UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la josip » 18. 01. 2011. (23:54)

Evo ti jedan zanimljiv link o obnovi drvene barke sa epoxy smolom http://drvenebarke.blogspot.com/2009/11 ... ogija.html i još jedan http://boatlove.blogspot.com/
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la zeljkomrsic » 19. 01. 2011. (08:03)

Josipe, moraju biti drvene zbog nekih standarda koje želim postaviti.
Mada ovaj link koji si mi poslao je jako zanimljiv zato što je čovjek plastificirao barku bez platna (rowinga i ostalog...) što barci daje izvorni izgled. Jako dobro je on to odradio samo bij ja radio sa poliesterskom smolom jer je trostruko jeftinija od epoksidne smole koja je usput duplo kvalitetnija.
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la borro » 19. 01. 2011. (09:05)

Oprostite šefovi foruma što spamam temu, pa možete negdje prebaciti ili obrisati, ali zeljkomrsic, koji je tvoj argument za ovo da je poliesterska duplo bolja od epoksidne? Možda jer podlježe osmozi za razliku od epoksidne?
ne znam. Prosvjetli nas.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la josip » 19. 01. 2011. (09:31)

Ali ne moj zaboraviti da polyesterske smole trošiš nekoliko puta više od epoxydne, pa se ne može uspoređivati cijena smole po kg. Usput, za takve projekte se može koristiti i domaća epoxydna smola koja je duplo jeftinija od uvoznih.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la zeljkomrsic » 19. 01. 2011. (10:37)

Borro, eto argumenta nemam nego sam se jednostavno krivo izrazio odnosno krivo napisao. Ne tvrdim i naravno nije poliesterska smola bolja od epoksidne to je valjda svima jasno samo sam se krivo izrazio.

No da se vratim na temu taj brod što je premazan epoksidnom smolom mi dobro izgleda ali neznam pošto nema platna to je sve skupa tanko i podložno pucanju. Čim se malo nasloniš brodićem probiješ smolu i eto vode odmah unutra u drvu hmm doduše lako se i popravi :think:

Eventualno što je netko naveo kad bi se drvo skroz moglo rasušiti sa 0% vlage pa ga onda dobro namočiti epoksidnom smolom to bi mislim bilo trajno i vrlo dobro. Pada mi na pamet neka termo sala nešto slično onoj autolakirerskoj gdje se boja ''peče'' dal bi se tu mogao brod kompletan osušiti? Ne znam kako funkcioniraju takve termo lakirnice?
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la josip » 19. 01. 2011. (11:39)

Drvo gubi elastičnost prevelikim isušivanjem. Prirodnim putem u natkrivenom i prozračnom prostoru ćeš brod bez problema osušiti na 12 % vlage, a to ti je odlično za zaštitu sa epoxydom. 80 gramsko platno je prozirno i nećeš ga niti primjetiti i neće ti narušiti prirodan izgled drveta, na podvodni dio i na mjesta izložena habanju stavljaš deblje platno.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la Mali Dabar » 19. 01. 2011. (11:39)

[quote="zeljkomrsic"]

Komoru za lakiranje zaboravi,ko ce ti dopustiti da utiraš brod unutra...........a i triba bi ložiti danima......zaboravi.

Sad mi nije jasno oceš brod pokrpati i da bude drveni ili plasticni........
Ako ce ici u plastiku onda ti netriba poduka o kalafatanju.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la zeljkomrsic » 19. 01. 2011. (13:42)

Da apsolutno želim drveni brod ne plastični.
Ali isto tako na onom link onaj brod mi skroz dobro izgleda bez platna odnosno laminata. Mislim drvo se izvorno vidi kao da je premazano lakom što nije za odbaciti. Samo pokušavam dokučiti koja je tehnika najbolja.
Mali Dabre ti si iz Zadraske županije jel znaš nekoga tko bi mi mogao pokazati , možda ti kako se kalafata. Teoretski znam kako ali volio bih vidjeti? Usput gdje u Zadru ima kupiti materijala za kalafatanje?
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la Mali Dabar » 19. 01. 2011. (13:50)

zeljkomrsic je napisao/la:Da apsolutno želim drveni brod ne plastični.
Ali isto tako na onom link onaj brod mi skroz dobro izgleda bez platna odnosno laminata. Mislim drvo se izvorno vidi kao da je premazano lakom što nije za odbaciti. Samo pokušavam dokučiti koja je tehnika najbolja.
Mali Dabre ti si iz Zadraske županije jel znaš nekoga tko bi mi mogao pokazati , možda ti kako se kalafata. Teoretski znam kako ali volio bih vidjeti? Usput gdje u Zadru ima kupiti materijala za kalafatanje?


Nisam baš meštar,ali kad nabaviš brod javi se ,što mogu ja ti pomognem.......
Imaš u Mikelija kupiti masne stupe za kalafatanje.........samo pitaj.......dat ce ti i savjet.........
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la zeljkomrsic » 19. 01. 2011. (14:33)

hvala :)
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: UPOMOĆ Drveni guc 5.4m

PostPostao/la Mali Dabar » 19. 01. 2011. (15:35)

zeljkomrsic je napisao/la:hvala :)


Kupi ti brod pa se onda hvali............. :lol: :lol: :wave:
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.