Održavanje manje gajete

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 01. 07. 2021. (10:05)

6000e u koliko godina nisi napisao ?
i jel tu racunas da nekom platis ili da radis sam?
ako nekom platis, pojest ce jako brzo

ako radis sam jel tu racunas i radne sate ili ne?
ako ne racunas onda nije realno, al ce svejedno pojest

naravno, pricam pod uvjetom da brod odrzavas kako spada (utegnut) a ne da doslovno pluta sa svjezim koperom
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ralfi » 01. 07. 2021. (10:19)

Ja racunam na 500-1000 Eur godisnje. To bi bilo 6 do 12 godina. Racunam da placam nekom drugom. E, sad. Brod moze biti i vise i manje upicanjen. Meni je bitno da se rjesavaju stvari radovno da ne dolazi do veceg ostecenja. Znaci, ne do te mjere da ga se skroz zapusti ali opet ne do te mjere da je svaki detalj doveden do savrsenstva. Ocekujem da ce negdje svaku trecu do cetvrtu godinu ici neki zahvat na njemu (osim ovog svake godine, ali to ide i za plastiku)
Avatar
ralfi
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 06. 2021. (11:06)
Lokacija: Zadar

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 01. 07. 2021. (10:25)

ok, racunica ti je ok, i sto nakon 6 god?
ides u minus ili prdajes pa kupis plasticnog :)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ralfi » 01. 07. 2021. (10:47)

Nakon 6 godina? Vi ljudi na moru... :-)
Ne znam ja sta ce bit nakon 6 godina. No dobro. Nakon 6g i dalje imam brod u vise manje dobrom stanju (ako sam ga odrzavao) a plastika s vremenom propada bespovratno. Mada nije mi to bitno. Bitnija mi je ta opcija da u startu ne moram pljunuti 100.000kn i onda za godinu dana tko ziv ko mrtav. Ovako uletavam u nesto bez kredita i koliko imam para i vremena toliko se bavim s tim i imam taj osjecaj slobode da se nisam opteretio i spizdio pare. Imam opciju da odustanem. U suprotnom su stvarno veliki troskovi na pocetku i mozes ti to prodati ali uvijek izgubis dosta na cijeni. Ovako, ako se i zajebem, nisam bas previse popusio a sigurno sam godinu dvije dana plovio
Avatar
ralfi
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 06. 2021. (11:06)
Lokacija: Zadar

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ab ovo » 01. 07. 2021. (13:58)

Mogu se ja malo umiješat. Brod nakon 6 godina možeš zapalit ako ga nisi redovito održavao. To znači da ćeš ga piturat svake godine, a ne svake druge kao što si napisao, ne kad budeš imao vremena, nego ćeš odvojit dio godišnjeg odmora samo za brod (cca tjedan dana), nećeš kupovati pizdarije od piture ili koristit staru pituru koja ti je ostala u konobi još od nonota, promijeniti odmah komad koji ti je zagnjilio (ali kad potegneš barku van kalafat će ti reć da sad ne može) ....


Šta misliš zašto je sve manje drvenih brodi?

Ima par uzrečica i poslovica:
1. Nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari!
2. Koliko para toliko i muzike!
3. Budala uči na svojim greškama, a pametan na tuđim.

Moj savjet: Largaj se ćorava posla, jer ako vidiš da si falio, drvenu barku je danas gotovo nemoguće prodat, a plastiku ćeš prodat bez problema.

A ti kako želiš.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 01. 07. 2021. (14:04)

ab ovo je napisao/la:Mogu se ja malo umiješat. Brod nakon 6 godina možeš zapalit ako ga nisi redovito održavao. To znači da ćeš ga piturat svake godine, a ne svake druge kao što si napisao, ne kad budeš imao vremena, nego ćeš odvojit dio godišnjeg odmora samo za brod (cca tjedan dana), nećeš kupovati pizdarije od piture ili koristit staru pituru koja ti je ostala u konobi još od nonota, promijeniti odmah komad koji ti je zagnjilio (ali kad potegneš barku van kalafat će ti reć da sad ne može) ....


Šta misliš zašto je sve manje drvenih brodi?

Ima par uzrečica i poslovica:
1. Nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari!
2. Koliko para toliko i muzike!
3. Budala uči na svojim greškama, a pametan na tuđim.

Moj savjet: Largaj se ćorava posla, jer ako vidiš da si falio, drvenu barku je danas gotovo nemoguće prodat, a plastiku ćeš prodat bez problema.

A ti kako želiš.



:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ralfi » 01. 07. 2021. (14:53)

To je dobar savjet i hvala na upozorenju. Stvar je u tome da meni ovaj drveni pastificirani vozi i dalje. A mislim da ima brat bratu barem 15 godina da je plastificiran a izgradjen je tamo nekih 50ih ili 60ih godina. Mozda je to zbog plastificiranja. Znate li koliko se krecu cijene plastificiranja po metru duzine?
Avatar
ralfi
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 06. 2021. (11:06)
Lokacija: Zadar

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 01. 07. 2021. (19:41)

zaboravi pricu sa plastificiranjem
materijal i nekom platit da to dobro napravi - previse novaca
a i to ne radis na gajeti zato jer je otvorena pa kisnica upada unutra.
drvo mora bit “mrtvo” i nesmi radit.
kad kisnica dodje na drvo, drvo ima tendenciju da “pije” kisnicu i drvo pocme radit, kad se napije siri se kd se osusi kupi se i nakon nekog kratkog vrimena ti se kompletan laminat odlipi od drveta.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ralfi » 02. 07. 2021. (07:18)

Pa imas hrpu kaića na moru koji nemaju kabinu i plastificirani su. Ovaj moj isto. I dalje nema problema sa plastikom. Nije da ne postujem tvoje misnjenje, samo ti svjedocim moj primjer. A vidim da nisam jedini koji ima plastificirani kajić. Znaci, nema kabine i kisnica ulazi
Avatar
ralfi
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 06. 2021. (11:06)
Lokacija: Zadar

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 02. 07. 2021. (11:06)

vjerojatno su plastificirani i iznutra onda?
ako nisu neznam kako to drzi. vjerojatno je sve delaminirano, al za kaic nije ni bitno. osim sta ce istrulit u dogledo vrime, al opet, nije bitno.
Moram primjetit da na svaki nas odgovor na forumi imas kontra odgovor koji bi trebao bit kontraargument, pa kad je tako, zapravo me zanima zasto si na forumu uopce pitao za savjet kad si vec donio odluku?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ralfi » 02. 07. 2021. (11:35)

Di si ti procitao da sam donio odluku? Napisao sam bas suprotno. Sta je lose u protuargumentu? To je temelj konstruktivne rasprave. Ne znam zasto za kajic nije bitno. To je samo drugi model. Ima oko 4.5 a neka gajeta bi imala 5.5. Kaic nije iznutra plastificiran. Ima barem 15g tako. Cuso sam vec price da je plastificiranje lose, ali vidim na svom primjeru da nije a vidim da dosta njih ima plastificirani brod. Mogu se ovo ljetu raspitati u selu detaljnije. Tko kada i kako ga je plastificirao i je li trpi kisnicu. Za ovaj moj ti mogu tvrditi da radi bez problema
Avatar
ralfi
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 06. 2021. (11:06)
Lokacija: Zadar

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 02. 07. 2021. (12:05)

zasto za kaic nije bitno?
a zato sta ga kupis za 1000-2000e i zato sta na njemu nije motor od 200ks nego od 4ks, a sukladno tome ne ides daleko od kraja, a sukladno svemu napisanom nece se raspast i neces se potopit negdi, zato nije bitno sta je kaic.
da je brod 9-10m sa 2x 200ks unutra pa da se delaminira izvitoperi da ulazi kisnica unutra, more itd, onda bi vec imalo veze, velike veze.

iako iskreno nije mi jasno da je drveni brod plastificiran samo sa vanjske strane i da kisnica ulazi unutra i da to drvo ne pije vodu i da nije bar pocelo trulit ako ne i istrulilo.
Nije mi jasno kako ta kisnica ne ulazi izmedju madira i dolazi u doticaj sa plastikom i kako nije usla sa donje strane izmedju plastike i drva - opet truljenje.
ok, vjerovat cu ti na rjec al nije mi jasno kako.
netrebas elaborirat jer necu shvatit
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ralfi » 02. 07. 2021. (12:45)

Ok. Ima smisla ovo za unutarnji motor. Tu je puno vise vibracija. A ovaj stoji nekako. Sta ja znam? Dosta je to sve suho unuta. Cak i kad padne kisa pa se makne voda, relativno brzo se osusi sve. Budem se raspitao kako je kod ostalih
Avatar
ralfi
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 06. 2021. (11:06)
Lokacija: Zadar

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la ginekol7 » 15. 07. 2021. (13:57)

Čitajući prvi post i postavljena pitanja zaključio sam (možda i griješim) da o svemu ovome znaš malo ili ništa. Ako je to točan zaključak- za tebe nije drveni brod. I nema dalje. Da smo mi normalna država koja drži do svoje maritimne baštine, svi izvorni drveni brodovi i brodice bi bili pod zaštitom države i njihovo održavanje bi se plaćalo iz proračuna. Ionako se milijarde troše na pizdarije ili se ukradu pa bi se našlo i za ovo.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 492
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Održavanje manje gajete

PostPostao/la josey » 15. 07. 2021. (20:42)

bas si mora covika ubit u pojam?
niko se nije rodija naucen.
ako ima volju radit, uvjek moze metordom pokusaja i pogresaka, uz pokoji dobar savjet bice dobro
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.