Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la borro » 12. 05. 2015. (09:17)

lupis je napisao/la:Šta ti je tu zanimljivo? Misliš da je 50 ks malo? Pa taj auto nema ni klimu ni radio s Usb-om...
Ovdi je čovik Bakana vukao romobilom...

Ma nije stvar u snazi makine. Nego koliko auto smije vuć. Išao mi susjed jednom davno sa nekim autom povuć nekakvog mercedesa, pa kad je krenuo poispadale mu zadnja i bočne šajbe van. Popucala karoserija. A auto nije bio neko smeče. Mislim da je Opel bio. Razvukao se pravo.
Jbt. Kod nas ne smiš sa neregistriranim traktorom iz dvorišta preko ceste na njivu. Ma neka samo ljudi voze. Samo da ne nastane neka šteta.
Prijatelj mi je vukao na prikolici neku manju barku, 4m, sa ATX-om.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 12. 05. 2015. (11:22)

2105 je napisao/la:
groover je napisao/la:
dendo je napisao/la:Ti grover uopće nisi "in". :) Imati drveni brod,7m,građen kao pred pedeset god i da ide 7 sa dvadeset konja nije nešto.Da imaš 80 i da ide 8 pa da se možeš pohvaliti u oštariji da za dvjestotinjak sati godišnje potrošiš dvije tone goriva,to bi bilo nešto.

I moj amiko Ante,kod kojeg sam bio jučer isto nije in.Napravio je leutić od 7,5m,širok 2,80,sve hrastovina i česmina,težak 3t koji zbog posla u Kornatima mora moći voziti još toliko tereta i stavio je Yanmara od 39 a brod mora moći isploviti iz Murtera po gotovo svakom vremenu.Možda je Antin problem ipak samo što ima dobru memoriju i nije uspio zaboraviti kako su ga učili stari(oni od prije pedesetak god) kakav treba biti brod.


:lol: Kad mi je tast reka koliko je konja malo san frema, ali eto...
Krojen je najviše od bora, a ima i murve i hrasta.
Piza, ali i ide... a što je najsmišnije od svega, uliješ 10 litara i zaboraviš kad si nali.


I što češ bolje za ono što ti triba. Kad ide 7 kt valjda če ga tiskat i 5-6kt ako se dogodi da mu bude malo u provu... Samo isto malo unaprid provjeri dostupnost dijelova ako ti digod bude što zatribat za taj motor, a za sve ostalo ti je lipo napisa kolega u par riči..Glavo da je barka-drvo zdravo da te ne raščepu meštri...i takvog ga održavaj..i ne zaboravi guštat.


:thumbup: Ma tako i činin
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 12. 05. 2015. (11:24)

borro je napisao/la:
lupis je napisao/la:Šta ti je tu zanimljivo? Misliš da je 50 ks malo? Pa taj auto nema ni klimu ni radio s Usb-om...
Ovdi je čovik Bakana vukao romobilom...

Ma nije stvar u snazi makine. Nego koliko auto smije vuć. Išao mi susjed jednom davno sa nekim autom povuć nekakvog mercedesa, pa kad je krenuo poispadale mu zadnja i bočne šajbe van. Popucala karoserija. A auto nije bio neko smeče. Mislim da je Opel bio. Razvukao se pravo.
Jbt. Kod nas ne smiš sa neregistriranim traktorom iz dvorišta preko ceste na njivu. Ma neka samo ljudi voze. Samo da ne nastane neka šteta.
Prijatelj mi je vukao na prikolici neku manju barku, 4m, sa ATX-om.


Ma judi moji pa to je Golf duja... to bi vuklo i boeinga :lol:
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la borro » 12. 05. 2015. (12:12)

Kako rekosmo 20 konja motor u barci, a barka koliko kila? 5-6 milja kad je malo u provu? Hm. Prema vlastitom iskustvu sa brodskim volvom 2002 i brodom od oko 1.6 tona. Ne znam, ako je nešto vjetra i vala u provu prije bi očekivao 3-4 milje. Jedino ako je neka opaka propela ili neke druge postavke.
Ajde, olakotna okolnost je da nema visoko nadgrađe i kabinu oja ako ima vjetra u provu znatno otežava stvar.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 12. 05. 2015. (13:19)

borro je napisao/la:Kako rekosmo 20 konja motor u barci, a barka koliko kila? 5-6 milja kad je malo u provu? Hm. Prema vlastitom iskustvu sa brodskim volvom 2002 i brodom od oko 1.6 tona. Ne znam, ako je nešto vjetra i vala u provu prije bi očekivao 3-4 milje. Jedino ako je neka opaka propela ili neke druge postavke.
Ajde, olakotna okolnost je da nema visoko nadgrađe i kabinu oja ako ima vjetra u provu znatno otežava stvar.


A što da van rečen... Kad dođete na Korčulu javite se za đir.
Brzinu san izmiri priko GPS-a na lowrance elite 5 hdi-u. (U zavitrini) Kazalo mi je 7,6 i priko (dva miseca nakon što se je barka sredila)na ful gas, ali ako uzmemo u obzir da GPS ne mora bit 100% točan stavimo da je 7milja- što je opet sasvin dovoljna brzina za ovakvu barku. Vozi se na malo više od po gasa i ubrza do oko 6,5 milja , a što više dajen gasa od tad dobijan sve manje brzine.

I još ću samo ništo napisat: NISU STARI BILI LUDI...

Evo propela prin čišćenja
slika

slika
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 12. 05. 2015. (13:20)

E da... i moran pitat kolika masa je u pitanju. Kad doznan napisat ću. :wave:
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la dendo » 12. 05. 2015. (16:12)

Borro,da ti imaš brod kakvog polupismenog kalafata ali građenog po dobrim šagumama bio bi puno kompetentniji za ove komentare :D ,3-4 bi ga gurnuo i na dva dobra vesla.



groover je napisao/la:E da... i moran pitat kolika masa je u pitanju. Kad doznan napisat ću. :wave:


Ne moraš.Sve je jasno.Tu petsto kila gore,dole ne igra ništa,nije to Islander.Mijenja se samo malo trenje zbog veće površine ispod vode ali zanemarivo.Bitne su linije a ove tvoje su perfektne,to vidi svako ko se i malo kuži u hidrodinamiku,dosta je vidit oblik trupa ispred propele.

Inače za dobar deplasmanac 10 ks po toni istisnine je i više nego dovoljno(sa uključenim svim rezervama).Na stranici ozbiljnog eng proizvođaća motora Beta marine kao smjernice pri odabiru motora za radne brodove navode 4ks po toni a za teške uvjete 6.Kako su naši brodovi malo "puniji" možemo uzeti ovo malo više.

Grover,ovako odokativno Ivanka može imati dvije tone i parsto kg.Gledajući i iz ovog kuta brod je prekrasan. :thumbup:
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la 2105 » 12. 05. 2015. (17:36)

borro je napisao/la:Kako rekosmo 20 konja motor u barci, a barka koliko kila? 5-6 milja kad je malo u provu? Hm. Prema vlastitom iskustvu sa brodskim volvom 2002 i brodom od oko 1.6 tona. Ne znam, ako je nešto vjetra i vala u provu prije bi očekivao 3-4 milje. Jedino ako je neka opaka propela ili neke druge postavke.
Ajde, olakotna okolnost je da nema visoko nadgrađe i kabinu oja ako ima vjetra u provu znatno otežava stvar.



Kolega, ako ti toliko pada brzina sa malo vitra u provu, onda je najbitnije pratit prognozu i to dugoročnu.
Nemoj se ljutit ali prvi put čujem da brzina može past više od 50% sa malo vitra u provu.
Tako nešto važi za barku u pravom fortunalu ali ne sa malo vitra u provu..
Malo vitra u provu je kad se počme dizat vitar/more i još nije uhvati punu snagu.
To je onaj momenat kad se biži doma...
Ako stoji ovo što si napisa onda je neki teški zajeb u pitanju..
Ovo grooverovo velikim slovima .. stoji. To su provjerene barke i kombinacije (6,5-7 kt, potrošnja zanemariva) kakvih je ode bilo koliko hočeš prije pojave plastike..za kojom su došli i konji i pojača nam se večini ritam....
Avatar
2105
Member
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 20. 06. 2012. (00:43)
Lokacija: Ščedro-Neretvanski kanal-Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la borro » 13. 05. 2015. (08:02)

2105 je napisao/la:
borro je napisao/la:Kako rekosmo 20 konja motor u barci, a barka koliko kila? 5-6 milja kad je malo u provu? Hm. Prema vlastitom iskustvu sa brodskim volvom 2002 i brodom od oko 1.6 tona. Ne znam, ako je nešto vjetra i vala u provu prije bi očekivao 3-4 milje. Jedino ako je neka opaka propela ili neke druge postavke.
Ajde, olakotna okolnost je da nema visoko nadgrađe i kabinu oja ako ima vjetra u provu znatno otežava stvar.



Kolega, ako ti toliko pada brzina sa malo vitra u provu, onda je najbitnije pratit prognozu i to dugoročnu.
Nemoj se ljutit ali prvi put čujem da brzina može past više od 50% sa malo vitra u provu.
Tako nešto važi za barku u pravom fortunalu ali ne sa malo vitra u provu..
Malo vitra u provu je kad se počme dizat vitar/more i još nije uhvati punu snagu.
To je onaj momenat kad se biži doma...
Ako stoji ovo što si napisa onda je neki teški zajeb u pitanju..
Ovo grooverovo velikim slovima .. stoji. To su provjerene barke i kombinacije (6,5-7 kt, potrošnja zanemariva) kakvih je ode bilo koliko hočeš prije pojave plastike..za kojom su došli i konji i pojača nam se večini ritam....


Apsolutno se slažem sa tobom i dendom! Ma dobro, ja sam pogriješio, nije da mi toliko padne brzina sa malo vjetra u provu, već, recimo kad idem u dobru buru ili kad dobro navalja val od juga pa idem u njega. Ali razmišljao sam na način da ja imam cca 14-15 ks i brod sa svim na sebi oko 2 tone. a računao sam da je ovaj ipak dosta teži, obzirom da je 7 metara drveta i prave solidne gradnje u njemu. Te mi se učinilo da bi ga ipak moglo usporiti. Nisam asimilirao da su spominjane brzine već ostvarene.
Nisam kompetentan za komentare o drvenim barkama u svakom slučaju osobito kad imam Tebe nasuprot, i niti se ne usudim išta reći. Što jest jest, tvoje iskustvo i znanje su neupitni. Jedino što znam da stoji je da ovih 7,6 milja je i krajnja brzina koju može postić i ništa ju neće povećati bez kakvog pokušaja pravljenja poludeplasmanca od deplasmanca. Isto je i kod mene, kad postignem 6.5 milja na cca 1900 pkretaja, ma možeš ga navit i do 3000 al brzina samo pada poslije.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la dimulius » 13. 05. 2015. (08:05)

maestral 700 sa natkabinom i u teglju damor 300
volvo penta 23ks
cista propela, cist brod
1900 okretaja (2500 max)
jugo u provu od Hvara do Korcule
brzina po gps-u 3,5 knots

normalna putna brzina na 1900 okretaja (bez juga u provu) 5.8-6.3 knots
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la lupis » 13. 05. 2015. (08:07)

borro je napisao/la:Jedino ako je neka opaka propela ili neke druge postavke


Bit će stvar u postavkama....., đipiesa... ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la dendo » 13. 05. 2015. (18:46)

dimulius je napisao/la:maestral 700 sa natkabinom i u teglju damor 300
volvo penta 23ks
cista propela, cist brod
1900 okretaja (2500 max)
jugo u provu od Hvara do Korcule
brzina po gps-u 3,5 knots

normalna putna brzina na 1900 okretaja (bez juga u provu) 5.8-6.3 knots




Sad bi bilo dobro da ako ima neko stručan o ovom prekrasnom brodu,malo ovo prokomentira :)
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la 2105 » 14. 05. 2015. (07:36)

Vrag odni plastiku !!! :oops: Puno je tribalo da nas uhvati.
Sa drvenom brodogradnjom smo nešto značili čak i u svitu, a di smo sad sa štancanjem plastike.
Uglavnom sve od drva nam je završilo u muzej, pa i radiona iz moje famije.

Maestral nije tema i bilo bi u redu punitit stranice na drugo misto.
Drvena barka i njeno uređenje je tema.

Ali nemogu izdurat jer čovik ni napisa bava od juga..i onda se nešto ka čudi i sad bi se tribali nač di je falo u Maestralu.
Za Jugo iz Hvara put Korčule znam kako izgleda i ako bi već bi prisiljen partit iz Hvara
zna bi izračunat unaprid kad ču arivat u Korčulu (i to još sa kaićem u remuč ?), a najvjerovatnije nebi parti nikako..

Kad spomeneš Jugo, Hvar Korčula....samo 1kt a nakon pelisca i oho ho više kurenta u provu imaš prije negoli se diglo ...a di je još kasnije mareta.

dendo je napisao/la:
dimulius je napisao/la:maestral 700 sa natkabinom i u teglju damor 300
volvo penta 23ks
cista propela, cist brod
1900 okretaja (2500 max)
jugo u provu od Hvara do Korcule
brzina po gps-u 3,5 knots

normalna putna brzina na 1900 okretaja (bez juga u provu) 5.8-6.3 knots


Ja mislim da češ drugi put čekat u Hvaru. An?
Nemate ni ti ni groover brod za to.. :shh:
Avatar
2105
Member
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 20. 06. 2012. (00:43)
Lokacija: Ščedro-Neretvanski kanal-Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la lupis » 14. 05. 2015. (08:06)

dendo je napisao/la:
dimulius je napisao/la:maestral 700 sa natkabinom i u teglju damor 300
volvo penta 23ks
cista propela, cist brod
1900 okretaja (2500 max)
jugo u provu od Hvara do Korcule
brzina po gps-u 3,5 knots

normalna putna brzina na 1900 okretaja (bez juga u provu) 5.8-6.3 knots




Sad bi bilo dobro da ako ima neko stručan o ovom prekrasnom brodu,malo ovo prokomentira :)


Debula makina za te uvjete!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la 2105 » 14. 05. 2015. (09:35)

dimulius je napisao/la:maestral 700 sa natkabinom i u teglju damor 300
volvo penta 23ks
cista propela, cist brod
1900 okretaja (2500 max)
jugo u provu od Hvara do Korcule
brzina po gps-u 3,5 knots

normalna putna brzina na 1900 okretaja (bez juga u provu) 5.8-6.3 knots


Evo Dimuliuse usporedbe radi (što se uvjeta tiče jer kad rečeš da si već parti po Jugu iz Hvara onda je to vjerovatno to)

I neču više jer nije u temi..

---
Od prije desetak dana, ista ruta, bez remuča kaića, tek na Pločici se počelo dizat Jugo ali naglo...
(Jugo povuče pelješki kanal te izgleda više ka Levanat - iz istoka ravno u provu kad ti je ruta grad KO)

Brod adriatic 790 produžen za nekih metar i po, blizu 5 tona (nije od oka nego po balanci u škveru)
Motor Beta 62KS (Kubota BF2803, 2,746 cc, 2800 okr, 5 cyl..oko 450 kgs..peri/deri)
Normalna putna 7,5 kt na 2200-2300 okr, brod je skoro godinu dana bez vađenja iz mora

Brzina je na dvi milje od pelješkog kanala pala već na 5,5 kt
Kad sam uša u kanal između Korčule i Pelisca, ferma sam negdje po sredini jer sam želi zakančelat i čapat obid.
Baci sam olujno sidro (padobran) promjera blizu dva metra sa metar i po kadene od šestice i 20 m konopa - sve po zanatu..
Sa svim tim me nosilo 1,5 kt jer olujno sidro ne pomaže puno kad kurenat ide za vitrom. Nije njanke provu držalo u vitar.

a ako nešto znači i ovo :

isti brod sa Kušterom 15 (600 kgs) u remuč
pređeno ravno 103 NM, uglavnom po bonaci
natanka do čepa prije i natanka do čepa poslin 103 NM
prosjek 6,5 kt na 2100 okr
potrošnja 1NM/1ltr
----
pozdrav
Avatar
2105
Member
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 20. 06. 2012. (00:43)
Lokacija: Ščedro-Neretvanski kanal-Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.