Mala brodogradnja u drvu

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la legi » 27. 01. 2017. (20:15)

Evo prebacio san ovdje....neki mali pomaci su vidljivi,ljudi su se počeli vraćat korijenima,rade se nove barke...organiziraju se regate drvenih tradicionalnih barki,betina,murter,krk,mošćenička draga,nerezine,vis,rovinj,rijeka..još ih ima ne mogu se svih sjetit....znači može se,samo treba volje i ljubavi...izvlače se stare batane iz konoba,šiju se nova jedra,rade se vesla,škermi,pitura miriši....drvene barke žive i nema ljepšeg vidit gajetu pod jedrima,kad zapuše maestral...
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la legi » 27. 01. 2017. (20:28)

i zamolio bi dušebrižnike da ne pišu u ovoj temi,imamo dosta ljudi koji bi ovde mogli pisat i koji znaju puno o drvenim barkama...pogotovo mislim na meštra DENDA žao mi je ča se povukao.....još jedamput ne spamajte temu...hvala.
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la tomsic davor » 27. 01. 2017. (20:55)

Ja ne znam ništa o drvenim barkama ali stvarno jesu neuporedivo ljepše za vidjeti na moru...
Podrška svima koji se trude imat ih i dalje...
Avatar
tomsic davor
Old Senior Member
 
Postovi: 1254
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (19:06)
Lokacija: Herceg Novi
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Merry fisher 635 yanmar

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la lupis » 27. 01. 2017. (23:48)

Do 2008 smo imali nešto što smo zvali "barka",naravno drvena,1954 te izgrađena u Malinskoj,7 metara i tri tone,torpedo 18.S tim smo proßli Sjeverni i Srednji Jadran.Danas šta se sve naziva brodom je smiješno,a ta barka je sad kad provrtim film u nazad ,stvarno bio brod. Nikad nisam minjao madire kao Legi,ali da sam se nagutao prašine i naudisao svakojakih kemikalija jesam,naravno da nam nikad nije palo napamet tu barku unakazit plastificiranjem zbog lakšeg održavanja. Kuverta i kabina su bili od mahagonija koji je bio opituran bezbojnim lakom.To je bilo ,sve zajedno,ovisno o vremenskim prilikama,u doba kad nije bilo Aladina, cca 6-8 dana "veselja".Tek zadnjih godina se plastificirao krov kabine.Imala je jarbol i jedra.Na regati u Krku se učestvovalo od prvih dana,prije nego je to preraslo u modu,i prije nego su se počele švercat plastične kopije i plastificirane drvenjače.
U glavnom,gušt je kad tri tone drva zavali na bandu i počne rezat val,i kad počne stenjanje drva,konopa i jedra,ali to je to.
Kad je došlo do toga da sam trebao sve sam radit,riješili smo se te robije i uopće mi nije žao.
Kakav "miris" piture....hodi ća....,ne preporučam nikome makar danas postoje i dvokomponentne piture i druge monade koje ubrzavaju i olakšavaju....

Danas je to skup sport a treba imat i vrimena.
Ja jedino ne znam di su te nove barke jer ja ne vidim ni jednu,osim one male crvene šešule od nepuna 4 metra,u kantunu,koju su napravili u reklamne svrhe,vade ju iz mora kamioncinom s dizalicom,ista tako ju transportiraju,šekaju je 2 djelatnika agregatnom pumpom koju isto dovezu kamionom,a obnavlja se 2 km dalje u brdu,u hali,od ljudi koji su na plaći,umjesto da je izvuku na škveriću kao što se to oduvik radilo.To je za moj pojam reklamna tradicija,lažna.
A ovo što se "obnovilo "tu to je drugi par rukava,možda bolje ne komentirat. Za neke stvari treba imat ćuku i bit meštar,pa se ljudi sami upuštaju u zahvate kojima nisu dorasli,plus još gledaju kako proć najjeftinije pa se koriste krivi materijali,špara se na svemu..
A ima bome i nakaradnih,barke koje su platile fix- ideje ili su spoj ugodnog s korisnim, svi nisu ni lipi,iako većina je.

Nije to za svakoga,ili treba bit meštar,ili imat i vrimena,a pogotovo love,za kvalitetno održavanje, a ne na brzinu popljackat,zamaskirat i idemo dalje...



.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la MV KRK » 28. 01. 2017. (00:04)

Amen :clap:
Avatar
MV KRK
Old Senior Member
 
Postovi: 1794
Pridružen/a: 25. 11. 2011. (13:44)
Lokacija: grad krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gull 745 yanmar 125 ks

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la legi » 28. 01. 2017. (09:57)

Da je bilo malo više sluha kod naših vlastodržaca bilo bi i kalafata i drvenih brodova...zašto turci rade,njima se isplati i naši kupuju brodove kod njih,nisu neka kvaliteta ali plove i lipi su.....mi imamo sve al to neznamo iskoristit i zašto plastika mora bit bolja...stil života...tako je počelo,brzina,pa nemam vremena,pa ne da mi se,pa je nono umrl pa ovu godinu nećemo piturat...pa je došla istranka i dalmatinka...ajme ke lipo..i sad ti reci jel tvoj brod od 3 tone bolji od šešule kojoj ne smiš skočit na kuvertu i ako staneš na bandu ćeš past u more....zašto betina i murter mogu,zašto većina prodanih drvenih sa kvarnera odlazi u dalmaciju..i rade se novi lupis iznenadio biš se...i nije drvo skupo...baš mi je krivo ča nema denda da stavi cijene...iznenadili bi se...a za more nema usporedbe...
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la lupis » 28. 01. 2017. (10:43)

Zašto zašto zašto...
Puno pitanja jedan odgovor...,ekonomska računica!
Ko će bit kalafat ako ima lakših i čišćih oblika zarade?
Zašto ti nisi kalafat kad već minjaš madiri,nego si konobar ili barkariol? ;) Sve je to lipo ali rijetki su ti koji svom sinu žele da bude kalafat,a u startu ajmo reć da posal treba preuzeti. Pa ko će u to krenut od nule?Da nema ni moršu?Znaš koliko košta morša,komad železa?
Turska kao primjer?Stavi to u kontekst,...gospodarski,ekonomski ,geografski.
Betina?Turska u malom,karikiram.
Ne znam šta očekuješ,kalafata ima koliko ih treba bit,ni više ni manje.
Kod nas je problem općenito sve,pa se to reflektira ns ostalo,pa tako i na to.
Danas ti piše negdi...,skužili smo konačno zašto su nam ameri poklonili one karampane od kamiona i đipova...,da nam mogu konstantno prodavat skupe dijelove.
Tako je i s brodovima...,cijene ovise o ponudi i potražnji.
Škverovi iz kojih se mažnjavao mazerijal ili su propali ili su pod kamerama i kontrolama. Škversko ovo škversko ono..,kantica kopera ti je minimum 150 kn....,to nam je svima isto i tebi drvenom i meni plastičnom....,a di je ostatak piture za nadvodno ,svake godine....
Drvo funkcionira kao nužno zlo tamo di love nema,ili kao luksuz....,mi smo bliži prvome.. :thumbdown:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la ebabic6 » 28. 01. 2017. (13:11)

legi je napisao/la:Da je bilo malo više sluha kod naših vlastodržaca bilo bi i kalafata i drvenih brodova...zašto turci rade,njima se isplati i naši kupuju brodove kod njih,nisu neka kvaliteta ali plove i lipi su.....mi imamo sve al to neznamo iskoristit i zašto plastika mora bit bolja...stil života...tako je počelo,brzina,pa nemam vremena,pa ne da mi se,pa je nono umrl pa ovu godinu nećemo piturat...pa je došla istranka i dalmatinka...ajme ke lipo..i sad ti reci jel tvoj brod od 3 tone bolji od šešule kojoj ne smiš skočit na kuvertu i ako staneš na bandu ćeš past u more....zašto betina i murter mogu,zašto većina prodanih drvenih sa kvarnera odlazi u dalmaciju..i rade se novi lupis iznenadio biš se...i nije drvo skupo...baš mi je krivo ča nema denda da stavi cijene...iznenadili bi se...a za more nema usporedbe...

dendo kad stavi cijenu zaboli glava a isprazni portafoljo ;)
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la legi » 28. 01. 2017. (13:26)

Ekonomska računica....je lipo je kad je barka nova i kad ne treba niš delat,a sad vidi nakon 20-30 godina kad plastika počne gnjilit,osmoze,francuzi,ovo ono....posla preko glave i nek mi niko ne kaže da je plastičnu lako održavat,pogotovo barke starijih godišta....i nije drvo ništa skuplje nego plastika,pogotovo danas dobre drvene barke se mogu kupit za malo novca....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la teo_ribar » 28. 01. 2017. (13:39)

Drvene barke su gušt i tradicija, ko može nek uživa u njoma, jer se za taka taka brzinu ni jedna barka ne može mjerit sa njima.

A ča se tiče ovoga

legi je napisao/la: .i nije drvo ništa skuplje nego plastika,pogotovo danas dobre drvene barke se mogu kupit za malo novca....

Sve stoji ča si napisal, ali po meni je kupovina sad neke drvene barke stare 10-20-30 let ipak nekakav mačak va vrići.

Jer dok ti ne spališ pituru i sam na svoje oči vidiš kakova su rebra i madiri, neznaš ča imaš-

To je neko moje mišljenje. a da iman soldi sad bi dal delat nekakovu rabljanku za svoj gušt.
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la amater » 29. 01. 2017. (14:37)

legi, lupis i ostali uvazeni....

sve je to lipo. sve je to tradicija i bastina i kvaliteta i da ne nabrajan....

ali za prominit madir triba znat sta radis. ja gledan iz svoje perspektive, iman kajic koji je bija u relativno losem stanju, uzea san malo plastike i udrija po njemu, rezultat je dobar, eno ga jos plovi. nije fondo, iako se vide neke greske i neke stvari su se mogle bolje napravit. ali poanta je da ne moze svako glumit kalafata, plasticar se lakse sakrije. za radit sa drvom triba imat strpljenja, volje i znanja. za plastiku je laksi pristup popravku, pristupacniji, brzi i na kraju krajeva - oprasta neznanje koliko/toliko. ko ima vrimena, volje i znanja moze se uvatit posla oko drvene barke, ali za efikasnije rjesenje se uzima plastika. i ne mozemo kontra.
price oko osmoze su napumpane, to je valjda do sad vec prozvakano. brzina brodice - pa normalno da je vazna onome ko nema vrimena. lako je rec meni je lipo taka taka - pa kome nije? malo ko ima vrimena za taka taka. cijena odrzavanja? frekvencija odrzavanja? sa druge strane, drveni nosi puno lipih strana i cari, ali jedno je sigurno - zakon ponude i potraznje diktira smjer razvijanja. ne samo u brodicama, u ostalim stvarima u zivotu se vidi da nekolicina moze naginjat pojedinim idealima, ali vecina je ono sta zanima proizvodjace
bolje ulje u peti nego voda u kolinu
Avatar
amater
Member
 
Postovi: 379
Pridružen/a: 23. 10. 2008. (11:56)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Lasta Vodićanka, Tohatsu 8

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la el passo » 29. 01. 2017. (15:12)

ebabic6 je napisao/la:
legi je napisao/la:..i nije drvo skupo...baš mi je krivo ča nema denda da stavi cijene...iznenadili bi se...a za more nema usporedbe...

dendo kad stavi cijenu zaboli glava a isprazni portafoljo ;)


Ima jedna stara kineska poslovica a glasi ovako "Ko ti je meštar skup, učini sam ! "
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la legi » 29. 01. 2017. (20:36)

Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la legi » 30. 01. 2017. (10:08)

Vidite kako se može....i nigdi plastike...tako rade i š panjolci i portugalci i talijani....samo malo volje i ljubavi prema tradiciji ...ja nisam protiv plastičnih brodova dapače imo bi i ja jednog...bio bi glup kad bi tome proturjecio..ali smo se previše odali pomodarstvu i brzom načinu života..konzumerizmu....evo u malom krku niče i treći trgovački centar...
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Mala brodogradnja u drvu

PostPostao/la ebabic6 » 30. 01. 2017. (14:32)

el passo je napisao/la:
ebabic6 je napisao/la:
legi je napisao/la:..i nije drvo skupo...baš mi je krivo ča nema denda da stavi cijene...iznenadili bi se...a za more nema usporedbe...

dendo kad stavi cijenu zaboli glava a isprazni portafoljo ;)


Ima jedna stara kineska poslovica a glasi ovako "Ko ti je meštar skup, učini sam ! "

ima još jedna moja ;prodaj(drvenu barku) za iste šolde koje si platio kad si kupio ,i to istoj osobi nakon 12 god :) ;)
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.