tuka tuka - 6.30 - gajeta

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la piškera » 21. 10. 2012. (06:49)

Polako s tim brenerom,pališ drvo ;) !!
...riči dide mog:upamti zauvik da u njima vire ni,nisu oni ka i mi ...
Avatar
piškera
Member
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 17. 07. 2008. (11:03)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: profesionalni

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 21. 10. 2012. (07:59)

Maestral700 je napisao/la:Andro,što je to sa kolumbom? Pari mi se dobro oštećena na krmi?


Neznam toćno na što mislite, na kojoj slici vam se ćini detalj oštećen?

Ne razumijem ovo pari mi se :)
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 21. 10. 2012. (08:01)

Denis je napisao/la:
andro89 je napisao/la:slika
slika


Zanimljiv pejzaz oko broda, kladim se da nema puno drvenih gajeta okolo ;)
Svaka cast na volji, samo naprid!


Hahahah, susjedi kada sam dopremio brod počeli su zezati sa pitanjima dali mislim bačve raditi. Da nije baš uobgičajen brod za ovaj kraj ali ne obazirem se na komentare, samo raditi treba.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 21. 10. 2012. (08:06)

piškera je napisao/la:Polako s tim brenerom,pališ drvo ;) !!


Znam upravu si, budem pripazio, makar ovo što je crno loša je slika :Other15: ;) , šalim se.
To je samo površinski i sutra kad na sekundu prođem sa mašinom, budem onda stavio slike, biti će bolje, a ovu stranu broda koju mislim danas raditi, s njom budem malo nježniji, tj. malo ću više ostavit za šmirglanje, a malo manje sa brenerom.

eto pozzz, odo radit na viksu!
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la vadaabordocazzo » 21. 10. 2012. (08:23)

Poprečnu čvrstoću sada imaš preko cente, kontramadira i škafa, ali svejedno bi ti ga bilo dobro povezati na još dva mista sa kantinelama (hoće reći letvama). Da ti ne radi ni prema vani ni prema unutra. Doduše, nije ti ga potriba bilo toliko dizati u zrak, može on biti i na komadu žantela od 10 cm na podu, i samo ga prebacivaš levom (polugom) z bande na bandu, da ti banda npr legne na automobilsku gumu. I kad si ga već digal u zrak, podmetni ga pod kobilicu na bar 3 mjesta.
Avatar
vadaabordocazzo
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (12:34)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gajeta 6,50 sa T18/24

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la luka » 21. 10. 2012. (18:30)

Ne znam kojom ces ga metodom mazati- zastititi, dao bi ti jedan savjet, mozda ce nekima zvucati strasno, ja ovaj brod nebi pokrijevao, kad pocne ruzno vrijeme da daa se vise ne zoze rabotati ja bi ga okrenuo naopako i neka kisa pada po njemu da izbije so sto vise ako mislis epoxi kasnije. cak ga nebi ni okrecao jedan period stim sto je to rizicno za to treba imat iskustva da ga ne profundas ili da u brod ne pocnu skakt zabe, to se izvadi par redova kalafata da voda propada a opet spira drvo, i dobro se utemelji brod. Naraavno ne cijele zime ali sad dok ne pocne snijeg i led svakako, a ondaa nakon jedne dobre bure zapakujes u najlon. Jer ako ima vode u drvo a uvati ga led moze svasta da bude. ovo se najcesce radi tamo pred kraj zime ako ima kise a nijesu temperature u inusu.
Jos jedan savjet kad je bura ne mora svaka bilo bi pozeljno da otpakujes brod da fa malo propuva. I koa sto ti je vec receno bolje ga utemelji i letlampu ako ne mozes da smanjis odalji barem. Ako ti je ovo ona vibraciona slajferica ima o jadu da se zabavis, snom moze fino brusenje, grubocu glapapita smanji izmedju 2 do 3 puta, ako brusis sa 60 to je ko 120, ili tracu ili brusilicu sa velikom sajbom sto veca to bolja manja opasnost da zakopas u drvo, dobrar je i onaj roto disk metalni samo snjim moras bit jako pazljiv.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 21. 10. 2012. (18:36)

vadaabordocazzo je napisao/la:Poprečnu čvrstoću sada imaš preko cente, kontramadira i škafa, ali svejedno bi ti ga bilo dobro povezati na još dva mista sa kantinelama (hoće reći letvama). Da ti ne radi ni prema vani ni prema unutra. Doduše, nije ti ga potriba bilo toliko dizati u zrak, može on biti i na komadu žantela od 10 cm na podu, i samo ga prebacivaš levom (polugom) z bande na bandu, da ti banda npr legne na automobilsku gumu. I kad si ga već digal u zrak, podmetni ga pod kobilicu na bar 3 mjesta.


Da da naravno da ga budem podmetnuo na noš jednom mjestu pod kobilicu, sad je na dva a dodat jos jedan podmetac.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la primorac » 21. 10. 2012. (19:35)

Andro

podmetni pod kobilicu uzdužno jednu gredu 15x15, punom dužinom, a ispod podklocaj. Ovo radi preventive gubitka geometrije. Nadalje, razme live i desne poveži letvama poprijeko, ne boj se zabit koji čavao, neće brodu bit ništa, a zadržat će formu. Bočno uokolo letve - u zemlju pa pod bočnu lajsnu, na svakih barem metar.
Sve ovo kad prestaneš palit i brusit ( i smanji malo doživljaj s tim brenerom 8-) )
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 21. 10. 2012. (20:23)

luka je napisao/la:Ne znam kojom ces ga metodom mazati- zastititi, dao bi ti jedan savjet, mozda ce nekima zvucati strasno, ja ovaj brod nebi pokrijevao, kad pocne ruzno vrijeme da daa se vise ne zoze rabotati ja bi ga okrenuo naopako i neka kisa pada po njemu da izbije so sto vise ako mislis epoxi kasnije. cak ga nebi ni okrecao jedan period stim sto je to rizicno za to treba imat iskustva da ga ne profundas ili da u brod ne pocnu skakt zabe, to se izvadi par redova kalafata da voda propada a opet spira drvo, i dobro se utemelji brod. Naraavno ne cijele zime ali sad dok ne pocne snijeg i led svakako, a ondaa nakon jedne dobre bure zapakujes u najlon. Jer ako ima vode u drvo a uvati ga led moze svasta da bude. ovo se najcesce radi tamo pred kraj zime ako ima kise a nijesu temperature u inusu.
Jos jedan savjet kad je bura ne mora svaka bilo bi pozeljno da otpakujes brod da fa malo propuva. I koa sto ti je vec receno bolje ga utemelji i letlampu ako ne mozes da smanjis odalji barem. Ako ti je ovo ona vibraciona slajferica ima o jadu da se zabavis, snom moze fino brusenje, grubocu glapapita smanji izmedju 2 do 3 puta, ako brusis sa 60 to je ko 120, ili tracu ili brusilicu sa velikom sajbom sto veca to bolja manja opasnost da zakopas u drvo, dobrar je i onaj roto disk metalni samo snjim moras bit jako pazljiv.


Problem je što se ja još nisam skroz odlučio što ću s brodom, dali će biti epoxi ili poliester ili ostaviti u drvu, mislim da ga neću ostaviti u drvu jer, pošto sam iz Zagreba, nezgodno će biti svake godine 5 dana prije sezone raditi na brodu.

Što se tiće epoksija, najradije bi epoxi stavljao, budem tvoje savjete po drugim temama pogledao još jedamputa i općenito mogućnosti rada sa epoxijem, znaći da vidim i proćitam što bi bilo bolje, kombinacija epoxija i vlakana (naravno i u koliko slojeva), kombinacija zaštite drveta samo sa epoxijem, ili ako ima nešto treće.

Što se tiće polijestera, on mi je uredu, samo za njega se nisam toliko raspitivao, neznam recimo dali polijester mogu miješati sa drvenom prašinom i sa time kitati pukotine i mijesta gdje je drvo oštećeno i kakav je rezultat po pitanju istezljivosti, dali on IMALO PRATI RAD DRVETA ili će polijester kod prvog RADA drva popucati i odvojiti se od drveta. Zanima me dali se polijesterom može drvo liepiti odnoso laminirati, tj. dali sa njim možeš popraviti neku pukotina na rebru recimo ili tako nešto.

I TO ME SVAKAKO ZANIMA I HTIO BI JOŠ JEDNOM SE PODSJETITI, MISLIM DA PIŠE U TEMI MALA MARE, UGLAVNOM ZANIMA ME DALI SE MOGU SA EPOXIJEM SANIRATI I POPRAVITI POPRAVCI NA BRODU TIPA EPOXI I PRAŠINA I POPUNJAVANJE RUPA, PA ONDA LAMINIRANJE I LIJEPLJENJE I SVI OSTALI POPRAVCI KOJI IDU UZ EPOXI I NA TO ONDA DA IDE RAD SA POLIJESTEROM.
TJ. ZANIMA ME DALI IDE EPOXI NA POLIJESTER ILI IDE POLIJESTER NA EPOXI I NARAVNO ŠTO OD TOGA NE FUNKCIONIRA.

A što se tiće bure, ništa od bure pošto se brod nalazi u kontinentalnom dijelu Hrvatske gdje bura baš nije nešto opasna. :)
Ali super razmišljanje, kao što su ljudi nekada šljunak iz mora ispirali sa kišom da nebi poslije zidovi navlaćili vlagu, tako je isto i ovo, odkri brod kiši pa neka ga ispire pa ga tek onda tako ćistog osuši, pripremi i zaštiti. Super ti je poezije, odlićno razmišljanje, ja nebi reko da je to strašno.

Evo i rezultata od nedjelje, uglavnom danas smo i podvodni lijevi dio broda postrugali, došli su mi i prijatelji na roštilj na vikendicu pa su se i oni ukljućili u radove, bio je super dan, odlićno druženje a i roštilj je sjeo. ;)

slika
slika
slika
slika

Evo ga to je od danas, znaći iz vana, desna strana broda gotova što se tiće grubog struganja.
Slijedeće je rasprava i prijedlozi što bi bilo najbolje/financije za mene, tj. za moju tuku tuku.
Eto to je to od radova dok ne odem oped na vikend ili tokom tjedna možda odem koji dan.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 21. 10. 2012. (20:37)

primorac je napisao/la:Andro

podmetni pod kobilicu uzdužno jednu gredu 15x15, punom dužinom, a ispod podklocaj. Ovo radi preventive gubitka geometrije. Nadalje, razme live i desne poveži letvama poprijeko, ne boj se zabit koji čavao, neće brodu bit ništa, a zadržat će formu. Bočno uokolo letve - u zemlju pa pod bočnu lajsnu, na svakih barem metar.
Sve ovo kad prestaneš palit i brusit ( i smanji malo doživljaj s tim brenerom 8-) )


E ovo je dobra ideja, znaći uzdužno pod cijelu kobilicu staviti gredu i onda podignuti sve skupa, a ovo ostalo kako si rekao da osiguram brod to ću sve napraviti.
Što se tiće brenera, stišao sam ja njega malo, sad bolje to ide i nije tako črno :).
Sve 5, to crno ide sve sa brušenjem dole ali i manje sam grijao danas i malo sam više ovih sitnih ostataka farbe ostavio za brusenje, bolje nego da palim te sitnice i stružem pa da drvo crni.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la Denis » 21. 10. 2012. (20:51)

Blago vam se, bas vam zavidim. Kad citam ovakve teme uvik se sjetim uredjivanja svog broda.
Inace poliester ti je skroz druga prica. Puno vise ljudi radi na taj nacin jer je dosta jeftinije ali i manje kvalitetnije. Kako sam razumio, epoxy ti udje u strukturu drveta dok se poliester takoreci samo zalijepi na drvo i nikad nece biti jedna cjelina. Dobijes brod u brodu.. Ustedio bi tu dosta soldi a ako se dobro napravi moze dugo potrajati. Stavi na papir pa odluci. Uvik ce biti starih brodova pa mozda bolje sad da se ucis na jeftinijem a poslije to sto si naucio primjenis sa epoxijem na nekom drugom brodu. Razmisli koliko se soldi isplati ulagati u stari brod..
Sritno!
Avatar
Denis
Member
 
Postovi: 420
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (11:29)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka 630

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la josip » 21. 10. 2012. (22:33)

Epoxi ide na poliester, a poliester ne ide na epoxi. Ako si možeš priuštiti onda napravi brod u epoxi smoli jer ti jo to puno kvalitetnije i trajnije rješenje od poliestera, a i bit će ti brod oko 20 % lakši i znatno čvršći. I nemoj dozvoliti da ti brod sada bude izložen direktno na suncu jer će ti se drvo izvitoperiti.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la luka » 21. 10. 2012. (22:47)

Ako nema bure ima sjevernog vjetra, ne moraju se prsuti samo na buru susiti, ali ipak Drniski je najbolji ..........
Da kao sto se pijesak stavljao da ga tisa ispere, sve su to sitnice koje izgledaju nebitne,a na kraju uticu na konacni kvalitet i dugotrajnost epoxija. o poliesteru ti ne mogu mnogo pomoc, nijesam s njim radio, jesam ali ne sa kombinacijom drveta i nemam iskustva sa kombinovanjem epoxi i poliester, ima tu ljudi koji to trenutno rade u temi cinimi se Leut, poliester se moze misesati sa pilotiom, to sam radio krpio neka stara vrata od portuna i drzi se odlicno. Gledao sam drvenih baraka upropascenih poliesterom, a evo i razloga tome, ako je barka namazana poliesterom iz vani a unutra klasicno opiturana uljanom pituram, onda drvo iznutra prima vlagu i dilatira, a iznami se uslijed pomicanja drveta odlijepi poliester. Ni poliester ni epoxi nemaju sposobnost dilatacije koja moze da prati dilataciju drveta, zato je jako bitan procenat vlage u drvetu, i zastita drveta da da upija vlagu. Ni sa epoxijem ne mozes 100 % zastitit barku da ne prima vlagu to ko garantuje taj laze, pogotovo kod ovakvih poduhvata kad se restaurira vec postojeci brod, kod novogradnje je taj procenat jako blizak 100%. Drod sa kabinom se poliesterom moze solidno srediti, jer se izvani moze skoro kompletan obuci poliesterom, paluba krmena takodje, pa onda kaljuzna pumpa .... pa je boro inutra dobro suv, kod manjih drvenih barako koje se pune atmosverskim padavinama tu nastaje problem. Epoxi jeste sredstvo za reparaciju poliestera (reparacije osmoze) ali poniester nije sredstvo za reparaciju epoxija. Tako da ne znam kako bi se ponasao sistem da npr. namazes jednu ruku epoxija ili za neke proizvodjace prajmera za epoxi i epoxi resine, pa onda poliester, pa opet epoxi. Jer ti izmedju tih slojeva mozes postici samo vezivanje za ostecenja izasvana smirglanjem, dok kad nanosis sloj za slojem epoxija ili poliestera u fazi nepotpunog susenja predjasnjeg sloja ti dobijas hemijsku vezu i ona je visestruko bolja.
Ideja sa gedom ispod kobilice je dobra koliko i losa, da je nov brod i tako utemeljen onda je dorbra jer je kobilica ravna pa lezi kontinualno na gredi i opretecenje se ravnomjerno rasporedi, o kod ovakvih plovila kobilica vremenom dobije devijacije i to najcesce se u sredinu izvije nagore, pa na gredu legnu opet krmeni i proveni dio kolumbe, a sredina lebdi, tacno moze se se inkunjati klinovima. Ali i ako se toj kobilici ne da nikakva sposobnost vertikalnog pomjeranja onda se nesto drugo mora iskriviti. Zato mislim da za ovakav brod je najbolji sistem tri tacke oslanjanja, sistemom tako da kolumba ne lezi na gredicu na ljenoj trenici od 10 cm nego da je gredica uzduzno okrenuta duzine 50 do 80 cm na tri mjesta, Adekvatna povrsina oslonca na zemnju da oslonac ne propada u zemlju previse, nego vrlo malo i onda se svaki od podupiraca primi srazmjernu kolicinu oprerecenja i prenese na zamlju, zbog toga zemlja bolja od betona, ako nje beton onda se prospe pijesak ispot oslonaca i rijesen problem.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la luka » 21. 10. 2012. (23:30)

Kolubma jeste izmucena kao i provena ast (statva), to se da srediti, ali mi se cini da je ovo kakolumbi izavao bas oslonac dok je jos bila mokra pa je i on malo nagnjecio, interesantna je stvar da nema kod nas se to zove sola najcesce porova lajsna pribijena za kolumbu koja je sluzila kao zastita kolumbe prilikom nasukavanja i vadjenja dok nijesu pocele da se stavljaju lame - mesigana ili prohrom lajsna. Provena atsa je vec nastiklavana ili je bila gnjila ili estiteke radi, vidi se da je brod nekad reparisa, oplata izvani izgleda ispaceno ima supljina, na pojedinima mjestina se dobro zuti sto je svakako dobro, izvutra kad pogledam slike madijeri lijepo ljube rebra, pa mi je malo cudno da tako izvani lose ispaceno izgleda a iznutra vise nego solidno. Nekako kad uporedim spolja i iznani, kad gledam tu oplatu spolja imam osjecaj kao da su se madijeri odvojili od rebara, a iznutra kad gledam lijepo prate krivinu. Ili me to vara ovo sto si malo resije opalio, pa nije barka rostilj meso :) Dobro slajferica ce izvadit stvar, samo dodatno bespotrebno slajfovanje. Po meni ovdje izvani mora doc stakleno platno kao armatura.
Sto se tice unutrasnjosti ove stope motora su jako dugacke sto je dobro polje se prenosi opterecenje, vibracije .... , ali ako ih ne demontiras jako komplikovano za skidanje piture i dobru zastitu drveta, znaci ako radis saa epoxijem brod mora biti namazan iznutra finalno, stope takodje impregnirane epoxijem finalno, u rebra prije epoxifikacije utopljene pasaice, na stope izbusene rupe za pasaice, pa onda samo na spojeve epoxi pasta i pritezanje, sto iscuri uklonici i prebrusiti i pituravanje.

Zaboravio sam ti prije napisati sto se tice zastite klasicnom metodom, postoji bezbroj firmi, ako ces tom metodom raditi preporuka piture za ovu namjeni ne za pituravanje stolarije u enterijeru i exterijeru. Ako se ispostuju upute proizvodjaca Hempel moze da dura i 3 godine, podvodna boja se mora obnavljati svake sem ovi novijeih na bazi epoxi i bakarnog oksida, skupe ali efikasne i tesko za nabavit. Postoje proizvodjaci sa sistemima dvokomponentnih boja, mogu i one ali ne na epoxi bazi lose se ponasaju na suncu, svijetle nijanse i bijela jos mogu lakovi jako losi.
Sledeci jako bitan faktor je ako se odlucis na epoxi je i adekvatna pitura, kao finalni sloj u sistemu zastite, ljudi se istrose dok dodju do piture pa onda to smuljaju na kraju, dzabe i najbolji proizvodjac epoxija ako je zavrsnica sr@**e, jer onda ima najgoreg neprijatelja i najbolniju tacku epoxija sunce, problem osmoze je kod epoxija rijesen ali je zato platio drugu cijenu. Tako da je nekad i bolje proc sa srednjom klasom epoxija a kvalitetnijim priturom, nego obrnuto.
Sledeca jako bitna stvar kojoj mnogi ne pridaju vaznosti je antivegetativna zastita - podvodna pitura. Treba voditi racuna prilikom izbora da ne bude pitura za velike brzine koja se stavlja na glisere, jer se njen sloj koji je izgubio dejstvo spira pri vecim brzinama a ti s takvim brodom ne mozes dostici tu brzinu pa nema svrhe bacati pare na tkve proizvode jer iako su skuplji ne znaci da su bolji, ali do tada cemo jos staavid dosta komentara no ovu temu, Boze zdravlja.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 22. 10. 2012. (08:07)

luka je napisao/la:Kolubma jeste izmucena kao i provena ast (statva), to se da srediti, ali mi se cini da je ovo kakolumbi izavao bas oslonac dok je jos bila mokra pa je i on malo nagnjecio, interesantna je stvar da nema kod nas se to zove sola najcesce porova lajsna pribijena za kolumbu koja je sluzila kao zastita kolumbe prilikom nasukavanja i vadjenja dok nijesu pocele da se stavljaju lame - mesigana ili prohrom lajsna. Provena atsa je vec nastiklavana ili je bila gnjila ili estiteke radi, vidi se da je brod nekad reparisa, oplata izvani izgleda ispaceno ima supljina, na pojedinima mjestina se dobro zuti sto je svakako dobro, izvutra kad pogledam slike madijeri lijepo ljube rebra, pa mi je malo cudno da tako izvani lose ispaceno izgleda a iznutra vise nego solidno. Nekako kad uporedim spolja i iznani, kad gledam tu oplatu spolja imam osjecaj kao da su se madijeri odvojili od rebara, a iznutra kad gledam lijepo prate krivinu. Ili me to vara ovo sto si malo resije opalio, pa nije barka rostilj meso :) Dobro slajferica ce izvadit stvar, samo dodatno bespotrebno slajfovanje. Po meni ovdje izvani mora doc stakleno platno kao armatura.
Sto se tice unutrasnjosti ove stope motora su jako dugacke sto je dobro polje se prenosi opterecenje, vibracije .... , ali ako ih ne demontiras jako komplikovano za skidanje piture i dobru zastitu drveta, znaci ako radis saa epoxijem brod mora biti namazan iznutra finalno, stope takodje impregnirane epoxijem finalno, u rebra prije epoxifikacije utopljene pasaice, na stope izbusene rupe za pasaice, pa onda samo na spojeve epoxi pasta i pritezanje, sto iscuri uklonici i prebrusiti i pituravanje.

Zaboravio sam ti prije napisati sto se tice zastite klasicnom metodom, postoji bezbroj firmi, ako ces tom metodom raditi preporuka piture za ovu namjeni ne za pituravanje stolarije u enterijeru i exterijeru. Ako se ispostuju upute proizvodjaca Hempel moze da dura i 3 godine, podvodna boja se mora obnavljati svake sem ovi novijeih na bazi epoxi i bakarnog oksida, skupe ali efikasne i tesko za nabavit. Postoje proizvodjaci sa sistemima dvokomponentnih boja, mogu i one ali ne na epoxi bazi lose se ponasaju na suncu, svijetle nijanse i bijela jos mogu lakovi jako losi.
Sledeci jako bitan faktor je ako se odlucis na epoxi je i adekvatna pitura, kao finalni sloj u sistemu zastite, ljudi se istrose dok dodju do piture pa onda to smuljaju na kraju, dzabe i najbolji proizvodjac epoxija ako je zavrsnica sr@**e, jer onda ima najgoreg neprijatelja i najbolniju tacku epoxija sunce, problem osmoze je kod epoxija rijesen ali je zato platio drugu cijenu. Tako da je nekad i bolje proc sa srednjom klasom epoxija a kvalitetnijim priturom, nego obrnuto.
Sledeca jako bitna stvar kojoj mnogi ne pridaju vaznosti je antivegetativna zastita - podvodna pitura. Treba voditi racuna prilikom izbora da ne bude pitura za velike brzine koja se stavlja na glisere, jer se njen sloj koji je izgubio dejstvo spira pri vecim brzinama a ti s takvim brodom ne mozes dostici tu brzinu pa nema svrhe bacati pare na tkve proizvode jer iako su skuplji ne znaci da su bolji, ali do tada cemo jos staavid dosta komentara no ovu temu, Boze zdravlja.


Ovo oštečenje iza na kobilici nije se dogodilo uslid spuštanja broda na to mjesto dok je kobilica bila vlažna, već je to bilo oštečeno, ali to ću popraviti, izvadit ću van taj truli komad i umetnuti drugi.

E samo bi te zamolio da mi kažeš što su to pasaice, da mogu povezati cijelu poruku.
Trebao bi demontirati te nosaće motora da mogu kako treba postrugati farbu. a nažalost trebao vi i palubu skinut (i krmenu i pramčanu i ovu boćnu) pa onda sve u detalj postrugati i posao napraviti kako treba.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.