Tračna pila - drvena

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 17. 10. 2016. (22:05)

slika
S lijeva na desno: Dodatne prednje noge za stabilizaciju pile, a ujedno služe kao okvir oklopa donjeg kotača i remenice, četvrti element je nosač radne ploče i fiksne, donje vodilice; elementi nosača gornje, pomične vodilice.

slika
Pilanje utora gornje vodilice. Za ovo je trebalo napraviti posebnu napravu, koja će poslužiti i za druge stvari.

slika
Nosači gornje i donje vodilice

Izrada vodilica
slika
slika
slika
slika
Sad slijedi proba, pa lakiranje
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la M712 SEA PEARL » 18. 10. 2016. (22:46)

..... jesi li planira napravit kakvu zastitu oko kotaca ....... da nebi bilo kakvog , ne daj Boze , zla ........ takvi alati ne prastaju , nema "popravnog" ..... :wave:
Avatar
M712 SEA PEARL
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 09. 10. 2016. (19:56)
Lokacija: šibenik
Tip plovila: maestral712 volvo penta d2 40

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 19. 10. 2016. (19:34)

Naravno. Cijela pila će biti oklopljena. Sad slijedi uštimavanje i proba, prvo ručnim okretanjem, pa onda ugradnja motora i remena te na kraju vrtnja s motorom i probno pilanje. Nakon toga moram opet sve demontirati i lakirati. Nakon toga ide konačno sastavljanje i izrada oklopa od šperploče koji je zaseban i može se potpuno skinuti pri zamjeni pile. Jedino će na nosaču gornje, pomične vodilice biti zaštita od lima savijena u "U" profil. Za probu ću postaviti neku privremenu zaštitu i udaljiti se kad budem uključivao motor jer je i mene strah. Toliko baš ne vjerujem ni sam sebi.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 08. 11. 2016. (22:16)

Montaža:
elementi lakirani, montirani kotači, motor, prednje noge koje su ujedno dio oklopa donjeg kotača i remenice, remen, gornja vodilica i pila. Sve uštimano i na kraju pokrenuta pila. Radi uredno.
slika

Slijedeća faza: izrada ploče i mehanizma naginjanja ploče.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 12. 11. 2016. (21:12)

Ploča je oslonjena na nosač preko polumjeseca, kojima se omogućava naginjanje do 45 stpnjeva i to tako da se os zakretanja ploče nalazi na sjecištu pile i gornjeg ruba ploče. Na taj način se, prilikom naginjanja ploče ne pomiče položaj pile. Inače bi bilo jednostavnije staviti britvelu, ali bi se tako svaki put kad se promijeni kut nagiba stola, pomakla crta pilanja. Za izradu polumjeseca je potrebna tračna pila. Zato sam stavio jednu privremenu malu ploču od iverice i pilu od 13 mm.
slika

Za radius unutrašnjeg kruga (3,5 cm) bi bilo bolje da je pila uža, ali je nemam. Za vanjski radius (7 cm) je širina od 13 cm zadovoljavajuća. Zato je unutrašnji rez neprecizan. Ali sa vanjskim sam skroz zadovoljan, prilično precizno. Da sam malo više pazio, moglo je i preciznije.
slika
Svaki polunjesec ima tri sloja, od kojih je srednji u dva dijela, s otvorom za prolaz priteznog vijka.

slika
Nosivi polumjeseci (donji) su iz komada. Debljina 3,8 cm, pila prolazi kao kroz maslo.

slika
Skroz sam zadovoljan kako je ispilano. Još izbišiti rupe za čepove i sve pobrusiti. Zadovoljan sam s preciznošću pile, a još nije ni stavljena donja vodilica. Malo mi je bilo nelagodno raditi na neoklopljenoj pili. Čim napravim ploču, moram se baciti na izradu oklopa jer ovo može biti opasno. Pogotovo što na provizornoj ploči, na otvoru kroz koji prolazi list pile nema zaštitne pločice, koja sprječava da propadnu krupniji komadi. U jednom trenutku mi je jedna komadić od par milimetara upao između lista pile i kotača i pod pritiskom pile se zalijepio za gumu kotača. List se počeo nenormalno tresti i poskakivati. Odmah sam zaustavio pilu da ne spadne ili pukne i očistio kotač. Da se to dogodi, ne bih se dobro proveo ovako bez zaštite.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la legi » 12. 11. 2016. (21:16)

još jednom :thumbup:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 25. 11. 2016. (19:31)

slika
slika
Ovo je pokazatelj preciznosti pile. Elementi su dimenzija 4x4 cm. Preciznost sasvim zadovoljavajuća. Iako još nije montirana donja vodilica, nema odstupanja između gornje plohe (na kojoj nalijepljen predložak) i donje.

I konačno, gotovi elementi nosača stola. Sastavljen, sad slijedi lakiranje prije montaže na okvir pile. Elementi polumjeseca se dobro podudaraju i omogućuju glatko naginjanje stola.
slika
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la josme » 25. 11. 2016. (19:53)

Čitajući prvi post,mislio sam "koji mu je k...pa može kupiti pilu na njuškalu za sitnu lovu"...ali pratio sam i usput sam se sjetio da ništa nije toliko vrijedno koliko je ono što ti svojim rukama napraviš.Domagoj svaka čast na volji i strpljenju,stroj djeluje izvrsno ,vjerujem da će i služiti kako treba,a ako i ne bude radio kako treba uvijek može poslužiti kao skulptura neshvaćenog umjetnika :thumbup: :thumbup: :thumbup:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 25. 11. 2016. (23:26)

Haha. Kako si pogodio da sam neshvaćen?
Šta se polovne pile na njuškalu tiče, baš ih i nema za male novce, a da su upotrebljive. Za imalo ozbiljniji zahvat, kolo mora biti najmanje 40 cm. Takve pile nisu ispod 1000 Eura. Drugi problem je prenosivost. Meni treba pila koju mogu pomicati i prenositi. To ne mogu sa pilom s konstrukcijom od željeza. Ova ima cca 60 kG, pa je čak i jedan čovjek, s dobrim leđima, može podignuti i prenositi.
Osim samog zadovoljstva, kad nešto sam napraviš, poslužilo je i kao škola za stjecanje vještine. Je da mi je uzelo vremena, ali tako je sa svakom školom.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 30. 01. 2017. (22:08)

slika

Evo. Gotova i radi. Još moram napraviti postolje i vodilicu za ravne rezove, ali i bez toga se već može koristiti.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la nac » 30. 01. 2017. (23:35)

Bravo,Domagoj!!! Eto,sada u prolječe pa sa svim snagama ponovo iči u napad na onog drvenjaka! :thumbup:
Avatar
nac
Member
 
Postovi: 190
Pridružen/a: 06. 07. 2009. (20:04)
Lokacija: Nizka
Tip plovila: Damor 800

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la el passo » 31. 01. 2017. (09:55)

Svaka čast Domagoj :clap: :thumbup:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 11. 02. 2017. (20:55)

Postolje pile u izradi:
slika

Za razliku od konstrukcije pile, postolje sam odlučio napraviti od željeza (osnovni nosivi dio). Iz nekoliko razloga: imao sam viška kvadratnih cijevi 30x30, učinilo mi se jednostavnije ovako napraviti čvršću konstrukciju, a i zbog činjenice da je predviđeno da se pila koristi i vani, moguće i na mokrom ili vlažnom podu.
Sad ovo treba povariti. E tu je bilo svašta, jer sam vario samo par puta u životu, skroz samouk. Bilo je vari, brusi, vari, brusi, ali na kraju sam ipak uspio. Čvrsta i što je jednako važno, precizno zavarena konstrukcija: sve je na mjeru i sve u škvaru:
slika

Sad slijedi drveni dio. Bočne stranice od smrekovog brodskog poda:
slika

Predviđeno je da postolje bude izvedeno kao ormarić sa dva škafeta, od kojih će gornji služiti za skupljanje piljevine. Zato gornju ploču treba izvesti s otvorom za piljevinu. Isto od smrekovog brodskog poda. Ispilao sam elemente i isfrezao pera. Stavit ću slike kad ih montiram.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Tračna pila - drvena

PostPostao/la domagoj » 12. 02. 2017. (20:16)

slika
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.