to puno bolje znalo cijeniti i poštovati. I ponositi se sa nasljeđem koje imamo.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la gonič zmajeva » 15. 09. 2010. (21:32)

Ako se ne varam ovaj brod i još jedan isti ovakav su sagrađeni u škveru Marka Bačvara u Murteru. Posao je pratio i savjetovao legenda betinske brodogradnje Šime Šandrić. Ako je ko bio u Murteru i posjetio ovaj škver mogao se uvjeriti kakvi meštri tamo rade.

brod.JPG


Ako vas interesira kako se država odnosi prema tradicijskoj brodogradnji pročitajte ovo:
http://www.slobodnadalmacija.hr/%C5%A0i ... fault.aspx
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la Pape » 15. 09. 2010. (23:48)

gonič zmajeva je napisao/la:Ako se ne varam ovaj brod i još jedan isti ovakav su sagrađeni u škveru Marka Bačvara u Murteru. Posao je pratio i savjetovao legenda betinske brodogradnje Šime Šandrić. Ako je ko bio u Murteru i posjetio ovaj škver mogao se uvjeriti kakvi meštri tamo rade.

Ako vas interesira kako se država odnosi prema tradicijskoj brodogradnji pročitajte ovo:
http://www.slobodnadalmacija.hr/%C5%A0i ... fault.aspx



.... kad vidin ovako nešto, a vamo se diče tradicijom i pomorstvom...dođe mi se za izrigat...kad smo bili pod Bečanima više se držalo do tradicije i pomorstva.... :thumbdown:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la mali od palube » 16. 09. 2010. (06:08)

Ne mislim da je baš sve tako crno-bijelo. Jedna je perspektiva: država trenira strogoću na malom obrtniku, umjesto da najprije pomete veeeeeeliko smeće u vlastitom dvorištu. Druga je perspektiva: ako može on 10 godina graditi brodove na samoj obali (a sad i prodavati ribu), zašto to ne bih smio i ja? I nije baš sasvim točna teza iz teksta da je to djelatnost koja se može obavljati samo na moru... Istina je (kao i uvijek) negdje u sredini. Država je mogla (majčinski) u dogovoru s njim naći neko dobro rješenje, a umjesto toga ona je (maćehinski) posegnula za batinom.
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la Mali Dabar » 16. 09. 2010. (10:00)

Velika je to komršlja,iz koje nema izlaza !

Ali ogromni novci su baceni u "sanaciju " brodogradilista,ne da se ona u stvarnosti obnove,nego jednostavno da netko mazne tu lovu.
Realno gledano nasa brodogradilista su davno osudjena na propast,ona u biti nikada nisu ni radila.
Stvari kojim se mozemo okrenuti su skupi i komplicirani brodovi za izradu,ne mozemo raditi teretne,kada Koreanci vise naprave u dan nego mi u godinu,a o cijeni da ne govorim.
Bio sam na teretnim brodovima gradjenim u RH i glagoreceno to je smece !
Ostaje nam mala brodogradnja,jahte. Vratimo se u 1990, nije bilo malih brodogradilista,danas imamo vrhunskih malih brodova koji mogu svjetu konkurirati,ali kako to izvesti,izaci jednom na starno trzizte kada te ovi kuci guse !!!
Isto tako drveni brodovi od najmanjih do vecih,imamo tako kvalitetnih modela,da imamo sto pokazati i prodati,ali jednostavno zelimo sve satrati. Stvara se bauk oko drvenog broda,skupo- odrzavanje....
Sve ima svoju cijenu i prednosti.
Vidimo danas drvene brodove starije od 100 godina i jos plove !!!
Ima li netko plastiku staru 20 godina da je nije nacela osmoza ???

U svakom portu ima koji drveni "ljepotan " koji trune,a tu smo mi nemocni !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la lupis » 16. 09. 2010. (10:40)

Mali dabre,plastike stare 20 godina koje nije načela osmoza ima!

Drveni brodovi koji imaju 100 godina isto plove,ali sigurno ne s istim madirima s kojima su plovili i prije 100 godina...,to ti je usporedba s tom osmozom...,madir zgnjili i promini se,isto kao ča se i osmoza sanira....

A to da smo mi sve samo ne pomorska zemlja je istina...,rive i većinu vezova su napravili Beč i Budimpešta,pa se mi možemo s Mađarima zajebavat do besvjesti a oni su vam većinom napravili lukobrane i rive za kojima su vam danas vezani kaići..,i po kojima ćete sad narednih par dana šetat dok jugo ne kala...
Tih par vezova što se radi i najavljuje godinama zna se ( :mrgreen: ) gdje se i kome rade,tamo gdje je odgovarajuća vlast...,a ostatak države je siroče zbog zle maćehe....,ali počelo je pomalo polaganje računa....

Jebe se njima za to što svi porti pucaju po šavovima,što firme i firmice životare i spajaju kraj s krajem...,brine ih jedino da im "par" tisuća ljudi ne dođe iz škverova na Trg ili na Zavod!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la Mali Dabar » 16. 09. 2010. (12:03)

Kako je Lupis napisao rive jesu iz doba Austrougarske isto kao i svjetionici,samo bi tu napomenuo da to nisu dosli graditi ni austrijanci ni madjaroni nego domaci svit,samo su ovi dirgirali,jer su imali pameti i viziju razvoja.
Sto ti vridi misto na moru ako nemas pravu rivu.
Druga je stvar sto se od onda nijedna vlast toga nije sjetila.
Treba samo malo "dati", da bi se puno vratilo !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la gonič zmajeva » 16. 09. 2010. (12:19)

mali od palube je napisao/la:Ne mislim da je baš sve tako crno-bijelo. Jedna je perspektiva: država trenira strogoću na malom obrtniku, umjesto da najprije pomete veeeeeeliko smeće u vlastitom dvorištu. Druga je perspektiva: ako može on 10 godina graditi brodove na samoj obali (a sad i prodavati ribu), zašto to ne bih smio i ja? I nije baš sasvim točna teza iz teksta da je to djelatnost koja se može obavljati samo na moru... Istina je (kao i uvijek) negdje u sredini. Država je mogla (majčinski) u dogovoru s njim naći neko dobro rješenje, a umjesto toga ona je (maćehinski) posegnula za batinom.


Mop-e ovo za državu ti stoji kako trenira strogoću na malima. Svi Betinsko Murterski škverovi su na moru ljudima ispred kuća u kojima žive. Normalno bi bilo da im država da koncesiju. Svaka vlast se prema Dalmaciji ponašala mačehinski. Čak i Austrija koju ovdje spominjete. Nije Austrija gradila lanterne radi nas nego jer su mislili da će vladat na ovim prostorima vječno. Lanterne su im služile da kad se prevozila najbolja riba i vino iz Dalmacije na bečki dvor da tamo stigne šta sigurnije. Čak su i zabranili da se u Hrvatskim škverovima grade brodi od čelika jer smo tribali ostat provincija koja će davat najbolje njima. Tu mislim na prirodna bogatstva ali i na ljude koji su služili po brodima Austrijske mornarice. Koliko je našega svita poginilo po moru boreći se za Austriju. O ovima danas mi se ne da niti pisat :sick: :thumbdown: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la lupis » 16. 09. 2010. (12:21)

naravno MD,oni su financirali i planirali,naravno ne zbog nas ovdi nego zbog iskorištavanja recimo šuma ,pa za svoju ratnu flotu itd...,nama je nisu gradili nego sebi,a nama je ostala...,ali je stvar u tome da su ju ipak napravili,čijim znojem,krvlju,novcem nije bitno,bitno je da su znali da je neophodna za tadašnje vrime,da bez toga nema života...,a danas 100 godina kasnije mi smo još uvik u istim lučkim gabaritima i kapacitetima...,e to je žalosno....,a puna usta pomorske orijentacije....

GM,ako se aktualna vlast prema Dalmaciji ponaša maćehinski,kako se zove ovo u Istri i na Sjevernom Jadranu?Obiteljsko zlostavljanje???
Vidi malo di se uređuje to malo što se uređuje po portima,i di se rade marine????Daleko je i to od nečeg zadovoljavajućeg ali je opet više nego ča se ovdi na sjeveru radi....,peace!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la Pape » 16. 09. 2010. (12:25)

lupis je napisao/la:naravno MD,oni su financirali i planirali,naravno ne zbog nas ovdi nego zbog iskorištavanja recimo šuma ,pa za svoju ratnu flotu itd...,nama je nisu gradili nego sebi,a nama je ostala...,ali je stvar u tome da su ju ipak napravili,čijim znojem,krvlju,novcem nije bitno,bitno je da su znali da je neophodna za tadašnje vrime,da bez toga nema života...,a danas 100 godina kasnije mi smo još uvik u istim lučkim gabaritima i kapacitetima...,e to je žalosno....,a puna usta pomorske orijentacije....



Potpisujen! :thumbup:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Drveni brod-ocuvanje kulturne bastine

PostPostao/la Mali Dabar » 16. 09. 2010. (12:28)

Tako je LP,puna usta mora i turizma,a turizam nam se svodi na tri garsonjere,dva apartmana i deset soba.

Ocuvanje mora samo na papiru !
Planovi,ideje,nacrti,sheme,projekti....................svega ima,a sto se napravilo ?
Veliko nista !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.