Viking 28 (ex "Leut")

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 06. 06. 2014. (01:56)

Dendo,

nisam odgovorio ni na prvi post, a ti si već napisao još jedan. Počet ću od kraja, a nastavit ću sutra. U dilemi sam još od samog početka, da li raditi natkabinu ili ne? Imao sam preko 25 godina brod s natkabinom i tendom preko kokpita i osjetio sve prednosti toga. Praktično je i u plovidbi, ali i pri višednevnom boravku na moru. Iz iskustva, vrlo malo vremena provodim u kabini, a većinu vani i zgodno je kad imaš zaštitu od sunca, vjetra, kiše i mora. Praktično se cijeli brod koristi kao dnevni boravak. Bez natkabine, izložen si svemu gore navedenom i da bi boravio vani moraš opet imati neku zaštitu. Ljeti nećeš vidjeti jedrilicu bez biminja ili šatora preko lantine, privezanog za sarće.
Na drugu stranu me vuče draž tog broda, uređenog kao ova Phoebe. Kad sam ga kupio, nisam bio svjestan što kupujem. Već je bio plastificiran i u dosta lošem stanju. Šokiralo me kad sam na internetu našao slične brodove u Americi, shvatio sam da imam nešto što ima i povijesnu vrijednost. Razmišljao sam čak i skinuti plastiku, ali to je nemoguće, trebalo bi sve do zadnjeg rebra i madira promijeniti ili laminirati drvenim letvicama, kao šta ti radiš. Ali to opet ne bi bilo izvorno. Potrošio bih puno vremena i novaca, a ne bih dobio izvornost, tako da sam odlučio ostaviti plastiku.
Vidim da si uočio razliku u izvedbi kokpita. Ovi brodovi su rađeni u serijama i u različito vrijeme, tako da nisu svi bili jednako izvedeni. Phoebe, kao i Tortoise (to je onaj od pomorskih izviđača) imaju dublji kokpit, ispod ili u razini vodene linije, kao gajete, dok je moj imao samoprazneći i uzak kokpit, podignut cca 20 cm iznad VL, kao na jedrilicama:
slika
Sličan ovom kokpitu su imale kasnije verzije Vikinga, odn, Valkire.
Kokpit kod Phoebe izgleda posebno dubok jer je pogled s krme, koja se lagano podiže, a i sam valobran stvara dojam dubljeg kokpita.
Nastavak sutra, sad mi se već pomalo spava.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 06. 06. 2014. (15:25)

Sad na temu visine trupa.
Mislim da će se svako tko pogleda profil složiti da je trup nizak. Možda se to nekome sviđa, ali meni djeluje neproporcionalno, da brod od skoro 9 m duljine i 3 m širine ima na sredini visinu tek 50 cm. Otišao sam u Murter i mjerio visinu razme leuta na kojima sam mogao izmjeriti na sredini i niti jedan nije toliko nizak, a još imaju dignutu mrtvu bandu. Povišenjem za 10 cm, još uvijek mu trup na sredini neće biti viši od npr. Galebovog, a to je ipak puno manji brod.
Da ne bi mislili da sam radio napamet, unio sam dimenzije u DELFTship i napravio proračune. Evo linija prije nadvišenja:
slika

i poslije:
slika

Meni osobno, ova povišena linija djeluje proporcionalnije i po proporcijama posjeća na liniju malog Vikinga Još ako se opas izvede u drugoj boji ili u drvetu, dodatno će dobiti na eleganciji.
Nadalje, na ovako povišenoj liniji, bolje stoji i kabina, jer je izvorno visina kabine iznad razme bila veća od visine trupa na sredini broda, ovako i to djeluje proporcionalnije.
Ja sam subjektivan, volio bih čuti tuđe mišljenje.

Što se tiče stabilnosti, to povišenje utječe neznatno, ali zato pozitivno utječe na uzdužnu čvrtoću, odnosno može podnijeti veći moment savijanja u uzdužnom smjeru.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la dendo » 07. 06. 2014. (08:23)

Nije ni čudno da ti se spava kad visiš na komp po cijele noći crtajući leuta,moraš si odspavati malo popodne :D

Probao sam staviti papir na vodenu liniju na tvoju prvu sliku,na provi se nazire Vl a na krmi sam poravnao sa donjim rubom statve i ne izgleda mi tako loše kao na ovome što si crtao na komp(prva varijanta).Ne mislim da si pogriješio nego zna u stvarnosti izgledati drugačije nego na papiru.Sjetio sam se tumačenja jednog jako dobrog brodograditelja da nikad visinu trupa ne prenosi na šablone ni sa modela ni iz nacrta već da šablone pusti duže pa na složeni kostur stavi letvicu za razmu pa je gleda par dana pa cm gore pa cm dole dok nije zadovoljan.
Moja gajeta je u sredini 52.Prethodna je bila 56 i bila je malo visoka.Sciarelli je govorio da kod ovih malih barki svaki metar više treba trup dignuti 2cm.Kako je leut 2m duži od moje gajete ispalo bi +4cm a možda i ne.Imaš plastificirani trup,nemam pojma koje dodatne težine,imaš motor od 450kg a bilo bi normalno da je 200.Takav motor traži i adekvatne akumulatore pa rezervare sve teže nego je Šandrić zamislio a barka je vrlo vitka i na pramcu i na krmi i brzo propadne za tu razliku težine tih par cm.Nisi naveo dali je tih 50 sa palubom ili bez ali tu svakako treba dodati još i falketu koja je kod Phoebe 6cm a kod onog s LongIslanda i 7-8 pa smo vrlo blizu onome što bi trebalo biti i po papiru.
Uzdužnu čvrstoću ti daju kontraforti.Lamelirani od tri sloja ukupne debljine 30 i visine 150mm pravilno utoreni u zoje i nemaš brige.Paluba mora biti što lakša.
Opas ako je u drugoj boji širine 10cm je premalo,izgledao bi malo mizerno,na tu veličinu trebao bi biti barem 15-16.
Slažem se da su oni leuti što si ih mjerio viši na boku ali ih ima više i u moru i to je za njih točno.Pišem to zbog toga jer ovu problematiku visine treba sagledati kroz cijeli trup a ne samo iznad Vl.
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Leut

PostPostao/la porer » 07. 06. 2014. (20:16)

Vas dva niste sa ove planete (Dendo i Domagoj). A Luka vam je kapetan svemirskog broda :)

Šalu na stranu, čitam ovo vaše i razmišljam kako to znanje ostaviti nekim mlađim snagama, šteta je da to propadne. Nekakva udruga, škola, štogod. U Rovinju (kod tebe Dendo) načinili su kult od obične batane a šta bi tek s ovim se moglo napraviti?
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Leut

PostPostao/la luka » 07. 06. 2014. (20:50)

Nije problem znanje prenijeti, nego malo zainteresovanih. Znaci da otvaramo internacionalnu skolu tradicionalne drvene brodogradnje, ali mora i malo ovih novih tehnologija.
Meni se licno vise svidja ovaj bocni pogled kad je banda podignuta, jedino mi se cini da je u krmu malo visoko, mislim da bi ljepse izgledalo da linija palube na krmi bude malo horizontalnija. A pitanje autenticnosti je drugi par rukava.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 08. 06. 2014. (07:19)

porer je napisao/la:Vas dva niste sa ove planete (Dendo i Domagoj). A Luka vam je kapetan svemirskog broda :)

Šalu na stranu, čitam ovo vaše i razmišljam kako to znanje ostaviti nekim mlađim snagama, šteta je da to propadne. Nekakva udruga, škola, štogod. U Rovinju (kod tebe Dendo) načinili su kult od obične batane a šta bi tek s ovim se moglo napraviti?


Kako misliš mlađim? Pa mi smo mlađi.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la porer » 08. 06. 2014. (07:50)

Heh, pa i ja sam sa 50 mlađi ;)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Leut

PostPostao/la dendo » 08. 06. 2014. (08:11)

Mlađi veterani :)
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 08. 06. 2014. (08:16)

Vidi se po slici na avataru.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la dendo » 08. 06. 2014. (08:28)

Daj na uvid tvoj prijedlog nadkabine :?:
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 08. 06. 2014. (09:12)

Sad nemam vremena, nastojat ću popodne.
Prije sam se htio osvrnuti na tvoj prethodni post, vezano za visinu trupa.
Što se tiče vodene linije, ona ide par centimetara iznad donjeg ruba ašte. Ne znam ni ja točno gdje je jer je brod plastificiran, ali imam neke slike, a i nisam nikad vidio leuta ili gajetu da je ašta vani. Mora biti uronjena i zbog propele. Ono na provi je stvarno trag vodene linije jer je brod nakon plastificiranja prevezen do Krka morem, pa je tu vjerojatno ostao trag negdje u portu, prije nego je izvađen. Ali to je potpuno prazan brod, bez ičega u kabini, bez rezervoara, bez motora, jarbola, eventualnog balasta itd. Dakle za očekivati je par cm dublji gaz i na provi.
U DELFTship-u sam napravio probu. Varirao sam istisninu i pratio promjenu gaza. Ovaj brod gotovo i ne osjeća promjenu od 100 kg, jer su mu rebra puna, osim ako je to opterećenje na samoj krmi ili provi.
Nisam siguran da li je Šandrić projektant ovog broda. Mislim da su linije trupa došle iz Amerike, od naručitelja, ali nisam siguran, informacije su kontradiktorne. Znam samo da je Šandrić naknadno napravio novi model koji se kasnije proizvodio isto u serijama i koji se zove Valkira ili Valkery. Danas ću pronaći slike, pa ću ih staviti za usporedbu. Trup je nešto dublji i viši, kao i kabina koja ima stajaću visinu. Znači da su uočili da su trup i kabina Vikinga stvarno niski.

Sad moram ići, nastavit ću popodne.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 08. 06. 2014. (13:41)

Ovo je jedan Valkery slikan prije nekoliko godina u Splitu, u lučici u Spinutu.
slika

Ima sličnosti s Vikingom, ali trup je nešto robusniji, dublji i viši i ima veliki balast. Meni je osobno Viking puno ljepši jer ima vitkiju liniju na provi i krmi, a ova kabina je previsoka - prevelika žrtva da bi se dobila stajaća visina u kabini. Iako u moru izgleda puno bolje nego ovako na kopnu, ovo nije linija kakvu bih ja poželio.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 08. 06. 2014. (18:04)

Skenirao sam neke slike, ali su u PDF-u. Kako ih postati, osim da ih prikačim kao privitak?
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la castor » 08. 06. 2014. (21:23)

porer je napisao/la:Vas dva niste sa ove planete (Dendo i Domagoj). A Luka vam je kapetan svemirskog broda :)

Šalu na stranu, čitam ovo vaše i razmišljam kako to znanje ostaviti nekim mlađim snagama, šteta je da to propadne. Nekakva udruga, škola, štogod. U Rovinju (kod tebe Dendo) načinili su kult od obične batane a šta bi tek s ovim se moglo napraviti?



Teško je da će biti dovoljno mladih koji su zainteresirani za takav posao jer je plastika odavno preuzela primat u maloj brodogradnji. U zemljama sa boljim životnim standardom taj zanat ne umire jer uvjek ima dovoljno ljudi koji imaju dovoljno novaca da si daju izraditi ili obnoviti brod samo da guštiraju vikendom. Kod nas se kalafati večinom baziraju na popravke drvenih brodova, a za izgradnju novih mislim da je knjiga naruđbi sve tanja. Sporadično se pojavljuju slučajevi poput domagoja di neko ima strpljenja i ljubavi da godinama polako vrača u život plovilo koje je bilo korak do propasti.
Avatar
castor
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 27. 05. 2014. (08:52)
Lokacija: karlovac
Tip plovila: vega, tomos 4.8

Re: Leut

PostPostao/la vagabund » 09. 06. 2014. (07:24)

Ljudi stvarno je gust citat s koliko znanja i jubavi vi diskutirate, evo od kolpa san procita cilu temu i Domagoju samo mogu skinit kapu isto iman drveni brod i razumin tu jubav prema tradiciji mene isto ceka veliki posal al stalno nekako odgadjan pa se sve svodi na standardno godisnje odrzavanje ali evo citajuci vas i ja san se užga, sa bar znan da jos ima svita koji mogu pomoc kojon pametnon besidon.
Avatar
vagabund
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 07. 06. 2014. (04:02)
Lokacija: st
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: stara dama

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.