Popravak veslačkog čamca

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la dendo » 06. 07. 2014. (13:15)

Dvojac(jedan je moj) je na treningu pred dva dana imao malu nezgodu,prevrtanje i drška vesla je probila trup tanak 2,5mm.Trup je inače dugačak 9,9m.Kako je to jedini čamac te klase u klubu a državno je u desetom mj. pustit ćemo par dana da se drvo osuši pa se bacamo u akciju.



slika
slika
slika
slika
slika
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la domagoj » 06. 07. 2014. (18:21)

Kako ćete ga popraviti? Vidim da ima već zakrpa rovingom na unutrašnjoj strani.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la dendo » 07. 07. 2014. (21:29)

Ovaj čamac ima tridesetak god i svojevremeno je bio premium klasa,švicarskog proizvođaća Stampfli.Kako je oplata od furnira s vremenom su nastale sitne pukotinice po veni kroz koje je vlažilo pa je to sanirano krpama rovinga na par mjesta.Ovo oštećenje sada je puno ozbiljnije jer je furnir pukao i popreko vene u dužini 8cm i uzdužno cca metar i po zbog udarca koji je bio koncentriran na maloj površini.
Kako budem radio staviti ću slike pojedinih bitnih faza!
I da napomenem da me je trener upozorio da mi ne bi slučajno na pamet palo da pošpricam cijelog i tako ga otežam za još pola kile!
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la porer » 07. 07. 2014. (22:00)

Ako što treba zalemiti zovi. Za ostalo sam siguran da ćeš moći sam ;)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la luka » 07. 07. 2014. (22:16)

Ne znam kako si planirao ovo zalijepoti, ali ja bi ovu uzduznu pokotinu isfrezovo na V, iz unutra zalijepio lakirersku traku i nalio epoxy + filer, a ovo sto je popreko puklo mislim da bi se moglo samo dobro natopit epoxija i vratit nazad jedno i drugo.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la domagoj » 08. 07. 2014. (12:01)

dendo je napisao/la:I da napomenem da me je trener upozorio da mi ne bi slučajno na pamet palo da pošpricam cijelog i tako ga otežam za još pola kile!


Pa šta mu znači pola kila više/manje? Veći učinak na ukupnu masu bi bio klistirati veslače prije regate.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la dendo » 08. 07. 2014. (17:28)

Porer,bojim se ako ga zalemimo da će biti pretežak ali ako bude trebao kakav tajmer imam te u vidu :)

Domagoj,previše si gledao Našu malu kliniku
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la josme » 09. 07. 2014. (09:17)

Zovi ove naše iz veslačkog u Puli...oni imaju jedinstveno rješenje...motornu pilu...
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la dendo » 09. 07. 2014. (19:28)

Nažalost često to bude "rješeno" motorkom :( .Ovu jolu su od takvog kraja spasili entuzjasti iz Poreča.Bili su velika atrakcija kada su doveslali iz Poreča na prošlogodišnju regatu u Rovinj nakon obnove koja je trajala cijelu zimu.



slika
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la josme » 10. 07. 2014. (06:38)

...a naši puljani su svoju jolu,u kojoj sam još i ja veslao kao mladić,razrezali u komade a neki dan su i jedan dvojac......a sve se dalo urediti..jolu su mogli ,ako ništa drugo,držati kao ukras..
......za popravak je Luka dao najpametniji prijedlog,površine nisu velike pa se niti čamac neće otežati...
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la Shile » 10. 07. 2014. (13:59)

url.jpg


:D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la rimin » 10. 07. 2014. (17:46)

Negdje na ovom forumu sam pročitao da je neki forumaš sa tom trakom zaljepio spojler na svoju barku.Sve skupa da nije puno izdržalo.
Avatar
rimin
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 11. 05. 2014. (18:46)
Lokacija: Rovinj-Pula
Tip plovila: kaic

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la dendo » 10. 07. 2014. (20:34)

:crazy:
...a i ja sam negdje pročitao da se na ovom forumu može naći pametnih savjeta

Luka,i ja mislim isto.Problem je što oplata ne dodiruje rebra,u zraku je,savijena je preko unutarnje kobilice i na razmi zaljepljena za valobran.Udarac ju je razbio pored kobilice,sa strane i sada lijevi i desni bok nisu isti i ne bi ni bili da samo zaljepim pukotinu.Prvo ću morati unutra ubaciti neka falš rebra za to izjednačiti a tek potom sanirati pukotine.
Poprečna pukotina je puknuta tako da se nemože samo vratiti,to se vidi na petoj slici.Dio iverja pita da se vraća iznutra prema vani a dio suprotno.To je vjerovatno malo i zbog toga što je upravo na tom mjestu spoj furnira,treća slika.Trebalo bi razmaknuti centimetar pa onda spojiti ali to ne ide pa ću morati dio iverja eliminirati.
Mislim da će biti cijela sedmica zezancije sa time.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la Rexi » 10. 07. 2014. (20:47)

rimin je napisao/la:Negdje na ovom forumu sam pročitao da je neki forumaš sa tom trakom zaljepio spojler na svoju barku.Sve skupa da nije puno izdržalo.

moja vesla na elan 401t izdrzala 3 godine jer su se pocela rascvjetavati onaj siri dio koji ide u more :thumbup: :mrgreen:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Popravak veslačkog čamca

PostPostao/la luka » 10. 07. 2014. (22:49)

Mislio sam da se mogu podici dva puknuta kraja pa da ce lec jedan u drugog, ali svakako je to rizicno jer bi uzduzna pukotina pocela dalje da se otvara. Mozda najlakse i tu poprecnu pukotinu obrusit na konus pa stavit preko novi komad i zalijepiti.
A sad da objasnim ovim ako je ova ljepljiva traka bila komentar na moj post. Dendo je sigurno shvatio nasto sam mislio.
Da nebi epoxyd tocio kroz profrezovani kanal izmedju dasaka oplate i usrao kajak iznutra ili izvani sve jesno, onda se zalijepi traka preko fuge, koja se kasnije skine kad se epoxy osusi, daje samo formu.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.