Moj prvi brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 10. 03. 2010. (20:26)

Napokon su malo oživile teme vezane za drvene barke (brodove). Bliži se vrijeme sređivanja nakon ove duge zime.
Slabo ima postova u vezi obnova drvenih barki, ja san mislel da su sve obnovljenje ili ih više niki neće obnavljat. Morda su si kupili pičuljane , galebe .... Ja san lani napokon kupil prvi brod (drveni) u životu, sad se bliži 4 i 5 mesec i ima milion upitnika u glavi. Nadam se da na forumu ima ljudi ki imaju znanja i volje za pomoć savjetima i idejama. Vidim da saki dan u temi PREDSTAVITE SE ima i do 10 novih korisnika (ČITATELJA) foruma. To je masa ljudi, ali većina samo čita i gleda slike, ali gledajući to je velika enciklopedija znanja svi nešto znaju ili sve! Interesantno je čut druga mišljenja i savjete.
Ja sam jedan od onih koji najčešće samo svakodnevno čita postove, ali se rjetko odlučim napisat nešto. Evo već par dana razmišljam da nešto napišem, da se uključim aktivnije u forum, sad pišem i tel bi svašta napisat.Sad će mi moderator napisat da ovo nije odgovarajuća tema i onda više neću znat kamo da pišem.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la franco » 10. 03. 2010. (21:10)

Ne brini neće te niko po prstima, ako i pogriješiš naši moderatori pomognu,počni sređivat barku a mi ćemo ti pomoći savjetima.Samo pitaj,jer ko pita ne skita
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la legi » 10. 03. 2010. (21:36)

samo piši prijatelju ima nas,koji volimo drvenjake a i znamo ponešto.....udaraj samo ne boj se...... :waveslika:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la Dade » 10. 03. 2010. (21:52)

Zato forum i postoji ! :roll:
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la mastix » 10. 03. 2010. (22:08)

Će on će. Halubajci nisu baš tako strašjivi ;) .Trdo spreda i lišo do zadnje.
Avatar
mastix
Member
 
Postovi: 219
Pridružen/a: 28. 08. 2008. (22:40)
Lokacija: Kvarner
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Kvarnerplastika VEGA 4.5

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la furic » 10. 03. 2010. (23:06)

Va 10 mesece san znel motor (Torpedo 9 ks), do sad san ga već storil i zapalil, još je va konobe. Neki dan san znel nadkabinu bila je gnjila na nekim mestima, sad je i ona va konobe. Nadkabinu san počel brusit, storena je od mahagonija, krov je šperploča plastificirana s gornje strane. S vanjske strane mahagoni je sav ispucal i promenil boju. Planiram s vanjske strane stavit 80-100 g mata (stakleni platno) i natopit s epoxydnom smolom, te preko dvokomponentni lak za UV zaštitu. S unutrašnje strane epoxy i lak bez mata (prije epoxya ruku fibrodura veneziani).
slika

Lane su se sušili kuleni i nisu bili bogzna ča, ovo letu se suši torpedo pa ćemo videt kakov će on ispast
slika

Kad pišem stalno sam u dilemi dal pisat književnim ili u dijalektu, ne znan kako će razumet jug i istok.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la legi » 10. 03. 2010. (23:21)

koliko je vela ova barka,more i koja slika cele barke,ja mislin da nas svi razume,lipo je kad se čuje domaća beseda :wave:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Moj prvi brod

PostPostao/la cuvitar » 11. 03. 2010. (10:07)

Ajde, kad te ja razumin iz Splita, razumit će te i drugi.
a za mađare ionako nije bitno, ne razumin ni ja njih... :lol: :thumbup:

Inače, samo pitaj... šta god moremo pomoć, tu smo.
Drago mi je ako kome mogu prinit koje iskustvo d ane zaj...e na isti način ka šta san i ja zna učinit. 8-)

btw, Franco, lipa mrcina od broda. Svaka čast!
a sad san vidija da ovi moj ima istu čunku (tj. oblik prove :) ) ka i tvoj.
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la franco » 11. 03. 2010. (10:32)

Tradicionalna korčulanska gradnja, voliju oni napravit provu tipa motonave,znaš ča prodajem je a srce me boli,jer ne znam kome će dopast u ruke,onda me strah kako će izgledat nakon mene.Kad bi otišla u Zanzibar bija bi najsretniji,a viruj lipo se od nje more živit.
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la Dade » 11. 03. 2010. (10:56)

Samo ti pričaj kako hoćeš ako imaš šta za reći svi će mo te razumeti budi siguro :thumbup: :D
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la porer » 11. 03. 2010. (11:29)

Koji ono jezik treba pričati da te ceo svet razume? :mrgreen: :wtf: :D
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la cuvitar » 11. 03. 2010. (22:20)

franco je napisao/la:Tradicionalna korčulanska gradnja, voliju oni napravit provu tipa motonave,znaš ča prodajem je a srce me boli,jer ne znam kome će dopast u ruke,onda me strah kako će izgledat nakon mene.Kad bi otišla u Zanzibar bija bi najsretniji,a viruj lipo se od nje more živit.


Je, montanave. I kako dobro drzi more... Provon drito u fortunu tremuntane svon forcon, i ni kap po meni na krmu.
a za brod... skroz te razumin.
I ja bi svoga bija proda prije nesto vrimena (j...ga, gadno san tanak s vrimenom), ali... nisan ima srca. znand abi zavrsija negdi na nekoj gomili ili u ognju... pa san mu odlucija produzit zivot. on je meni isto ka i celjade.
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la furic » 11. 03. 2010. (23:01)

Barka je duga 6,45, napravljena je 1982 g.

slika
Ovako izgleda sad kad san znel nadkabinu

slika
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la furic » 13. 03. 2010. (21:39)

Pozdrav svima, Danas celi dan brusim nadkabinu. Ostali su mi samo kantuni kade nisan mogal s brusilicom. Čera san storil jarbolet, malo san ga stavil da vidin kako izgleda, morda je malo debel, ali neda mi ga se tanjit.

slika

Va 4 mesecu san mislel barku dovest doma i ćapat se dela. Najprej san je mislel palit, pa ne, ali kad je već doma i neznan kad se je zadnji put znela sa pitura izgleda da ću je ipak spalit (pituru). Na dosta mesta iznutra pitura je već popucala, a i vrag mi neda mira. Odlučil san se za veneziani piture (na forumu ih hvale). Na golo drvo (nadvodni dio) san najprej mislel namazat drvocid, ne mislim tirat crve nego ako su počeli procesi truljenja da ih zaustavim, a i preventivno. Navodno drvocid sadrži biocide, između ostalog i fungicide koji su uzročnici truljenja. Nekad se za to koristil petrolej koliko san mogal shvatit i drugih postova. Posle drvocida bin drvo impregniral firnišom lanenog ulja, eventualno ga zagrijal da mu smanjim viskozitet da prodre dublje va drvo. Firniš bin koristil, a ne laneno ulje, jer firniš brže suši. Strah me kako će se uhvatit veneziani Eurogel (temeljni premaz za drvo) na drvo premazano firnišom.
Jučer sam bil va Kaline (butega pitura) i gazda mi govori da on ne veruje u te premaze (drvocid, laneno ulje) da bi on za impegnaciju stavil od veneziania Minax plx ili ticoprene yachting razrijeđeni s razrjeđivačem da ih drvo bolje upije. Da li je neki delal sa veneziani piturama i ke je proizvode koristil i ča vi mislite ča storit.
Isto tako na čudu san koliko barku pustit da se prosuši. Piturat bi trebalo na suho drvo, ali ako pustim da se predugo suši će se rasušit (sr@**e), ako pituran na vlažno drvo postoji mogućnost da mi se pitura digna i popušim 2000 - 3000 kn (opet sr@**e).
Ako je prvi dan dignen iz mora i operem, sljedeća cca 3-4 dana spalin pituru, koliko je potla moran pustit da se prosuši. Pomagajte!
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Moj prvi brod

PostPostao/la legi » 14. 03. 2010. (20:07)

lipo barku cilu opali i skini svu pituru do gola drva,već kad si doma i imaš vrimena,bilo bi dobro kad bi imal di pod krovon to delat,onda ćeš vidit di ti je eventualno ča gnjilo pa treba prominit koji madir,i čavle koji su gnjili,prečavlat nanovo,svaku čavladuru namazat minijem,ako je suho vrime,ča ove dane zovu,moreš već 3-4 dan pomalo piturat,imaš dobrih temeljnih pitura ,ovo od venecijanija je dobro i kvalitetnije od hempela(ja san pitural,i s jednin i drugin i venecijani se pokazao bolji)nemoj mazat laneno ni firnis jer ti pitura neće lovit dobro na to,prije se sve tako mazalo jer su i piture bile na bazi ulja,a ove danas su sve sintetičke,ako imaš vrimena moreš i s uljanima dobre su to piture ali se duže vremena suše,moraš čekat par dana da ti pitura posuši.e prije nego skineš pituru zabi čavliće po vodenoj liniji da posle nemaš problema s izvlačenjem iste,kad namažeš temeljnu(provaj vidit ima jedna specijalna srebrne je boje za podvodno,ne znam proizvođača il sa minijem,treba smućkat imaš za kupit u prahu)nadvodni dio pokitat di treba,i pobrusit(kitaj s običnim kitom za drvo,bijelim onaj u koji naliješ vodu)opet brusit i opet kitat tako da ti barka bude ko boca,onda ruka temeljne i na kraju lak,ja san prije sve mazo pinelon a zadnje vrime mažen s rodulon i lak mali rodul spužvasti ispadne ok i brzo se radi.vidi malo ako je ispod 10 c nemoj piturat,čekaj makar 15c....ako imaš vrimena pusti između svake ruke jedan dan,nek ti se pitura dobro osuši....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.