pajoli

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: pajoli

PostPostao/la lupis » 23. 12. 2015. (17:08)

Shile je napisao/la:Stara tema ali da ne radim novu.

Da li netko zna da li se može ili bolje kako se "ponašaju" pajole od kompozitnih materijala? Pod time mislim i na ona "kompozitna drva" za terase :-D
Prvenstveno za moju Istranku i koleginu Vegu koje idu u remont polovinom 1-og mj.


Imam to na krmrnoj inox platformi to se zove WPC,wood polimer composite,ponaša se odlično, po zimi je zbog položaja veza u hladu a mokro i vlažno uvik i nema zime ,sad će 4ta zima,nemaš brige.Nedostaci su što je skupo, kvadrat košta u Bhausu cca 420 kn,drugi nedostatak je što je teže od nekog uobičajenog materijala za pajole..
Vidi koliko bi ti bilo teže nego da radiš sa blažujkom koja je sama po sebi teška ,i ako ti to nešto znači.
Ne preporučuje se farbanje, jer niko nemoze garantirati kako će se pituru lovit,pa biraju neke svjetlije boja da ne bude ko u tavi.
Trebat ćeš tu i tamo oribat i to je to..
Naravno da ima kvalitetnih i nekvalitetnih
Ukucaj WPC pa ćeš znati točnije, ne košta bez razloga toliko,i s drvom imaš mali milijun problema..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: pajoli

PostPostao/la luka » 27. 12. 2015. (17:21)

To je tacno, koliko para toliko i muzike, ali ja nijesam za takve pajule na drvenu barku ili brod, na plastiku u kombinaciji sa inox-om moze proci, cak u nekim varijantama i lijepo izgleda.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: pajoli

PostPostao/la legi » 17. 03. 2016. (22:20)

Evo danas napravio pajole(zamijenio 4 dotrajala)kupio dobru suhu hrastovu dasku 3 cm,prošli kroz blanju i izrezali prema starima,baš su dobro ispali,najrađe bi ih u lak....ali već su u temeljnoj pituri,sutra će u hempelov lak.....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: pajoli

PostPostao/la inzo » 08. 07. 2016. (22:30)

Evo i ja ratujem s pajolima. Svakako, sunce i voda, ako se ne seka redovito, unište svako drvo, šperploću i kašun. Vraćam se na jelovinu i laneno ulje kao temelj boje, s početka ove teme, hvala na savjetima. A sa razlikom u cijeni prema kvalitetnijoj verziji, ću kupiti zimsku tendu. Kaic je otvoren, 4,5 m, bez kabine. Najveća muka mi je onaj trokutasti na krmi napravit, pa razmišljam i njega u poprečne segmente kao i ostale po sredini broda. Jeli netko to već pokušao?
Avatar
inzo
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 14. 03. 2013. (15:06)
Lokacija: Split
Tip plovila: Drvena pasara s Torpedom 18/24

Re: pajoli

PostPostao/la Pape » 09. 07. 2016. (16:32)

...radija platformu tog umjetnog teaka šta se meče oko bazena i na terase u kobinejšn sa inoxom....ovde govorili da će se raspast...a ono stoji ko i prvi dan i plus ko da je montirana maloprije.... jedna ta daska je.... LAKŠA.... od bilo čega da staviš na platformu zato jer je ŠUPLJA... cila baza je u tome da poštuješ pravila montaže a to je da se mora ostavljat malo zračnosti između dasaka 1,5mm-2mm radi disanja (toplo-hladno) i da nosivi oslonci između dasaka ne prelaze 50cm....znači nije ništa komplikovano...obično naši samouki samodrekovi zakrikaju to bilo kako pa se dešavaju sr@**a i kad kupe najkvalitetniju...

...uglavnom, ko ima, ko može i ko zna...imat će pajole ko izumišljene....
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: pajoli

PostPostao/la Shile » 09. 07. 2016. (17:57)

Pape je napisao/la:...radija platformu tog umjetnog teaka šta se meče oko bazena i na terase u kobinejšn sa inoxom....ovde govorili da će se raspast...a ono stoji ko i prvi dan i plus ko da je montirana maloprije.... jedna ta daska je.... LAKŠA.... od bilo čega da staviš na platformu zato jer je ŠUPLJA... cila baza je u tome da poštuješ pravila montaže a to je da se mora ostavljat malo zračnosti između dasaka 1,5mm-2mm radi disanja (toplo-hladno) i da nosivi oslonci između dasaka ne prelaze 50cm....znači nije ništa komplikovano...obično naši samouki samodrekovi zakrikaju to bilo kako pa se dešavaju sr@**a i kad kupe najkvalitetniju...

...uglavnom, ko ima, ko može i ko zna...imat će pajole ko izumišljene....


Imao sam stare borove pajole...pa nakon 25g uzeo ih vrag...
Neko vrijeme sam gledao što i kako, dok nisam nabasao na barci od prijatelja na pajole od Sibirskog Ariša...15a godina.Neofarbane.Stanje uredno...malo izgrebano od olova i slično :D ali ok.
Kupio, skrojio i ofarbao (da bude iste boje kao vrata)...za 250kn...
Radeči s njime imao sam flashback kao da ponovno radim s borovinom...smola i miris...

12.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: pajoli

PostPostao/la sasha » 11. 07. 2016. (05:01)

di si nabavil sibirski ariš
Dva gemišta nemogumi ništa
Avatar
sasha
Member
 
Postovi: 130
Pridružen/a: 04. 08. 2011. (11:53)
Lokacija: ispod krčkog mosta OŠTRO
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: DRVENA PASARA 5.20 TORPEDO 9

Re: pajoli

PostPostao/la Shile » 11. 07. 2016. (09:10)

Pula..Conty..
a tebi bliže: http://www.abcnet-doo.eu/diskontna-prodaja-vanjskih-podova-do-45-popusta
Ma našao sam ga na dosta lokacija.Samo treba paziti da ne prodaju Europski pod Sibirski...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: pajoli

PostPostao/la Mata047 » 02. 06. 2017. (19:15)

Upravo sam u fazi obnavljanja pajola. Kupio sam suhu robu od sibirskog ariša. To su daske rebraste koje koriste za obloge oko bazena. Vidjet cemo kako ce se ponasati na moru
Avatar
Mata047
New Entry
 
Postovi: 27
Pridružen/a: 03. 06. 2016. (10:41)
Lokacija: Karlovac
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kvarnerplastika Vega 450

Re: pajoli

PostPostao/la josme » 14. 10. 2017. (17:00)

Shile je napisao/la:
Imao sam stare borove pajole...pa nakon 25g uzeo ih vrag...
Neko vrijeme sam gledao što i kako, dok nisam nabasao na barci od prijatelja na pajole od Sibirskog Ariša...15a godina.Neofarbane.Stanje uredno...malo izgrebano od olova i slično :D ali ok.
Kupio, skrojio i ofarbao (da bude iste boje kao vrata)...za 250kn...
Radeči s njime imao sam flashback kao da ponovno radim s borovinom...smola i miris...

12.JPG

Sada sam baš u fazi nabave za svoje pajole ,pa si mi dao dobru ideju..pitanje..koliko ti je bilo dovoljno tog ariša za taj dio??
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: pajoli

PostPostao/la Shile » 14. 10. 2017. (19:15)

josme je napisao/la:
Shile je napisao/la:
Imao sam stare borove pajole...pa nakon 25g uzeo ih vrag...
Neko vrijeme sam gledao što i kako, dok nisam nabasao na barci od prijatelja na pajole od Sibirskog Ariša...15a godina.Neofarbane.Stanje uredno...malo izgrebano od olova i slično :D ali ok.
Kupio, skrojio i ofarbao (da bude iste boje kao vrata)...za 250kn...
Radeči s njime imao sam flashback kao da ponovno radim s borovinom...smola i miris...

12.JPG

Sada sam baš u fazi nabave za svoje pajole ,pa si mi dao dobru ideju..pitanje..koliko ti je bilo dovoljno tog ariša za taj dio??


Ah zaboravio..al nije mi puno toga ostalo izvan proračunate kvadrature.Jedino moraš paziti da se uzmu, za Istranku, daske dužine 4m...sa onim kraćima ima više škarta.Neču lagat al mislim 4 ili 5 dužine 4m....
Meni se ponašaju odlično, svakome bi preporučio!
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 970
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: pajoli

PostPostao/la nikson » 11. 05. 2022. (10:59)

Pozdrav svima,

Ima li ko za preporucit mestra za napravit pajole od borovine, donia bi stare za uzorak. ( Maestral 500, 5 podnih i dvi bocne sjedece, Split i okolica )

Hvala i svako dobro
Avatar
nikson
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 24. 08. 2012. (11:30)
Lokacija: Split

Re: pajoli

PostPostao/la peroLA » 11. 05. 2022. (11:41)

evo moje iskustvo sa pajolima, imao sam obučenu stomanju i vozio pasata a imao sam cca 26-27 godina i tako došao pitat drvo i ponudu da mi odmah naprave pajole za kookpit od dalmatinke... i rekli mi ljepo mislim 2000kn+, onda sam došo doma i to reko starom, onda je on išo u istu trgovinu kupio drvo pa u željetazari vide, čavle farbu.. i došo doma i napravio za par sto kuna troška...pooanta ili napravi sam ili nađi poštenog meštra
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3321
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: pajoli

PostPostao/la el passo » 13. 05. 2022. (21:13)

Ne razumijem Pero. Nađi poštenog meštra kažeš.
I ja sam tražio ponudu od meštra za ugradbeni ormar u hodniku visine 2,6m, širine 0,5m i dubine 0.5m. Sa istim sam dogovorio izradu i ugradnju ormara u spavaćoj sobi sa 4 klizne stjenke, od zida do zida sobe u dužini 4.5m i visini 2.6m...sa time da na dvije od četiri klizne stjenke imam ogledalo po cijeloj njihovoj širini i visini. Dogovorili smo 16 000 kn. Za onaj od pola metra je tražio prvo 4500 kn pa nakon malo protesta spustio ponudu na 3700 kn jer ispod toga mu je neisplativo. Da ne bude zabune, radi se o običnoj bijeloj iverici.

Budući da mi je ponuda bila preskupa odlučio sam napraviti isto što i tvoj stari. Uzeo mjere, složio nacrt, otišao u Conti, oni su mi to sve izrezali, kantirali i izbušili rupe za šarnire. Ja sam ugradio, trebalo mi je tri sata. Matematika je bila sljedeća. 700 kuna materijal, ruke besplatno. S obzirom da je materijal profesionalno rezan i kantiran rezultat nije izostao tako da moj ormar ne zaostaje za onim sobnim...osim što nema ogledalo ali u hodniku mi ni ne treba 8-)

Jedina razlika između tebe i mene po ovom sličnom pitanju je da ja nisam mislio da je meštar nepošten. Ormar u sobi i onaj moj u hodniku nakon tri godine i dalje izgledaju kao novi. Znači pošteno je odradio posao...i ja također... A što se naplate tiče...kada sam vidio koliki dio ponude od 3700 kn iznosi materijal i koliko je bilo vremena potrebno za montažu ispada materijal 700 kn, sat rada 1000 kn. Za tog meštra nisam pomislio da je nepošten nego sam si poželio da se i meni jednog dana ne isplati raditi za 1000 kn na sat kao što je to slučaj kod njega.

Vrijeme je takvo kakvo je, sustav vrijednosti isto. I mi taj sustav vrijednosti ne možemo promijeniti. Ali zato možemo promijeniti strane. Npr bazični specijalistički pregled u trajanju od 30 min, u privatnoj ordinaciji, za koji trebaš fakultet, nakon toga specijalizaciju pa onda još malo iskustva platiš 200 kn. Sa druge strane neki dan mi je bio frend iz osnovne vodoinstalater pročistiti kamenac na špinama i u vodokotlićima u trajanju od 30 minuta i on je uzeo 200 kn. A kad gledaš išao je tri godine u obrtničku...što znači dvije godine je išao u školu jednu oko škole. Zašto da ja sada o njemu mislim da je nepošten? Nije on kriv što je takav sustav vrednovanja znanja, posla a na kraju i odgovornosti u našoj državi...a i šire. Nisam ni ja kriv što sam htio biti stolar pa mi roditelji nisu dali da upišem trogodišnju. Doduše kriv sam što sam nakon 4 godine medicinske... koja za razliku od obrtničke ima isti dan i nastavu i praksu tako da smo treći i četvrti razred bili doslovno po cijele dane u školi....upisao tri godine više medicinske. Razlog je bio jednostavan, nije mi se dalo raditi i nije mi se dalo učiti. Pa je ta viša bila savršena solucija. No kasnije me je jako žderalo to što ljudi koji naspram mene nemaju nikakvu značajnu školu za tri četiri dana svog rada uzmu moju mjesečnu plaču. Tada sam već bio svoj čovjek, suprug i otac te nije više bilo roditeljske prepreke da se pridružim onima protiv kojih ne mogu. Pa sam postao samouki samozvani majstor plastičar. I sa tim samozvanjem na koje se jako ponosim zaradim tri puta više...a radim ga malo više od pola mjesečne satnice... nego što mi donese hobi kojim se bavim...a radim ga puno radno vrijeme, najčešće sa prisilnim prekovremenima. A da bi se mogao baviti tim hobijem morao sam odraditi 7 godina škole i dobiti diplomu na kojoj piše koja je moja stručna sprema.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: pajoli

PostPostao/la macro » 14. 05. 2022. (06:08)

Tu su navedeni ekstremni primjeri. U svoj rad moraš uračunat dolazak na mjerenje, proračun, odlazak po materijal. Realno, za jedan takav izgubiš cili dan. U prosjeku ćeš 3x dolazit. I to ako ne bude naknadnih problema. Također postoje materijali koji su za laika isti, a cijena im je dupla ili trodupla.

Specijalističkih pregleda možda ima po 200 kn, al cijena za pregled od 15 min je obično višestruko veća, a triba li ti koji zahvat možeš slobodno po kredit. Najgadljivije mi je kad rade paralelno javnu i privatnu praksu pa sami sebi šalju pacijente uz kmeketanje da im je državna plaća niska.

Nema nam smisla žalit se na bilo kakve cijene, slobodno tržište je sama srž kapitalizma za sirotinju. Na višim razinama se glavna para vrti s državom i EU-om.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.