epoxy ili poliester

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: epoxy ili poliester

PostPostao/la josip » 19. 01. 2011. (18:55)

Naravno da nema više kalafatanja, i ako je posao kvalitetno odrađen onda drvo više ne diše, niti upija vlagu, niti ima kontakt sa kisikom . U konačnici ti je i brod lakši oko 15 %.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: epoxy ili poliester

PostPostao/la zeljkomrsic » 19. 01. 2011. (19:12)

Nekako mi se taj epoksid čini dosta dobra stvar tim više što sam nešto radio do sada ali sa poliesterom. Naročito me zanima zaštita drva bez platna znači golo premazivanje barka mi skroz izgleda prirodno i zaštićeno.
Hvala na odgovoru!

U konačnici da li znaš koji bi bio omjer uštede ili troška kad bi se odlučio barku tretirati epoksidom ( bez platna) ili na stari način kalafatanjem i uljnim bojama? Ako bi mogao proizvoljno odrediti u postocima?
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: epoxy ili poliester

PostPostao/la josip » 19. 01. 2011. (19:37)

Kratkoročno je puno jeftinije klasično održavanje, te tko ima svake godine dovoljno vremena za održavanje broda na klasičan način , svakako mu se i isplati tako održavati brod. Ali jednom kad se brod kvalitetno uradi sa epoxi smolom takav brod se kasnije daleko jeftinije i lakše održava, a što je najbitnije ne treba više puno vremena za održavanje, i naravno takav drveni brod ( za razliku od klasičnog ) može boraviti na suhom vezu. Što se tiće razlike cijene u postocima, to ti ne mogu reći jer to ovisi o puno stvari ( sam klasičan način sređivanja brodice može biti dva, tri puta skuplji od klasičnog načina koji je sređivan sa drugim programom zaštite, a isto ti je tako i kod epoxyda, tako da je teško reći razliku u cijeni deok se ne vidi sa kojim programom bi radio klasično, a kojim programom sa epoxydom )
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: epoxy ili poliester

PostPostao/la petar bosnić » 16. 02. 2011. (00:13)

epokxy definitivno.kvalitetniji je i skuplji
Avatar
petar bosnić
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 14. 02. 2011. (06:11)
Lokacija: otok korčula

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.