latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la kapetankuka » 29. 06. 2009. (15:00)

pozdrav svima,

imam drvenu barku, tipa pasare, duga je 6,40 i ima kabinu i nadkabinu-

da li netko zna moze li se na takvu barku staviti latinsko jedro?

ajde pomagajte....zahvaljujem unaprijed!
Avatar
kapetankuka
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 29. 06. 2009. (14:44)

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la LuNi » 29. 06. 2009. (19:24)

Bok,
i mene to interesira kao i sam način postavljanja latinskog jedra (možda netko ima kakav nacrt ili odnose visina jarbola -lantina),
inače sam to vidio na barci s kabinom i natkabinom na Korčuli
Avatar
LuNi
New Entry
 
Postovi: 86
Pridružen/a: 19. 06. 2008. (23:53)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 700

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la štrop » 10. 07. 2009. (17:58)

LuNi je napisao/la:Bok,
i mene to interesira kao i sam način postavljanja latinskog jedra (možda netko ima kakav nacrt ili odnose visina jarbola -lantina),
inače sam to vidio na barci s kabinom i natkabinom na Korčuli

Pozdrav,
upravo ja na mojoj to radim prema iskustvu starijih ljudi, nitko nezna točno nacrt, inače pravilo je sljedeće: kolika je dužina barke toliki jarbol (fi= u dnu 9 cm u vrhu 6 cm), lantina 1/3 duža (fi= 8 cm u dnu u vrhu 4 cm), jarbol se postavlja na 1/3 dužine barke, inače ja planiram postavit "peliško jidro" takvih jidara je jako malo inače najsličnije jidro je latinsko na murteru, ali je malo drugačije. Jarbol i lantinu ubra san ovu zimu (čempris),i sad ih obrađujem nadam se do lita završit. Inače moja je drvena barka sa kabinom d=6,30m i š= 2,20m, saguma vrlo slična jedrilicama odnosno zajidena krma, mislin da će se moć jidrit. Dobio sam informaciju da jedan gospodin u šibeniku šije jedra murteranima ali da nikad nije šio "peliško" pokušavan otkrit tajnu pa javim. Meni samo dolazi u obzir jidro od tele da mi ne šuška poviše glave i da bude sve onako po starinsku. Di si to vidi na korčuli ja sam iz tamo pa ćemo pitat?
Avatar
štrop
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 28. 05. 2009. (15:13)
Lokacija: dubrovnik

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la tomi » 10. 07. 2009. (18:25)

ako mi date par dana vrimena dobiti ćete sve u detalje
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la Drago » 10. 07. 2009. (19:51)

evo nesto ako baratate s talijanskim
http://www.velalatina.it/1alber.htm

slika

slika

ima toga jos dosta treba guglati VELA LATINA
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la Drago » 10. 07. 2009. (20:29)

ili na engleskom

Lateen Rig
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la cuvitar » 13. 07. 2009. (12:03)

štrop je napisao/la:Pozdrav,
upravo ja na mojoj to radim prema iskustvu starijih ljudi, nitko nezna točno nacrt, inače pravilo je sljedeće: kolika je dužina barke toliki jarbol (fi= u dnu 9 cm u vrhu 6 cm), lantina 1/3 duža (fi= 8 cm u dnu u vrhu 4 cm), jarbol se postavlja na 1/3 dužine barke, inače ja planiram postavit "peliško jidro" takvih jidara je jako malo inače najsličnije jidro je latinsko na murteru, ali je malo drugačije. Jarbol i lantinu ubra san ovu zimu (čempris),i sad ih obrađujem nadam se do lita završit. Inače moja je drvena barka sa kabinom d=6,30m i š= 2,20m, saguma vrlo slična jedrilicama odnosno zajidena krma, mislin da će se moć jidrit. Dobio sam informaciju da jedan gospodin u šibeniku šije jedra murteranima ali da nikad nije šio "peliško" pokušavan otkrit tajnu pa javim. Meni samo dolazi u obzir jidro od tele da mi ne šuška poviše glave i da bude sve onako po starinsku. Di si to vidi na korčuli ja sam iz tamo pa ćemo pitat?


Pozdrav Štrop!

prvo, ako radiš od čempresa jarbol, pitanje - ide li ti jarbol kroz kabinu? Moraš vodit računa da čempres doooooooobro zaštitiš, jer ako ne počet će ti se uzdužno rasfilavat (inače je super drvo, odma iza ariša), pa će ti kroz te duge teć kiša u kabinu. Znan jednoga šta mu se to događa, i šta stavija da stavija, ne more je fermat. Meni je jarbol od ariša - sveto drvo. A lantina mi je pukla pa san u nedostatku boljega laminira letvice od suhe smreke (po 1 cm debljine) i lipija sa epoksijem. tako san dobija gredu i ručno je izblanja i učinija 6 metri lantinu, super je ispala.

A drugo, taj šta šije idra... par puti san ga zva, sla mu mejl da mi da ponudu (jer je meni ovu zimu iskidalo jidro, isto latinsko), i niti jedan put mi ni odgovori. tako da se ne bi baš puno oslonija na njega. ali ako uspiješ dobit kakvu ponudu, javi pa da znamo, nije se problem opet javit. Inače, nije ti jidro od tele, nego ti je to "žutac". teško ga je nać, ja san jedva uspija u splitu nać di ga ima. metar ipo ti je širine, a metar dužni toga ti je oko 35-40 kn. i triba ga oprat da se stisne prije nego se ide radit s njin (krojit, šit). u nedostatku nekoga da mi napravi, ja san reverznin inžinjeringon skrojia kako to triba bit, pa san nagovorija mater da mi napravi idro (cili ježivot za makinjon, pa zna šta radi). Sad... vidićemo kako ispade, pa ako bude vridilo moreš doć vidit, pa ćemo se lako dogovorit za faturetu... Ionako je u penziju pa ima vrimena... :)))

cuvitar.
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la štrop » 14. 07. 2009. (11:21)

cuvitar je napisao/la:
štrop je napisao/la:Pozdrav,
upravo ja na mojoj to radim prema iskustvu starijih ljudi, nitko nezna točno nacrt, inače pravilo je sljedeće: kolika je dužina barke toliki jarbol (fi= u dnu 9 cm u vrhu 6 cm), lantina 1/3 duža (fi= 8 cm u dnu u vrhu 4 cm), jarbol se postavlja na 1/3 dužine barke, inače ja planiram postavit "peliško jidro" takvih jidara je jako malo inače najsličnije jidro je latinsko na murteru, ali je malo drugačije. Jarbol i lantinu ubra san ovu zimu (čempris),i sad ih obrađujem nadam se do lita završit. Inače moja je drvena barka sa kabinom d=6,30m i š= 2,20m, saguma vrlo slična jedrilicama odnosno zajidena krma, mislin da će se moć jidrit. Dobio sam informaciju da jedan gospodin u šibeniku šije jedra murteranima ali da nikad nije šio "peliško" pokušavan otkrit tajnu pa javim. Meni samo dolazi u obzir jidro od tele da mi ne šuška poviše glave i da bude sve onako po starinsku. Di si to vidi na korčuli ja sam iz tamo pa ćemo pitat?


Pozdrav Štrop!

prvo, ako radiš od čempresa jarbol, pitanje - ide li ti jarbol kroz kabinu? Moraš vodit računa da čempres doooooooobro zaštitiš, jer ako ne počet će ti se uzdužno rasfilavat (inače je super drvo, odma iza ariša), pa će ti kroz te duge teć kiša u kabinu. Znan jednoga šta mu se to događa, i šta stavija da stavija, ne more je fermat. Meni je jarbol od ariša - sveto drvo. A lantina mi je pukla pa san u nedostatku boljega laminira letvice od suhe smreke (po 1 cm debljine) i lipija sa epoksijem. tako san dobija gredu i ručno je izblanja i učinija 6 metri lantinu, super je ispala.

A drugo, taj šta šije idra... par puti san ga zva, sla mu mejl da mi da ponudu (jer je meni ovu zimu iskidalo jidro, isto latinsko), i niti jedan put mi ni odgovori. tako da se ne bi baš puno oslonija na njega. ali ako uspiješ dobit kakvu ponudu, javi pa da znamo, nije se problem opet javit. Inače, nije ti jidro od tele, nego ti je to "žutac". teško ga je nać, ja san jedva uspija u splitu nać di ga ima. metar ipo ti je širine, a metar dužni toga ti je oko 35-40 kn. i triba ga oprat da se stisne prije nego se ide radit s njin (krojit, šit). u nedostatku nekoga da mi napravi, ja san reverznin inžinjeringon skrojia kako to triba bit, pa san nagovorija mater da mi napravi idro (cili ježivot za makinjon, pa zna šta radi). Sad... vidićemo kako ispade, pa ako bude vridilo moreš doć vidit, pa ćemo se lako dogovorit za faturetu... Ionako je u penziju pa ima vrimena... :)))

cuvitar.

Hvala ti na obavijestima,
Da ide mi kroz labinu, pa na inkaš po korbama, taj u u Šibeniku mi je reka da od platna bi me došlo oko 30 eura po kvadratu, a od umijetnog materijala 50 eura. Moraš vodit računa kad ga budeš kroji da učiniš trbuh nije jidro ravna ploha i donja strana nije ravna crta već okrugla tako kad se napuše da je ravna, to i je mudrost jidra. Kolika je tvoja barka, imaš slike ? možemo i preko e-maila mora bi nešto vidit na jarbolu.
Avatar
štrop
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 28. 05. 2009. (15:13)
Lokacija: dubrovnik

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la cuvitar » 14. 07. 2009. (15:21)

štrop je napisao/la:Hvala ti na obavijestima,
Da ide mi kroz labinu, pa na inkaš po korbama, taj u u Šibeniku mi je reka da od platna bi me došlo oko 30 eura po kvadratu, a od umijetnog materijala 50 eura. Moraš vodit računa kad ga budeš kroji da učiniš trbuh nije jidro ravna ploha i donja strana nije ravna crta već okrugla tako kad se napuše da je ravna, to i je mudrost jidra. Kolika je tvoja barka, imaš slike ? možemo i preko e-maila mora bi nešto vidit na jarbolu.


E vidiš, to za drob po donjoj bandi nisan računa. Ja san gleda svoje staro jidro, i nisan to primjeti. Pogledaću opet (barem ono šta je ostalo od njega :shifty: ), pa vidit. Ja san zamisli (a slično mi je bilo i na starome jidru) u donji dil ušit ili konop ili traku, nešto slično onoj šta se učvrsti teret na kamionu. I ojačat kantune, naravno... A drob po jidru san uračuna, samo ne preveliki, da ne učinen špinaker. :D :lol:

Inače, imaš slika od moga (vanka je već misec dan, kiša mi je sp... raspored, nikako ga završit, a i na provi još moran minjat drva...) na http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=7&t=1381&start=210 (ako nisan dobro kopira link, to ti je na ovome forumu, Topic je "Drvena Pasara", stranica 22). Ima par slika, di se vidi malo brod, a i vidi se jarbol i kako je uvaćen. To ti je pasara 5 metri, ali ima savršenu liniju za idrit. Uzak je, sa izvučenon krmon gori (kako bi jedan reka - ženska u tangice), slikat ću i krmu (na putu san ovu sedmicu) da se vidi bolje...

samo pitaj, može i na forumu, ako kako mogu pomoć.

cuvitar.
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la štrop » 14. 07. 2009. (16:02)

Lipa barka, inače prave barke za jedrenje starinske su gucevi od oko pet do šest metara.
Najgornji madir ti se zove centa to ti je izagnjilo od udaraca, ako su ti korbe u dobrom stanju to se zamini za jedno popodne. Ne snalazim se baš sa ovim programom za stavljanje slika.
Avatar
štrop
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 28. 05. 2009. (15:13)
Lokacija: dubrovnik

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la cuvitar » 14. 07. 2009. (18:04)

štrop je napisao/la:Lipa barka, inače prave barke za jedrenje starinske su gucevi od oko pet do šest metara.
Najgornji madir ti se zove centa to ti je izagnjilo od udaraca, ako su ti korbe u dobrom stanju to se zamini za jedno popodne. Ne snalazim se baš sa ovim programom za stavljanje slika.


E, da mi je nać povoljno koji lipi guc oko 6 metri (da je i 7-8, ne bi plaka... :) )
ovo je pasara, ali ima liniju skoro ka guc (usko na kraju), radi krme koja kad brod miruje stoji cila u zraku. ne ostavlja ni dz traga iza sebe... I prova mu je monta nave, tako da ništa ne polije kad je vaj u provu. i ne roni kad ide niz vitar, pa udre u val...
ma korbe su dobre, to ću ja sredit. i još malo oko ašte... samo da mi je vrimena... 8-)
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la štrop » 15. 07. 2009. (09:06)

Takvi guceva je jako malo, to je naš stari tradiciski brod iz kojega su murterani izveli svoju varijaciju. Izvorna saguma je korčulanska koju je jedan korčulanin prije dvisto pedeset godina ukra i uteka ma murter i tamo se oženi i nastavi živit, navodno se posvadio sa starom mešrtima brodograditeljima. Tako mi je priča jedan stari čovik prije dvadeset godina. Kolijevka brodogradnje istočne obale Jadrana je na Korčuli u Korčuli, a ne sjevernije. Iz mojeg djetinstva siječam se par guceva sa jedrima koji su nažalost istrulili nebrigom nasljednika ranijih vlasnika, tužno i žalosno ali istinito. Ali ja sam nabavio sagumu i kad tad ću arburat guca ali samo od drva iz naših bašćina sa peliškin jidron naravno. Kad bude vrimena naravno.
Avatar
štrop
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 28. 05. 2009. (15:13)
Lokacija: dubrovnik

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la matrix357 » 15. 07. 2009. (11:52)

Ima moj poznanik takvoga u Orebicu,lovili smo ribe iz njega ali nebi ga proda za nista!Ostalo mu od dida a sada ce otac ostaviti njemu i bratu.Na njemu je naucil jedrit a danas jedri regate sa puno uspjeha.
najbolje dane proveo sam noću!
Avatar
matrix357
Senior Member
 
Postovi: 641
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (00:55)
Lokacija: zagreb/vir/murter
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: qs435 40efi

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la štrop » 15. 07. 2009. (12:06)

Di je vezan u Orebiću da ga iden vidit i pogledat i slikat ?
Avatar
štrop
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 28. 05. 2009. (15:13)
Lokacija: dubrovnik

Re: latinsko jedro na barci s kabinom i natkabinom

PostPostao/la matrix357 » 15. 07. 2009. (13:32)

a trebao bi biti u lucici kod trajekta,tamo vezivaju brode.
najbolje dane proveo sam noću!
Avatar
matrix357
Senior Member
 
Postovi: 641
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (00:55)
Lokacija: zagreb/vir/murter
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: qs435 40efi

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.