NOVOGRADNJA JEDRILICE

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la cuvitar » 30. 09. 2010. (13:12)

Luka, sad bi ti najradije sve po spisku... :P
Pa covice, odnija si mi pola radnog dana s ovin brodon! Slucajno pogleda prvu sliku, i onda se pretvorija u ovisnika... 8-)
Aj sad ti objasni mome sefu zasto ja danas nisan napravija posal do kraja... :think:

Care - svaka cast!
Mozda nije neka filozofija, ka sta neki kazu, ali meni je bilo lipo pogledat ovo. Odluta san u neki drugi svit, od ovoga koji me veze za tastaturu i ekran... i fala ti na tome. :thumbup:

Eeee... da je Bog ima malo više srca kad je izmislija sat... pa naštima dan na baremko jedno 60 uri... :problem:
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la zagor » 08. 10. 2010. (14:22)

sretan vam dan neovisnosti a posebno svojim suborcima iz brigade koja je iz svih bitaka izasla kao pobjednik!!!!
Avatar
zagor
Korisnik baniran
 
Postovi: 88
Pridružen/a: 20. 02. 2010. (13:23)
Lokacija: od splita do murtera

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la riberer » 08. 10. 2010. (21:08)

Zbogom zagore! ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la luka » 08. 10. 2010. (23:39)

Ako je ovo trebala da bude provokacija, losoj osobi je upucenja jer i ja sam Hrvat i rodjen sam u Dubrovnik, gdje sam nekad i zivio jer moja mati je iz Konavala, a moja porodica se doselila iz Splita u Boku oko 1760
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la Mali Dabar » 09. 10. 2010. (07:21)

riberer je napisao/la:Zbogom zagore! ;)


Ribre trebalo bi obrisati moj,tvoj,Zagorov i Lukin post,jer tu nije mjesto da se dokazuje tko je od kuda došao !
Jer ovo zapisano ako ostane,na sto onda slici tema !

Hvala !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la riberer » 10. 10. 2010. (11:37)

Mali Dabar je napisao/la:Ribre trebalo bi obrisati moj,tvoj,Zagorov i Lukin post,jer tu nije mjesto da se dokazuje tko je od kuda došao !
Jer ovo zapisano ako ostane,na sto onda slici tema !

Hvala !


Eto Mali Dabre, htjedoh pobrisati nakon par dana (baniranje nema smisla, ako za njega nitko ne zna), no sada ... iako si u pravu što se tiče dokazivanja, vidim (i opet) da nama treba malo više vremena da shvatimo, pa neka stoji još malo :D

Hvala na primjedbi! ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la bronzin » 16. 10. 2010. (09:01)

Jedan od razloga šta sam izasa iz sjene "gosta" je da zahvalim Luki za ove slike i objašnjenja
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la Juraj » 01. 12. 2010. (19:30)

Evo,pohvale za ovakav projekt i fotografije s pojašnjenjima.Ali svrbi me jezik pa moram replicirati par stvari.Luka je spomenuo da je dobre majstore na Balkanu teško naći.
Bez ikakvih loših misli,za Balkan zaista neznam, ali diljem naše obale može se naći puno dobrih majstora kako iz tradicionalne gradnje, a i primjera brodogradnje u Westu,njegovim "podvrstama", modifikacijama tj integracije u tradicionalno.Skočite npr do Punta... Žalost živa da nemamo mogućnost ovakvog pregleda stvaranja falkuše ili bracere građene u Betini,gdje je tradicija zagrljena modernim pristupom.Nauživali bi se!Čovjek koji je radio braceru, radio je i u brodarskom u ZG,inžinjer i kalafat.Pa reprodukcije gajete u Betini,pa kondure....Nažalost eto moramo uživati u nekim reprodukcijama u SAD ili gdjegod već.Ipak,hvala Luki i za tu priliku.
Croce del sud,možda najljepša klasična jedrilica na svijetu,ponos talijanskog jahtinga,izgrađena je u brodogradilištu Martinolić u Lusigno Piccolo (Mali Lošinj).
Šteta za Hely u Puli,trebali ste vidjet Galateu (ex Dat Helja).Reci Luka moj,koji te materijal interesira?
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la luka » 03. 12. 2010. (21:56)

Nijesam ja mislio da nema ljudi koji se tim bave, naprotiv vrlo dobrih i iskusnih majstora, ali svi oni rabotaju za sebe ili vec negdje rade po skverovima. Nijesam mislio u tom smislu da nema mestara, nego kad sam htio oformit jedan tim ljudi u Boku koji ce se baviti izgradnjom drvenih brodova nijesam mogo nac adekvatne ljude. Rijetko ko oce prec in nekog skvera na novo radno mjesto pa da mu ne znam koje pare nudis. U ostalom meni nije trebao ing. brodogradnje meni je trebao dobar stolar koji ce znat izvuc sablon upasovat inklinacije .... da ako sam mu ja dao plan rebara i vodnih linija u razmjeri 1 : 1 da on zna sa tog crteza izradit rebro nac njegove inklinacije. Nekoliko njih sam pokusavao obucit da rade i radio skupa snjima ali to vrlo tesko ide. A barkariolski zanat ko i svaki drugi se uci, a ljudi nece da uce, kazu bolje raborat vrata i skura, jbg. Kod nas u Boku ako ima barkariola mladjeg od 50 god. glavu dam, a da nije amater ili nesto rabota za svoju dusu. Meni su ljudi trebali za ozbiljan posao, ne za jedan leut, guz ili barku nego za nesto izbiljnije, vece i mnogo luksuznije. Ali to ne znaci da sam se predao
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la luka » 03. 12. 2010. (22:16)

Znam o kojim sejlerima pricas, jedna napravljena davne 1933 (nakon toga nekoliko puta reparisana), a druga 1998 ako se ne varaam, bio sam i na jednoj i nad drugoj, remek djela pogotovo Croce del sud, zbilja za ponos . A sad bi ti postavio jedno pitalje, ali nimalo uvrijedljivo, u koliko skverova u Hrvatskoj to danas moze da se napravi ? U Crnoj Gori nigdje.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la legi » 03. 12. 2010. (22:50)

Tek san sad vidio ovu temu na forumu,ja san lud kad uđen u škver tamo di se rade brodi u drvetu,u Puntu san radio u marini,pa san imao prilike puno toga vidit,u Cresu san bio u škveru,radio san s kalafaton,iman drvenu barku,to je meni savršenstvo,ja bi po cijeli dan bio u radioni i samo upijao i gledao...žao mi ko psu što se nisan školovao za to....Luka samo daj,još i još......... :thumbup:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la Juraj » 04. 12. 2010. (22:41)

Luka! Nije za sumnjat da ima starih majstora koji znaju sa drvom u Crogorskom primorju ali nije to ni kroz povijest imalo snagu brodogradnje,npr recimo tamo najbliže ,jedne Korčule... Kapetani,mornari?To je već druga priča!
A u Hrvata definitivno postoji jedan problem,a to je da se neznamo prodat.Prvi čovik koji je sam preplovio Atlantik je bio Hrvat,naših čovik je bio i zapovjednik Ruske carske flote,Hrvati su otkrivali morska prostranstva Južnog pola i da ne nabrajam dalje.I svaki put se neko iz bijelog svijeta išćuđava:"Poznati moreplovci-ma nemojte!?I brodograditelji????"
Ma nisam tvoje pitanje ,dali se ovdje još uvijek mogu raditi "takvi" brodovi,doživio uvredljivo-a zašto?
Dali ovdje nedostaje izvrsnih kalafata i maranguna?Još uvijek ne,ali im nedostaje posla.A kako ga bude manje i manje bit će i njih manje i manje.Evo prijedlog:dođi ovdje s tim svojim projektom,i novcima naravno.Ponudi ljudima ugovor na neki duži period i samo gledaj...
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la luka » 05. 12. 2010. (00:06)

Razmisljao sam ja i tome i pregovarao sa nekim ljudima iz Splita oko hangara, ali moj otac i djede oce posto zato da to bude u Boku i napravili smo jednu halu 15000 kvadrata, i sad je iznajmljujemo kao magacinski prostor, malo smo zastali zbog ove krize, ali projekti se pripremaju, sredinom januara saljemo neke modele na bazenska ispitivanja i td.
Ali me interesuje jedna stvar, da li neko zna dali na korculi ili okolini postoji i radi jos jedna stara porodica brodograditelja ako se ne varam mislim da se preziva Sesa ili slicno?
A sto se tice pomorstva i istorije tu sam se davno predao, iz porodice sam sa dugom pomorskom tradicio , ali onoga dana kad sam vidio na televiziju emisiju pod naslovom izlozba 12 VJEKOVA CRNOGORSKOG POMORSTA (u Beranama - grad na sjeveru Crne Gore), a zna se da je crna gora dobila izla za more oko 1910 onda mi je sve bilo jasno.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la Juraj » 06. 12. 2010. (20:55)

A di mislite vući modele?
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: NOVOGRADNJA JEDRILICE

PostPostao/la luka » 06. 12. 2010. (21:30)

Najvjerovatnije the Maritime Research Institute Netherlands (MARIN) in Wageningen ako budu ponudili pristojnu cijenu
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.