Viking 28 (ex "Leut")

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 27. 03. 2009. (11:31)

legi je napisao/la:Domagoj koliko vidim ovo po slikama drvo nije u lošem stanju korbe su zdrave a ni madiri nisu loši,a imaš i tikovu palubu ako se ne varam,ova plastika će ti samo zajebat brod,protivnik sam toga,ako ti je voda između a vjerovatno je sve će ti zgnjilit,nego lijepo skidaj sa drva taj oklop i daj si truda i napravi pravi brod kakav je i bio,nećeš žalit ,vidit ćeš kad počneš radit sa drvon,to ti je gušt,pomalo i ne žuri,svaki dan da zabiješ jedan madir pa ćeš po malo doć do kraja,brod je stvarno lijep i moćan za svako more,pozdrav :thumbup:

Znam da je gušt. Ali mislim da je sad gotovo. Brod je bio skroz rasušen. Kad je plastificiran, između madira je ubačen poliesterski kit, tako da se ne može samo oguliti plastika, nago bi trebalo sve baciti. Ostala bi samo rebra i kolumba. To bi značilo praktično raditi novi brod.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la franco » 27. 03. 2009. (11:35)

Dakle dio rebra koji te je mokar ili koji je nezadovoljavajući, najbolje ovako okarakteririzirat jer nismo 100% sigurni,napraviti šablonu iz lesonita ili tvrđeg kartona,šperploče.
Obradit ga da paše prema krivulji dna
Pričvrstit ga vidama za staro rebro bočno,normalno vidama skroz na skroz,velike šajbe,matice samoblokirajuće.
Izbušit rupu kroz novi dio rebra i kolumbu,te pašaicom stisnut sve skupa.
Napomena: Ne zaboravit ostavit kanale za protok vode u šentini,pašaica bi bilo bolje da je puni fi i samo narezan na krajevima nego narezana šipka.Prije spajanja svega dodirne točke namazati minijem za drvo ili može i ono za željezo iste su kvalitete.
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 27. 03. 2009. (12:22)

Franco, ako sam te dobro razumio, predlažeš da ojačam središnji dio rebra i da i to duplo rebro povežem pašaicom s kolumbom. U tom slučaju morao bih napraviti rupu i kroz plastiku, upustiti maticu u drvo te nakon što pritegnem rebro pašaicom ponovo sve napuniti i plastificirati. Bi li onda bile preblizu dvije pašaice (dvije rupe u kolumbi).
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la Gaso » 27. 03. 2009. (12:26)

Najjednostavnije mi se čini ova 3. varianta sanacije rebra.
Dok češ raditi brod on če ti se potpuno osušiti, pa tako i voda koja je sad ušla u kolumbo, vidjet češ čak rupe između madira. Ja sa na svom brodu napravio par rupa u nanižoj točki trupa-boka, pored kolumbe, i voda je curila iz rupa.
Što prije napravi neki montažni krov, da ga neče kiša dalje prat i za godinu dana brod če bit potpuno suh.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Leut

PostPostao/la franco » 27. 03. 2009. (12:40)

Ne nema veze jer možda je i ta star pašaica i trula.Pitanje kad su mjenjani i da li su mjenjani perni, a ako su bili od želiza vjerovatno ih više ni nema.Tako i tako ćeš na kolumbu stavit šioletu(zaštita kolumbe od udaranja ili pri nasukavanju) pa će ti ona pokrit upuštene matice na kolumbi.Tako se to radi na drvenim a sada kako je to moguće napravit na plastificiranoj barki,ali ne bi treba bit problem.Obrusiš kolumbu na mjestu do drva upustiš maticu i poslije opet plastika preko i amen.
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 27. 03. 2009. (14:18)

Franco,
kad malo bolje razmislim stvarno nije neki problem. Ima vremena za odluku. Hvala.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 27. 03. 2009. (20:14)

Lupis, onaj crveni mi je prekrasan. Onakav jarbol za sošno jedro i ja planiram napravit. I boja jedara. Na takvom brodu upravo najbolje stoji jedro bordo boje. Imaš li možda još koju sliku, stvarno me brod zainteresirao.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la legi » 28. 03. 2009. (08:39)

ali i kad malo mislim kako je to plastificirano,ko zna ,pa onda spajanje rebara,iznutra,koliko imaš vode ispod,sve veliki upitnici,tikovina ti je dobra,kuvertu ne treba mijenjat,ako skineš plastiku i imaš zdrav kostur,nije problem,kupi kubik smrekovine il borovine i pomalo,a vjerovatno i dio madira je dobar,kad tako napraviš na novo makar znaš šta imaš,a ovo ispod gnilo a vani šminka....... :?:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 28. 03. 2009. (19:52)

Legi, koliko sam do sada vidio nije ništa istrulilo kao posljedica plastificiranja. Brod je plastificiran 2003. i da to nije dobro napravljeno, vjerojatno bi do sada puno više propalo i bilo puno više vode. Što se vode u dnu tiče, nema je toliko koliko je Gaso pretpostavio i mislim da će se brzo osušiti. Samo treba spriječiti da ponovo uđe. Naravno, ako se ipak pokaže drugačije, još uvijek imam vremena napraviti to što predlažeš.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 05. 04. 2009. (19:37)

Ovaj tjedan se nisam baš naradio. Stalno kiša, kiša i kiša. Brod sam privremeno pokrio PE folijom i ceradom dok ne napravim neku fiksnu nadstrešnicu, da ne moram svaki put odvezivati ceradu.
slika
Izbušio sam rupe u kolumbi. Vode je bilo samo 4 cm iznad dna kolumbe. Šioleta je promijenjena prije plastificiranja i u njoj nema vode. Nešto vode se skupilo u dijelu između kolumbe i šiolete i ona je iscurila odmah kad sam probušio plastiku. Usto sam se uvjerio u debljinu plastike na kolumbi. Ima sigurno 8 mm.
slika

Konačno je prestala kiša i izašlo sunce. Brod je ispod cerade suh. Počeo sam s demontažom kabine. Spone ispod krova su zdrave, tako da sam jedva vadio ruzinave brokve.
slika
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la Groff » 15. 04. 2009. (18:37)

Samo da se malo ubacin. Meni je poznanik kupio leuta, registriral ga na sebe, uredil trup da ga more upotrebit ko kalup, upotrebil najprvo pet slojeva plastike, odvojil plastiku, nanesal još četiri sloja iznutra plus pojačanja i ima novi " leut ". Sad radovi idu dalje a drvo finilo va šparhetu. Sve u svemu da se izbjegne papirnata i birokratska procedura za gradnju nove barke.
Pozdrav svima ! :thumbup:
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Leut

PostPostao/la josip » 21. 05. 2009. (10:03)

Domagoj, daj se javi po mogučnosti sa kojom slikom da vidimo i čujemo kako napreduje brod. Da li ide sve po planu ili se javljaju neki problemčići :?:
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 21. 05. 2009. (14:23)

Josipe, hvala na zanimanju. Moglo bi se reći da za sada ide sve po planu, jer i nisam planirao neki značajniji posao. Demontirao sam kabinu, palubu i razmu, praktično je ostao samo trup. Ono što je ostalo izgleda uglavnom zdravo. Sada planiram iznutra sve očistiti od stare boje, a s vanjske strane obrusiti topcoat ili što je već do laminata. To mi je plan do ljeta. Inače nisam zadnjih desetak dana ništa radio jer sam imao nekih drugih obveza, a osim toga izvadio sam Primorku (nju imam odavno) i nju sada pripremam za sezonu (ako sve bude po planu porinuće je u Subotu).
Što se leuta tiče, za neki značajniji posao moram napraviti neki čvrsti zaklon od kiše i sunca, to sad pripremam. Bit će i slika, strpljenja molim, ovo je maratonska trka, a ne sprint.
Pozdrav
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 21. 05. 2009. (15:21)

Kad već govorim o planiranju i pripremi, iznenadio sam se ovih dana, tražeći drvo. Iznenadila me cijena hrastovine, preko 9.000,00 kn/m3. U S-ecu je čak skuplja od mahagonija. Čini mi se da je to ipak previše?
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la josip » 21. 05. 2009. (15:59)

Hrastovina je zadnju godinu dosta poskupila, ali to je ipak malo previše. U Slavoniji je od 4 do 5 tisuća ( prirodno sušena )
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.