Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la el passo » 16. 04. 2015. (14:14)

lupis je napisao/la:elpaso jel ti to imaš neki šalabahter ili si zapisivao na dlan te postotke :D ..,moram priznat da si prejak u znanju na ovom području za jednog medicinskog brata kojem ovo ni blizu nije struka,osim ako nije u plastičnoj kirurgiji... :thumbup:


Čemu sad ovo ? Koja je svrha tog posta ? Ti kao da čekaš da neko napiše neku suvislu pa onda gas po tome. Mora da ti je život jako tužan i dosadan ako ti je ovo jedina stvar koju si sam stvorio u životu

A oko moje struke...pa gle, neko uči dok je živ, čita, radi, pita bolje od sebe kako bi se nešto moglo kvalitetno napraviti......
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la pero » 16. 04. 2015. (14:42)

Miljac je napisao/la:
Lando i Pero,
žali Bože pitati lokalne meštre koji su stotine drvenih brodica uništili plastificiranjem s poliesterom

Samo da te ispravim Miljac,
napisao sam vec ali da ponovim da drugi nebi krivo razumili i da se zna ,NI ja NI Lando kad smo pisali grooveru da pita lokalne meštre za savjet ,nismo mislili na plastificiranje a ni ti lokalni meštri nebi preporucili plastificiranje ove brodice !
Ocito nepoznas meštre sa otoka Korcule pa njih svrstavat sa ostalima ja mislim da ni u redu !
Pozzz i tebi
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 16. 04. 2015. (18:27)

Ovako... Hvala van svima što ste se aktivirali u temi. :thumbup:
Što se tiče, plastificiranja, ja o tome neznan apsolutno ništa... ne mogu reć ni za ni protiv. Drago mi je čut Vaša mišljenja. Ja san samo napisa da smo u famiji pričali o tome i da zasad, nema ništa od plastificiranja.
Ja također navijan da ostane drvo, ali ne pita se samo mene haha :D

Zasad će se sredivat izvanka ovako kako je na 2. slici, a iznutra neznan odakle da počnen...

Koji materijal je najbolje staljat za pajole, a od čega radit banke i ormariće?
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la dendo » 16. 04. 2015. (19:56)

el passo je napisao/la:Dobro si odradio posao. Ja bi jedino skinuo onu plastiku sa nje i napravio drveno i malo ljepše. Plastificiranje drvenog broda da bi se smanjilo održavanje je zaje...posao. Kad je vanjska oplata plastificirana santine moraju biti uvjek suhe. Nesmije se desiti da se voda zadržava u njima jer onda dolazi do rapidnog truljenja i odvajanja plastike. Osim toga brod se mora sušiti po mogučnosti u zatvorenom ventiliranom prostoru da postotak vlage u drvu bude od 15 - 17 % ( kad se mandiri počinju odvajati onda je vlaga pala na nekih 25 % ) Za sve to je potrebno nekih 7 mjeseci. Znači ako je drvo u dobrom stanju nemaš potrebe za time nego uživaj u brodu :thumbup:




Evo,malo dajem poduke u zadnje vrijeme,nešto kao Pervan u onoj školi na TVu i rezultati su vidljivi :lol:

El passo,odličan :clap:
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la pero » 16. 04. 2015. (20:06)

Bravo dendo :clap:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la dendo » 16. 04. 2015. (20:18)

Groover,gledajući prvu sliku sa kojom si otvorio temu vidim dva mala potencijalna problemćića a to su vertikalne cime(spojevi madira).Na prvom voju madira ispod cente cima je ispod prozora kabine a na drugom voju ispod cente cima je negdje oko zadnjeg ruba natkabine i ta izgleda još lošije od one gornje.Na klasičnim oplatama to su mjesta gdje prvo počinje popuštati i ako se ne sanira pravovremeno madir počinje truliti sa potencijalnom mogućnošću i potonuća(ako je ispod vl).Treba malo "potuckati" batićem i ako se čuje da zvoni šuplje staviti pažljivo još po dvije brokva u svaki madir(znači četiri po cimi),izbaciti van staru štupu i prekalafatirati na novo.Kalafatirati tu treba na tvrdo,znači nabiti štupu ko grota jer se madiri ne produžavaju kao što se šire,u moru.Potom preko štupe minij(olovni prah+laneno ulje ili gotov minij) pa potom meki kit "za lopaticu"

Pajole možeš napraviti od daske što je malo više posla ili od šperploče.Dobra daska je smreka,ariš,bor,hrast,mahagonij zavisi što ti je dostupno.Šperploča je provjereno dobra od breze ali preporučujem u tom slučaju proći je epoksijem dvije a na rubove tri ruke.Ako se ne zaštiti tako zna površinski sitno ispucati pod uticajem sunca ali strukturno ostaje homogena,ne raslojava se.

Banke i ormariće možeš od istog materijala kao i pajole.

Mislim da sam čak i sliku mojih pajola od breze objavio ovdje negdje u drvenim.Napravljene su 2005 i još su cijele a barka je otvorena.

Barka ti je super,po mom guštu.Čuvaj je,mazi i pazi.Ovako nešto je danas gotovo neponovljivo.Napisao si da ideš 7,probaj se samo sjetiti koja ti je snaga motora,ja otprilike znam ali zbog nekih drugih forumaša.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 16. 04. 2015. (21:32)

dendo je napisao/la:Groover,gledajući prvu sliku sa kojom si otvorio temu vidim dva mala potencijalna problemćića a to su vertikalne cime(spojevi madira).Na prvom voju madira ispod cente cima je ispod prozora kabine a na drugom voju ispod cente cima je negdje oko zadnjeg ruba natkabine i ta izgleda još lošije od one gornje.Na klasičnim oplatama to su mjesta gdje prvo počinje popuštati i ako se ne sanira pravovremeno madir počinje truliti sa potencijalnom mogućnošću i potonuća(ako je ispod vl).Treba malo "potuckati" batićem i ako se čuje da zvoni šuplje staviti pažljivo još po dvije brokva u svaki madir(znači četiri po cimi),izbaciti van staru štupu i prekalafatirati na novo.Kalafatirati tu treba na tvrdo,znači nabiti štupu ko grota jer se madiri ne produžavaju kao što se šire,u moru.Potom preko štupe minij(olovni prah+laneno ulje ili gotov minij) pa potom meki kit "za lopaticu"

Pajole možeš napraviti od daske što je malo više posla ili od šperploče.Dobra daska je smreka,ariš,bor,hrast,mahagonij zavisi što ti je dostupno.Šperploča je provjereno dobra od breze ali preporučujem u tom slučaju proći je epoksijem dvije a na rubove tri ruke.Ako se ne zaštiti tako zna površinski sitno ispucati pod uticajem sunca ali strukturno ostaje homogena,ne raslojava se.

Banke i ormariće možeš od istog materijala kao i pajole.

Mislim da sam čak i sliku mojih pajola od breze objavio ovdje negdje u drvenim.Napravljene su 2005 i još su cijele a barka je otvorena.

Barka ti je super,po mom guštu.Čuvaj je,mazi i pazi.Ovako nešto je danas gotovo neponovljivo.Napisao si da ideš 7,probaj se samo sjetiti koja ti je snaga motora,ja otprilike znam ali zbog nekih drugih forumaša.



Hvala barba dendo! :thumbup: Pogledat ću ovo na što ste upozorili...

Kad se napravi posal, znat će te :D
Pozdrav svima i mirno more!
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la Miljac » 17. 04. 2015. (09:03)

pero je napisao/la:
Miljac je napisao/la:Ocito nepoznas meštre sa otoka Korcule pa njih svrstavat sa ostalima ja mislim da ni u redu !
Pozzz i tebi


Žao mi je, ali pravih majstora je jaaaaako malo... "lokalnih majstora" ima u svakoj ulici...
Moj komentar se povodi rezultatima rada raznih "majstora" istrijanskog i primorskog kraja a to je jednom riječi "katastrofa". Djelomično uzrok tome leži i u činjenici da su stare drvene "rmbine" krpali ljudi bez novaca pa je puno puta bilo "... daj mi to malo pokrpaj da može voziti još malo..." i sl. zahtjeva, dakle nije niti sve fušeraj majstora... ali ono što sam vidio u par "škverova" je za plakanje... odnosno, na mjestu kapetanije, ja bi im ukinuo plovidbenu dozvolu... trajno!!!

Dendo :thumbup: ti si Istrijan i tvoje radove nisam vidio osim onog remek-djela koje je u izradi a koje je netragom nestalo s ovog foruma... majstorsko djelo

Pozzzz svima
Avatar
Miljac
Member
 
Postovi: 495
Pridružen/a: 03. 12. 2013. (22:06)
Lokacija: Karlovac
Tip plovila: Elan T401L + Suzuki DF5

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la pero » 17. 04. 2015. (12:11)

dendo je napisao/la:Evo,malo dajem poduke u zadnje vrijeme,nešto kao Pervan u onoj školi na TVu i rezultati su vidljivi :lol:

Za svaku pohvalu :clap:
Nadam se da cemo u buducnosti vidit koji uredak od tvojih ucenika :thumbup:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 07. 05. 2015. (08:05)

dendo je napisao/la:Napisao si da ideš 7,probaj se samo sjetiti koja ti je snaga motora,ja otprilike znam ali zbog nekih drugih forumaša.


Barba dendo, motor je Albin- 20 konja
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la dendo » 08. 05. 2015. (07:02)

Ti grover uopće nisi "in". :) Imati drveni brod,7m,građen kao pred pedeset god i da ide 7 sa dvadeset konja nije nešto.Da imaš 80 i da ide 8 pa da se možeš pohvaliti u oštariji da za dvjestotinjak sati godišnje potrošiš dvije tone goriva,to bi bilo nešto.

I moj amiko Ante,kod kojeg sam bio jučer isto nije in.Napravio je leutić od 7,5m,širok 2,80,sve hrastovina i česmina,težak 3t koji zbog posla u Kornatima mora moći voziti još toliko tereta i stavio je Yanmara od 39 a brod mora moći isploviti iz Murtera po gotovo svakom vremenu.Možda je Antin problem ipak samo što ima dobru memoriju i nije uspio zaboraviti kako su ga učili stari(oni od prije pedesetak god) kakav treba biti brod.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la groover » 08. 05. 2015. (08:51)

dendo je napisao/la:Ti grover uopće nisi "in". :) Imati drveni brod,7m,građen kao pred pedeset god i da ide 7 sa dvadeset konja nije nešto.Da imaš 80 i da ide 8 pa da se možeš pohvaliti u oštariji da za dvjestotinjak sati godišnje potrošiš dvije tone goriva,to bi bilo nešto.

I moj amiko Ante,kod kojeg sam bio jučer isto nije in.Napravio je leutić od 7,5m,širok 2,80,sve hrastovina i česmina,težak 3t koji zbog posla u Kornatima mora moći voziti još toliko tereta i stavio je Yanmara od 39 a brod mora moći isploviti iz Murtera po gotovo svakom vremenu.Možda je Antin problem ipak samo što ima dobru memoriju i nije uspio zaboraviti kako su ga učili stari(oni od prije pedesetak god) kakav treba biti brod.


:lol: Kad mi je tast reka koliko je konja malo san frema, ali eto...
Krojen je najviše od bora, a ima i murve i hrasta.
Piza, ali i ide... a što je najsmišnije od svega, uliješ 10 litara i zaboraviš kad si nali.
Dalmacijo...ka blistav cvijet...
Avatar
groover
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 30. 03. 2015. (13:25)
Lokacija: Blato na Korčuli/ Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena samogradnja 7,30m

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la borro » 08. 05. 2015. (09:14)

Meni je zanimljiva ona slika s početka gdje golf dvojka vuče brod na prikolici! Koliko je težak brod?
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la lupis » 08. 05. 2015. (13:28)

Šta ti je tu zanimljivo? Misliš da je 50 ks malo? Pa taj auto nema ni klimu ni radio s Usb-om...
Ovdi je čovik Bakana vukao romobilom...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Samogradnja 7,30m - Preporuka za dotjerivanje

PostPostao/la 2105 » 12. 05. 2015. (07:40)

groover je napisao/la:
dendo je napisao/la:Ti grover uopće nisi "in". :) Imati drveni brod,7m,građen kao pred pedeset god i da ide 7 sa dvadeset konja nije nešto.Da imaš 80 i da ide 8 pa da se možeš pohvaliti u oštariji da za dvjestotinjak sati godišnje potrošiš dvije tone goriva,to bi bilo nešto.

I moj amiko Ante,kod kojeg sam bio jučer isto nije in.Napravio je leutić od 7,5m,širok 2,80,sve hrastovina i česmina,težak 3t koji zbog posla u Kornatima mora moći voziti još toliko tereta i stavio je Yanmara od 39 a brod mora moći isploviti iz Murtera po gotovo svakom vremenu.Možda je Antin problem ipak samo što ima dobru memoriju i nije uspio zaboraviti kako su ga učili stari(oni od prije pedesetak god) kakav treba biti brod.


:lol: Kad mi je tast reka koliko je konja malo san frema, ali eto...
Krojen je najviše od bora, a ima i murve i hrasta.
Piza, ali i ide... a što je najsmišnije od svega, uliješ 10 litara i zaboraviš kad si nali.


I što češ bolje za ono što ti triba. Kad ide 7 kt valjda če ga tiskat i 5-6kt ako se dogodi da mu bude malo u provu... Samo isto malo unaprid provjeri dostupnost dijelova ako ti digod bude što zatribat za taj motor, a za sve ostalo ti je lipo napisa kolega u par riči..Glavo da je barka-drvo zdravo da te ne raščepu meštri...i takvog ga održavaj..i ne zaboravi guštat.
Avatar
2105
Member
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 20. 06. 2012. (00:43)
Lokacija: Ščedro-Neretvanski kanal-Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.