Viking 28 (ex "Leut")

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 13. 12. 2017. (21:15)

Iako je zahladilo, hvatam periode dok su temperature iznad 10 stupnjeva, da mogu ljepiti epoksidom. Malo, pomalo, napreduje i završna lamela:

slika
slika
slika
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la legi » 14. 12. 2017. (10:47)

Oćeš pustit zadnji madir u laku :?:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 14. 12. 2017. (23:07)

Hoću
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 25. 11. 2018. (12:14)

Prošlo je puno vremena od mog zadnjeg javljanja. U međuvremenu sam završio vanjski opas - završnu lamelu u hrastu. Dugo sam tražio odgovarajuću dasku-colericu koju bi raspilao, dužine preko 4,5 m, širine 30 cm (zbog luka u središnjem dijelu), bez vrži, sredine i bjeline. I nisam je našao, ali sam našao takav punat (peticu) i njega sam raspilao. Rezultat:
slika
slika
slika

i s druge strane:
slika
slika

Pitanja i komentari molim?
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la thragos » 27. 11. 2018. (22:04)

Domagoj što reći, mene samo zanima kada taj brod misliš završiti? Znam da je teško išta prognozirati ali valjda si zadao sebi neki period završetka bar osnovnog rada da brod može zaploviti.
Što se tiče kvalitete radova u to uopće ne sumnjam, leutanik će to biti :)
Avatar
thragos
New Entry
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 14. 08. 2011. (09:49)
Lokacija: Bibinje - Zadar

Re: Leut

PostPostao/la legi » 28. 11. 2018. (12:22)

Domagoj kako ćeš odradit završetak plastike,mislim na spoj do drveta-cente(lakirane hrastovine),kuvertu misliš radit iz špera :?: il masiva :?:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 30. 11. 2018. (23:04)

Spoj plastike do cente ću laminirat epoksidnom smolom s kosim preklopom na postojeću plastiku. Ovaj epoksidni sloj će biti tanji od poliesterskog, jer ide preko stare cente, koja je deblja od madira. Cilj je da se u konačno dobije kontinuirana ploha, na kojoj se ne bi smio vidjeti taj prelaz. Novi opas (centa) će biti malo "stariji" (deblji) od plastike. Kuverta je planirana od dva sloja šperploče i tikove trenice u trećem sloju - konačne debljine između 25 i 30 mm.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 30. 11. 2018. (23:10)

thragos je napisao/la:Domagoj što reći, mene samo zanima kada taj brod misliš završiti? Znam da je teško išta prognozirati ali valjda si zadao sebi neki period završetka bar osnovnog rada da brod može zaploviti.
Što se tiče kvalitete radova u to uopće ne sumnjam, leutanik će to biti :)

Plan je za 2 godine, ako se ništa ne promijeni. Ovisi o puno čimbenika. Zadnje tri godine sam vrlo malo radio zbog drugih poslova. Zato ne isključujem mogućnost da se i ovo oduži. Ali isto tako se može i skratiti.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 01. 12. 2018. (19:01)

Vanjski opas je ovim za sada završen. Naravno još sve treba izbrusiti, a gornji rub poravnati, ali to ostavljam za fazu montaže spona i poluspona. Slijedeći korak je unutarnji opas - kontraopas. Njega ću isto napraviti laminirinjem, ali će sve tri lamele biti od hrasta i bit će 30 mm (stari je bio 27-28 mm). Visina starog kontraopasa je bila između 16 i 17 cm. Novi će biti uži ali ću zato ispod njega staviti još jedan - podopas. Tako da će ukupna širina biti preko 20 cm. Dvije uže daske su stabilnije nego jedna široka, a dobit ću čvršći kontraopas nego što je bio.
Podopas ću napraviti od starog kontraopasa. Gornji dio gdje su bile ukopane spone sam ispilao i ostavio cca 11,5 cm, s namjerom da nakon konačne obrade ostane 11 cm. Time sam izbacio dio ispod razme koji je dosta propao najviše zbog vode i ruzinavih brokava.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 01. 12. 2018. (19:22)

U dijelu koji je ostao nakon što sam ispilao gornji dio, još je bilo dosta oštećenja od brokava, ali nekoliko većih oštećenja. Rupe od brokava sam začepio epoksidom i drvenim čepovima. Veća oštećenja sam pokrpao umecima od hrastovine preostalim iz gornjeg dijela (zdravi dijelovi):
slika
slika

Nakon blanjanja i brušenja neki umeci se jedva i primjećuju:
slika
slika
slika
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 01. 12. 2018. (19:45)

Stari kontraopas je bio iz dva dijela: od krmene zoje do 1/3 broda (cca 2,6 m) i drugi dulji od krmene trećine do provene zoje (nešto manje od 6 m). Na lijevoj strani krmeni komad je potpuno propao:
slika
slika

Za razliku od preostala tri komada, koji su hrastovi, ovaj je iz nekog razloga od jasenovine. I to s kraja, vidi se kora, koja je bila sakrivena, odnosno okrenuta na stranu koja se ne vidi. Pretpostavljam da im je falilo drveta pa su ovo iskoristili za dio koji se ne vidi (dok se ne skine razma). Očiti da su i u Betini su znali brljavit. Sreća da ovaj brod nije otišao u Ameriku da se ne sramote.
Ostatak su izbušili insekti. Ovo je nepopravljivo. Komad će poslužit kao šablon za novi, a onda će na termički tretman na roštilju (ispod gradela).
Opis ću ostavit za jedan od slijedećih dana, ako koga interesira.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la legi » 01. 12. 2018. (20:54)

Bravo...samo naprid,bit će to jahtica,volim pratit ovakvo uskrsnuće broda :thumbup:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 02. 12. 2018. (13:30)

Pa nadam se da će stvarno biti jahtica. U početku sam ga mislio na najjednostavniji način sredit da plovi i da ispunjava praktične zahtjeve za ljetne vikende i đite, ali s vremenom sam promijenio stav: sad mi je cilj da napravim najbolje što mogu. I da u što većoj mjeri zadržim izvorni izgled, da se odmah na prvi pogled vidi da je riječ o Vikingu, tako da sam odustao od prvih svojih zamisli o potpunoj rekonstrukciji do neprepoznatljivosti, kao npr. modifikacija kabine i kokpita i izgradnja natkabine. Najznačajnije modifikacije od kojih nisam odustao su nadvišenje trupa za 10 cm (trenutno u završnoj fazi) i dodavanje špiruna na provi. (Izvorno, Viking 28 je imao karoc na provi, ali ne i špirun). Smatram da je špirun praktičan, a pridonosi pozitivno ukupnom izgledu broda - izdužuje liniju. Uz to, ako se lipo napravi, djeluje i kao ukras.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 02. 12. 2018. (16:35)

Nadovezujem se na svoj prethodni post.
Kad sam kupio ovaj brod, mislio sam da je riječ o jednom malo neobičnom leutu s kabinom, na kojem sam našao dijelove koji su ukazivali da je imao jarbol i bio opremljen kao jedrilica. Doduše, vrlo skromno opremljen, prema tadašnjim standardima i očito se nije puno vodilo računa o svojstvima broda pri jedrenju. Nema kolumbe ni centraboard-a, što neke (američke) verzije imaju. Imao sam neke informacije o tome da je ovo jedan od brodova iz serije Vikinga, koji su se u Betini radili za američko tržište. U međuvremenu, kad sam se malo više raspitao, shvatio sam da je ovaj brod stvarno rijetkost i nešto što vrijedi sačuvati i obnoviti što kvalitetnije.
Kad sam otvarao temu, nazvao sam je "Leut", jer je brod po dosta elemenata, od koncepcije do konstrukcije, imao dosta sličnosti s leutima, ne znajući o kakvom brodu se radi. Međutim, kad se usporede linije trupa, ovaj brod ima puno vitkiju liniju, jer nije namijenjen transportu ni ribolovu, nego prvenstveno kao jahtica (brod za razonodu) za tadašnje prilike.

Zato bih volio kad bih mogao promijeniti naziv teme u Viking 28. Ne znam da li je to moguće?
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Viking 28

PostPostao/la peroLA » 02. 12. 2018. (19:20)

bravo
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.