Viking 28 (ex "Leut")

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 11. 05. 2014. (21:14)

Nema pomaka već mjesecima. Ove zime sam mijenjao i renovirao stan, sad sam se upustio u uređenje kuće, od temelja do krova :crazy: . Ova faza u početku mi je najzahtjevnija, dok sve pripremim da mogu uvesti meštre u posao, onda ću se konačno posvetiti brodu :) . Dotle, morat će malo pričekat.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la rimin » 26. 05. 2014. (18:58)

Sve pohvale za rad :thumbup: Hoće li biti jarbol i koja vrsta jedra?
Avatar
rimin
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 11. 05. 2014. (18:46)
Lokacija: Rovinj-Pula
Tip plovila: kaic

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 31. 05. 2014. (16:02)

Jarbol mora biti obavezno. Detalje još nisam razradio. Mislim da je izvorno bilo bermudsko jedro s drvenim jarbolom. Vidio sam i izvedbu sa sošnim jedrom i svidilo mi se kako izgleda - classic. Još se nisam konačno odlučio između te dvije varijante. U svakom slučaju, jarbol i lantina će biti drveni.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la newarr » 31. 05. 2014. (16:23)

domagoj je napisao/la:Mislim da je izvorno bilo bermudsko jedro s drvenim jarbolom

pretpostavljam da je ovo izvorno:

slika

slika
Avatar
newarr
Member
 
Postovi: 150
Pridružen/a: 12. 03. 2011. (18:15)
Lokacija: vela luka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: pasara 440 marušić, tohatsu 2t 5ks

Re: Leut

PostPostao/la rimin » 01. 06. 2014. (07:39)

jedan moj poznanik ima na gajeti sa kabinom oglavno jedro i flok.Misli staviti sošno jer mu je oglavno jako nespretno za skidati jer moraju biti dvojica.Oglavno bi koristio samo za regate,inače puno jedri.
Avatar
rimin
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 11. 05. 2014. (18:46)
Lokacija: Rovinj-Pula
Tip plovila: kaic

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 01. 06. 2014. (19:54)

newarr je napisao/la:
domagoj je napisao/la:Mislim da je izvorno bilo bermudsko jedro s drvenim jarbolom

pretpostavljam da je ovo izvorno:

slika

slika


Tako nešto slično, s tom razlikom što je ovo Viking 23, dakle 1,5 m kraći brod od mojeg.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la dendo » 03. 06. 2014. (22:52)

Meni je ovaj Vikingić jako lijep!
Trup je nizak i relativno širok sa nježnim pramcem i krmom i ovako bez mrtvih-bandi predstavlja odmak od Betinskog leuta kao radnog broda.Kabina isto postaje pomalo jahtaška,povučena dosta prema krmi nauštrb kopkita,velikog volumena ali sa dobrim ritmom prozora pa ne djeluje nezgrapno.Možda su unutra stala i dva ležaja jedan iza drugog pa mogu spavati četiri osobe.
Kad gledam sliku s početka teme sličnosti su očigledne.1,5m duži ali još uvijek elegantan,gospodski brod.

Pratio sam aktivno nekoliko ozbiljnih restaura,povijesno značajnih brodova, u jednom od najboljih talijanskih drvenih škverova,dva restaura je pratio i sam Sciarelli(Moyu i Tirenniu) i uvijek ali baš uvijek je autentičnost bila imperativ.Prije samog posla pripremalo se je godinama projektnu dokumentaciju a prije toga istraživalo ko zna koliko vremena u potrazi za originalnim detaljima.Brod je iz škvera morao izaći kakav je bio kad je prvi put dotakao more.
Ja bi i ovaj leut tako radio.Prevrijedan je! Bojim se malo,čitam Domagojev uvod u temu pa druga kabina,pa nadkabina pa povisivanje trupa... ...razmišljam o tome već neko vrijeme i evo newarrova slika je bila okidač.
Ovo je samo moje razmišljanje i možda sam malo prerigorozan ali jako volim dobar brod a ovaj to je!
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 04. 06. 2014. (15:14)

Dendo,
drago mi je čuti mišljenje. Obzirom da sam i sam u dilemi, volio bih pokrenuti raspravu. Za početak evo nekoliko slika koje prikazuju Vikinga u izvornom izdanju (svi se ipak po nečemu razlikuju):

Ovo je moj kad sam ga nabavio. Trup mu je već plastificiran, a kabina u velikoj mjeri propala (puno više nego se sa slika vidi):
slika

Ovaj je slikan na Long Island-u:
slika

Ovaj isto. Mislim da je to isti brod kao i ovaj gore, samo nakon što je promijenio vlasnika i u fazi zamjene provene ašte:
slika

Ovo je slika iz 1980. negdje u zaljevu San Franciska. Pripadao je odredu pomorskih izviđača (skauta)
slika

A, ovo već poznata "Phoebe", slikana na Mystic Wooden Boat Show-u. Isto Viking s izmijenjenom kabinom i kuterskim jedriljem, meni daleko najljepši brod:
slika

Možda je upravo "Phoebe" najbolji primjer da se rekonstrukcijom može dobiti i bolji i ljepši brod od izvornog, bez obzira na velike izmjene u odnosu na izvorni izgled. Istina, osnovna koncepcija je zadržana, osim prelaska na sošno jedro.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la newarr » 04. 06. 2014. (15:38)

dendo je napisao/la:Bojim se malo,čitam Domagojev uvod u temu pa druga kabina,pa nadkabina pa povisivanje trupa...

slazem se, mislim da bi ga najvise natkabina mogla pokvarit, a bila bi steta jer je brod prekrasan.

evo jos par slika onog manjeg, vidi se (malo) i unutrasnjost kabine

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
newarr
Member
 
Postovi: 150
Pridružen/a: 12. 03. 2011. (18:15)
Lokacija: vela luka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: pasara 440 marušić, tohatsu 2t 5ks

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 04. 06. 2014. (15:47)

Još nekoliko tehničkih podataka:
Dužina broda (od ašte do ašte) cca 8,5 m
Širina: 3 m
Gaz: 70 cm
Visina iznad vodene linije na sredini: 50 cm
Unutrašnja visina kabine: manja od 1,5 m
Izvorno, u kabini su dva reda ležajeva - dva u provi, dva iza njih, sa lijeve strane kuhinja, s desne wc. Kokpit je iznad vodene linije cca 20 cm, a sjedala niža od 30 cm i poravnata s razmom.
Brod je dosta nizak obzirom na duljinu i ima sedlasti bočni profil: visina iznad vodene linije na sredini je 50 cm, na krmi 70, a na provi nešto više od 80 cm.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la ivan3 » 04. 06. 2014. (18:13)

slika

Jedan od najlipših brodova koje san vidija. Uopće...

:thumbup:
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Leut

PostPostao/la dendo » 04. 06. 2014. (22:33)

Perfektna,mogu se samo složiti sa Ivanom od riječi do riječi i budući da se i Domagoju jako sviđa mislim da će morati iznijeti jake argumente da ne napravi tako.
Ono što mogu primijetiti da je drugačije su nešto niže stranice kabine i napravljene od daske u jednom komadu zajedno sa valobranom kopkita za razliku od originalne izvedbe sa drvenim okvirom i većim staklima.Na taj se način radi uobičajeno kod kabina tih dimenzija pa je to vjerovatno bio razlog za tu promjenu.Krov kabine ima osjetno veći luk pa je visina ostala ista.Klizna bokaporta za ulaz je isto puno veća iz razloga bolje ventilacije kuhinje koja je odmah do ulaza.Dodana je ispred klizne bokaporte ,neznam Hr naziv,talijanski Osteriggio(bokaporta za ventilaciju) ispod koje je možda i skromna stajaća visina. Na trupu vidim samo da je krmena statva vertikalna za razliku od Domagojeve koja je lagano zakrivljena.Najveća je promjena na snasti ali kako Amerikani vole Gaff to je normalno.U biti nema velikih promjena i nemojmo zanemariti da jako dobro izgleda ne samo zbog savršene izvedbe obnove već i zbog trupa odličnih linija.I nije plastificirana.
Kad gledam kako trup izgleda podvodno vidim da ga nema previše u vodi,ima vrlo nježan trbuh u sredini,praznu provu i krmu,što znači s obzirom na širinu da nije baš premasivno građen tj da je lagan pa bi samim time jako teško podnio povećanje visine trupa i eventualne konstrukcije u visinu.
Nastaviti ću sutra sa par zapažanja o malom Vikingu!
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

Re: Leut

PostPostao/la rimin » 05. 06. 2014. (07:15)

Domagoj,koliko su debela rebra i koliko je razmak kod tebe i znaš li možda debljinu oplate.
Avatar
rimin
New Entry
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 11. 05. 2014. (18:46)
Lokacija: Rovinj-Pula
Tip plovila: kaic

Re: Leut

PostPostao/la domagoj » 05. 06. 2014. (21:06)

Rebra su debela 4 cm. Razmak između rebara je 26 cm, osim između 18 i 19 rebara, na mjestu gdje se okreću prema provi, tu je razmak 31 ili 32 cm. Između ašte i rebra je razmak nešto veći i iznosi cca 30 cm. Debljina madira sada je 2 cm, mislim da je u početku bila 2,5 cm, ali je s vremenom zbog brušenja smanjena. To zaključujem po debljini gornjeg madira, koji je hrastov, pa se malo manje istanjio. On je debel između 25 i 26 mm, pa zaključujem da mu je originalna debljina bila 28 mm.
Avatar
domagoj
Member
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 04. 02. 2009. (18:26)
Lokacija: Split
Tip plovila: Leut Viking 9 m, IMR M34

Re: Leut

PostPostao/la dendo » 05. 06. 2014. (22:36)

Po slici bočnog profila malog Vikinga ne izgleda mi da ima gaz u krmi više od pedesetak cm što je za leut(gajetu) te veličine sa kosom kobilicom malo.Rebra što se vide ispod unutarnje oplate iznutra su isto relativno rijetka,propela je mala možda 14" pa je i tu riječ o leđeroj (laganoj) gradnji.Iznutra se vidi kutija pomične kobilice što isto Ameri jako vole pa je to potvrda Domagoju zašto su mu rebra u dnu oko kobilice onakva.Zna li možda neko kakva je tu bila peraja?
Kod "Phoebe" mi kopkit izgleda dubok barem 75cm,po kapetanu mjereno,za razliku od Domagojeva koji je tridesetak cm dubine a 20 iznad Vl ako sam dobro shvatio.Inače po mjerama koje si dao brod je stvarno nizak,to su visine moje gajete od 6,3m,još sam par cm viši.Možda je uronio par cm dublje zbog težine plastike.

Kad smo počeli ovu diskusiju napisao si da si u dilemi?
Moj dida je zna slikovito reć da bi mu bilo draže da mu tuče glava u rivu nego brod... by newarr
Avatar
dendo
Meštar kalafat
 
Postovi: 487
Pridružen/a: 14. 04. 2013. (20:35)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Batana,Drvena Pasara 6,5

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.