Nova gajeta "Vukovarka"

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la mirin » 25. 06. 2013. (21:51)

Pred nekoliko dana bila je na TV reportaža o porinuću nove gajete "Vukovarka" u Trogiru. Poduhvat za svaku pohvalu s obzirom na cijenu novog drvenog broda kao i kasnije skupo održavanje, posebno danas kad ima puno raznih plastičnih brodica po povoljnim cijenama. Svaka čast! Dojam su međutim pokvarili neki dodaci koji nemaju veze s tradicionalnom gajetom. Kao prvo stavljeno je križno jedro, dok je za gajetu karakteristično isključivo latinsko jedro. Drugo, od jarbola pa do krme je čvrsta drvena nadstrešnica, što je valjda uvjetovalo stavljanje križnog jedra kao jedinu mogućnost. I kao treće, ispred provenog karoca je jedan drveni poluokrugli produžetak, koji bi trebao igrati ulogu kljuna (špiruna). Oblik je malo čudan, ali je vjerojatno funkcionalan.
Kako sada kritički gledati na ovakve pojave kad gotovo da nema i jedne starije gajete na kojoj nisu dograđeni neki netradicijski dodaci? Možda smo se silom prilika navikli na to, pa ćemo se valjda s vremenom naviknuti i na ovako "ukrašene" nove brodove. Ili bi trebala postojati nekakva komisija koja bi davala suglasnost, nešto slično kao u građevinarstvu. Jer, možemo li zamisliti jednu dalmatinsku kamenu kuću s alpskim krovom?
Avatar
mirin
New Entry
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 17. 03. 2010. (11:30)
Lokacija: zagreb, a ljeti područje Šibenika

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la ivan3 » 25. 06. 2013. (22:09)

Gleda san i ja More.
Ma pazi, čovik koji je to radija je ipak Vukovarac, a ne Trogiranin ili Korčulanin tako da je logično da je brod ima neka "netradicionalna" obilježja nastala pod utjecajen drugog podneblja.
Ali da figura.... figura.

Meni je nešto drugo proparalo uši.
Mercedes petak od 100 konja :wtf: :wtf: :wtf:

Evo naša san sliku
slika
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la plavnik » 25. 06. 2013. (22:12)

Stavljas slike kao i ja :mrgreen:
Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! by Lupis
Avatar
plavnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1345
Pridružen/a: 13. 10. 2011. (09:41)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Grašo 20 - Lombardini 2204MT

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la ivan3 » 25. 06. 2013. (22:17)

Ma šta ka ti, pa vidi se cila :problem:
Okreni taj tablet u vodoravni položaj pa ćeš vidit cilu sliku.

Ja ti kopiran url slike, zalipin ga u komentar, onda označin taj tekst i kliknen kućicu "Img" u izborniku (nalazi se između kućica "URL" i "[*]")

Tako da kad je slika sa neta ne triban je downloadat pa ponovo uploadat.
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la babarej » 27. 06. 2013. (18:04)

Lipo izgleda ali smeta mi ova nadstresnica i ne razumijem motor od 100 KS u takvom plovilu. Jedro mogu probaviti a linija je lijepa. Ima li nagdje podataka o brzini i ponasanju na moru?
Avatar
babarej
New Entry
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 26. 06. 2013. (19:14)
Lokacija: Ugljan
Tip plovila: Kvarnerplastika Dalmatinka

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la luc » 27. 06. 2013. (20:56)

Ovo mi je kada ispečeš bračkog janca i onda ga poliješ marmeladon
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la luka » 28. 06. 2013. (02:47)

Svaka pohvala za rad i trud, sto se lijije trupa tice jako lijepa i sesna, ostalo mestar dao masti na volju, ako se njemu svidja nemam nista protiv, licno kad se restaurira bilo koji ovakav objekat ja sam da se zadrzi sto je vise moguce autohtonosti.

Postoji jedan drugi problem koji ovdje dolazi do izrazaja, da stavimo estetiku sa strane, ovakvi brodovi imaju jako osjetljivu krivu stabiliteta, ( ko ima bilo kakav drveni objekat s jarbolom znace o cemu govorim, kako se brod ponasa sa jarbolom i bez jarbola koliko on utice na poprecno valanje ), kad se montira jarbol to je poprilicna masa u odnosu na cjelokupnu masu objekta, sa izuzetno velikim krakom tezista po visini mjerenono od kolumbe ( osnovice), i znatno podize navise ukupni centar mase, sto za poslijedicu ima smanjenje metacentarske visine, a samim tim brod se vise valja banda banda. Pa jos kad se podigne lantina (pogotovo ako je masivna) iako je mala masa ali ima veliki krak tezista ... Rjesenje tome je ukrcati na palule par vreca s pijeskom ili izliti olovne tegove pa ih poredjati ispod pajula da vrate nanize ukupno teziste mase. A otet to i nije neko slavno rjesenje objekat je tezi.
Ovo sam napisao iz razloga sto ovaj brod ima jako robustnu i tesku konstrukciju tende koja na ovakav brod jako lose utice na poprecni stabilitet, znatno povecava takozvanu dodatnu masu pri valjanju, pa se i na male talasa valja vise nego sto treba ...
Druga stvar je podvodni oblik kormila, izgleda jako neefikastno, kormilo mora biti sto jednostavnje, sto prostijeg oblika, sto vitkije, duze a uze kormilo je mnogo efikasnije od kormila koje je sire a krace po visini.Trece skarmadure su mnogo velike i prenaglasene, pa kad gledam sliku nekako bodu u oci.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la legi » 28. 06. 2013. (06:56)

da drvena konstrukcija tende :?: škermadura :?: a čini mi se ovako od oka,koliko se može vidit,da je jako basa kolumba,bit će vergulasta......
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la ceko » 28. 06. 2013. (07:19)

Sve se to da riješiti.. :mrgreen:
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la Pape » 28. 06. 2013. (08:17)

luc je napisao/la:Ovo mi je kada ispečeš bračkog janca i onda ga poliješ marmeladon


...to ti se zove kineski pečeni jaganjac...točnije iz okolice šangaja....za pravi kineski...poliješ ga nutelom, a prije toga si šufiga kristal salatu u tavi i zasuja cukrom i naravno obaveznim sastojkom...nutelom....
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la Lando » 28. 06. 2013. (08:41)

potpuno se slažem s Lukinim primjedbama :!: . Linija trupa je lijepa , lijepo je i opiturana . Ali po ovim novitadima :roll: bi skoro mogla i u jednu drugu temu . Jest , mogla se i drugačije učinit , jednostavnije i uobičajenije , ali onda za nju ne bi ni znali .
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la ivan3 » 28. 06. 2013. (13:01)

Ljudi moji bitno je da je od drva i da je novo... Nemojmo gledat svaku.
Bude li se puno valjala dignit će ča taj krov i gotovo. :thumbup:
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la vladorad » 28. 06. 2013. (15:07)

meni se sviđa ,a volio bi je vidit kad se doda gas..čini mi se jak mercedes.... krov će i tako bura odnest....sve u svemu ja bi bio ponosan da je moja :thumbup:
samo moru virujem
slika
Avatar
vladorad
Old Senior Member
 
Postovi: 1431
Pridružen/a: 20. 05. 2009. (21:18)
Lokacija: HRVATSKO PRIMORJE- Crikvenica
Lokacija: Crikvenica,Selce,Dramalj,Jadranovo
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: maestral 35h+ johnson 35, pg550 kvarnerplasti

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la mirin » 01. 07. 2013. (18:23)

Pitanje stabiliteta može se riješiti, osim savurom i skidanjem jarbola, i dodavanjem jedne veće šijolete na kolumbu. Imam dojam da je napravljena isključivo od hrastovine i da je zbog toga dosta teška a time i stabilnija. Također, izgleda nekako nisko u odnosu na dužinu, pa joj ne bi bilo na odmet da bude malo viša, napr. s mrtvom bandom od bar 10 cm. Motor je fakat prejak, ali ga se može tjerati s četvrtinom ili trećinom gasa. Brod mi se više čini izrađen za reprezentativne svrhe, pa možda neće ni izlaziti vanka po svakom vrimenu i neće iskusiti sve morske prilike i neprilike. Isto tako i križno jedro će biti više za paradu nego za praktičnu upotrebu, a to jedro je meni, zajedno s ovakvom čvrstom nadstrešnicom, potpuno izvan tradicije. Poželimo joj ipak dug život i mirno more, s nadom da će će gazda možda prihvatiti neke forumaške primjedbe.
Avatar
mirin
New Entry
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 17. 03. 2010. (11:30)
Lokacija: zagreb, a ljeti područje Šibenika

Re: Nova gajeta "Vukovarka"

PostPostao/la djigo » 03. 07. 2013. (04:22)

Pa o cemu pricate pogledajte svoje brodove cime ste ih sve unakazili sjebali stabilitet brzinu i ostalo. Salili tarace napravili kule od kabina.Ili vas je.. ljubomora sto niste u stanju nesto tako napravit ?????
Avatar
djigo
Member
 
Postovi: 182
Pridružen/a: 05. 09. 2011. (08:28)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Betina 700

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.