tuka tuka - 6.30 - gajeta

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 08. 09. 2012. (10:42)

Lijepi pozdrav svim forumašima i ljudima dobre volje na forumu.
Uglavnom u 6 mj. sam odlučio kupiti brod, drveni, duljine 6.3 preko svega a trup je ćini mi se 6.1, u brodu je yanmar 1 cilindr, brod na sebi ima ugrađeno hidraulićko upravljanje kormila, nosać pomoćnog motora i to je to što se tiće opreme, jer sam dogovorio da ne idu uz brod bokobrani sidro i štrikovi. Brod je stajao u Baškoj na mokrom vezu, nije 2 ili 3 godine ništa dirano po brodu, neodgovorno je brod bio zapostavljen jer bivši vlasnik je bezdušno brinuo za brod tako da brod treba generalno urediti.
Brod je prevezen u Zagreb gdje će se i uređivati.
evo zasada prvo nekoliko slika pa će se na slikama puno bolje vidjeti o ćemu se radi.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

P.s samo još da za sada dodam da je motor izvađen i osovina propelera i skinuta je kabina i nadkabina ali te slike tek za par dana jer moram ih napraviti.
Kabina i nadkabina je trula 85 % pa sam odlućio napraviti novu po mijerama stare.
A šta se tiće trupa nije najzdraviji ali ima i puno gorih grobova, uglavnom ima posla ko i kod svake generalke broda, tj. treba raditi i to je to!
Dajte malo komentirajte ako može pa za koji dan slike da se vidi što je napravljeno do sada
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la ivan3 » 08. 09. 2012. (10:50)

Lipi brod, a rebra i madiri na slici izgledaju relativno zdravo.

Nađi (neznan kako ćeš to izvest u Zagrebu) dobroga kalafata da poredi trup. Motor na generalnu, a ostalo možeš sam ako znaš radit sa drvon.
Puno posla, ali na kraju ćeš dobit super brod. :thumbup:

Samo naprid!
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la sans-ego » 08. 09. 2012. (11:15)

Jako lijepa forma. Ima tu materijala za napraviti jako lijepu gajeticu. Da li znas cija je gradnja? Samo nagadjam, ali meni se cini da je neki Punat-Cres, tako mi barem vizualno "zraci".
Vjerjatno imas u planu neki drugi motor staviti. Preporucam tu na forumu procitati temu od kolege Gase koji je radio slican projekt isto u unutasnjosti kontinenta, koristeci vrlo pametni spoj tradicije i modernih materijala. Sretno u projektu i izvjestavaj nas kako napreduje posal. Uvijek je lijepo citati i vidjeti kako netko spasava lijepi tradicionalni brod. :thumbup:
:wave:
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 08. 09. 2012. (11:20)

ivan3 je napisao/la:Lipi brod, a rebra i madiri na slici izgledaju relativno zdravo.

Nađi (neznan kako ćeš to izvest u Zagrebu) dobroga kalafata da poredi trup. Motor na generalnu, a ostalo možeš sam ako znaš radit sa drvon.
Puno posla, ali na kraju ćeš dobit super brod. :thumbup:

Samo naprid!


Sve ću sam raditi, imam nekoliko ljudi za logistićku pomoć a i praktićnu, ako negdje i zapnem uvijek mogu pitati, tražiti pomoć i na kraju odnijeti na uslugu ako vidim da nemogu sam.
Rebra su kako ti se i ćini dosta dobra, ima brod ćini mi se 2 ili 3 rebra puknuta koja ću srediti ili zamjeniti ali što se tiće kvalitete drveta su u redu, nisu trula, mislim malo na nekim mjestima ali nigdje nisu trula da se mora cijelo promijeniti.
sans-ego je napisao/la:Jako lijepa forma. Ima tu materijala za napraviti jako lijepu gajeticu. Da li znas cija je gradnja? Samo nagadjam, ali meni se cini da je neki Punat-Cres, tako mi barem vizualno "zraci".
Vjerjatno imas u planu neki drugi motor staviti. Preporucam tu na forumu procitati temu od kolege Gase koji je radio slican projekt isto u unutasnjosti kontinenta, koristeci vrlo pametni spoj tradicije i modernih materijala. Sretno u projektu i izvjestavaj nas kako napreduje posal. Uvijek je lijepo citati i vidjeti kako netko spasava lijepi tradicionalni brod. :thumbup:
:wave:


Nemam informaciju čija je gradnja, znam da je 64 godina brod i da je izvorno brod bio bez kabine, znaći samo gajeta ali poslije da je netko nadogradio kabinu i nadkabinu, mislim to se vidi po nekim detaljima a i po starosti drveta na turpa i kabini, lako moguće da je Punat, tj. najvjerojatnije je jer je bivši gazda brod kupio u Puntu pa ga je prebacio u Bašku.
Pa za motor nisam još ništa odlućio ali mislim da ću ovoga srediti pa nek služi koju godinu pa se može drugi ubaciti lako.
Inaće sam alatnićar i imam privatnu alatnicu tako da što se tiće motora isto neću imati problema sa uređenjem jer baš i radim strojnu obradu motora u radioni, jedino ću boš pumpu nositi nekome. (inaće motor pali i radi).
A ovu temu od Gase sam cini mi se već vidio ali naravno da bi mogao još jednom to sve proućiti polako u miru.
Zadnja izmjena: andro89; 08. 09. 2012. (11:34); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 05. 10. 2012. (12:30)

Evo malo da se javim sa par pitanja, uglavnom, osim što je kabina i nadkabina skinuta nema nista novoga jer me vrijeme malo zeza, taman je lijepo vrijeme preko tjedna i onda dodje vikend sa lošim vremenom i nemogu raditi na brodu.

Ali evo motor sam cijeli raskopao, uglavnom termo dijelovi na motoru su u dosta lošem stanju tako da sam se odlućio na varijantu sve napravit kako spada pa si miran, što znaći GENERALKA. Pošto sam ja alatnićar i imam radionu za alatnićarske usluge brušenje glave, šlajfanje dosjeda ventila, brušenje radilice i leteće ležajeve od klipnjaće i radilice ću napraviti sam ali ću morati kupiti 2 nova ventila, i sve što ide uz njih, uzeo bi i klip i karike a najvjerojatnije i košuljicu cilindra (samo to ću vidjeti dali ću sam raditi ili ću narućiti).

Molio bi sve ljude dobre volje koji imaju bilo kakvu informaciju da mi kažu dali u hrvatskoj mogu negdje eventualno naći te djelove ili se moram poigrati sa internet trgovinama:
Hvala unaprijed.
P.S skoro sam zaboravio, radi se o motoru yanmar diesel, model yse12, jedan cilindar, našao sam informaciju na internetu da je to 12 ks, ima i yse8 koji je isti samo je razlika u promijeru klipa i on je 8 ks.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la Drago » 06. 10. 2012. (08:27)

Imam ti manual za oba ,ako ti treba daj mi mail na PP pa cu ti poslat
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la primorac » 07. 10. 2012. (12:40)

Raspitaj se kod firme "Navela" Pula, ohladit ćeš se kad čuješ cijenu dijelova. Ako klip valja, možeš napraviti piksu, klipne prstene nađeš odgovarajići fi, ako treba deblje, pa kanale proširiš, ventili se daju naći po debljini stabljike, a da su veće gljive, pa skinuti na mjeru, siceve LAGANO brusi. Taj motor bi trebao biti sa klipnom pumpom mora, dakle bez impelera, vrlo dobro i pouzdano rješenje. Sve kanale očisti solnom kiselinom iz samoposluge, ulivaj nanovo sve dok kuha, pa dobro isperi...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 07. 10. 2012. (16:30)

Pa klip ako nije pun riseva, napravit ću piksu prema njemu a prstenove ako nađem odgovarajući fi onda ću pobrusiti na planskoj brusilici tako da neću mijenjati kanale na klipu (stavim kariku na magnet i skidam sa brusom sve dok ne dobim u stoti dio mm onu debljinu koja mi treba, jedino je uljna problem jer ima onu mrežicu, tj. nije puni presjek karike), ventile ako ne nađem originalne onda ću napraviti ovako kako ste vi mislili, to sve mogu obraditi, znaći samo pobrusiti na ventilu glavu da dobim original mijer,siceve ću pobrusiti.
Što se tiće klipne pumpe, nema je nego je impeler pumpa koja se pokreće preko remena i to sam već našao original impeler, p.s kućište pumpe je u vrhunskom stanju tako da tu netreba ništa osim poćistiti, a kanale i prostore za hlađenje obavezno sa kiselinom da skinem nećistoću i kamanac.

Eto hvala za savjet, pohledat ću u toj trgovini, tj. zvati ću ih!
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta - savjet za nastavak radova

PostPostao/la andro89 » 10. 10. 2012. (17:10)

Evo jedno pitanje za ljude sa više iskustva od mene koji su već uređivali drvene brodove.
Uglavnom, imam mogučnost da mi prijetelj izađe na teren gdje mi se brod nalazi, i da sa strojem za mokro pjeskarenje potegne brod iznutra, tj. da mi brod iznutra popjeskari, ali taj stroj radi u kombinaciji sa vodom.
Mislim siguran sam da bi ispalo bolesno dobro i kvalitetnije od paljenja boje a i manje je zajebancije.
Zanima me dali se što loše može dogoditi sa brodom, tj. sa drvetom ako sad nakon što se brod rasušio ponovo ga smoćim sa vodom, mada mislim da se neće voda dugo zadržavati na drvetu jer se oplata rasušila i između dasaka je zazor pa će tu voda i izteći van.

Evo lijepo molim da malo diskutiramo ovu problematiku ako je moguće.

P.s evo zaboravio sam nešto reći još, ja sam mislio brod odnijeti na SUHO pjeskarenje da mi ga čovjek popjeskari izvana i iznutra, ali pošto mi je to zajebancija jer brod nema niti nije na trajleru a čovjek ne izlazi na teren sa opremom onda ništa od toga. A evo prijetelj ima firmu za pjeskarenje fasada, podova i kamena i izlazi na teren pa bi mi to mogao napraviti, sad samo ostaje da diskutiramo dali se loše što može dogoditi ili ne.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la vadaabordocazzo » 14. 10. 2012. (12:09)

Kolega, ne bi se baš upuštao u sand-blasting broda iznutra. Znam da zvuči bržje, ali daj uzmi let lampu, i lagano izmedju glava ga oderi. Jest da traje masu vremena (na svomu sam to radio skoro četiri dana da bi ispalo kako treba), ali bit će skroz OK rezultat.

I tek ćeš onda viditi di si... :-) ali nemoj se prepasti. Samo peglaj naprid. Ne gledaj je kakva je sada nego kakva će biti.
Avatar
vadaabordocazzo
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (12:34)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gajeta 6,50 sa T18/24

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la vadaabordocazzo » 14. 10. 2012. (12:11)

andro89 je napisao/la:Evo malo da se javim sa par pitanja, uglavnom, osim što je kabina i nadkabina skinuta nema nista novoga jer me vrijeme malo zeza, taman je lijepo vrijeme preko tjedna i onda dodje vikend sa lošim vremenom i nemogu raditi na brodu.

Ali evo motor sam cijeli raskopao, uglavnom termo dijelovi na motoru su u dosta lošem stanju tako da sam se odlućio na varijantu sve napravit kako spada pa si miran, što znaći GENERALKA. Pošto sam ja alatnićar i imam radionu za alatnićarske usluge brušenje glave, šlajfanje dosjeda ventila, brušenje radilice i leteće ležajeve od klipnjaće i radilice ću napraviti sam ali ću morati kupiti 2 nova ventila, i sve što ide uz njih, uzeo bi i klip i karike a najvjerojatnije i košuljicu cilindra (samo to ću vidjeti dali ću sam raditi ili ću narućiti).

Molio bi sve ljude dobre volje koji imaju bilo kakvu informaciju da mi kažu dali u hrvatskoj mogu negdje eventualno naći te djelove ili se moram poigrati sa internet trgovinama:
Hvala unaprijed.
P.S skoro sam zaboravio, radi se o motoru yanmar diesel, model yse12, jedan cilindar, našao sam informaciju na internetu da je to 12 ks, ima i yse8 koji je isti samo je razlika u promijeru klipa i on je 8 ks.


Kolega, pusti Yanmar mrežu, neću ti oni toga sigurnoimati na lageru, odnosno mogli bi imati za 30-ak dana i više. Na pp ti šaljem kontakt lika koji to dila po super cijenama, a ima i neloš lager.
Avatar
vadaabordocazzo
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (12:34)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gajeta 6,50 sa T18/24

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 14. 10. 2012. (21:51)

Hvala za misljenje, neznam još kako ću onda nakraju skidat farbu iznutra. A ako nije problem dali mi mozete molim vas objasnit zasto po vama nebi bilo dobro to radit sa mokrim pjeskarenjem. Prihvacam misljenje ali me jednostavno zanima kako bi drvo reagiralo.

A sto se tice yanmara, javim vam se na pp.

U svakom slucaju hvala.
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la luka » 14. 10. 2012. (22:46)

Pjeskarenje vodom je veoma riskantno, moze pjeskarenje suvim vedom ili zrakom pod pritiskom, pijesak mora biti jako sitne granulacije, ili umjesto pijeska kad se radi s zrakom pod pritiskom moze soda bikrbona. Ja sam veliki protivnik i letlampe ako se kasnije nanosi epoxy kao zastita jer kroz onaj ugljenisani sloj tesko probija epoxy, moze onim fenom.
problem kod pjeskarenja pogotovo sa grubim gritom je sto pocinje cupati strukturu drveta jos kad je drvo mokro onda ga jos vise cupa. Hrastovina i tvrda drva se pjeskira vodom jos i mogu, ali kod borovine i nekih mekih dvra je problem. Mozes probat na maloj povrsini, ali tu je drugi problem jer iole suvo drvo napunis vodom i opet pogotovo sad u ovom periodu tu vlagu ne mozes osusiti, da je ljeto ni po jada.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la andro89 » 15. 10. 2012. (21:24)

luka je napisao/la:Pjeskarenje vodom je veoma riskantno, moze pjeskarenje suvim vedom ili zrakom pod pritiskom, pijesak mora biti jako sitne granulacije, ili umjesto pijeska kad se radi s zrakom pod pritiskom moze soda bikrbona. Ja sam veliki protivnik i letlampe ako se kasnije nanosi epoxy kao zastita jer kroz onaj ugljenisani sloj tesko probija epoxy, moze onim fenom.
problem kod pjeskarenja pogotovo sa grubim gritom je sto pocinje cupati strukturu drveta jos kad je drvo mokro onda ga jos vise cupa. Hrastovina i tvrda drva se pjeskira vodom jos i mogu, ali kod borovine i nekih mekih dvra je problem. Mozes probat na maloj povrsini, ali tu je drugi problem jer iole suvo drvo napunis vodom i opet pogotovo sad u ovom periodu tu vlagu ne mozes osusiti, da je ljeto ni po jada.


Hvala za mišljenje i savjet, uglavnom odustajem od pjeskarenja kombinacijom vode i pjeska. P.s probati ću na nekom komadu koji nije na brodu, čisto iz znatiželje pjeskariti da vidimo rezultate.

Ovo što ste rekli da može SUVIM VEDOM milili ste pretpostavljam suvim ledom, :P , uglavnom tu mogućnost nemam, tako da će izgleda ipak biti skidanje boje na recimo tradicionalan naćin fenom i struganjem, a poslije ću sa šmirglom gradacije 80 grubo izbrusiti drvo iznutra.

Eto čekam ako će biti koji lijepi vikend još da se malo radi na skidanju boje. A dok je ružno vrijeme polako se u radioni sređuje motor, zasada je sve rastavljeno i skinuta je boja do metala i sad svaki dio koji ne valja mjenam, sreća u nesreći je što se moraju mijenjati samo ono dijelovi koji se uobićajeno mijenjaju kod generalki, tojest nema puknutih vijaka i potrganih dijelova zbog kojih bi se stvar zakomlicirala.
Ujedno repariram i hidrauliku za upravljanje kormila, mijenjam gumice i semeringe.

Ako uspijem sutra uloviti malo vremena, budem poslikao motor u djelovima, i neke djelove broda koji su mi u radioni i koji su uređeni da se vidi što je do sada napravljeno!
Avatar
andro89
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 16. 08. 2010. (14:43)
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: alu. camac 3m, gumenjak 3m, drvena gajeta

Re: tuka tuka - 6.30 - gajeta

PostPostao/la josip » 15. 10. 2012. (22:00)

Lijep brod si pribavio :thumbup: . Bilo bi dobro da vodiš i neki troškovnik i vremenik rada da bi se vidjelo koliko novca i radnih sati ode u sređivanje takvog broda što će svakako koristiti ostalim zaljubljenicima u drvenjake ako se odluće za slični poduhvat. Ako nije tajna koliko te koštao brod.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Sljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.