5ks dosta za drvenu gajetu ?

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la martine » 22. 03. 2018. (17:05)

Pozdrav svima.

Do sada sam imao jednog glisera (Wellcraft Scarab 22) i gumenjaka (Sacs 590). Plastićne pasare (5m) sam vozio sa 4, 5 i 8 ks.

Mislim si kupiti privi drveni brod.... :o
Pasaru ili gajetu sa 5-7m dužine.

Jedna gajeta koja me interesuje ima težinu od 1,3to, dužina je 6,80 i ugrađen motor je yanmar sa 3,74kW (5ks)..... :think:

Tako da je meni sumnjivo da je motor sa 5ks pre mali (slabi) za navedenu gajetu.
Vlasnika ne trebam pitati. On će meni sigurno garantirati da je to pravi motor za ovu brodicu.

Da bi gajetu isprobao trebam skoro dva dana za put (ja živim na otoku i gajeta je na drugom otoku.....).

Koje mišljenje imat vi u vezi snage motora?
Inače vidim, da se kod gajete/pasare od +/- 6m koriste motore od 9ks na dalje.....

Lijep pozdrav,
Martin
Avatar
martine
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 07. 07. 2013. (18:21)
Lokacija: Vis
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gumenjak Sacs

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la Shile » 22. 03. 2018. (19:24)

Khm khm ...

za 7m deplasmana idealno je 8hp ... ide i sa manje i sa više ali govorimo o idealnom motoru.

Malo citata:
- Opća smjernica za deplasmanska plovila je težina u tonama pomnožena s 4 ks. 1,4*4=6....
- Teoretska brzina maksimalne brzine deplasmana u čvorovima = 1,3 x √ Duljina vode (u m). 7*1,3=9,1
:P
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la Orut » 22. 03. 2018. (21:42)

Martine , pusti ti izračune i brojeve jer nisu sve gajete iste. Neke su više na sikiru neke bufaste . Nekima treba više konji a neke probiju more dobro i sa manje. Dovoljno je vidit regatu latinsko idro di su skoro sve gajete. Ista idra i jarboli, lantine a neke idu ka strila a neke se vuku. Kako je da je tebi treba 100% jači motor. Dva cilindra , zbog mirnijeg rada cca 10-14 konji.
Izbor ti je veliki : vetus, nani , sole , lombardini , jlm perković , scam.......
Ps . Ja sam na gajeti od 5,70 ima farimana 6 , renault- couach 10 i bmw marine 10 ks koji je još na njoj.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la martine » 23. 03. 2018. (15:37)

Hvala na odgovorima.
Izgleda da se navedena kombinacija ipak treba isprobati.
Avatar
martine
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 07. 07. 2013. (18:21)
Lokacija: Vis
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gumenjak Sacs

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la Orut » 23. 03. 2018. (20:13)

martine je napisao/la:Hvala na odgovorima.
Izgleda da se navedena kombinacija ipak treba isprobati.

Provaj prijo ali nećeš se nauživati. Pretpostavljam da ćeš brod koristiti oko Visa a tamo je vražje more. Bija sam tamo dvaput i vidija sam da i one male pasare (komiške) imaju unutrašnje motore snage ka i tvoja gajeta. Takve pasare svugdi imaju pente a samo tamo unutarnje. Nije bez razloga.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la dome » 23. 03. 2018. (23:46)

Prije četrdesetak godina ta konfiguracija je bila u mom kraju standard. Tada su mahom ugrađivali u takve barke farimane te snage i to bez kopče odnosno samo sa naprijed i stoj. yanmare nešto kasnije i listere su uglavnom imali u barkama pomorci koji su ih donosili izvanka .Tada je to bilo dovoljno barke su išle do 5 čv.Moj pokojni dida je ima otprilike toliku betinsku gajetu sa farimanom od 6ks na cigarete bez šijade i bilo je dovoljno za to vrijeme jer on je u životu samo vremena imao napretek i nikad mu se nigdje nije žurilo. Danas su druga vremena i svi nekud žurimo pa su potrebni motori koji postižu veće brzine.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la lupis » 24. 03. 2018. (09:34)

Sve je to točno,samo stavit drugi motor u taj brod da bi išao maksimalno milju više ,nema logike ako je postojeći ispravan.

Sa Torpedom 18 neće imat putnu veću od 5.5-6 čvorova..,kao ni sa bilo kojim jačim...,tih pola milje milja brzine neće nikog spasit...

Ako će barka ostat kakva je, koristit se u neke dnevne "lokalne"potrebe ,nema smisla minjat išta,ako je ispravno...kako je radilo do sad tako će i dalje...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la martine » 24. 03. 2018. (10:04)

Hvala svima na odgovorima.

Ugrađeni motor nema više od 150 sati....
Tako da se nikako nebi isplatilo (za mene) gajetu kupiti i onda motor naknadno mjenjati.

Mene je najviše iznenadilo kad u oglasu piše: "Do sad je bila 6 sezona po 3 mjeseca u moru i jednu blagu zimu."
Gajeta je građena 1995. godine.

Sa svih strana čujem i čitam da sa drvena barka opčenito ne može (ne smije) držati duže vrijeme na suhom....
Ali navedena gajete bi bila (po oglasu) u zadnih 22 godina samo 6 sezona u moru.

Ako bi to bila istina: što će biti sa njom ako je ja držim čitavu godinu u moru.....
Znam da je to malo glupo pitanje, ali sumnjam navedena situacija nije nikako normalna/prosjećna.

Pozdrav,
Martin
Avatar
martine
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 07. 07. 2013. (18:21)
Lokacija: Vis
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gumenjak Sacs

Re: 5ks dosta za drvenu gajetu ?

PostPostao/la Orut » 24. 03. 2018. (18:25)

Tu nešto ne štima. Koliko se je puta ta gajeta stupavala kroz te 22 godine. Svatko može reći ima 150 uri rada i bila je malo u moru ka da to nešto znači. Ako je hrast onda je bolje da je u moru. Ča se tiče Lupisove konstatacije da je za brod od skoro 7 metri dovoljno 5 konji ne bi se složija. Već sam pisa o mojoj gajeti od 5.70. Prvi farimann 6 je bija samo sa lerom , direkt pogon bez redukcije. Po bonaci i niz krmu sve ok. ali kad je bilo malo jačeg vitra u provu AJME. Propelica mala zbog 1:1 odnosa , svaki val te fermaje. Nula bodova. Inače farimanni su bili prva liga u to vrime. Drugi farimann sa kopčom 6 konji druga pisma.
Ova dva od 10 konji ( renault c. i bmw ) pun pogodak. Netko će reći zašto su 4 motora bila na gajeti. Građena je 1959. u Malom Zatonu kod Dubrovnika. Samo jednom minjane razme , škaf i prvi madir (opas).
Zaključija bi da nije poanta u brzini nego adekvatna snaga koja u datom trenutku odgovara stanju na moru. A more oko Visa nije baš " jagnje umiljato ".
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom


Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.