Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la MarDel » 04. 05. 2019. (00:17)

Ovo sam pitanje (slucajno ili iz neznanja) postavio adminu, pa je porer iskazao sumnju da cu dobiti odgovor. Pa evo opet postavljam pitanje (kako Sam ga postavio I prvi put-izvorno)....

.....Hvala lijepa na ohrabrenju da postavljam pitanja....Pa evo mog prvog pitanja (jedno od mnogih buducih pitanja :) .
1. Dali se rebara kod drvenih brodica (tu se misli kod hrvatske tradicionalne brodogradnje) zakivaju za kobilicu? Pratio sam diskusije na raznim USA i (vjerojatno) GB forumima i nije bilo eksplicitnog odgovora. Jedan je branio tezu da se rebra ne zakivaju, vec se u donjoj zoni rebrenice izrezuju utori sa sirinom kobilice (plitki utori-vjerojatno SLOTTING postupak ili duboki utori-vjerojatno POCKETING postupak), a fiksiranje rebara za kobilicu se postize postavljanjem kontrakobilice povrh reberenica. Argumentacija je bila da se time postize bolja lateralna elasticnost sistema kobilica-rebra-oplata pram bocnih sila (valovi i/ili udarci o molovima...). Drugi je branio tezu da se rebra zakivaju za kobilicu, cime se postize bas bolja poprecna krutost sistema kobilica-rebra-oplata. Ja sam sklon se prikloniti ovoj argumentaciji iz razloga sto (kako sam procitao i razumjeo), osnovni princip gradjenja drvenih brodica je bas poprecno gradjenje. To meni kazuje da je glavni fokus postici povecanu bocnu cvrstocu u krutost sistema kobilica-rebra-oplata. Takodje, kako sam shvatio kod brodica duljine < 12 m (suglasno hrvatskog Zakona o plovilima) uzduzna cvrstoca i/ili krutost brodica nije od primarnog znacaja (progibi i ugibi nisu elementi koje bi trebalo razmatrati).
2. Koja je funkcija kontrakobilice u sistemu kobilica-rebra-oplata?
3. Ipak molim vas da mi oprostite na mom laicizmu....
Lijep pozdrav
Avatar
MarDel
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 29. 04. 2019. (16:34)
Lokacija: Skoplje

Re: Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la porer » 04. 05. 2019. (18:51)

Malo prosetaj po forumu, pronaci ces odgovore.

Da ti malo pomognem evo ovako:

viewtopic.php?p=325968#p325968

Lijepo se na drugoj slici vidi se kako se to radi (hint - pasajice).

Cesljaj, ima toga puno po forumu.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la MarDel » 05. 05. 2019. (11:21)

Hvala lijepa Porer. Llink koji si poslao je veoma koristan I informativan. Forum je zaista ogroman.
U medjuvremenu sam razjasnio dosta stvari (zahvaljuci forumu). Ostaje mi da prokuzim sta radi kontrakobilice. To kontra mi kazuje da se postavlja suprotno od kobilice. Dakle iznad.
I ovo...dali je verdjina=pasmo? Uzduzni elemenat strukture brodica ..
Lijep pozdrav
Avatar
MarDel
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 29. 04. 2019. (16:34)
Lokacija: Skoplje

Re: Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la porer » 05. 05. 2019. (13:01)

Jbg prvo odes na strane forume pitati o nasoj brodogradnji pa onda dodjes ovdje s njihovim izrazima.
Kontrakobilica kod nas ne postoji, rebra sa za kobilicu love pasajicama tj. dugackim vijcima koji prolaze skroz kroz nju. To se lijepo vidi na slici koju sam ti poslao
Pasmo nemam pojma sta je. Verdjinu sam imao ali to danas vise nije. No to je vec za neki drugi forum...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la MarDel » 05. 05. 2019. (15:24)

Hvala lijepa Porer.
Na ovom linku: http://www.fsb.unizg.hr/kmb/, u tehnickim prijesecima brodica za elemenat koji je postavljen povrh kobilice I rebara je navedeno - hrptenica, na drugim hr forumu (dugackog imena-tradicionalna.......) je navedeno - kontrakobilica. I tu sam pitao sta je funkcija hrptenice/kontrakobilice, I nije bilo odgovora :D . Na svim slikama nisam uspio videti hrptenicu. Zato I Sam pitao koj joj je funkcija.
Primjetio sam da za isti brodski elemenat postoje vise naziva. Na pr. rebrenica-pjana; kobilica-kolumba; paluba-skaf-kuverta, pa onda madir-opas-centa....korba- rebra...it'd.. meni kao kontinentalcu I osobi daleko od mora I brodica ovo je konfuzno...
Lijep pozdrav
Avatar
MarDel
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 29. 04. 2019. (16:34)
Lokacija: Skoplje

Re: Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la porer » 05. 05. 2019. (17:25)

Ma snaci ces se vec, pomalo... :thumbup:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Pitanje u vezi rebara kod drvenih brodica

PostPostao/la MarDel » 05. 05. 2019. (17:57)

Sada pocinjem sa ucenjem nautickog dalmatinsko-hrvatskog jezika...... :D
Avatar
MarDel
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 29. 04. 2019. (16:34)
Lokacija: Skoplje


Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.