Pomoć oko piturivanja

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 10. 10. 2017. (11:53)

Da, tako sam i mislio epoksid koristiti. Jel misliš na biaxial platno ili baš ima kupiti neko drugo rowing platno za epoksid?
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la luka » 14. 10. 2017. (20:58)

Ako mislis sidriti nove pasaice kroz iste rupe, onda nemoj stavljati drvene cepove, nego nali sve epoxyjem i mikro fibrom, i dok je epoxy fresak utopi pasaice. Ove postojece rupe razbusi malo vecim borerom da ocistis drvo od rdje. Postoji vise varijatni sidrenja. Ja bi to napravio na jedan od ova dva nacina. Razbusio rupe da ocistim sto vise drvo do zdravoga, na vanjsku stranu oplate zalijepio seletop traku i iznutra punio rupe epoxzjem i filerom, kad se stisne u sredinu razbusio rupu za novu pasaicu, izvani vecu rupu za sajbu i maticu, kad se stave lungaroni i pritegnu pasaice pokitovati. Ili druga varijanta sa vanjske stane stavit sajbu maticu i pasaicu of inox navojne sipke pa je sidriti u freski epoxy. U svakom sluca kad se radi sa epoxyjem pravilno bi bilo da svuda dje prolazi neka pasaica ili saraf bude probijena veca rupa naliven epoxy i onda kroz to probusena rupa za pasaicu, da izmedju pasaice i drveta ne bi ulazila voda, ovako caura od epoxyja i filera stiti prodor vode. Ja volim da pasaice za lungarone budu sidrene u epoxy u rebra, sa vanjske strane sajba i matica u oplatu, epoxy odlezao minimum 7 dana i onda postaviti lungarone sa malo vecom rupom naliven epoxy i pritegnuti matice sa gornje strane na mokri epoxy, naravno pasaice sa navojem cijelom duzinom da u navoj uvati epoxy.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la ab ovo » 15. 10. 2017. (06:58)

Postao/la luka » 14. 10. 2017. (20:58)

Dobro došao natrag. :wave:
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 15. 10. 2017. (14:01)

Pozdrav Luka! Nisam još odlučio kako ću lungarone učvrstiti ali jedino znam da kroz oplatu neću, kada dođe vrijeme onda ću na to misliti. Za sada sam samo zatvorio rupe na rebrima. Dobro sam očisitio većim svrdlom, oprao sve u acetonu i iskrojio drvene čepove za visinu rebra. Najprije sam od ispod napravio mali čep da mi smola ne curi. Zatim sam rebra i čepove natopio epoksiem da drvo povuče i nakon 1/2 sata mješavinu epoksia i mikrofibre nalio u rupe i ubacio drveni čep koji je izbacio višak smole.
Sad moram onaj prostor di je krmeni masiv napuniti s nečim, prije je tu bila paklina koju sam očistio. Sad neznam hoću li poliestersku smolu pa preko svega epoksijem ili sve epoksijem cementrirati. Trebat će mi negdje oko 2,5-3 l smole, možda i više...ovo prvo mi je bolja varijanta radi uštede epoxya.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 15. 10. 2017. (14:45)

Našao sam sliku dana kada smo ga vukli prema kraju. U svibnju 2009 godine je dovezen, više od 8 godina...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la luka » 15. 10. 2017. (20:16)

Pozdrav svima, pratim ja sto se desava na forum ali malo novih postova na ovom dijelu foruma pa slabo komentarisem.

Sto se tice punjenja oko tog dijela krmenog masiva, katran moras dobro ocistiti, jer ni epoxy ni poliesterska smola nece uvatiti, sucim god da odlucis puniti moras voditi racuna da ti to ne prokuva jer si reko da je velika kolicina. Mislim da ne moras oditi ni sa cistim epoxyjem ni sa cistom poliesterskom smolom, stavi nekog punila. Ako se odlucis na skuplju vatijantu sa epoxyjem onda za punilo moze u najgoroj verijanti sitna pilotina od drveta, bolja varijanta je mikrosilika -mikrofibra, vise mikrosilike nego mikrofibre odnos 70 % - 30 %. Ako punis sa poliesterskom smolom mozes dodavati talka. Ne znam koji epoxy koristis i da ne ispadne da nekom valjam neku robu, mozes slobodno da koristis i NOVAPOX Karlovacki odlicno se pokazao pogotova za lijepljenje od Veneziani garantovano bolji za laminiranje. To se moze puniti i sa C-Systems Steel Blue od Checchi, moze ti valjati i za napuniti kroz krmeni masiv oko statvene cijevi i za sidrenje pasaica za lungarone.
Sto se tice sidrenja lungarona ne znam zasto ti smeta sidrenje kroz oplatu, ako je dobar inox ima da nadzivi sve ostalo, to se pokituje epoxyjem ili poliesterom u tvojoj vatijatni iz vani i miran si za vijek vjekova.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 15. 10. 2017. (20:50)

Kako misliš da ne prokuva, na što treba paziti u tom smislu? Nisam ni mislio čistu smolu nego punila ubaciti tj. mikrofibru a sa mikrosilikom nisam radio, gdje to ima nabavit!?
Do sada sam za sve koristio megapoxy ( 600kn 4l ) i pokazao se dobrim samo treba raditi u manjim dozama jer brzo stišće, opet ovisno o temepraturi.
Kolika je cijena Novapoxa?
A ovo što se tiče lungarona moram Dendu pitati jer mi je on preporučio na način da vida ne ide kroz oplatu nego završava u rebru, al to mi je sad manje bitno, vjerujem da neću pogriješiti kako god da napravim!
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la luka » 15. 10. 2017. (23:51)

Za tacnu cijenu Novapox epoxzja se moras raspitati, mislim da je set od 1.5 kg negdjee oko 30 eura, nijesam siguran, Mikrosilika je prah slican mikrofibri, samo su ovo kad bi uvecao pod mikroskop kao male kuglice, a fibra vlakna. Mikrosilika je jefrinija od mikrofibre, ne znam za trziste Hrvatske. Mikrosilika se koristi za kitovanje i popunjavanje vecih rupa dje nije bitna konstruktivna cvrstoca i nije za uguscivanj epoxyja kad se koristi za konstruktivno lijepljenje. Ali mjesavinom mikrofibre i mikrosilike se moze dobiti odlicna uguscivac koji nije tvrd kao mikrofibra sa epoxyjem, a nije ni mekan kao sami epoxy i mikrosilika i lakse se brusi. Kad se nalijeva epoxy ili poliesterska smola u debelom sloju oce naglo da pocne da se grije i pocnu se stvarati baloni naglo krene stiskati, na to sam mislio da prokuva. A opet nalijevati iz vise slojeva po meni nije bas najbolje rjesenje.
Mislim da ti je mestar Dendo dao silcan savjet mome za sidrenje pasaica, samo sam ja to malo zbrzao i lose objasnio. Lako je sidriti pasaicu u rebro kad je barka nova i nije postavljena jos oplata, onda se rebro sa one strane dje ljubi oplata razbusi vecim borerom da upadne sajba i matica, pa se to kasnije zapuni epoxzjem ili cepuje i dodje oplata preko. Ali kad je oplata vec postavljena , a u tvojoj varijanti i plastificirana, onda treba odrediti poziciju rebra, iz vanji probusiti rupu malo vecu od sajbe i kroz tu rupu uvaliti pasaicu da sajba i matica legnu na rebro ili evenualno malo udju u rebro, kasnije se to iskituje i sajba i matica ne vire iz oplate. Zato ja volim jednu varijantu koju si mogo i ti uraditi ako ce lungaroni doci na isto mjesto. Kad si vec izvadio pasaice i otvorio ona male otvore na oplati, onda si mogo sa vanjske strane oplate zalijepiti selotep traku da epoxy ne istoci i sa unutrasnje strane barke sipati epoxy i to sve naliti epoxyjem. Sad tu postoje dvije varijante. Pasaicu uvaliti iz vani sa sajbom i maticom u rupu koju si izbusio u oplatu, malo je fiksirati, iz vani zalijepiti opet selotep i kroz ruku oko pasaice sa unutrasnje strane sipati epoxy. Kad se to dobro stisne montirati lungarone. Druga varijanta zalijepiti selotep izvani naliti iznutra epoxy, kad se stisne sa vanjske strane oplate u taj naliveni epoxy izbusiti rupu za pasaicu i malo vecu rupu u koju ce upadnuti sajba i matica, kasnije se to prekituje i nista ne viri izvan oplate.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 16. 10. 2017. (08:28)

Razumin sad što se tiče učvrščivanja lungarona . Problem je to što neznam hoće li opet sve doći na isto mjesto jer ću stavljati vjerovatno nove lungarone, a i drugi motor pa nebi htio žuriti sa tim poslom. Za sad mi je prioritet iznutra srediti da mogu proći temeljnim premazom da dobro zaštitim drvo.

Što kažeš na ovu mikrosiliku koja se korisiti u građevini, jel si na to mislio:?

http://www.mapei.com/HR-HR/Tunelogradnj ... PEPLAST-SF
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la luka » 16. 10. 2017. (14:24)

Mislim da ti ovo nije odgovarajuca mikrosilka, mora biti cista u ovu ima neki dodatak neki pucolanskim djelovi, ja mislim da je to slicno karcnom pijesku, tebi treba cista mikrosilika. Trebala bi biti za epoxy namjenu, ali ne ova za presvlacenje podova u radionice i hale. Moras se raspitati sigurno je neko prodaje i refuzo, ja ne zivim HR pa da ti mogu popoci dje sto da nabavis.

http://www.nauticexpo.com/prod/venezian ... 29345.html

http://www.westsystem.com/406-colloidal-silica/
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 27. 11. 2017. (13:47)

Dao jednu ruku fibrodura, ovih dana kad uvati lipo vrime još jednu...drvo pije ko spužva,traži još.
Što mi preporučate preko ovoga sa čim da nastavim kao međupremaz ili završni premaz?
Santine sam mislio Sentiflexom a ovo drugo u bijelo...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la domagoj » 27. 11. 2017. (20:31)

Ide tebi to, bit će nešto od tebe :) :thumbup:
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 27. 11. 2017. (21:29)

Pratim tebe kolega, mora ići :D
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la luka » 01. 12. 2017. (23:22)

Ako je fibrodur od Veneziani ima njihovih pdf -ova kako nastaviti dalje zastitu drveta poslije fibrodura. Vidi koje su boje kompatibilne, pa ne mora biti Veneziani proizvodjac. Ja bi poso na varijantu epoxy kao medjupremaz i poliuretan 2 k boja i dosta slojeva.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la thragos » 02. 12. 2017. (07:33)

Od Veneziani je Fibrodur. Možeš li Luka nabrojati koji bi to bili proizvodi za međupremaz i kao završna boja u 2 k varijanti?
Ja se s tim nisam do sad susretao pa i neznam a u butigi mi mogu svašta uvaliti!
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.