Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (14:06)

pero je napisao/la:
mihovil je napisao/la:
Pero u pravu si, ali stiren nije klasično otapalo kao nitro već mu je baza poliester pa kao takav kad se osuši ili ishlapi poliester ostaje u drvu onaj dio koji je u sastavu stirena i onaj dodani smole. Njegova je karakteristika da ne ''suši'' brzo. Nisu dodavane veće količine smole već toliko da ostane dovoljno ridak za valjak ili pinel.


Izvini ali ja tebe još nerazumim ?
Po čitanju i tvome pisanju ispada da ste vi stiren mišali sa djelom poliesterske smole ,ili ja griješim ?


Je u pravu si, prosto rečeno mišan je sa smolom odnosno dodavana mu je smola, onoliko koliko je dovoljno da ostane ridak, i kad se osuši ta smola je ostala u drvu.
Znači sad kad bi napravili presjek drva bilo bi vidljivo koliko je smola ušla u drvo sa stirenom. Sigurno više nego kad ide samo smola. Ma ja sam to radija tako, možda i nije dobro, ne znam. Kako je trup od hrasta on u sebi ima dovoljno masnoće da se desi da i ne primi dobro samo smolu. Možda sa tim prajmerima je bolje, ne znam. Meni se ova kombinacija sa stirenom učinila razumnom pa sam tako i napravija.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la pero » 05. 12. 2021. (14:17)

mihovil je napisao/la:
Je u pravu si, prosto rečeno mišan je sa smolom odnosno dodavana mu je smola, onoliko koliko je dovoljno da ostane ridak, i kad se osuši ta smola je ostala u drvu.
Znači sad kad bi napravili presjek drva bilo bi vidljivo koliko je smola ušla u drvo sa stirenom. Sigurno više nego kad ide samo smola. Ma ja sam to radija tako, možda i nije dobro, ne znam. Kako je trup od hrasta on u sebi ima dovoljno masnoće da se desi da i ne primi dobro samo smolu. Možda sa tim prajmerima je bolje, ne znam. Meni se ova kombinacija sa stirenom učinila razumnom pa sam tako i napravija.


Eto napokon smo riješili zagonetku ;)
Vidim ja po slikama da je tako,nisi pogrišia oko toga ..možda radi sigurnosti odvajanja još da si uradio neke stvari ...ali to sad ni važno jer je brod gotov.
Izvini radi mučenja ,triba si odma napisat da si miša stiren sa smolom i nebi te pitali onda ni ja a ni maverick

*pitanje moderatorima ili …zašto meni copy neradi kako triba ,ni mi jasno ?
Zadnja izmjena: riberer; 06. 12. 2021. (07:15); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: BBKod je bio onemogućen, promijeni postavke u Profilu i omogući BBKod
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (14:27)

pero je napisao/la:
mihovil je napisao/la:
Je u pravu si, prosto rečeno mišan je sa smolom odnosno dodavana mu je smola, onoliko koliko je dovoljno da ostane ridak, i kad se osuši ta smola je ostala u drvu.
Znači sad kad bi napravili presjek drva bilo bi vidljivo koliko je smola ušla u drvo sa stirenom. Sigurno više nego kad ide samo smola. Ma ja sam to radija tako, možda i nije dobro, ne znam. Kako je trup od hrasta on u sebi ima dovoljno masnoće da se desi da i ne primi dobro samo smolu. Možda sa tim prajmerima je bolje, ne znam. Meni se ova kombinacija sa stirenom učinila razumnom pa sam tako i napravija.


Eto napokon smo riješili zagonetku ;)
Vidim ja po slikama da je tako,nisi pogrišia oko toga ..možda radi sigurnosti odvajanja još da si uradio neke stvari ...ali to sad ni važno jer je brod gotov.
Izvini radi mučenja ,triba si odma napisat da si miša stiren sa smolom i nebi te pitali onda ni ja a ni maverick

*pitanje moderatorima ili …zašto meni copy neradi kako triba ,ni mi jasno ?


Ok :thumbup: , al zanima me šta sam triba još učinit, volin ćuti, iako nema plastificiranja više, ali pogotovu zbog onih koji tvrdu da je ovo najbolje?
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (16:07)

Da ne duljim dalje jer sve što se radilo ne ide u plastificiranje, micanje motora, statva, osovina itd.
Zadnje rađeno, dodavana žuta boja opasa, dan koper i vodena linija
61.JPG

Na dizalici
63.jpg

U moru
64.JPG


Gotovo u moru je. Fula san vodenu liniju jer su mi svi govorili kako će se brod digniti nakon plastificiranja, ja posluša pa za dva-tri cm smanjija vodenu liniju. Na kraju je ispalo ovako kako vidite.
Ali zaludu logika, potrošena je bačva smole, vuna, puder to sve zajedno priko 400 kg, a količina mora u brodu (zatopljenost drva moren), i vlaga u brodu sigurno je manje od 300 kg. Ustvari brod je još potonija za minimalno 2 cm.
Počelo se u veljači a završilo u listopadu, znači 6 miseci sušenje, plastificiranje plus svi ostali radovi, cca po godine, sistem uradi sam. Al neka isplatilo se kao gušt i zadovoljstvo učinjenim ali šoldi potrošeno priko više, boli glava, još da sam sve plača ajme. :crazy: :thumbdown:

Ne znam ima li smisla prikazati sve ostalo što se radilo, a tribalo je, pod ovom temom ili u drugoj. Molim savjet moderatora.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la Thomy » 05. 12. 2021. (17:46)

Dobro si ti to odradija :clap: :clap: :clap: ...

:wave:
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2471
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la josey » 05. 12. 2021. (17:55)

dobro su ti rekli, samo brod ce ti pomalo isplivat, i nemoze se drvo osusit za 5mj.
nakon 5god javi jel ispliva i kolko je tezak
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2105
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (18:16)

Thomy je napisao/la:Dobro si ti to odradija :clap: :clap: :clap: ...

:wave:


Puno i drugog posla al sam zadovoljan, prominija sam i motor nakon 2 i po godine. Sad je sve skupa super. Tip top.
Sad bi se triba uvatiti unutrašnjosti kabine........ :roll:
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (18:22)

josey je napisao/la:dobro su ti rekli, samo brod ce ti pomalo isplivat, i nemoze se drvo osusit za 5mj.
nakon 5god javi jel ispliva i kolko je tezak


Pa prošlo je već 5 godina od 2016-te nije ispliva ništa. Još san i stavija motor koji je lakši za 40-tak kili od torpeda.
Mislin de se dobro bija osušija jer su mu se kimenti dosta bili otvorili. Čuj on je ipak u moru moguće da kupi vlagu al ne puno. Dobro je pituran iznutra.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la josey » 05. 12. 2021. (18:33)

je ti curi brod negdi?
ima li mora/kise ispod pajola?
ako ima, onda je to razlog.
ako nema onda stvarno neznam osim da vuce vlagu, alto je malo nategnuta teorija.

mani je brod nakon plastificiranja nakon par godina ispliva cca 2cm
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2105
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (19:09)

josey je napisao/la:je ti curi brod negdi?
ima li mora/kise ispod pajola?
ako ima, onda je to razlog.
ako nema onda stvarno neznam osim da vuce vlagu, alto je malo nategnuta teorija.

mani je brod nakon plastificiranja nakon par godina ispliva cca 2cm


Iskreno, čuvan ga od kiše, ne pušta nigdi, kiše ni mora nema nigdi mislin u brodu, suv ko barut, nisan primjetija da je ispliva, ko zna možda i je. Kad dajem vodenu liniju uvik istu, ispravljenu 5 godina ista, e sad nisan gleda ima li razlike na koperu, onoj crti koja se uvati na stvarnoj vodenoj liniji na koperu a dva tri cm je ispod gornje crte kopera.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la josey » 05. 12. 2021. (19:23)

ee jbg, ako nisi uvatija miru prvu god kad si ga bacija, sad vise nemozes ni znat dije “fuja” sta se uvati na koperu.
koper normalno da je 2-3cm priko vodene linije, da se fuja ne vata po biloj pituri.
a neznan, a u konacnici nije ni bitno, bitno je da je sve ispravno da si zadovoljan i da te veseli.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2105
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 05. 12. 2021. (19:50)

josey je napisao/la:ee jbg, ako nisi uvatija miru prvu god kad si ga bacija, sad vise nemozes ni znat dije “fuja” sta se uvati na koperu.
koper normalno da je 2-3cm priko vodene linije, da se fuja ne vata po biloj pituri.
a neznan, a u konacnici nije ni bitno, bitno je da je sve ispravno da si zadovoljan i da te veseli.


A je u pravu si, prezadovoljan sam sadašnjim stanjem broda :thumbup: :clap: , nema više radova ka na drvenom brodu kad ga izvadiš.
Ipak mislin stavljeno je cca 400 kg matrijala, a ne virujen da tolko izgubi na težini kad se osuši.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la pero » 05. 12. 2021. (20:10)

Čestitke i od mene i sad uživaj :thumbup:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la ginekol7 » 06. 12. 2021. (08:10)

Linija broda mi je vrlo lipa. Di je građen? I kada?
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Plastificiranje drvene pasare od A-Ž

PostPostao/la mihovil » 06. 12. 2021. (12:07)

ginekol7 je napisao/la:Linija broda mi je vrlo lipa. Di je građen? I kada?


Je je. ima dosta lipu liniju. A i povozan je. Građen je 1968 god. u Betini. Ne znam ime meštra, al ja sam ga kupija prije tridesetak godina, tad mu je već nad kabina bila skoro sagnjijala.
pa sam plastificira kabinu, nad kabinu, palubu sve do drugog madira. Bokovi i dno su bili odlični od hrastovine pa tu nisam plastificira.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.