Pomoć oko piturivanja

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 20. 10. 2014. (10:19)

Pozdrav svima! Prije 4 godine sam dobio od rodbine pasaru koja se nije mogla više brinuti o njemu. Radi lakšeg održavanja odlučio sam se plastificirati trup i to je riješeno. Kuvertu sam cilu skinija te ću morati sve nanovo raditi. Došao sam do faze brušenja drva iznutra i još malo sam gotov s tim.
Kako sad dolazu zimska vrimena mene zanima s čim zaštiti drvo? Dosta sam kopao po forumu i neki kažu ovako, neki onako pa na kraju čovik ostane zbunjen jer jednostavno nisam upućen u sve to.
Pročitao sam program Veneziani koji preporučuje Fibrodur kao temeljnu impregnaciju, ali pod uvjetom da drvo bude potpuno suho,a ja nisam siguran koliko je suho pošto je znalo nešto kiše napadati u brod ovog lita pa me strah da još ima vlage drvu, a znamo da nije baš jeftin pa nebih htio riskirati.
Zato bi molija sve koji imaju iskustva da me savjetuju sa čim mazati, prvu, drugu, treću...itd, ruku tj koja sredstva kupiti da zaštitim drvo od propadanja??

Hvala!
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la dendo » 20. 10. 2014. (20:18)

Vlaga u drvu se može prilično točno izmjeriti.Taj instrument je sastavni dio alata onih što brodove pituraju malo naprednijim metodama.

Točno je da fibrodur,kao i svi 2k premazi moraju ići na suho drvo sa najviše12-15%vlage.Drvo koje stoji vani i pokriveno je od kiše ima oko 18%.

Stavi nam koju sliku,napiši kad si plastificirao,koja je vrsta drva,u kakvom je stanju drvo nakon brušenja,kada planiraš dovršetak radova i imaš li mogućnosti brod spremiti pod neki krov pa ćemo ti moći dati neki konkretniji odgovor.Zasada Fibrodur zaboravi.

Malo bi nam pomogla i tvoja lokacija,nije svugdje ista vlaga najbolje bi bilo ako si iz Senja.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 20. 10. 2014. (21:07)

Sutra ću malo poslikati pa da vidite kako to izgleda.

Brod je plastificiran prije 4 godine, a od drva ima hrastovine, smreke, jelovine. Planiram napraviti nadstrešnicu jer nemam drugog izbora, do sada je bio pokriven ceradom.

Radim polako sam, onoliko koliko imam vrimena tako da kraj radova predviđam kroz 1-2 godine, pa sad što dragi Bog da.

Lokacija Bibinje - Zadar.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la domagoj » 21. 10. 2014. (19:58)

thragos je napisao/la:Sutra ću malo poslikati pa da vidite kako to izgleda.

Brod je plastificiran prije 4 godine, a od drva ima hrastovine, smreke, jelovine. Planiram napraviti nadstrešnicu jer nemam drugog izbora, do sada je bio pokriven ceradom.

Radim polako sam, onoliko koliko imam vrimena tako da kraj radova predviđam kroz 1-2 godine, pa sad što dragi Bog da.

Lokacija Bibinje - Zadar.


To s nadstrešnicom ti je dobra odluka. Ako imaš mjesta napravi je tako da ostane po 1 m sa svake strane i da možeš zatvoriti stranice, tako da možeš raditi i po lošem vremenu i zimi. Ako možeš uvedi struju i napravi rasvjetu. Nadam se da kod tebe to neće biti slučaj, ali ovakve se rađe obično rastegnu.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 21. 10. 2014. (21:33)

Evo link sa slikama pa pogledajte : https://www.dropbox.com/sh/371gp8yvvmvh ... WF87a?dl=0

Ima tu još brusiti pa srediti glave od rebara i ona prednja rebra na provi koje san sredija vratiti nazad, itd...
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la domagoj » 22. 10. 2014. (18:44)

Ovo dobro izgleda. Osim onog što je propalo i što si već skinuo, ostalo je u dosta dobrom stanju. Dobro si krenuo, samo tako nastavi. :thumbup:
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la el passo » 22. 10. 2014. (18:53)

Thragos, mislim da bi mogao otvoriti temu i malo podijeliti radove sa javnosti :thumbup:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la dendo » 22. 10. 2014. (19:58)

Pohvale za rad i od mene.Sviđaju mi se i linije broda.
Ono što bi ja preporučio da staviš malo ozbiljnije razupore na rebra i da po špagi kontriliraš da li je sve ostalo u centru.Obilježene sredine razupora moraju ti slijediti liniju špage povučene od sredine krmenog zrcala na sredinu pramčane statve.Eventualna odstupanja sada možeš korigirati,podlaganjem trupa, dok još nema kontraopasa.
Nakon toga obavezno nadstrešnica s obzirom na planirani tok radova.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 22. 10. 2014. (20:07)

el passo je napisao/la:Thragos, mislim da bi mogao otvoriti temu i malo podijeliti radove sa javnosti :thumbup:

Potrudit ću se da budem što više sinkroniziran sa forumom. :)
Zadnja izmjena: thragos; 22. 10. 2014. (20:13); ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 22. 10. 2014. (20:11)

dendo je napisao/la:Pohvale za rad i od mene.Sviđaju mi se i linije broda.
Ono što bi ja preporučio da staviš malo ozbiljnije razupore na rebra i da po špagi kontriliraš da li je sve ostalo u centru.Obilježene sredine razupora moraju ti slijediti liniju špage povučene od sredine krmenog zrcala na sredinu pramčane statve.Eventualna odstupanja sada možeš korigirati,podlaganjem trupa, dok još nema kontraopasa.
Nakon toga obavezno nadstrešnica s obzirom na planirani tok radova.

Razupori su u izradi i samo čekam da budu gotovi. Upravo tako sam planirao napraviti, preko špage ih staviti u centar.
Konstrukcija za nadstrešnicu je napravljenja, ovo drugo slijedi kroz par dana..
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 01. 10. 2017. (13:28)

Nešto se radilo ovih godina, tako da bi naslov trebao glasiti obnova drvene pasare!
Evo par slika da se vidi dio uloženog truda...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 01. 10. 2017. (13:36)

Što je najgore sve sam morao sam raditi miješati, puniti pa skraćivati letvice, brusiti da sjednu kako treba...od ovog me glava boli dan danas...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 01. 10. 2017. (13:40)

U međuvremenu smo se potrudili oko kuverte broda...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 01. 10. 2017. (13:44)

Kad smo sredili kuvertu uvatija sam se daljnjeg krpanja...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 01. 10. 2017. (13:50)

Promijenjeno par rebara što su bili u trulom stanju, nešto se vidi i na slici. Svi spojevi napunjeni smolom i učvršeni inox vidama i pašaicama gdje je bilo potrebno.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: thragos; 01. 10. 2017. (14:00); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.