GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 23. 02. 2011. (18:48)

Dobro da ste spomenuli ovo,to sam zaboravio. Hrvatska flota made in Turska-pošast! Pa i moglo se desiti da se uveze nekoliko ali zašto se pustilo da se toga nakoti toliko. A kad se uvidila ta upitna kvaliteta zašto nitko nije reagira i to zaustavija ,braneći time domaće navoze !, Poznata je naša sklonost uvoz ali zar smo baš i u ovome morali ići do ovih
granica.U nekoj normalnoj situaciji i tim našim brodograditeljima treba maksimalno progledati kroz prste ,barem u vezi
koncesija ili bilo čega drugog -da im se sve to olakša.
A na kraju one koji su te gulete i kupili i doveli tu,moramo razumiti jer ljudi su išli po jeftinije-poslužiće svrsi i nakraju istruniti u nekoj uvali ili na kraju, puno prije nego neki naš brod. a što mislite za prominiti dva tri madira na nekom brodu od petnaestak metri dođe malo para ,je ,je briju ovi naši nasuho,a drvo toliko skupo da misliš da kupuješ zlatne poluge ,a ono samo brano ko zna kada i osušeno takoreći za petnaestak min.
Zadnja izmjena: josme; 24. 02. 2011. (11:06); ukupno mijenjano 2 put/a.
Razlog: Nije potrebno quotati/citirati prethodni post....
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la gonič zmajeva » 23. 02. 2011. (20:39)

Ić sad pričat kako naše brodograditelje štrukaje registar za svaku pizdariju,a s druge strane možeš bez problema uvest škovacu. Ili kakvu zajebanciju ima Bačvar u Murteru jer mu ne daju koncesiju di mu je škver.....Primjera ima i u plastičnoj brodogradnji. O nametima koje moraju davat državi neću jer ima kompetentnijih. Kako god okreneš uvik na kraju dođemo do države i politike :shh: . Ne triba davat poticaje nego sve skupa malo rasteretit i zaštitit.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la josip » 23. 02. 2011. (22:58)

Drago, poticaj za autohtone pasmine konja ti je 2000 kuna godišnje po grlu . Koliko grla konja nprimjer se godišnje potiće ( poticaj se isplačuje i za crnu slavonsku svinju, pčele itd. ), a koliko još na jadranu ima hrvatskih autohtonih drvenih brodica . Smatram da to nije nikakav trošak za državu, a dobili bi puno. Prvo bi naši brodograditelji dobili više posla, a naravno bi i sačuvali našu kulturnu baštinu. Treba gledati malo unaprijed , jer će za desetak godina možda biti prekasno. Čak i da dođe do nekih poticaja, to ne znaći da će svi imati naše tradicijske brodice, ali bi svakako ti brodovi dobili veću šansu pred konkurencijom ( npr. turskom ).
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 23. 02. 2011. (23:08)

gonič zmajeva je napisao/la:Ić sad pričat kako naše brodograditelje štrukaje registar za svaku pizdariju,a s druge strane možeš bez problema uvest škovacu. Ili kakvu zajebanciju ima Bačvar u Murteru jer mu ne daju koncesiju di mu je škver.....Primjera ima i u plastičnoj brodogradnji. O nametima koje moraju davat državi neću jer ima kompetentnijih. Kako god okreneš uvik na kraju dođemo do države i politike :shh: . Ne triba davat poticaje nego sve skupa malo rasteretit i zaštitit.

Dođe ti čovik iz registra i kaže ovo i ovo moraš prominit ,ili kad si ga pribrukva? nema papira ako nećeš.A oćeš! jer od toga živiš,i eto te zoveš brodograditelja! da učini svoje koje si mora učiniti radi registra .Po meni nije registar kontra brodogradnje ni ti je iz bilo kakvog razloga koči,jedino što je brodovima kao gulet možda treba ne izdavati svjedodžbe ,ali dava im je, pa su oni kad tad došli u ruke brodograditelja i kalafata,pa opet dobro! HRB poštuje i prizna tradicionalni način gradnje ,i koli ko znam ničime nije zahtjeva neku preinaku nekih uobičajnih konstrukciskih rješenja.Jedino mislim da sad zahtjeva da svaki brod koji ulazi u registar po prvi put; mora imat punu palubu od krme do prove. Fleksibilnost od strane države prema brodogradnji u drvu barem bi donekle ublažila ovakvo stanje.Često su škverovi na takvim mjestima da su vrlo privlačni za prenamjenu ,po poznatom sistemu ,uništi -prodaj zemljište-napravi hotele!
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 23. 02. 2011. (23:29)

josip je napisao/la:Drago, poticaj za autohtone pasmine konja ti je 2000 kuna godišnje po grlu . Koliko grla konja nprimjer se godišnje potiće ( poticaj se isplačuje i za crnu slavonsku svinju, pčele itd. ), a koliko još na jadranu ima hrvatskih autohtonih drvenih brodica . Smatram da to nije nikakav trošak za državu, a dobili bi puno. Prvo bi naši brodograditelji dobili više posla, a naravno bi i sačuvali našu kulturnu baštinu. Treba gledati malo unaprijed , jer će za desetak godina možda biti prekasno. Čak i da dođe do nekih poticaja, to ne znaći da će svi imati naše tradicijske brodice, ali bi svakako ti brodovi dobili veću šansu pred konkurencijom ( npr. turskom ).

A koliko mi imamo tipova tradicionalnih brodica; batana,guc, gajete,leuti, bracere,štilci,trabakuli ,pelig itd. i kako sad? kako davati poticaje? Pa svak bi sta ured, svi drveni brodovi su tradicionalni,svi se mogu razvrstati u neki tip ! A ima ih još puno ,dovoljno da se o takvoj vrsti poticaja nije nikad ozbiljnije govorilo.Može se dati poticaj za po jedan ili dva od svakog tipa broda ali za sve što pliva od drva-vrlo teško ili nikako!Mogu se po internetu pročitati natezanja oko troškova održavanja falkuše dok jedni barataju desecima tisuća godišnje ,jedi tvrde jedva petsto kn. godišnje(građena po West sistemu)Mislim da neće biti prekasno za desetak godina a ni kasnije,drvena brodogradnja nikad neće nestati u potpunosti!
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la ceko » 24. 02. 2011. (09:22)

Moje mišljenje je da bi trebalo poticati i čuvati nešto što zaista ima neku kulturnu vrijednost ili povijesnu ulogu.. Mislim da nema smisla poticati očuvanje svakog drvenog kašuna koji pluta morem.. Šta se zanata tiče, mislim da treba nastojati da se on sačuva u mjeri koja zadovoljava svrhu, npr. ako ima ima potrebe za drvenim brodima, biti će i kalafata (zakon ponude i potražnje), a ako nema - tu treba država uskočiti i sačuvati svoje kulturno blago pomažući one koji već imaju tu tradiciju (i ako se žele time baviti). Nema potrebe sve gledati kroz biznis, npr. potiče se uzgoj magaraca pa ću i ja sada nabaviti 10 komada i brati poticaje, a kad oni prestanu onda lipo u kobasice i opet dobro..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 24. 02. 2011. (10:15)

E, to ti je dobar primjer tovari i kobasice-tako se poticaj svaća kod nas - koga briga za tovare ili u ovom slučaju za brod -tu je dok je poticaja onda ili kobasice ili cipaj brod pa na njemu peči kobasice- naša balkanska posla.
Zadnja izmjena: josme; 24. 02. 2011. (11:05); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Nije potrebno quotati/citirati prethodni post....Kumpanjo stalno istu grešku ponavljaš...
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la domagoj » 24. 02. 2011. (12:15)

Mislim da, kad je u pitanju tradicija, poticaj nije presudan. Važnije je ono što netko u tome vidi i kako to osjeća. Evo jedan primjer sa Sardinije, http://www.mediterranea.tv/Documents.asp?DocumentID=68. Čovjek je rastaurirao jedan veliki guc (Lybra - 11 m) i naručio gradnju novog leuta (Leonidas - 15 m, 25 tona) po uzoru na jednog uništenog ili potopljenog, prvenstveno iz ljubavi prema tradiciji. Međutim, kod njih te regate brodova s latinskim jedrom već postaju polako stvar prestiža, gdje je od same pobjede na regati važnija prezentacija broda, s ciljem da ima što više tradicionalnog. Pri tome, svaki brod ima i svoju priču.
Obzirom da je riječ o turističkom području, veliki broj tih brodova su, kad nisu na regati, u službi turizma (charter, izleti, ribolov i sl.). No, za razliku od slika s našeg dijela Jadrana, gdje su nekad lijepi brodovi nagrđeni s ciljem da se ukrca što veći broj izletnika, koji samo što ne ispadaju iz tih brodova, na ovim spomenutim brodovima nema ni banaka ni stolova, a izletnici se osjećaju kao nekadašnji članovi posade. Jedini dodatak na ovim brodovima je montažna tenda i WC u kabini, koja najčešće nema nikakav komfor pa ni stajaću visinu. A izlet ili charter košta koliko košta, tko to želi, platit će.
Novci potrebni za izgradnju, restauraciju ili održavanje takvih drvenih brodova nisu ništa u usporedbi s novcima koji se saspu u regatne jurilice, koje sliče na brodove koliko i bolidi formule 1 na aute.
Zato mislim da poticaj ne bi ništa bitno promijenio.
Druga je priča s očuvanjem čisto izvornog. Tu bi trebalo primijeniti sličnu priču kao i kod očuvanja npr. starih naselja, zaštiti ih i staviti pod nadzor konzervatora, ali onda i ministarstvo kulture ima obvezu pomaganja i sufinanciranja. Tu se računa i na sredstva iz evropskih fondova. No, da bi se to primijenilo na brodove treba prvo definirati što je to čisto izvorno, što sve spada u kulturnu baštinu, što je od novih tehnika i tehnologija prihvatljivo i sl. A mislim da smo tu još daleko.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 24. 02. 2011. (15:16)

Ovo je sve skupa škakljivo pitanje, pa nemožemo reći da tu nije nitko u pravu ili daje netko potpuno pravu!Imamo i mi sličnih stvari kao i talijani ,npr.trabakul Branimir U Zadru, sličan je jedan u Rijeci (zaboravija sam mu ime), bracera R oditelj u Dubrovniku i još neki veći ili manjih tipova brodova,svi takoreći orginali ,renovirani i u izvornom izgledu ,naravno danas su svrsi turizma. Druga su priča oni brodovi za sedmodnevna krstarenja na koje je radi potreba kabinskog prostora,podignuto i joč čak dvi palube, tako da izgledaju katastrofalno,a trupovi na koje su kabine nadograđivane su posebna priča;od drvenih sabunjari,logeri ,bivših linijaša od jadrolinije našlo se tu i željeznih teretnjaka,itd. A najsmješnije je kako im figuraju tobožnji jarboli, ko dva stupa od struje postavljena bez logičnog reda.Obavezno moram tu napomenuti da se ne stekne krivi dojam ,i oni prvi a i oni drugi ,registrirani su na određeni broj putnika,tako da je jedan trabakul kao Branimir registrran na cca 70 ljudi (neznam točno ,možda i više) .Pa nekom sa strane gledano to izgleda da ljudi vise s broda -da ispadaju.Ipak nije ovo Indija ili neka tamo liva država ipak kod nas ima nekog reda i kulture.Ali ima i prekrcavanja.Očuvanje kulturne baštine ,drvenih brodova ,nije lako izvedivo ,jer mislim da sam negdje i napomenuo gotovo svi oni leuti ,gajete ,gucevi itd. na našoj obali su izvorni i autentični ,sve te betinske gajete ,ko bi sve to financira.Naprimjer postoje na korčuli još samo dvije(što sam ja vidio) korčulanske gajete -trajte. Samo dvije ,uz ostale gajete. E te dvije treba spasiti tu treba nešto poticaja vlasnicima ,barem za pituru ili otkupiti pa staviti pod zaštitu. jedna je u V. Luci i u odličnom je stanju ,a druga u Lumbardi samo što ne potone.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la domagoj » 24. 02. 2011. (20:19)

Kumpanjo, potpisujem sve ovo što si napisao. Ako me išta smeta to su oni naši logeri, koji nadograđeni izgledaju kao oni autobusi doubledeckeri. Vjerujem da oni turski guleti nisu kvalitetni kao naši brodovi, ali zato dobro izgledaju i djeluju mi dosta stabilno i dobro pogođeni za naše more.
Iz prethodnih postova očito je da mi još živimo u nekim zabludama. Jedna od tih zabluda je da se tržište može kontrolirati na način da se uvoz nečega zabranjuje. No, slažem se da je potrebno uvesti red, brodovi moraju biti sigurni i zadovoljavati propise i uvjete registra. Ali, hoće li netko kupiti brod koji će trajati 15 ili 50 godina bez većeg remonta je njegov osobni izbor i na to se ne može utjecati, osim marketinški. Jedan Bosch radi zelene i plave bušilice, ove druge su dva do tri puta skuplje, ali profesionalci koji od alata traže kvalitetu će ih bez puno razmišljanja platiti. Međutim, jedan veliki broj ljudi će biti sasvim zadovoljan i sa onom zelenom.
Druga je zabluda da država može nekakvim poticajima ili pogodnostima utjecati na to što će se raditi ili neće raditi, odnosno što se isplati ili ne isplati. Sjećam se kad sam jednog poduzetnika pitao kako mu se isplati raditi nešto što se po mojem mišljenju nije isplatilo. On mi je odgovorio: sve se isplati ako se posao dobro organizira. Mislim da je to presudno, a ne nekakvi poticaji.
Dakle, drveni brodovi će se raditi i održavati onoliko koliki i kakav bude interes kupaca i vlasnika a, hoće li ih raditi naši ili strani škverovi ovisit će o tome kako se organiziraju. To je osnova, a eventualni poticaji ili pogodnosti mogu biti od pomoći, ali nisu presudni.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 24. 02. 2011. (23:01)

Ima jedan brod ,nadograđen od talijanske koće nekih 25 meti ,dvi palube poviše glavne ,zove se mislim Labrador ,sve u svemu za viditi užas. ima ih još masa ,da ne nabrajam po imenima ali bi tu spomenija i one koji su ipak lipi viditi a to su sve naši stari brodovi nadograđeni kad je takav vid turizma počeo,npr. Petrina, Poseidon II , Kneža, Mlini,Adrija,itd.
Ti su očito rađeni a posli preuređivani da ipak sliču na brod.Za gulete se govorilo da su rađeni na brzinu ,od lošeg drva, lošije konstrukcije nego naši (recimo prevelik razmak među rebrima )mada se izgledom meni ne svidjaju ,niska plitka prova nasuprot velike krme, djeluju mi s onim tipom nadgrađa poput puža, a ipak mi se čini da su funkcionalni .Mislim na raspored kabina ,salona ,otvorenu palubu ,otvorenu krmu, djeluju stabilno ali kakvi su na moru neznam.Bio sam na jednom prije par godin samo onako pogledati, super uređen salon i kabine ,lakirani mahagonij, tapecirani šufadini itd. ali uočija sam da onaj koji stoji za timunom nevidi priko vrha prove, jeli to uobičajno za njih neznam( ovaj je bio dug mislim 22 m.)
Eto pojavom turizma situacija je spasila stare sabunjare od propadanja i brodograditelji imaju posla,pa i ti guleti su im dali posla,maslinici i drugi posjedi održavaju betinsku gajetu ali i škverove, Znači izgradnja, nadogradnja i remonti radnih brodova.No ipak se sve više gradi željeznih turističkih jedrenjaka ,svi novoizgrađeni ribarski su od željeza ,uvezeni ribarski isto od željeza, Takav brod izvučeš vanka ,ako što triba minjati opilaš brusilicom ,zavariš novi komad, par kila cinka i eto ,dićeš jednostavnije . koliko se sićan EU svojim zakonima svrstava drvene brodove kao nesigurne za korištenje u gospodarske svrhe, jesu li nam dali neki rok prilagodbe i koliko neznam,ali svi oni željezni jedrenjaci su vjerojatno priprema ulaska u uniju.A što se drva tiče biće kako bude,možda će biti jednom u modi.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la gonič zmajeva » 25. 02. 2011. (01:10)

I onda na brod od gvozda par tona auto laka i izvlači kimente da pari ka drveni :lol: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 25. 02. 2011. (01:20)

Pa to je uobičajna praksa kako onih napravljenih od gvozja ,a pogotovo plastičnih di u startu imitiraju kimente u kalupu. I na kraju št god porinili uvik će više ili manje imitirati drveni brod ili kimentom ili tikovinom po provi ili,ili....
Zadnja izmjena: josme; 25. 02. 2011. (08:16); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Nije potrebno quotati/citirati prethodni post....Kumpanjo stalno istu grešku ponavljaš...
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la Mali Dabar » 25. 02. 2011. (10:06)

Prvi brod je bio drveni,sve ostalo što se radi je zamjena-imaitacija drva.
S vremenom dolaze novi materijali koji zamjenjuju drvo.......da ih ne brojim,možda dođu s vremenom i neki novi,ali uvijek je želja da taj brod slici malo na onaj prvi drveni...........dodaje se uvijek drvo,pa neki plasticni imaju na sebi više drva od drvenog......uzmimo smo za primjer tikovinu pa svake godine fregaj,čisti,maži.......sve samo da bude ljepo .
Zadnja izmjena: emils; 25. 02. 2011. (10:08); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Nepotrebno citirati prethodni post
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: GRADNJA TRADICIONALNOG DRVENOG BRODA

PostPostao/la kumpanjo » 25. 02. 2011. (19:49)

Je ,u pravu si ! neki plastični stvarno znaju imati više drva nego drveni- Jedino u slučaju kad u njega ekipa ukrca 3-4 kubika jelovine pa pođu nekomu ,npr. šalovati gusternu! :shock: :clap:
Zadnja izmjena: josme; 26. 02. 2011. (08:10); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Nije potrebno quotati/citirati prethodni post....Kumpanjo stalno istu grešku ponavljaš...
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.